Здраве
Проф. Богов: Близо 14% от българите страдат от хронично бъбречно заболяване

„Между 12 и 14% от българите страдат от хронично бъбречно заболяване и се очаква до 2040 година то да се превърне в петата причина за смърт в света“, алармира проф. Богов, който е нефролог, който Началник на Клиника по нефрология в УМБАЛ „Св. Анна“, Ръководител на Катедрата по „Вътрешни болести“ на МФ при МУ-София.
Той е и председател на Българската нефрологична асоциация, учредена през 2024 година, която беше домакин на Първата нефрологична среща на Българската нефрологична асоциация.
„Целта ни е да разполагаме и с реална статистика – колко пациенти чакат за диализа и трансплантация, колко имат едновременно ХБЗ и сърдечно-съдово заболяване или диабет“, обясни проф. Богов.
Срещата в София и събра над 150 водещи специалисти по нефрология и хемодиализа, както и общопрактикуващи лекари от страната и чужбина.
Приветствия и залог за взаимна работа с асоциацията отправиха председателят на Българската лига по хипертония – проф. Арман Постаджиян, председателят на Дружеството по ендокринология – чл.-кор. проф. Людмила Танкова и председателят на Българското дружество по инсулт – доц .Росен Калпачки.
Сред международните лектори се откроиха проф. д-р Лионел Ростен, изтъкнат френски нефролог и имунолог, работещ активно в областта на клиничната нефрология и трансплантация и който в момента ръководи Клиниката по нефрология, хемодиализа, афереза и бъбречна трансплантация в Университетската болница в Гренобъл, Франция; проф. д-р Маркус Зееман, който е ръководител на Клиниката по вътрешни болести, нефрология и трансплантация и е преподавател в Медицински факултет на Университета „Зигмунд Фройд“ във Виена, Австрия; проф. д-р Гоце Спасовски от Република Северна Македония, който работи активно в посока превенция в прогресията на ХБЗ и имунопоносимостта при реципиенти на бъбречна трансплантация и др.
Сред основните теми, предмет на дискусия, беше и стартирането на национална скринингова програма за ХЗБ, което се очаква да се случи до края на тази година, както и новостите около резултатите и проследяването на пациенти с бъбречни трансплантации.
За своя мисия Българската нефрологична асоциация прие да подпомага в максимална степен българските специалисти по нефрология, хемодиализа и трансплантация да са още по-полезни на своите пациенти, на студентите по медицина, както и на колегите си от другите специалности, а на пациентите – да бъдат по-информирани и превентирани, диагностицирани и лекувани навреме.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Въздушна линейка транспортира пациент от Монтана до столицата
Снимка МБАЛ Монтана
Транспортиране на пациент с медицински хеликоптер
Медицински хеликоптер е транспортирал днес до София 19-годишен младеж в тежко състояние, съобщиха от МБАЛ „Д-р Стамен Илиев“ в Монтана.
Въздушната спешна помощ транспортира пациент на болницата до специализирано медицинско заведение в столицата. Болният е с тежък неконтролиран диабет и двустранна пневмония. Той е интубиран и преведен в дихателен център в София за продължаване на лечението, уточняват от болницата.
Това е втората мисия на медицинския хеликоптер, реализирана по искане на МБАЛ-Монтана, уточни изп. директор д-р Тони Тодоров. В началото на месеца с хеликоптер беше преведен в столичната спешна болница „Пирогов“ пациент, пострадал в тежка катастрофа.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Какво показва горната и долната граница на кръвното

Кръвното е основен показател за състоянието на сърдечносъдовата система. Измерва се с две основни стойности: горна (систолична) и долна (диастолична) граница.
Горната граница на кръвното (систола) се измерва, когато сърдечният мускул се свива, за да изпомпва кръв към артериите. Това е моментът, когато налягането в тях е най-високо.
Нормалните нива на горната са под 120 mmHg. При систолично налягане 120-129 mmHg има повишение. За хипертония в начален стадий може да се говори при систолично налягане от 130-139 mmHg. Вторият стадий на високо кръвно е с горна граница 140 mmHg или повече. Хипертонична криза настъпва, когато тя е 180 mmHg или повече.
Долната граница (диастола) се измерва при покой на сърцето между два удара. Това е моментът, когато налягането в кръвоносните съдове е най-ниско. Нормалната стойност на диастоличното налягане е под 80 mmHg. В първи стадий на хипертония долната граница е 80-89 mmHg. Във втори стадий е 90 mmHg или повече, а при хипертонична криза надхвърля 120 mmHg или повече.
За нормални стойности се считат 120 mmHg на 80 mmHg, които са здравословни стойности.
Голямата разлика между горното и долното кръвно също носи здравни рискове. Може да е симптом на сърдечно увреждане, силно изтощение на организма. Оптималната разлика между горната и долната граница е 40–50 mmHg.
Симптоми и заболявания
Високите горна и долна граница на кръвното са основна причина за хипертония. Високото кръвно е рисков фактор за инфаркт, инсулт, сърдечна недостатъчност. Вторични проблеми са увреждането на бъбреците, зрението, метаболитните заболявания.
Понижените стойности горната и долната граница на кръвното може да са причина за хипотония (ниско кръвно). Това състояние също може да създаде здравословни проблеми като замайване, припадъци, недостатъчно кръвоснабдяване на органите. Възможна е поява на умора, слабост, кръвозагуба и дехидратация.
Контрол
Редовното измерване на горната и долната граница на кръвното сутрин и вече е начин да установите дали има подобен здравословен проблем.
Стъпка към поддържане на нормални стойности е здравословният начин на живот с балансирано хранене без сол и мазнини, ежедневна физическа активност. Препоръчва се прием на достатъчно вода и намаляване на кафето.
Намаляването на нивата на стрес чрез техники като медитация, йога, или дълбоко дишане също има добър ефект за контрола на горната и долната граница на кръвното. Почивката и качественият сън са друг начин за контрол.
Приемът на предписаните лекарства е друг важен момент при хората с висока горна и долна граница на кръвното. Специалистите предупреждават да не се спира терапията, когато се почувства подобрение.
Ако въпреки взетите мерки проблемите с кръвното налягане продължават, незабавно потърсете консултация със специалист. Той ще ви предложи терапия, която не бива да се прекъсва, за да не пострада контролът над кръвното.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Седем лекари са арестувани за източване на НЗОК

Петима общопрактикуващи лекари, медик, служител при един от лекарите, както и собственик на медицински център в Асеновград са арестувани за документни измами. Те са участвали в схема за издаване на направления на лица за микробиологични изследвания и заверяване на трудови здравни книжки.
Това съобщиха при съвместен брифинг на Районна прокуратура – Пловдив и Областната дирекция (ОД) на МВР в Пловдив, предаде БТА.
За периода от 2023 година до вчера са издадени общо 1800 направления на стойност 18 хил. лева. Пациенти, които искат направления за здравна книжка и изследвания, са посещавали лекаря си, който им казвал, че ще им даде заверени документи, без да бъдат изследвани.
Лекарите изпращали чрез куриери документите в медицинския център в Асеновград, където били заверявани. Част от хората, които са отивали при личния лекар за направления и здравни книжки, са оставяли различни суми, с които да покрият разходите по изследването.
Издавани са фалшиви документи на хора, които са започнали работа в хранително-вкусовата промишленост и деца, постъпващи в детски заведения. Обществената опасност на деянието не произлиза от паричната стойност, а от всички последствия, които обществото търпи в следствие на фиктивните манипулации, коментира наблюдаващият прокурор Димитър Костов. Служителите на медицинския център съдействат на разследването. Те са изпълнявали нарежданията на управителя, уточни прокурорът.
Разследването започва в отдел „Икономическа полиция“ към ОДМВР Пловдив след получена информация от Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК), съобщи директорът на Областната дирекция на МВР в Пловдив Станимир Калоферов.
Претърсени са осем жилища, лекарски кабинети, лаборатория и моторно превозно средство. Иззети са компютри, лични книжки, направления и друга документация. След анализ на данните и извършването на експертизи ще се преценява има ли замесени други лекари и дали НЗОК е източвана и с други манипулации.
Медиците са задържани за срок от 24 часа. Като извършител на измамата от прокуратурата посочват 59-годишния собственик на медицинския център, а другите – на възраст от 39 до 67 години, са помагачи. След докладване на обясненията, ще се прецени каква мярка ще се иска за всеки един от тях.
Един е подсъдим по друго дело на Районна прокуратура – Пловдив, като има приобщени материали от него към сегашния случай, каза районният прокурор на Пловдив Петър Петров.
На брифинга участва и началникът на отдел „Икономическа полиция“ към ОД на МВР – Пловдив комисар Георги Боюклиев.
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 24 часа
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 6 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 6 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 6 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 6 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит