България
В България започва кампания „Пътека на знанието“, за да припомни симптомите и рисковите фактори, които водят до инсулт

В България започва кампания „Пътека на знанието“, припомняща симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт. Това съобщиха от Асоциацията по инсулт и афазия. Кампанията е по повод днешния Европейски ден на информираност за инсулта.
Инициативата ще се състои в София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Русе, Благоевград, Плевен, Стара Загора, Габрово, Ловеч, Шумен, Силистра, Свищов, Враца, Видин, Перник, Крумовград. За първи път към Националната кампания ще се присъединят и български задгранични общности в Лондон и Прага, допълниха от асоциацията.
„Пътека на знанието“ е седемметрова инсталация за учене чрез преживяване, която дава на преминаващите я хора основни познания за инсулта – форми на проявление, рискови фактори, препоръки за контрол на рисковите фактори, симптоми и правилно поведение при установяването им. Пътеките са и символично начало на пътя към превенция на инсулта в България.
В рамките на кампанията за превенция на инсулта в София предстои лекция пред учениците в Националната гимназия за древни езици и култури, а от общините ще разпространят сред общинските служители информационни материали.
В столичната Университетска многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Св. Анна“ – партньори в инициативата, ще бъде изградена „Пътека на знанието“, млади лекари от Клиниката по нервни болести към лечебното заведение ще се включат в разяснителната кампания и ще отговарят на въпроси на пациентите, както и на всички, които се интересуват от профилактиката и лечението на инсулт, съобщиха от болницата.
В Пловдив „Пътека на знанието“ ще има във фирма „Санторелли“, а на 15 май е планирана лекция пред работещите в предприятието за превенцията на инсулт.
Университетската болница за активно лечение „Света Марина“ – Варна и Медицинският университет във Варна, заедно с Община Варна, ще поставят началото на инициативата за преминаването през „Пътеката на знанието“. Преминаването през Пътеката в Бургас ще бъде организирано със съдействието на Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) „Сърце и мозък“. В Плевен партньор на кампанията е екипът на плевенската МБАЛ „Сърце и мозък“.
Предвидено е ръководството на Община Велико Търново, съвместно с екипа на Многопрофилната областна болница за активно лечение да организира преминаването на „Пътеката на знанието“ от жителите и гостите на града, както и провеждане на инструктаж на общински служители. Английската гимназия в Русе ще бъде домакин на „Пътеката на знанието“, включвайки се за първи път в национална кампания на асоциацията. УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ – Стара Загора ще бъде домакин на инициативата, обръщайки внимание и на необходимостта от финансиране за изграждане на високотехнологичен център за лечение на инсулт. В инициативата ще се включат и от община Благоевград и Югозападния университет „Неофит Рилски“, за да преведат жителите и гостите на града през „Пътеката на знанието“. Ръководството на МБАЛ-Силистра, заедно с представители от общината, ще проведат акция за превенция на инсулта с „Пътеката на знанието“. От Община Свищов и от Центъра за рехабилитация за лица с увреждания ще организират преминаването на граждани, гости, студенти и ученици през „Пътеката на знанието“.
Ръководството на Община Смолян и Регионалната здравна инспекция-Смолян ще осигурят гостуването на „Пътеката на знанието“ за първи път в областта. В Шумен също ще бъде осигурена възможност за преминаване по „Пътеката на знанието“ за инсулт. В Габрово общинската администрация ще съчетае инициативата с годишнината на града и ще призове гражданите да усвоят професията „Медицински специалист“
„Пътека на знанието“ в Ловеч ще бъде разположена пред сградата на общината. Във Враца Пътеката ще бъде достъпна за жителите и гостите на града, а след кампанията ще гостува на всички училища в общината. Във Видин, в Хасково и Крумовград също се предвижда да има „Пътека на знанието“.
Посолството на България в Лондон, Великобритания ще бъде домакин на събитие за превенция на инсулта, а домакин на „Пътеката на знанието“ в Прага, Чехия ще бъде българското училище „Д-р Петър Берон“, на 17 май.
В България на всеки 10 минути един човек получава инсулт, каза доц. Росен Калпачки, началник на Клиниката по нервни болести в столичната болница „Св. Анна“. През април, в интервю за БТА инж. Екатерина Асенова, директор на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, каза, че през последните години се е увеличил броят на нетравматичните смъртни злополуки на работното място – инфаркти и инсулти.
Източник: БТА
България
Съдия Божидарка Йосифова официално встъпи в длъжност като председател на Районен съд – Белоградчик за втори мандат

Съдия Божидарка Йосифова официално встъпи в длъжност като административен ръководител – председател на Районен съд – Белоградчик за втори мандат. Актът е подписан в присъствието на председателя на Окръжен съд – Видин съдия Илия Илиев, сочи информация на сайта на Окръжния съд.
Съдия Йосифова е избрана с пълно единодушие от Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет с Решение от 29 април тази година. Тя има над 24 години юридически стаж. Кариерата ѝ започва през 2001 г. като съдия в Районен съд – Белоградчик.
Стриктното спазване на сроковете при разглеждане и решаване на делата, познаването на съдебната практика, повишаването на квалификацията на съдиите и съдебните служители, тяхното мотивиране чрез запазване на създадения добър трудов климат и етично отношение, както и поддържането на прозрачност в дейността на съда са сред основните приоритети в концепцията ѝ за стратегическо развитие на съдебната институция в Белоградчик.
Справка на БТА показа, че съдия Йосифова заема поста председател на Районния съд от 30 октомври 2019 г.
/РИ/
Източник: БТА
България
Решението на Наталия Киселова съответства на нейните правомощия и експертиза, смята Николай Денков от ПП-ДБ

Важното е да се спазват законите и процедурите, това, което е направила председателят на Народното събрание, съответства на нейните правомощия и експертизата, която притежава. Това каза пред медиите в кулоарите на парламента Николай Денков, съпредседател на ПГ на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) относно решението на Наталия Киселова да върне като недопустимо предложението на президента Румен Радев с искане за произвеждане на национален референдум.
Денков добави, че поставеното искане от президента е получило очаквания отговор и припомни, че Киселова е специалист по конституционно право.
„Обществото получава огромно количество лъжи и дезинформация, която пречи хората да разберат какво се случва“, коментира Николай Денков и посочи, че това се прави от „тези, които се опитват да отклонят България от европейското й развитие“. Той изрази надежда, че хората ще успокоят емоциите си по темата и ще разберат, че това, което се прави, е в съответствие с Конституцията, законите и техните интереси.
Попитан за искането на „Възраждане“ за оставка на председателя на НС, Денков посочи, че докато няма ясна алтернативна кандидатура, която да може по-добре да председателства Народното събрание, те няма да участват в този опит.
/ТТ/
Източник: БТА
България
С поредица инициативи в Стара Загора ще бъде отбелязан Международният ден за повишаване на осведомеността за периневралните кисти на Тарлов

По повод Международния ден за повишаване на осведомеността относно периневралните кисти на Тарлов – 16 май, в Стара Загора ще се състоят редица събития, целящи да запознаят хората с последиците от болестта и с предизвикателствата, с които пациентите се сблъскват всекидневно. Това съобщи за БТА Моника Маринова, председател на „Сдружение на Тарловите пациенти в България – Лечение без граници“. Тя обясни, че на 16 май ще се състои пресконференция на тема „Сами сме редки – заедно сме силни“, организирана от „Сдружение на Тарловите пациенти в България – Лечение без граници“ и сдружение „Общност МОСТОВЕ“. В нея ще участват и представители на граждански организации и експерти, работещи в областта на защита правата на пациентите и на хората с увреждания и редки болести.
„Периневралните кисти на Тарлов са рядко и тежко инвалидизиращо заболяване, което се среща много по-често при жените. Кистите са мехурчета, пълни с ликвор. Те се образуват около коренчетата на гръбначномозъчните нерви от обвивките на самите нерви, като притискат нервите и в зависимост от големината и местоположението им, се проявяват различни по тежест симптоми“, каза Маринова. Тя допълни, че в „България няма никаква официална статистика колко души живеят с редки заболявания, но на база на данните в световен мащаб можем да предположим, че около 5 процента от населението у нас живее с някакво рядко заболяване, което прави приблизително 300 хиляди души“.
Международният ден за повишаване на осведомеността относно периневралните кисти на Тарлов се отбелязва за първи път в САЩ и Канада през 2023 г., а от 2024 г. вече се отбелязва и в други държави по света.
/РИ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 5 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 5 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 5 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 5 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 7 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит