Общество
Дъжд на много места, майски сняг по върховете

Слънцето ще пробива облаците до обяд, сутринта в низините ще има краткотрайна мъгла. Ще духа слаб до умерен североизточен вятър.
Около и след обяд ще се развива купесто-дъждовна облачност. Главно в Югозападна България, около Стара планина и североизточните райони ще има краткотрайни валежи с гръмотевици. Вечерта ще превали и в крайните северозападни райони. Жълт код за потенциално опасно време и интензивни валежи до 25-30 мм е обявен в Смолян, Пазарджик и Благоевград.
Максималните температури ще бъдат между 15° и 20°, в София – около 16 градуса, според прогнозата на НИМХ.
В планините ще бъде предимно облачно с валежи от дъжд, над 2000 метра от сняг. Ще има и гръмотевици. Максималната температура на 1200 метра ще бъде около 9°, на 2000 метра – около 2 градуса.
Край морето ще бъде предимно слънчево, след обяд с временни увеличения на облачността, но само на отделни места по северното крайбрежие ще превали. Ще духа до умерен североизточен вятър. Термометрите на брега ще се качат до 15°-17°, толкова ще показват и сред вълните от 1-2 бала.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Променят площад Ротонда пред Централна гара

Район “Сердика” на Столична община продължава дейностите за трансформация на подлез “Ротондата” със серия от тематични експертни работилници, които целят да създадат споделена концепция и план за обновяването и социализацията на занемареното публично пространство пред Централна гара София, съобщиха от района.
Като централен вход на столицата и важна точка за транспорта в града, предгаровият площад ежедневно посреща хиляди минувачи — граждани, туристи и гости в неприветливи условия. В серия от пет експертни дискусии по темите Градска среда, архитектура и транспортна свързаност; Туризъм; Нужди на местните общности; Социални функции и работа с уязвимите групи; и Превръщане на подлеза в хъб за култура и изкуство, администрацията на района ще събере идеи и предложения, за да създаде актуален план за развитието на мястото като жива и атрактивна дестинация.
“Положителната трансформация на подлеза вече е в ход. Преустановихме течовете, освежихме с пребоядисване, сменихме цялото осветление и осигурихме по-сериозна охрана и почистване. Ремонтните дейности ще продължат, но това не е всичко. Целта ни е да превърнем “Ротондата” в истинско и живо публично пространство, което предлага различни активности за гражданите от Район Сердика, всички столичани и посетителите от Централна гара. Искаме да развиваме неизползваните пространства като културна сцена, която да се превърне в притегателно място не само за жителите на района, но и за всички граждани и гости на София”, разказва кметът на район “Сердика” Момчил Даскалов.
Инициативата има за цел да преосмисли зоната пред Централна гара като приветлива и безопасна градска среда и да я насити с нови наематели, посетители, функции и активности. Инициативата е вдъхновена от проекта UnderGara от 2014 г., но изследва и актуалните потребности на града и жителите му към днешна дата. За тази цел кметът на района организира пет експертни обсъждания в бъдещия Социален и образователен Център, който районната администрация подготвя в едно от пространствата в подлеза. Работилниците ще съберат активисти, архитекти, урбанисти, културни дейци, с представители на бизнеса, туристическия сектор, местната общност и общинската администрация, за да се изработят концептуални и практически предложения за краткосрочни и дългосрочни намеси в пространството. В резултат от дискусиите и анализите ще бъде изготвена актуализирана концепция и план за действие, които ще служат като основа за бъдещо финансиране, програмиране на събития и структуриране на устойчив модел за управление на пространството.
Междувременно вече се случва и културната програма в пространството на подлеза. Първото културно събитие този сезон там е на 19 май с откриването на Първия международен фестивал “Libertango” с гост-звезди от аржентинския квартет „Хуан Пабло Наваро“. Новаторският музикален проект на изключителния аржентински контрабасист и композитор Хуан Пабло Наваро гостува за първи път в България със своя квартет и може да бъде видян с вход свободен от 18:30 часа на Площад “Ротондата”.
На 27 и 28 юни на предгаровия площад “Ротондата” ще се състои и двудневния Ocho Latin Fest, посветен на музиката от латинска Америка. Целта му е да се популяризира латино-американската култура в България чрез музика и танци.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
СОС ще гледа програма Лятна грижа за децата от 1 до 4 клас

Столичният общински съвет ще разгледа на заседанието си в четвъртък програма „Лятна грижа“. Тя има за цел да подсигури разнообразно и пълноценно занимание на деца от 1-ви до 4-и клас в началото на лятната ваканция и реална и безвъзмездна помощ за родителите им, съобщиха от СОС.
Вносители на предложението са общинските съветници Цветелина Заркин, Бонка Василева, Диана Тонова, Веселин Калановски и Гергин Борисов, както и зам.-кметът Благородна Здравкова. На територията на Столична община се обучават над 42 000 деца в началния курс на образование. За тях учебната година приключва в края на май или в средата на юни. По закон те не могат да остават вкъщи без надзор, а малко от родителите могат да останат вкъщи по време на цялата ваканция. „Традицията“ бабите и дядовците да помагат с отглеждането на детето през лятната ваканция е все по-трудно да бъде продължавана, поради ред причини.
Малък брой училища на територията на СО предлагат различни варианти на лятна грижа. В същото време общината е собственик на училища, чиято база, заради периодите на ваканция, не се използва с месеци. Учителите са в платен годишен отпуск и „дават дежурства“ през този период, които са свързани с административна работа, но биха могли при желание и с допълнителни трудови договори да поемат и грижата за деца.
„За да намалим натоварването върху учителите, които и през ваканцията са избрали да работят с децата, сме предвидили участие да вземат и желаещите студенти от педагогически факултети на университетите ни. Считаме, че интересът от страна на студентите е налице, тъй като по приетата от СОС програма „Учим се заедно“ за по-малко от 2 седмици участие са заявили 120 студенти. Подобни програми дават възможност студентите да се включат, помагайки на учителите, да приложат наученото, да изкарат платен стаж в реална среда, а част от тях и да открият бъдещото си работно място. За реализирането на описаните в програмата дейности ще бъдат привлечени също студенти и преподаватели от НСА, НХА, НМА, НАТФИЗ. За заниманията по спорт ще вземат участие спортни клубове и организации, също могат да бъдат включени писатели на детски книги, актьори от детски куклени театри и т.н. Участие в заниманията могат да вземат и родители на децата, както и техни близки роднини.“, разказва за идеята зам.-председателят на комисията по култура Веселин Калановски.
Целта на представената програма е осигуряването на лятна грижа за ученици от 1 до 4 клас в периода 2 юни-11 юли. Лятната занималня ще се провежда на територията на столични училища, одобрени за участие в програмата, от 8:30 до 17:30 в работните дни. Програмата цели да предложи качествени занимания за учениците в периода 2 юни 11 юли 2025 г., за които се използва част от базата на общинско училище – физкултурен салон, класни стаи, зелени класни стаи, дворно пространство. Заниманията не целят усвояване на учебен материал чрез работа с учебници, учебни тетрадки, писане на домашни или други типични за учебното време дейности. Целта е децата да учат и развиват нови умения чрез преживяване, спорт, творчество и в обстановка, която стимулира тяхното естествено любопитство и активност. За реализирането на програмата са предвидени 200 000 лева от бюджета на Столичната община и по нея могат да кандидатстват всички училища, отговарящи на условията.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Как една българска идея покори глобалната сцена: Историята на Webit
Тогава никой не вярва в тях. Днес, благодарение на Пламен и Аниела Русеви, имена като Oracle, Cisco, Salesforce, Boston Consulting Group, KPMG, Qualcomm и много други изпращат свои представители за събитието в София. Защото тук е Webit — глобалната сцена за технологии, инвестиции и идеи, които оформят утрешния свят.
„Не ставаше въпрос само за технологии,“ казва Пламен Русев. „Ставаше въпрос за промяна на възприятията. За нова идентичност на страната ни.“
От форум за ентусиасти до платформа за милиони
Webit не започва като голям форум. Започва като събиране на шепа ентусиасти. В зала, където всеки познава всеки.
Днес това е мрежа, която привлича не просто топ мениджъри, а хора, които взимат решения за бъдещето на индустрии, пазари и технологии. В София, където се очакват гости от няколко континента, се решават реални бизнес казуси, изграждат се нови компании и се създават партньорства за милиони долари.
„Истинската стойност на Webit не е в събитията. Истинската стойност е в ефекта след тях,“ отбелязва Аниела Русева.
Webit като инвестиционна екосистема
Един от най-значимите проекти на Webit днес е Founders Games — формат, който филтрира най-добрите стартиращи компании от над 4000 апликации от цял свят и годишните награди са инвестиции до 6 милиона долара. Победителите се обявяват по време на Световния икономически форум в Давос — в сърцето на глобалния икономически елит.
За да надгради това, Webit създава WIN (Webit Investment Network) — публична инвестиционна компания, която отваря света за инвестиции в едни от най-успешните компании в света за обикновените хора. За първи път не само фондовете и големите инвеститори имат достъп до бъдещите технологични гиганти — достъпът е демократизиран.
Човешкият център на технологичната революция
Webit винаги е бил с поглед напред. Следващата му стъпка?
Да постави човека в центъра на новите технологии.
Форумът през 2025 г. ще бъде фокусиран върху етичния изкуствен интелект и новото поколение интернет — Web3. И не само като технологии, а като промяна в живота: от начина, по който работим, до начина, по който защитаваме личните си данни и изграждаме доверие онлайн.
Защо това има значение?
В свят, където технологиите се движат по-бързо от регулациите, а иновациите често оставят цели общества на заден план, платформи като Webit показват един друг възможен път:
Път на сътрудничество между бизнес, институции и иновации.
Път, в който технологиите работят за хората, а не обратното.
И всичко това започна тук — от една идея. В София.
Над 3500 от най-влиятелните лидери в бизнеса, политиката, медиите и инвестициите ще бъдат там. Само 200 билета са достъпни за свободна продажба.
Един ден. Безкрайни възможности.
Стани част от бъдещето още днес: webit.org/2025/sofia
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 5 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 5 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 5 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 5 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 7 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит