Икономика
Министърката на икономиката на Германия се обяви в подкрепа на изграждането на нови газови електроцентрали

Новата министърка на икономиката на Германия Катерина Райхе подчерта необходимостта от радикална промяна в енергийната политика и се застъпи за изграждането на газови електроцентрали, предаде ТАСС.
Тя отбеляза, че външните фактори, включително конфликтът в Украйна, оказват натиск върху икономиката, но чрез реформи може да се постигне много.
„Всъщност много проблеми си създаваме сами“, каза министърката на събитие на Християндемократическия съюз (ХДс) в Берлин. Думите ѝ бяха цитирани от ДПА.
Райхе подчерта, че в момента е необходимо „преориентиране на енергийния преход“. Според нея през последните години на опазването на климата може би е било отделено твърде много внимание. „Трябва да признаем, че електроенергията само от възобновяеми източници не може да осигури евтина енергия, особено за енергоемките предприятия. Нуждаем се от нови газови електроцентрали“, заяви ръководителката на министерството на икономиката.
Германия постепенно преминава към възобновяеми енергийни източници, отказа се от въглищните електроцентрали и вече е изключила атомните АЕЦ. Планира се до 2045 г. да се постигне пълна климатична неутралност.
/ПЙ/
Източник: БТА
Икономика
С 20,7 на сто расте размерът на кредитите, а с 11,4 на сто на депозитите на домакинствата в края на март на годишна база, по данни на БНБ

С 20,7 на сто расте размерът на кредитите, а с 11,4 на сто размерът на депозитите на домакинствата в края на март на годишна база, показват данни на БНБ, публикувани на страницата на централната банка в интернет.
Според данните в края на март броят на кредитите на домакинствата и НТООД нараства на годишна база с 2,3 процента и достига 2,896 млн. броя. Размерът им нараства на годишна база с 20,7 процента и достига 48,372 млрд. лева. В края на март в сравнение с края на декември 2024 г. броят на тези кредити намалява с 0,1 процента, а размерът им се увеличава с 4,3 процента. Към края на март в общата сума на кредитите преобладават тези с размер над 100 000 до 250 000 лв. с дял от 27,8 процента.
Кредитите на нефинансовите предприятия в края на първото тримесечие на годината са 154 000 броя, като те нарастват незначително на годишна база, отчита статистиката. Размерът им е 50,031 млрд. лева, като има нарастване с 9,7 процента на годишна база. Спрямо края на предходното тримесечие броят на кредитите на сектора се увеличава с 2,9 процента, а размерът им – с 1,9 процента.
Трите отрасъла с най-големи дялове в общата сума на кредитите за сектора са търговия (26,6 процента), преработваща промишленост (21,6 процента) и операции с недвижими имоти (11,7 процента).
Към края на март в общата сума на кредитите преобладават тези с размер над 1 млн. лв. с дял от 75,9 процента.
Кредитите на финансовите предприятия в края на първото тримесечие са 1129 броя. Те нарастват на годишна база с 10,5 процента. Размерът на тези кредити е 8,739 млрд. лева, като се отчита увеличение с 13,4 процента на годишна база. Спрямо края на предходното тримесечие броят на кредитите на сектора се увеличава с 2,1 процента, а размерът им – с 3,2 процента.
Към края на март в общата сума на кредитите преобладават тези с размер над 1 млн. лв. с дял от 99,2 процента.
Броят на кредитите на нефинансовите, финансовите предприятия и домакинствата и НТООД към края на първото тримесечие на годината нараства с 2,2 процента на годишна база, а общият им размер – с 14,7 процента.
Броят на депозитите на трите сектора за този период нараства на годишна база с 1,1 процента, а общият им размер – с 10,5 процента, показват данните.
В края на първото тримесечие броят на депозитите на домакинствата и НТООД е 8,991 млн., като се увеличава на годишна база с 0,9 процента. Размерът им в края на март нараства на годишна база с 11,4 процента и достига 90,836 млрд. лева. В края на март спрямо края на предходното тримесечие, броят на тези депозити спада с 0,2 процента, а размерът им нараства с 1,6 процента. Към края на март в общата сума на депозитите преобладават тези с размер над 50 000 до 100 000 лева с дял от 19,2 процента.
Депозитите на нефинансовите предприятия в края на март са 646,3 хил. броя, като се отчита ръст от 3,5 процента спрямо края на същия месец на 2024 г. В края на първото тримесечие на годината размерът на тези депозити е 46,799 млрд. лева, на годишна база той нараства с 8 процента. Спрямо края на декември 2024 г. броят им се увеличава с 0,6 процента, а размерът им спада с 0,3 процента. Трите отрасъла с най-големи дялове в общата сума на депозитите за сектора са търговия (25,1 процента), преработваща промишленост (14,1 процента) и строителство (9,4 процента).
Към края на март в общата сума на депозитите преобладават тези с размер над 1 млн. лв. с дял от 60 процента.
Според данните депозитите на финансовите предприятия в края на март са 8074 броя, като се отчита ръст от 7,1 процента спрямо края на същия месец на 2024 г. В края на първото тримесечие размерът на тези депозити е 4,577 млрд. лева, като на годишна база той се увеличава с 18,3 процента. Спрямо края на декември 2024 г. броят им се повишава с 1 процент, а размерът им – с 11,6 процента. Към края на март в общата сума на депозитите преобладават тези с размер над 1 млн. лв. с дял от 89,9 процента.
Източник: БТА
Икономика
„Хонда“ очаква спад от 70 на сто на нетната печалба през финансовата 2025 г. на фона на опасенията за митата

„Хонда мотър“ (Honda Motor) обяви, че очаква нетната печалба за текущата финансова година, започнала през април, да спадне със 70,1 на сто спрямо предходната година до 250 милиарда йени (1,7 милиарда долара) на фона на несигурността относно по-високите мита на президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Киодо.
Вторият по големина производител на автомобили в Япония по обем съобщи също, че очаква продажбите му да са на стойност 20,3 трилиона йени, което е с 6,4 на сто по-малко от предходната година, като се опасява, че митата биха могли да навредят на корпоративните резултати, тъй като ще нанесат тежък удар на световната икономика.
„Хонда“ отчете нетна печалба от 835,84 милиарда йени за финансовата 2024 г., което е с 24,5 на сто по-малко спрямо предходната година, при продажби на стойност 21,69 трилиона йени или ръст с 6,2 на сто.
Японският автомобилостроител подчерта, че американските мита биха могли да намалят оперативната му печалба с 650 милиарда йени през финансовата 2025 година, а евентуалната нестабилност на валутния пазар вероятно ще я понижи с 452 милиарда йени.
Големите японски автомобилостроител, включително „Хонда“, се подготвят за развитието на събитията в рамките на протекционистката политика на Тръмп „Америка на първо място“, най-вече за влиянието на допълнителните мита от 25 на сто, наложени от април върху всички превозни средства, произведени извън САЩ.
САЩ, където търсенето на хибриди е стабилно, са ключов пазар за „Хонда“ и осигуряват около 38 на сто от световните ѝ продажби през 2024 г. Автомобилният производител реши да отложи проекта си за увеличаване на предлагането на електромобили в Канада с около две години.
Перспективите за печалбата на „Хонда“ се основават на допускане за валутен курс от 135 йени за щатски долар, в сравнение със 153 йени през финансовата 2024 г.
Източник: БТА
Икономика
Пчеларският бранш сигнализира за тревожно висока смъртност при пчелите в България

Пчеларският бранш обяви, че от началото на пролетта се наблюдава тревожно висока смъртност при пчелите в България на пресконференция днес в Националния пресклуб на БТА.
Михаил Михайлов, председател на УС на сдружения „Съюз на българските пчелари“ и на „Обединен български пчеларски съюз“, каза, че първата информация за висок процент отпаднали пчелни семейства идва от Северна и Североизточна България, където смъртността достига до 90 процента. Михайлов допълни, че тенденцията е към още по-голям спад на броя на пчелните семейства. Като основни фактори за загубите на пчелни семейства през 2025 г. той посочи понижения имунитет на пчелите, сгрешена политика на Министерството на земеделието и храните по отношение на подпомагането на пчеларите с пчелини до 20 броя, хаос в дейността на Българската агенция по безопасност на храните по отношение на отчетността и контрола на извършваните профилактични прегледи от частно практикуващи ветеринарни лекари, безразборен внос в страната на чуждопородни майки и влошаване на генофонда на пчелите.
За подобряване на състоянието в сектора от бранша предлагат да се вземат няколко мерки. Сред тях са забрана на нерегламентирания внос на препарати за растителна защита, използвани от земеделците при третиране на ентомофилни култури (растения, които се опрашват от насекоми – бел. ред.), както и забрана на нерегламентирания внос на ветеринарномедицински препарати за борба с болестите по пилото и пчелите. Пчеларите искат да се възстановят и профилактичните прегледи от страна на ветеринарните служби. От бранша също заявиха, че на изслушване в Министерството на земеделието ще предложат да се създаде дирекция „Пчеларство“, която да ръководи и пряко да отговаря за състоянието в сектора.
Различни представители на пчеларския бранш заявиха своите опасения за бъдещето на пчелите и казаха, че проблемът създава сериозни рискове не само за сектора, но и за биоразнообразието и опрашването на културите. Според тях това е проблем с национален мащаб и изисква спешна и координирана реакция.
/ВЙ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 5 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 5 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 5 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 5 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 7 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 7 дни
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит