Свържете се с нас

Икономика

Център за компетентност в областта на интегралните схеми беше открит днес в Технически университет – София

Център за компетентност в областта на интегралните схеми беше открит днес в Технически университет – София, съобщиха от Министерството на иновациите и растежа (МИР) на своята официална страница. Центърът е част от инициативата „Chips for Europe”, подкрепяна от Европейския закон за чиповете (EU Chips Act) и Програма „Цифрова Европа“.

Сред целите на проекта е да са осигури достъп до платформи за дизайн, пилотни производствени линии и симулационни среди, обучение и преквалификация на специалисти в областта на микроелектрониката, подкрепа за малки и средни предприятия и стартиращи компании в сектора чрез достъп до ресурси, менторство и финансиране, създаване на устойчиви връзки между научните среди, бизнеса и публичния сектор, специализация в области като проектиране на интегрални схеми, MEMS, съвременни методи за корпусиране (процеси при производството на електронни компоненти – бел. ред.).

Сред ползвателите на центъра ще са и изследователски и технологични организации и академични институции.

Откриването на центъра и неговата първа встъпителна среща стана в присъствието на двамата заместник-министри на иновациите и растежа Георги Ангелов и Мартин Дановски. 

С изграждането на Национален център за компетентност в областта на интегралните схеми България има всички шансове през следващите години да се похвали с подобряване на високотехнологичната среда. Това каза заместник-министърът на иновациите и растежа Георги Ангелов. Той посочи, че вяка държава-членка на ЕС разполага с такъв център, като общият им брой в Европа е 30.

По думите му българският център се отличава по това, че включва и чуждестранни партньори.

Центърът ще обединява водещи български академични и научни институции – Техническия университет – София, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Техническите университети в Габрово и Варна, Русенския университет „Ангел Кънчев“, Институтът по електроника и Институтът по физика на твърдото тяло на БАН. 

 Индустриални партньори са София Тех Парк, Сдружението за научноизследователска и развойна дейност и международни организации като „Имек-Белгия“ (Imec–Белгия) и „Хелмхолтц-Центрум ДрезденРосендорф-Германия“ (Helmholtz-Zentrum DresdenRossendorf –Германия). 

Георги Ангелов напомни, че сред приоритетите в Стратегията за интелигентна специализация на България са мехатрониката и микроелектрониката. Дефинирани подобласти са: проектиране на интегрални схеми, производство на машини, привличането на експертиза и създаването на производства в областта на корпусирането. По думите му в момента страната ни води преговори за сътрудничество с водещи компании в тези области.

Източник: БТА

Икономика

Министърката на икономиката на Германия се обяви в подкрепа на изграждането на нови газови електроцентрали

Новата министърка на икономиката на Германия Катерина Райхе подчерта необходимостта от радикална промяна в енергийната политика и се застъпи за изграждането на газови електроцентрали, предаде ТАСС.

Тя отбеляза, че външните фактори, включително конфликтът в Украйна, оказват натиск върху икономиката, но чрез реформи може да се постигне много. 

„Всъщност много проблеми си създаваме сами“, каза министърката на събитие на Християндемократическия съюз (ХДс) в Берлин. Думите ѝ бяха цитирани от ДПА.

Райхе подчерта, че в момента е необходимо „преориентиране на енергийния преход“. Според нея през последните години на опазването на климата може би е било отделено твърде много внимание. „Трябва да признаем, че електроенергията само от възобновяеми източници не може да осигури евтина енергия, особено за енергоемките предприятия. Нуждаем се от нови газови електроцентрали“, заяви ръководителката на министерството на икономиката.

Германия постепенно преминава към възобновяеми енергийни източници, отказа се от въглищните електроцентрали и вече е изключила атомните АЕЦ. Планира се до 2045 г. да се постигне пълна климатична неутралност. 

/ПЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Обмислят се отстъпки за транзитните такси през Суецкия канал, за да се възстанови трафика

Шефът на египетският орган за управление на Суецкия канал Осама Рабие заяви, че  обмисля да предложи намаления от 12 до 15 % от транзитните такси, за да подпомогне възстановяване  на трафика по стратегическия воден път, който е засегнат от нападенията от страна на йеменските хуси срещу корабоплаването в Червено море, съобщи Ройтерс.

Раби заяви пред частния телевизионен канал Сада ал Балад  в телефонно интервю, че отстъпките могат да се прилагат в рамките на дни след ратифицирането им от египетския президент Абдел Фатах Сиси.

Той говори, след като приходите от канала продължиха да падат в резултат на атаките срещу корабоплаването от страна на хусите, които твърдят, че се опитват да спрат товарите, пътуващи за Израел, в подкрепа на на палестинците в Газа, но също така прогонват кораби от канала.

Приходите от Суецкия канал, който е ключов източник на чуждестранна валута за Египет, спаднаха до 880,9 млн. долара през четвъртото тримесечие от 2,40 млрд. долара година по-рано, отбелязва Ройтерс, цитирайки данните на централната банка.

Миналата седмица Раби се срещна с представители на корабоплавателни агенции, които призоваха за временни стимули, които да помогнат за компенсиране на увеличените застрахователни разходи за корабите, опериращи в Червено море, което според тях е високорискова зона.

/ПЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Бюджетният излишък на САЩ нарастна до 258 млрд. долара през април, а дефицитът от началото на годината надхвърля 1 трилион долара

Правителството на САЩ отчете бюджетен излишък от 258 млрд. долара през април, което е с 23 % повече, или около 49 млрд, долара, в сравнение с година по-рано, което отразява високите данъчни постъпления през последната година, както и нарастващите постъпления от мита върху вноса,предаде Ройтерс.

Министерството на финансите съобщи, че нетните мита през април възлизат на 16 млрд. долара, което е с около 9 млрд. повече в сравнение със същия период миналата година. Увеличението се случи през месец, в който президентът Доналд Тръмп повиши митата върху китайските стоки до 145% като същевременно наложи поне 10% налози върху вноса на стоки от други държави.

Резултатите на бюджета показват, че САЩ са събирали малко над 500 млн. щатски долара на ден от мита през април. Миналия месец Тръмп заяви, че събиранията са около 2 млрд. долара на ден, посочва Ройтерс.

За първите седем месеца на фискалната година нетните мита възлизат на 63 млрд. долара в сравнение с 48 млрд. долара през същия период година по-рано.

Тези нови приходи обаче вероятно ще намалеят. САЩ и Китай през уикенда постигнаха споразумение за временно облекчаване на митата, които си налагат. САЩ намалиха своите мита за Китай от 145% на 30 % за следващите 90 дни, докато китайските налози върху американските стоки ще бъдат намалени от 125% на 10%.

/ПЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 51 минути

Правителството на Албанезе положи клетва за втори мандат в Австралия

Святпреди един час

Рубио обсъди с европейски колеги по-нататъшни действия за прекратяването на огъня в Украйна

Балканипреди 2 часа

Турция планира да открие нов завод за чипове и соларни клетки

Икономикапреди 3 часа

Министърката на икономиката на Германия се обяви в подкрепа на изграждането на нови газови електроцентрали

Святпреди 3 часа

Отговарящите за Белия дом кореспонденти протестират срещу липсата на репортери на борда на „Еър Форс 1“

Святпреди 4 часа

Сблъсъци в либийската столица, МВР призова гражданите да останат по домовете си

Святпреди 4 часа

ФБР дава приоритет на работата по незаконните имигранти

Святпреди 5 часа

Турски и руски дипломати обсъдиха мирните преговори между Украйна и Русия

Святпреди 5 часа

Сирийският лидер Шараа пропуска среща на върха в Ирак след буря от възмущение заради поканата

Икономикапреди 5 часа

Обмислят се отстъпки за транзитните такси през Суецкия канал, за да се възстанови трафика

Святпреди 6 часа

Първите бели южноафриканци бежанци пристигнаха в САЩ; Тръмп твърди, че са подложени на дискриминация

Святпреди 6 часа

Полски шофьори на камиони блокират границата с Украйна в спор за конкуренцията

Балканипреди 4 дни

АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган

Балканипреди 4 дни

Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната

Святпреди 4 дни

Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана

Балканипреди 4 дни

Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета

Спортпреди 4 дни

Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“

Балканипреди 4 дни

Конституционният съд на Румъния да може да анулира избори само въз основа на добре обоснована жалба, предвижда законопроект

Святпреди 4 дни

Рубио призова Индия и Пакистан към „незабавна деескалация“

Икономикапреди 3 дни

Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева

Бизнеспреди 5 дни

Сближаването между Тръмп и Путин променя политическата сцена в Централна и Източна Европа

Политикапреди 5 дни

Заради депутатските имунитети НС спря работа. БСП иска да отпаднат за всички

Политикапреди 5 дни

Държавата ще продава излишните си имоти, парите във фонд за детски градини и училища

Бизнеспреди 5 дни

Защо Индия и Пакистан влязоха в нов военен конфликт

Новини