Икономика
КЗП установи нови нелоялни практики при предоставянето на кредити от небанкови финансови институции

Комисията за защита на потребителите (КЗП) съобщи, че е идентифицирала нови нелоялни търговски практики, свързани с предоставянето на потребителски кредити от небанкови финансови институции.
След извършена проверка на сайт е установено, че дружество представя кредитните си продукти по начин, който прикрива основни елементи от „цената“ на кредита – липсват данни за годишния процент на разходите, лихвени проценти, погасителни планове и такси. Търговската практика се изразява в използване на подвеждаща информация и маркетингови послания с акцент върху лекота, бързина и предимства на услугата, без реално да се предоставя необходимата преддоговорна информация съгласно изискванията на закона, посочват от КЗП.
В други случаи, след подадени жалби, Комисията установи агресивни търговски практики. Служители на дружества са упражнявали системен вербален натиск чрез съобщения със заплашително съдържание, включително с изявления за бъдещи посещения на адрес, запори върху доходи от майчинство и други действия, с цел принуда за погасяване на задължения или сключване на нов договор за кредит – рефинансиране.
КЗП счита, че подобно поведение нарушава добросъвестността и професионалната компетентност, която се очаква от търговците в отношенията им с потребителите.
Проектът за нов Закон за потребителския кредит, предложен от министъра на икономиката и индустрията, чрез който ще се въведат разпоредбите на Директива (ЕС) 2023/2225 относно договорите за потребителски кредит, цели засилване на потребителската защита чрез по-строги изисквания за яснота и сравнимост на кредитните оферти, ограничаване на агресивните рекламни и други практики по събиране на дългове, както и по-добро регулиране на цифровите платформи, чрез които се предлагат кредити. Предвижда се задължение за кредиторите да правят задълбочена оценка на кредитоспособността на потребителите. Новият законопроект предвижда и значително по-високи изисквания към прозрачността и достъпността на информацията още преди сключването на договор, включително чрез задължително използване на стандартния европейски формуляр, както и защита на уязвими групи потребители. С тези мерки се цели премахване на установените нелоялни практики и постигане на по-справедлив и прозрачен кредитен пазар в България, допълват от КЗП.
БТА припомня, че КЗП заведе десетки колективни искове за прогласяване на нищожност на неравноправни клаузи в договори на небанкови финансови институции през зимата на тази година.
През последното тримесечие на 2024 г. КЗП извърши мащабен анализ на 357 броя общи условия и типови договори на небанкови финансови институции. От 21 308 проверени клаузи, 1147 бяха идентифицирани като неравноправни.
Източник: БТА
Икономика
Бюджетният излишък на САЩ нарастна до 258 млрд. долара през април, а дефицитът от началото на годината надхвърля 1 трилион долара

Правителството на САЩ отчете бюджетен излишък от 258 млрд. долара през април, което е с 23 % повече, или около 49 млрд, долара, в сравнение с година по-рано, което отразява високите данъчни постъпления през последната година, както и нарастващите постъпления от мита върху вноса,предаде Ройтерс.
Министерството на финансите съобщи, че нетните мита през април възлизат на 16 млрд. долара, което е с около 9 млрд. повече в сравнение със същия период миналата година. Увеличението се случи през месец, в който президентът Доналд Тръмп повиши митата върху китайските стоки до 145% като същевременно наложи поне 10% налози върху вноса на стоки от други държави.
Резултатите на бюджета показват, че САЩ са събирали малко над 500 млн. щатски долара на ден от мита през април. Миналия месец Тръмп заяви, че събиранията са около 2 млрд. долара на ден, посочва Ройтерс.
За първите седем месеца на фискалната година нетните мита възлизат на 63 млрд. долара в сравнение с 48 млрд. долара през същия период година по-рано.
Тези нови приходи обаче вероятно ще намалеят. САЩ и Китай през уикенда постигнаха споразумение за временно облекчаване на митата, които си налагат. САЩ намалиха своите мита за Китай от 145% на 30 % за следващите 90 дни, докато китайските налози върху американските стоки ще бъдат намалени от 125% на 10%.
/ПЙ/
Източник: БТА
Икономика
Добрички фирми представиха производството си по повод кампанията на БКДМП „Мебелите на България: традиции и иновации“

По повод кампанията на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) „Мебелите на България: традиции и иновации“ две добрички фирми представиха производството си.
Управителят Петър Савов и неговият съдружник Иван Милев показаха с какви машини работи тяхната фирма “К2” в Добрич и приеха гостите в производствените си бази. Петър Савов обясни, че напоследък фирмата инвестира в цифрово-програмни машини. “Специалистите, които се опитваме да наберем и обучим, не са специалисти точно в мебелното производство, а са по-скоро специалисти, които умеят да работят с компютър, да разбират от техника, другото го научават”, каза той.
Иван Милев допълни, че машините са свързани с това да бъдат по-производителни и да услесняват хората от гледна точка на физическия труд. През годините фирмата им е успяла да обзаведе с мебели хотели в Германия, Франция, Израел, Великобритания, но след пандемията от ковид главно се фокусира върху българския пазар. “След пандемията инвестициите в Европа в иновациите на хотелите по някаква причина намаля и се ориентирахме обратно на българския пазар, за сметка на това в България пазарът на туризма много добре се развива, доста хотели се построиха, други се реновират”, каза още Милев.
По-късно през деня управителят Галин Господинов и продуктовият мениджър Роза Господинова представиха фирмата “Тръбна мебел” на БКДМП. Господинов показа пред журналисти производствената база и разказа, че изискванията на клиентите се повишават постоянно, а липсата на квалифициран персонал е проблем. “Изключително трудно е да се намерят служители във всички области – като се започне от най-обикновените работници, които са с по-ниска квалификация и се мине на специалисти, инженерски състав, хора, които могат да работят с машините, които ние закупуваме. Това е сериозен проблем”, каза Галин Господинов.
/РИ/
Източник: БТА
Икономика
Европейските борси затвориха с ръст след временното споразумение между САЩ и Китай за намаляване на митата

Водещите европейски фондово пазари закриха с ръст днешната търговска сесия, след като Белият дом обяви, че САЩ и Китай са се споразумели на този етап временно да намалят митата, предаде Си Ен Би Си.
Във Франкфурт DAX се повиши с 67,22 пункта или 0,29 на сто до 23 566,54 пункта.
Парижкият CAC добави 106,35 пункта или 1,37 на сто до 7850,1 пункта.
Лондонският борсов индекс FTSE 100 нарасна с 50,18 пункта или 0,59 на сто до 8604,98 пункта.
Паневропейският индекс Stoxx 600 приключи днешната търговия с повишение от 6,53 пункта или 1,21 на сто до 544,49 пункта.
/СЛС/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 4 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 4 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 4 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 4 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 6 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Святпреди 1 седмица
Мексиканската президентка каза, че е отхвърлила предложението на Тръмп да изпрати американски военни в Мексико