Икономика
За какво се споразумяха Китай и САЩ в Женева?

Китай и САЩ обявиха днес намаление на реципрочните си мита за внос със 115 на сто. САЩ намаляват допълнителните тарифи, наложени тази година за внос на стоки на Китай, от 145 на 30 на сто, докато Пекин ги свива от 125 на 10 на сто, пише Ройтерс.
Ставките, наложени преди 2 април, включително тези, датиращи от първия мандат на президента на САЩ Доналд Тръмп, както и други ограничения, като например мерките на Вашингтон за прекратяване на освобождаването от тарифи за пратки с ниска стойност, известни като правилото „де минимис“, които позволяват на пратки с ниска стойност от Китай и Хонконг да влизат в САЩ без тарифи, изглежда остават.
Някои мита отпадат, други остават
САЩ се съгласиха да коригират или отменят три указа, които общо налагат 115 на сто мита върху вноса от Китай. Вашингтон се съгласи да намали широкообхватните мита върху вноса от т. нар. Ден на освобождението (така Доналд Тръмп обяви 2 април, когато наложи мита за внос, които по думите му ще стимулират икономиката на САЩ.) от 34 на 10 на сто за 90 дни и да премахне всички тарифи, наложени по време на последвалата ескалация на търговските отношения.
Пекин се съгласи с предложението, като премахна всички ставки с изключение на 10 на сто от митата, наложени от 2 април насам, оставяйки настоящата ставка на 10 на сто.
Това обаче оставя Китай все още изправен пред тарифи от 30 на сто, след като се отчетат митата, наложени преди 2 април, включително двата кръга тарифи, наложени през февруари и март.
Китайски продукти, вариращи от електрически превозни средства до стомана и алуминий, също ще продължат да бъдат обект на отделни мита, наложени през последните няколко години.
Някои нетарифни бариери са отложени
Китай също така се ангажира да премахне нетарифните контрамерки, обявени срещу САЩ от 2 април, въпреки че остава неясно как някои от тях ще бъдат оттеглени.
Като част от ответните си ограничения от април, Пекин добави редкоземните елементи към списъка си с контролиран износ, откри антидъмпингово разследване срещу китайския бизнес на химическия гигант „ДюПон“ (DuPont) и добави в черен списък някои американски компании, опериращи в областта на отбраната и технологиите.
Формулировката на споразумението от Женева предполага, че тези фирми ще бъдат премахнати от списъка, който забраняваше търговията и инвестициите с Китай, а антидъмпинговото разследване ще бъде отложено.
В изявлението се казва само, че контрамерките, наложени след 2 април, ще бъдат премахнати, което следователно изключва дузина компании, присъстващи в черния списък от март, както и антидъмпинговото разследване срещу технологичния гигант „Гугъл“ (Google), обявено през февруари.
„ДюПон“ не отговори веднага на искане за коментар.
Остават неясноти относно редкоземните елементи
В случая с редкоземните елементи, тъй като решението на Китай за износа им се отнася за всички държави, по споразумението от Женева не става ясно дали това решение ще се счита за специфично насочена към САЩ контрамярка.
В първоначалното съобщение на китайското министерство на търговията, което изискваше от всички износители да поискат лицензи, преди да експортират седем редкоземни елемента, не се споменават САЩ.
Ройтерс съобщи през април, че американските клиенти вероятно ще се изправят пред дълго и и с несигурен изход чакане за получаване на лицензи, предвид търговската война.
Министерството на търговията на Китай не отговори веднага на изпратените въпроси относно ограниченията за редкоземните елементи. Говорител на Министерството на външните работи насочи въпросите по темата към текста на споразумението.
На този фон министерството на търговията на Китай обяви по-рано днес, че има за цел да засили контрола върху цялата верига за износ на стратегическите минерали. Усилията на Пекин целят засилване на контрола върху минералите, които страната счита за ключови за националния си интерес.
Източник: БТА
Икономика
Бюджетният излишък на САЩ нарастна до 258 млрд. долара през април, а дефицитът от началото на годината надхвърля 1 трилион долара

Правителството на САЩ отчете бюджетен излишък от 258 млрд. долара през април, което е с 23 % повече, или около 49 млрд, долара, в сравнение с година по-рано, което отразява високите данъчни постъпления през последната година, както и нарастващите постъпления от мита върху вноса,предаде Ройтерс.
Министерството на финансите съобщи, че нетните мита през април възлизат на 16 млрд. долара, което е с около 9 млрд. повече в сравнение със същия период миналата година. Увеличението се случи през месец, в който президентът Доналд Тръмп повиши митата върху китайските стоки до 145% като същевременно наложи поне 10% налози върху вноса на стоки от други държави.
Резултатите на бюджета показват, че САЩ са събирали малко над 500 млн. щатски долара на ден от мита през април. Миналия месец Тръмп заяви, че събиранията са около 2 млрд. долара на ден, посочва Ройтерс.
За първите седем месеца на фискалната година нетните мита възлизат на 63 млрд. долара в сравнение с 48 млрд. долара през същия период година по-рано.
Тези нови приходи обаче вероятно ще намалеят. САЩ и Китай през уикенда постигнаха споразумение за временно облекчаване на митата, които си налагат. САЩ намалиха своите мита за Китай от 145% на 30 % за следващите 90 дни, докато китайските налози върху американските стоки ще бъдат намалени от 125% на 10%.
/ПЙ/
Източник: БТА
Икономика
Добрички фирми представиха производството си по повод кампанията на БКДМП „Мебелите на България: традиции и иновации“

По повод кампанията на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) „Мебелите на България: традиции и иновации“ две добрички фирми представиха производството си.
Управителят Петър Савов и неговият съдружник Иван Милев показаха с какви машини работи тяхната фирма “К2” в Добрич и приеха гостите в производствените си бази. Петър Савов обясни, че напоследък фирмата инвестира в цифрово-програмни машини. “Специалистите, които се опитваме да наберем и обучим, не са специалисти точно в мебелното производство, а са по-скоро специалисти, които умеят да работят с компютър, да разбират от техника, другото го научават”, каза той.
Иван Милев допълни, че машините са свързани с това да бъдат по-производителни и да услесняват хората от гледна точка на физическия труд. През годините фирмата им е успяла да обзаведе с мебели хотели в Германия, Франция, Израел, Великобритания, но след пандемията от ковид главно се фокусира върху българския пазар. “След пандемията инвестициите в Европа в иновациите на хотелите по някаква причина намаля и се ориентирахме обратно на българския пазар, за сметка на това в България пазарът на туризма много добре се развива, доста хотели се построиха, други се реновират”, каза още Милев.
По-късно през деня управителят Галин Господинов и продуктовият мениджър Роза Господинова представиха фирмата “Тръбна мебел” на БКДМП. Господинов показа пред журналисти производствената база и разказа, че изискванията на клиентите се повишават постоянно, а липсата на квалифициран персонал е проблем. “Изключително трудно е да се намерят служители във всички области – като се започне от най-обикновените работници, които са с по-ниска квалификация и се мине на специалисти, инженерски състав, хора, които могат да работят с машините, които ние закупуваме. Това е сериозен проблем”, каза Галин Господинов.
/РИ/
Източник: БТА
Икономика
Европейските борси затвориха с ръст след временното споразумение между САЩ и Китай за намаляване на митата

Водещите европейски фондово пазари закриха с ръст днешната търговска сесия, след като Белият дом обяви, че САЩ и Китай са се споразумели на този етап временно да намалят митата, предаде Си Ен Би Си.
Във Франкфурт DAX се повиши с 67,22 пункта или 0,29 на сто до 23 566,54 пункта.
Парижкият CAC добави 106,35 пункта или 1,37 на сто до 7850,1 пункта.
Лондонският борсов индекс FTSE 100 нарасна с 50,18 пункта или 0,59 на сто до 8604,98 пункта.
Паневропейският индекс Stoxx 600 приключи днешната търговия с повишение от 6,53 пункта или 1,21 на сто до 544,49 пункта.
/СЛС/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 4 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 4 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 4 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 4 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 6 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Святпреди 1 седмица
Мексиканската президентка каза, че е отхвърлила предложението на Тръмп да изпрати американски военни в Мексико