Икономика
Вицепремиерът Томислав Дончев смята, че предложението за референдум за еврото допълнително разделя българското общество

Като поредна „инвестиция“ в разделението на българското общество определи референдума за еврото, предложен от президента Румен Радев, вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев в предаването на бТВ „Защо, господин министър?“.
„От политическа и обществена гледна точка е много тъжно, че след четири години непрекъснати инвестиции в разделение на обществото по всякакви възможни линии, сега искаме да го обединим с референдум. Считам, че това ще бъде още една инвестиция в разделянето на и без това разделеното българско общество“, смята Дончев за предложението за референдум за еврото, което президентът Радев обяви по-рано през седмицата, че ще внесе в Народното събрание.
Дончев подчерта, че всички авторитетни юристи до момента са се произнесли категорично, че подобно искане противоречи на Конституцията. Според него подобно искане има и други измерения – обществени, политически. Vox populi („Глас на народа“ – бел. реп.) не е универсално правило, коментира вицепремиерът. Той попита какво би станало, ако се свика например референдум с два ключови въпроса – „Искате ли данъците да се намалят два пъти? Искате ли минималната работна заплата да стане 10 000 лева?“.
Вицепремиерът прие критиката, че разяснителната кампания за еврото е закъсняла, но все пак отбеляза, че правителството е на малко повече от три месеца, а преди това са управлявали основно служебни правителства, назначени от президента.
Томислав Дончев припомни, че България от четвърт век има валутен борд и българският лев е „вързан“ за еврото.
Той изрази несъгласие с твърдението, че темата за влизането на страната ни в еврозоната не е коментирана достатъчно, защото по думите му темата за конвергентния доклад месец и половина е била водеща политическа новина, което е пряко свързано с въвеждането на еврото. Сега, малко преди да излезе докладът (очаква се конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка да бъдат публикувани на 4 юни – бел. реп.), който се очаква да бъде положителен, се подема тази инициатива (за референдума), коментира Дончев.
Според него когато институционален фактор като президента предложи подобно нещо, това само засилва притесненията на хората. Освен това от всички европейски институции – Европейската комисия, Европейската централна банка, се чудят какво се случва в България, дали искаме да сме част от еврозоната или не, добави вицепремиерът.
„Замисълът на президентската институция е да бъде над дребните политически крамоли, вид балансьор, вид говорител на преобладаващия обществен интерес. Вместо това, особено последните няколко дни, виждаме президента директно на политическия терен, молейки се активно да бъде лидер на опозицията“, посочи още Дончев. Според него темата за импийчмънт на президента в момента само би нажежила допълнително не само политическото, а институционалното напрежение.
Дончев изрази мнение, че колкото и трудно да е съставено това правителство, то няма алтернатива. В отговор на питане дали, ако „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“ подкрепят референдума, това би означавало край на кабинета „Желязков“, вицепремиерът коментира, че по-скоро едва ли би било инвестиция в стабилността на правителството.
Относно очакваните нови вотове на недоверие към кабинета „Желязков“ Дончев заяви, че това е нова форма на политическа култура. „Мисля, че това не се е случвало преди и ще достигнем небивала честота на вотове на недоверие“, каза той и допълни, че така има опасност да се обезсмисли този силен политически инструмент. Все пак вицепремиерът смята, че ако правителството се фокусира върху оцеляването си, то няма да свърши нищо. „Единственият шанс на правителството да съществува е да работи и да предоставя резултати, а това изисква смелост“, коментира Дончев.
Според него „животът“ на настоящото правителство зависи от резултатите – ако първите му добри крачки се трансформират в резултати преди края на годината, това би могло да му даде политически смисъл да съществува по-дълго.
Що се отнася до Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), Томислав Дончев отбеляза, че фокусът единствено върху второто плащане е малко неуместен, тъй като плащанията са общо девет.
Той припомни, че през последните три месеца са направили две неща. На първо място – критичен преглед на всички проекти, част от НПВУ, идентифицирайки тези, които физически не могат да се случат до август 2026 г. Отпадналите проекти са около 24-25, на стойност 1,1 млрд. лева. Вицепремиерът подчерта, че това не означава, че България губи пари, защото Планът е наддоговорен.
Той обясни, че другият процес е свързан с реформите – ако Народното събрание приеме във вида, в който са договорени, всички закони за върховенство на закона и борба с корупцията, България няма да загуби никакви пари от второ плащане. По думите на Дончев всички политически анонси, които чува в НС, го карат да бъде оптимист. Според него голямото предизвикателство е за 2026 г. „да обработим шест плащания за период от осем месец“.
По темата за изучаването на религия в училище вицепремиерът е на мнение, че нужда от дискусия по темата има и не е необходимо тя да тече в „истеричен ракурс“.
Източник: БТА
Икономика
Копенхаген ще стимулира екологично отговорните туристи, които посещават датската столица

Копенхаген планира да награждава екологично отговорите туристи, особено тези, които пристигат с влак в датската столица. Това е целта на официалната туристическа организация на страната „ВизитДенмарк“ (VisitDenmark), цитирана от Франс прес.
Инициативата на организацията, наречена „КопенПей“ (CopenPay), която насърчава отговорното поведение на туристите към околната среда, тествана през миналата година, „има за цел да повиши осведомеността на да пътуващите за необходимостта да пътуват по-отговорно“, каза пред АФП Сьорен Теген Педерсен, главен изпълнителен директор на „Чудесен Копенхаген“ (Wonderful Copenhagen) – официалната туристическа организация на датската столица, целяща устойчивото развитие на туризма в столицата.
Фокусът е съсредоточен върху транспорта, който е най-замърсяващият сектор. Пътуващите ще бъдат стимулирани да използват железопътния транспорт и да остават в Копенхаген повече от четири дни, като бъдат насърчени с безплатен наем на велосипеди.
В замяна на отговорното поведение към околната среда, посетителите ще могат да се възползват от отстъпки за туристически турове, уроци по йога или безплатни вегетариански ястия.
Туристите ще бъдат информирани за това чрез билбордове и реклами, разположени в целия град и в социалните медии.
Кампанията ще започне на 17 юни и ще продължи девет седмици. Общо 90 обекта в столицата и околностите ѝ ще вземат участие, включително Националният музей на Дания и градската ски писта Копенхил (CopenHill – ски писта на покрива на завод за горене на отпадъци в Копенхаген).
Според компанията „ГоБоут“ (Goboat), специализирана в отдаването под наем на лодки, захранвани от чиста енергия, участието ѝ в кампанията е начин да демонстрира екологичния си ангажимент.
„Миналата година 500 души се възползваха от нашето предложение, което се състоеше от вземането за един час на лодка безплатно в замяна на събиране на боклук от пристанищните води. Дори не успяхме да отговорим на търсенето“, заяви пред АФП Мадс Пилегард Сандер, мениджър в компанията.
През 2024 г., в продължение на един месец, 75 000 туристи са участвали в инициативата.
По време на инициативата през миналата година наемите на велосипеди са се увеличили с 29 на сто, събрани са тонове отпадъци, като 98 на сто от участниците са обявили, че биха препоръчали инициативата, съобщи туристическа организация „Чудесен Копенхаген“.
Източник: БТА
Икономика
Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 12.05.2025
Икономика
Колумбия се присъединява към инициативата на Китай „Един пояс, един път“, заяви президентът Густаво Петро

Колумбия ще се присъедини към инициативата „Един пояс, един път“, мащабен проект на Китай за финансиране на инфраструктурни проекти. Това обяви президентът на латиноамериканската страна Густаво Петро, цитиран от Ройтерс.
„Присъединяваме се към „Пътя на коприната“, заяви Петро в интервю от Великата китайска стена, използвайки част от оригиналното наименование на инициатива на Пекин за развитие на инфраструктурата. Петро каза, че Колумбия ще се опита да използва тези средства за проекти за изкуствен интелект и възможности за заетост на младите хора.
„Решихме да направим решителна крачка напред в отношенията между Китай и Латинска Америка“, добави той.
/СЛС/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 4 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 4 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 4 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 4 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 6 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Обществопреди 1 седмица
Стотици щурмуваха стоматологичната клиника, в която почина 6-годишно дете