България
Президентът Румен Радев, кметът на Шумен и директорът на ДКТ „Васил Друмев“ откриха Международния фестивал „Друмеви театрални празници“

Президентът Румен Радев, кметът на Шумен и директорът на ДКТ „Васил Друмев“ откриха Международния фестивал „Друмеви театрални празници“.
На церемония пред паметника на Добри Войников до шуменския театър държавният глава каза, че Шумен е известен винаги като град на първите, който именно тук води с пример и тук създава традиции.
„Неслучайно именно тук българският театър прави своите първи крачки. Тук се поставят основите на сценичните изкуства в България, получили благодатна почва. Този театър остава неизменна и обичана част от културния живот на вашия град. И истинско доказателство е това именно, което се провежда днес – Друмевите театрални празници, които впечатляват не само с количествата на изданията, но и със своята богата, пъстра програма и мога да кажа и със своята прецизна селекция. Затова аз вярвам, че в следващите дни ще има много вълнуващи срещи на публиката с любимите артисти и вярвам, че този фестивал ще продължи да обогатява нашите културни традиции, да дава сцена на младите ни таланти и да дава простор на полета на свободния творчески дух“, каза президентът Радев.
„Честит празник, желая успех на фестивала“, добави той.
Цветя пред паметника на Добри Войников в Шумен поднесоха президентът на Република България Румен Радев, кметът на община Шумен проф. Христо Христов, министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, Ася Аспарухова, председател на Общински съвет Шумен и екипът на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“.
„Всеки, който иска да опознае историческия възход на България, трябва да посети Шумен – тук го очаква открит урок по родолюбие“, каза президентът Румен Радев на празника на града пред сградата на Община Шумен по-рано днес.
Както БТА съобщи, Международният фестивал „Друмеви театрални празници“ продължава от 11 до 16 май. Председател на журито на тазгодишното издание на форума е директорът на кукления театър в Пловдив Петър Влайков. Членове на журито са режисьорът Стефан Спасов, режисьорът от шуменския театър Благой Бойчев, музикантът от Канада Кристиян Нортон и драматургът Иван Димитров, съобщи директорът на Драматично-кукления театър (ДКТ) „Васил Друмев“ Илия Виделинов.
Източник: БТА
България
Променя се организацията на движение в два участъка на Софийския околовръстен път заради ремонт до 23 май

Променя се организацията на движение в два участъка на Софийския околовръстен път заради ремонт на асфалтовата настилка от 9:00 ч. днес до 23 май. Това съобщиха от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
Едната отсечка е пътната връзка на Северната скоростна тангента с Околовръстното в посока Пловдив при пътен възел (п.в.) „Ботевградско шосе“. Планирано е изкърпване на трасето, а трафикът ще преминава в една лента. Втората отсечка е от п.в. „Ботевградско шосе“ до п.в. „Цариградско шосе“, където ще бъдат изкърпени повреди по настилката. Поетапно, движението ще се ограничава в активната и средната лента и ще преминава в лентата, в която не се работи. Трафикът ще се регулира от сигналисти и пътни знаци.
Шофьорите да пътуват внимателно, да следват стриктно поставената пътна сигнализация, да спазват дистанция и да не предприемат рискови изпреварвания, застрашаващи безопасността на останалите пътуващи, призоваха от АПИ. Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка и зимното поддържане на републиканската мрежа от интернет страницата на АПИ, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20 в АПИ.
До 15 май през нощта поетапно за ремонт на настилката ще се ограничава движението в участъка от кръговото кръстовище за Банкя до кръстовището за бул. „Сливница“ на Софийския околовръстен път (II-18). В периода от 20:00 ч. до 6:00 ч. в определени периоди ще бъде спиран трафикът в отделните ленти, а автомобилите ще преминават в лентите, в които не се работи. Движението ще се регулира от пътни знаци и сигналисти. Предвидените ремонтни дейности в трикилометровата отсечка ще се извършват през нощта, когато трафикът е по-слаб.
На 2 май от пресцентъра на Столичната община информираха, че продължава изграждането на бул. „Рожен“ от надлеза в „Надежда“ над ж.п. линията до Северната скоростна тангента. Трасето ще осигури директно включване към скоростната тангента. Очаква се строителството на булеварда, който осигурява важна връзка със северните части на София, да завърши през есента на тази година.
/РИ/
Източник: БТА
България
Вицепремиерът Гроздан Караджов ще отчете изпълнените мерки за безопасност в железопътния транспорт

Заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и ръководствата на „Холдинг БДЖ“, Националната компания „Железопътна инфраструктура“ и Изпълнителната агенция „Железопътна администрация“ ще направят отчет на изпълнението на мерките за безопасност в железопътния транспорт. Това съобщиха от Министерството на транспорта и съобщенията.
След встъпването си в длъжност вицепремиерът Гроздан Караджов разпореди на дружествата да направят анализ на системата за сигурност в железопътния транспорт и да предложат мерки за подобряване на безопасността на железопътните превози. Крайният срок за изпълнение на най-спешните мерки беше в края на април, допълниха от транспортното ведомство.
България търси партньорство с най-добрите експерти в Европа с опит в процедурите за безопасност в железопътния сектор – това е една от темите, по които са разговаряли вицепремиерът и транспортен министър Гроздан Караджов и Андреас фон Буш, ръководител на отдел „България, Унгария и Словения“ в Главна дирекция „Регионална и градска политика“ на Европейската комисия, който следи изпълнението на европейските програми в трите държави. В кратки срокове трябва да бъдат преразгледани всички процедури и правила, и там където има пропуски – те да бъдат отстранени, каза тогава Караджов. Вицепремиерът постави и въпроса за финансиране на тези мерки за техническа помощ през Програма “Транспортна свързаност” 2021-2027 г.
През март от пресцентъра на Министерството на транспорта и съобщенията съобщиха, че част от краткосрочните мерки, които ще бъдат приложени в срок до шест месеца, за да се повиши безопасността на железопътния транспорт, е във всеки локомотив, мотриса и на железопътните гари да има видеокамери.
/РИ/
Източник: БТА
България
В България започва кампания „Пътека на знанието“, за да припомни симптомите и рисковите фактори, които водят до инсулт

В България започва кампания „Пътека на знанието“, припомняща симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт. Това съобщиха от Асоциацията по инсулт и афазия. Кампанията е по повод днешния Европейски ден на информираност за инсулта.
Инициативата ще се състои в София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Русе, Благоевград, Плевен, Стара Загора, Габрово, Ловеч, Шумен, Силистра, Свищов, Враца, Видин, Перник, Крумовград. За първи път към Националната кампания ще се присъединят и български задгранични общности в Лондон и Прага, допълниха от асоциацията.
„Пътека на знанието“ е седемметрова инсталация за учене чрез преживяване, която дава на преминаващите я хора основни познания за инсулта – форми на проявление, рискови фактори, препоръки за контрол на рисковите фактори, симптоми и правилно поведение при установяването им. Пътеките са и символично начало на пътя към превенция на инсулта в България.
В рамките на кампанията за превенция на инсулта в София предстои лекция пред учениците в Националната гимназия за древни езици и култури, а от общините ще разпространят сред общинските служители информационни материали.
В столичната Университетска многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Св. Анна“ – партньори в инициативата, ще бъде изградена „Пътека на знанието“, млади лекари от Клиниката по нервни болести към лечебното заведение ще се включат в разяснителната кампания и ще отговарят на въпроси на пациентите, както и на всички, които се интересуват от профилактиката и лечението на инсулт, съобщиха от болницата.
В Пловдив „Пътека на знанието“ ще има във фирма „Санторелли“, а на 15 май е планирана лекция пред работещите в предприятието за превенцията на инсулт.
Университетската болница за активно лечение „Света Марина“ – Варна и Медицинският университет във Варна, заедно с Община Варна, ще поставят началото на инициативата за преминаването през „Пътеката на знанието“. Преминаването през Пътеката в Бургас ще бъде организирано със съдействието на Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) „Сърце и мозък“. В Плевен партньор на кампанията е екипът на плевенската МБАЛ „Сърце и мозък“.
Предвидено е ръководството на Община Велико Търново, съвместно с екипа на Многопрофилната областна болница за активно лечение да организира преминаването на „Пътеката на знанието“ от жителите и гостите на града, както и провеждане на инструктаж на общински служители. Английската гимназия в Русе ще бъде домакин на „Пътеката на знанието“, включвайки се за първи път в национална кампания на асоциацията. УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ – Стара Загора ще бъде домакин на инициативата, обръщайки внимание и на необходимостта от финансиране за изграждане на високотехнологичен център за лечение на инсулт. В инициативата ще се включат и от община Благоевград и Югозападния университет „Неофит Рилски“, за да преведат жителите и гостите на града през „Пътеката на знанието“. Ръководството на МБАЛ-Силистра, заедно с представители от общината, ще проведат акция за превенция на инсулта с „Пътеката на знанието“. От Община Свищов и от Центъра за рехабилитация за лица с увреждания ще организират преминаването на граждани, гости, студенти и ученици през „Пътеката на знанието“.
Ръководството на Община Смолян и Регионалната здравна инспекция-Смолян ще осигурят гостуването на „Пътеката на знанието“ за първи път в областта. В Шумен също ще бъде осигурена възможност за преминаване по „Пътеката на знанието“ за инсулт. В Габрово общинската администрация ще съчетае инициативата с годишнината на града и ще призове гражданите да усвоят професията „Медицински специалист“
„Пътека на знанието“ в Ловеч ще бъде разположена пред сградата на общината. Във Враца Пътеката ще бъде достъпна за жителите и гостите на града, а след кампанията ще гостува на всички училища в общината. Във Видин, в Хасково и Крумовград също се предвижда да има „Пътека на знанието“.
Посолството на България в Лондон, Великобритания ще бъде домакин на събитие за превенция на инсулта, а домакин на „Пътеката на знанието“ в Прага, Чехия ще бъде българското училище „Д-р Петър Берон“, на 17 май.
В България на всеки 10 минути един човек получава инсулт, каза доц. Росен Калпачки, началник на Клиниката по нервни болести в столичната болница „Св. Анна“. През април, в интервю за БТА инж. Екатерина Асенова, директор на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, каза, че през последните години се е увеличил броят на нетравматичните смъртни злополуки на работното място – инфаркти и инсулти.
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 4 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 4 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 4 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 5 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 7 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 7 дни
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит