Политика
Радев действа по инструкции или се навира в нишата на Възраждане. Може и двете, според Радан Кънев

Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това е един отворен въпрос, каза пред БНР евродепутатът от ЕНП/ДСБ Радан Кънев.
Българският държавен глава има от 2022 г. няколко пъти ясно документирани позиции, които казват, че подобен референдум е незаконен. Има записи, казал е пред студенти в Пловдив истината, че в България решението дали да се присъединим към еврозоната е взето много отдавна. Защо президентът се извъртя по този шокиращ начин?, коментира той.
По думите му има два възможни отговора, които не се изключват взаимно.
„Единият е т.нар. инструкции, т.е., че президентът действа под външно давление. Другият – президентът доброволно напуска конституционната си роля на обединител на нацията и започва да се занимава с партизанска политика, като не много деликатно се навира в политическата ниша, която „Възраждане“ разработва от много години насам – откровено антиевропейската политичаска ниша. Те са партия и имат право на това да се борят за излизането на България от ЕС. Искрено се надявам борбата им да е неуспешна. Румен Радев обаче не е партия и няма това право“, каза още Раден Кънев.
По думите му важно е парламентарните политически партии да реагират незабавно и с най-голямото мнозинство в Народното събрание да отхвърлят тази популистка импровизация.
Източник: Offnews.bg
Политика
ПП-ДБ иска изслушване в НС по темата “Боташ“

Парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ внася искане за изслушване в Народното събрание по темата „Боташ“, обяви съпредседателят на „Да, България“ Ивайло Мирчев обяви от Русе, където е на посещение заедно с народните представители от ПП-ДБ Иван Белчев и Мартин Димитров.
„Това е една нечувана далавера за няколко милиарда долара, в основата на която стои служебното правителство на президента Радев“, заяви Мирчев. „Една от причините Радев да иска референдум, освен за да постави началото на своя политически проект, е това че е разбрал, че се води разследване по аферата „Боташ“, в което има ясно свидетелстване за неговата роля и оказване на натиск за това България да сключи договор с Турция“, каза още той.
От ПП-ДБ настояват изслушването да се проведе в първия възможен момент.
„Още днес ще внесем искането, за да може българското общество да разбере цялата истина – от една страна за „Боташ“, а от друга, да чуем аргументите на Радев за еврото“, подчерта Ивайло Мирчев.
Според съпредседателят на „Да, България“, действията на държавния глава саботират усилията на редица предишни правителства и поставят под сериозен риск бъдещето приемане на България в еврозоната. „Искането на референдум за еврото на президента Радев ще внесе значително колебание в желанието на европейските партньори за това конвергентни доклад да бъде положителен“, посочи Мирчев.
Той подчерта, че ПП-ДБ ще направи всичко възможно този процес да бъде защитен, включително с парламентарна декларация по темата.
„Ние от ПП-ДБ ще направим всички усилия и ще работим с другите парламентарно представените сили, за да спасим влизането в еврозоната.“
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Политика
Желязков призова президента да преосмили внасянето на предложение за референдум за еврото

Премиерът Росен Желязков заподозря, че президентът Румен Радев опитва да отложи излизането на конвергентния доклад през юни, а с него и влизането на България е еврозоната от 1 януари 2026 г., а не да се проведе референдум по темата. Той го призова да преосмили внасянето на предложенито в деловодството на Народното събрание.
По думите му пдобно предложение би нарушило конституцията на Република България, правото на Европейския съюз и закона за прякото участие на гражданите.
„С всички аргументи, които бяха изтъкнати през изминалите дни, президентът може да преразгледа своето намерение да внесе подобно предложение“, каза Желязков.
Той призова това да се случи освен ако „целта не е да се внесе сериозно разколебаване в европейските институции за излизане на конвергентния доклад през месец юни“.
„Следващият доклад подлежи на разглеждане през декември, което означава, че 2026 г. България може и да не бъде член на еврозоната, което е една от целите може би не само на
президента, а на една част от обществото“, допълни премиерът.
Той посочи още, че законът предвижда България да бъде част от икономическия и паричен съюз и обясни, че 20 години сме с дерогация – тъй като не сме отговаряли на критериите за присъединяване.
„Това е така, докато се стигне до момента, в който го направим. Според закона референдум може да се проведе по въпроси, свързани с международен договор, но преди неговата ратификация. Тоест той е трябвало да се проведе преди 11 май 2005 година. Освен това национален референдум се провежда по въпроси от компетенциите на Народното събрание“, коментира Желязков.
Той призова парламента да не допусне разглеждането на „такова противоконституционно предложение“.
На 9 май държавният глава заяви, че внася предложение в парламента за произвеждането на референдум за еврото с въпрос „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“
Междувременно секретарят на президента по правните въпроси Крум Зарков се оттегли от поста си с аргумента, че искането на държавния глава е за „референдум по конституционно недопустим въпрос“.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Политика
Поискали сме да приемем еврото, Радев се позиционира политически, според Иван Костов

Приемането на еврото в България би било добре за икономиката в страната, би било добре и геополитически.
Това каза в интервю за предаването „Тази сутрин“ Иван Костов, бивш премиер (в периода 1997–2001 г.) по повод предложения от президента Румен Радев референдум за приемането на еврото.
„Президентът промени драматично позицията си, защото през 2022 г. на среща с „Възраждане“, когато те поискаха референдум, той им обясняваше, че не може да се направи референдум, тъй като въпросът е решен с международен договор и по силата на конституцията това е противоконституционно“, припомни Костов.
По думите му, след като Радев разбира, че предложението е противоконституционно, това явно е политически ход от негова страна. България е поискала да влезе в еврозоната – поискала е конвергентен доклад. И сме изпълнили критериите, и сме поискали, обясни Костов.
Това е точно експлоатация на популистката теза, в която застават много политици, казвайки, че защитават интересите на народа срещу решенията на елита. В този момент излиза, че президентът застава „на страната на народа“ срещу решение на двете основни институции, които отговарят за тази политика на страната – срещу Народното събрание и срещу правителството. Това е удар срещу институционалните авторитети, коментира още Костов.
Има страхове, има емоционална привързаност към българския лев – трудно ще посочите някой с по-голяма привързаност към българския лев, защото аз знам как е стабилизиран лева през 1997-1998 година и какво ни струва. Горди сме с това, че българският лев е 11-та европейска валута, когато се е появил през 1879 г. Това е чест. Но има и икономика, има и геополитически интереси, подчерта бившият премиер.
Президентът не знам дали го е замислил така, но виждам удар срещу правителството. Може би е разчитал, че БСП и ИТН ще гласуват „за“ референдума и така ще се разпадне правителството. По този начин се влияе и върху хората, които правят конвергентния доклад, защото се внушава, че България не е единна. Но Народното събрание може силно да снижи риска, обясни Костов.
Според него целта на Румен Радев е да се позиционира политически, да стане лидер на малките партии. На МЕЧ, Величие, Възраждане – те не са толкова малки, уточни Костов.
Така взима завоя от държавник към политик, каза още Иван Костов. По думите му Радев обаче трябва да има предвид, че социолозите мерят рейтинг и на човека на поста, и на институцията.
Надявам се, че в България ще стане това, което се случи в Хърватска. Хърватия не изпълняваше два от критериите за влизане в еврозоната. Сега казват, че са по-добре. Имат огромен скок на туризма, надявам се, че така ще стане и тук, заяви Костов.
С предложението си за референдума Радев измества много важни теми – една от тях договора с Боташ, включително темата за корупцията, за включването на Ново начало в подкрепата за правителството, според Костов.
Бизнесът е категорично за приемането на еврото, и синдикати – като политик не бих застанал срещу такава мощ, допълни той.
По моя информация черновата на конвергентния доклад ще е готова до 25 май. Така че трябва да се действа много бързо, смята бившият премиер.
Източник: Offnews.bg
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 7 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 4 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 4 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 4 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 4 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 6 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Икономикапреди 1 седмица
Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ