Балкани
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заминава на посещение в Италия

Министър председателят на Гърция ще бъде на посещение в Рим в понеделник, съобщи в електронното си издание в. „Катимерини“.
В рамките на визитата Мицотакис ще разговаря с италианския премиер Джорджа Мелони.
Според гръцки правителствени източници в дневния ред на срещата са предизвикателствата пред Европа като конкурентоспособността, отбраната и сигурността на ЕС, миграцията. Очаква се премиерите на Гърция и на Италия да обсъдят и общите предизвикателства пред двете страни в региона на Източното Средиземноморие.
След разговора на двамата ще се проведе заседание на Висшия съвет за сътрудничество Гърция – Италия.
Заедно с Мицотакис за Италия заминават гръцките министри на външните работи Йоргос Герапетритис, на отбраната Никос Дендиас, на защитата на гражданите Михалис Хрисохоидис, на развитието Такис Теодорикакос, на аграрното развитие и храните Костас Циарас, на дигиталното управление Димитрис Папастергиу, на климатичната криза и гражданската защита Янис Кефалоянис, алтернативният министър на транспорта Константинос Киранакис и зам.-министърът на околната среда и енергетиката Никос Цафос.
Очаква се на Висшия съвет за сътрудничество да бъдат подписани редица споразумения.
Акцент в разговорите ще бъде поставен на сътрудничеството в търговията и инвестициите, в енергетиката и особено на перспективата за свързване на електропреносните мрежи на Гърция и Италия, както и на общата свързаност между двете страни и на транспорта.
Последният Висш съвет за сътрудничество между Гърция и Италия се проведе в Корфу през 2017 г. Мелони посети Атина и разговаря с Мицотакис през август 2023 г.
/ПК/
Източник: БТА
Балкани
Турският правосъден министър: Намираме се в повратен момент по пътя към премахване на тероризма

Турция се намира на важен повратен момент по пътя към премахване на бича на тероризма, заяви турският министър на правосъдието Йълмаз Тунч по повод на обявеното днес решение на Кюрдската работническа партия (ПКК) да се разпусне, предаде държавната телевизия ТРТ Хабер.
По думите на министъра тероризмът е „една от най-големите пречки за развитието, единството и солидарността“ на Турция.
Тунч открои „силното ръководство“ на президента Реджеп Тайип Ердоган и „националната позиция“, проявена от неговия съюзник Девлет Бахчели, лидер на Партията на националистическото действие (ПНД), които по думите му са проправили пътя „към мирно, сигурно и стабилно бъдеще“. Министърът почете също и всички жертвали живота си в борбата срещу тероризма.
„Нашата страна ще остави мрака на тероризма зад гърба си“, каза още той.
ПКК обяви днес, че е взела решение да се разпусне и да сложи край на въоръжената борба срещу турските власти по време на проведения между 5 и 7 май 12-и конгрес на организацията. „Въоръжената борба приключи, оръжията са оставени“, се казва още в решението на конгреса.
Организацията предприе въоръжена борба срещу турската държава през 1984 г. и се разглежда като терористична организация от Анкара, Европейския съюз и САЩ. ПКК има бази в Северен Ирак и е активна в Северна Сирия. Над 40 хиляди души, включително жени и деца, са загинали по време на конфликта.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
Публикувани бяха резултатите от машинния вот на парламентарните избори в Албания, социалистите продължават да бъдат първа сила

Публикувани бяха резултатите от машинното гласуване на вчерашните парламентарни избори в Албания, което се проведе в Десети квартал в Тирана и във Вора (Централна Албания), съобщи Евронюз Албания.
Управляващата Социалистическата партия (СП/PS) на Албания на премиера Еди Рама има най-висок резултат и на двете места – 49,03 процента в Десети квартал и 57,09 във Вора.
Втора на двете места се подрежда коалицията около основната опозиционна партия – Демократическата партия (ДП/PD) на Албания на бившия премиер и президент на страната Сали Бериша – Коалицията „Алианс за величествена Албания“ (АВА/ASHM). В Десети квартал тя печели 32,34 процента, а във Вора – 33,93 процента.
Третото място в машинния вот в Десети квартал заема Партия „Възможност“ (ПВ/PM) на бившия член на ДП Агрон Шехай с 6,42 процента, докато във Вора трета сила е Социалдемократическата партия (СДП/PSD) на Албания на Том Доши с 2,33.
На четвърто място в Десети квартал е Движение „Заедно“ (ДЗ/LB) на Арлинд Чори с 3,67, докато във Вора четвърта се подрежда Партия „Възможност“ с 2,21 процента.
Пета в Десети квартал е Коалицията Инициатива „Албания става“ (ИАС/NSHB) на Адриатик Ляпай и Ендрит Шабани с 2,95 процента, а във Вора – с 1,84.
На шесто място в Десети квартал по резултат е ПСД с 2,05 процента, а във Вора ДЗ с 1 процент подкрепа.
На следващите места се подреждат партии с подкрепа около и под два процента.
Бюлетината за парламентарния вот включваше 11 партии и коалиции, като за 140-местния парламент на Албания се бориха 2046 кандидати, разпределени в 12-те окръга на страната.
Според нова изборна формула всяка партия участва на изборите със 186 кандидати за депутати, разделени в затворени листи (подредени от партията) с по 46 души и отворени листи (където се гласува с преференции) с по 140 души.
За да може една партия да получи мандат в даден район тя трябва да премине единствения праг, който тези избори официално имат, а именно един процент от гласовете в цялата страна, пояснява информационният портал „Шчиптаря“.
В страната беше публикуван само един екзитпол – този на „Албениън пост“.
Според частичните предварителни резултати, публикувани от Евронюз Албания, при обработени протоколи от 2097 от общо 5225 секции социалистите продължават да бъдат първа сила. Преброените до момента за тях са 286 561 гласа или 83 депутатски места. Втора е коалицията АВА със 187 802 гласа или 51 места.
Източник: БТА
Балкани
Българският посланик в Белград: Посоката на отношенията между НАТО и Сърбия зависи от това как сръбското политическо ръководство ще балансира вътрешните и външните предизвикателства

Посоката на отношенията между НАТО и Сърбия ще зависи от това как сръбското политическо ръководство ще балансира вътрешните и външните предизвикателства, каза българският посланик в Сърбия Петко Дойков в подкаста „Половин час Демостат“, публикувано вчера в социалните мрежи.
„Партньорството между НАТО и Сърбия е едно от по-сложните и чувствителни взаимоотношения в по-широката рамка на ангажираността на Алианса с държави, които не са членки. Въпреки миналите напрежения, тези отношения постепенно се развиват през целия 21-ви век. В бъдеще прагматичното сътрудничество в области като борбата с тероризма, отбранителната реформа и регионалната сигурност вероятно ще продължи, но в рамките на политиката на Сърбия за военен неутралитет. НАТО ще продължи да бъде важен партньор в контекста на по-широката европейска интеграция на Сърбия, така че това сътрудничество може да се разглежда като ангажимент на вашата страна за регионална стабилност и привеждане в съответствие със западните стандарти, дори ако членството в НАТО не се обмисля.“, каза посланик Дойков.
По думите на българския дипломат общественото мнение в Сърбия остава до голяма степен скептично към НАТО, „особено поради продължаващото чувство на огорчение от конфликта в Косово“.
Въпреки това, с промяната в ситуацията със сигурността и сблъсъка на Сърбия с нови предизвикателства като киберзаплахи и регионална нестабилност, политическите лидери може да осъзнаят как по-дълбокото сътрудничество с НАТО носи конкретни ползи, казва посланик Дойков пред подкаста „Половин час Демостат“.
Двустранното сътрудничество между Сърбия и България е много активно и в областта на отбраната се развива на основата на приятелски и добросъседски отношения, установени между нашите въоръжени сили на базата на общи интереси, допълни Дойков.
В интервю с водещата Тамара Байчич българският дипломат подчерта, че България подкрепя участието на Сърбия в програмата „Партньорство за мир“ и че сътрудничеството във военното образование, както и между военновъздушните сили на двете страни, е ползотворно през последните няколко години, за което са допринесли съвместните тренировки и учения. Успешно се развиват и регионални отбранителни инициативи като например Процеса на сътрудничество на министрите на отбраната от Югоизточна Европа.
Интерювото изразява позицията на Министерството на външните работи, като разговорът се е провел на 14 февруари и е посветен е единствено на темата НАТО.
В подкаста „Половин час Демостат“ се очаква да бъдат публикувани още интервюта с други чуждестранни дипломати от държавите членки на Алианса, акредитирани в Сърбия.
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 7 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 4 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 4 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 4 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 4 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 6 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Икономикапреди 1 седмица
Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ