Свържете се с нас

Икономика

Членове на Българския фермерски съюз са взели участие в Европейския конгрес за обновление и развитие на селските райони в Полша

Българският фермерски съюз (БФС) участва в Европейския конгрес за обновление и развитие на селските райони, който се проведе в Познан, Полша. Това е ключово събитие в рамките на Полското председателство на Съвета на ЕС, съобщиха от браншовата организация.

От БФС се включиха председателят Георги Стоянов, Живко Танев и Даниел Йорданов, председател на Младежкия фермерски съюз. Те имаха срещи с еврокомисаря по земеделието и храните Кристоф Хансен, министъра на земеделието и развитието на селските райони на Полша Чеслав Шекерски и председателя на европейската организация на земеделските производители „Копа-Коджека“ (Copa-Cogeca) Масимилиано Джансанти. Членовете на БФС представиха проблемите и предизвикателствата, пред които са изправени българските фермери.

Европейският конгрес за обновление и развитие на селските райони събра около 1500 участници от над 15 държави, включително министри, представители на ЕС, местни власти, неправителствени организации, учени и лидери на селски общности. Основните акценти бяха поставени върху новата Обща селскостопанска политика (ОСП), регионалното развитие и ролята на младите хора в селските общности, бъдещето на земеделието и селските райони в ЕС, устойчиво земеделие и хранителна сигурност, иновации и добри практики в агросектора, ролята на младежта и жените в селските общности, културно наследство и идентичност на селските райони, създаване на устойчиви и свързани селски общности.

Събитието включваше още множество паралелни конференции и работни срещи.

БТА припомня, че в края на април Българският фермерски съюз изпрати отворено писмо до министър-председателя Росен Желязков и министрите на земеделието и храните Георги Тахов, на финансите Теменужка Петкова и на икономиката и индустрията Петър Дилов за създаване на нови финансови инструменти и механизми за подпомагане, оздравяване и стимулиране на българското земеделие. „В контекста на глобалните климатични промени, трайно променящия се жизнен стандарт и социална среда – включително и в България, както и предвид динамичната политическа и икономическа реалност, която формира нови тенденции в световната търговия, се наблюдават процеси с изключително сериозни последици за българския аграрен сектор“, коментира в писмото председателят на БФС Георги Стоянов.

/ИЦ/

Източник: БТА

Икономика

Нетната печалба на „УниКредит“ за първите три месеца на годината достигна 2,8 млрд. евро, отчитат от групата

Нетната печалба на финансовата група „УниКредит“ за първите три месеца на годината достига 2,8 млрд. евро, съобщава „УниКредит Булбанк“. За същия период нетните приходи се повишават с 2,8 на сто до 6,5 млрд. евро, в резултат от увеличение на приходите от такси и комисиони с 8,2 на сто до 2,3 млрд. евро, което компенсира намалението в нетните лихвени доходи до 3,5 млрд. евро, пише в съобщението.

„УниКредит“ отчита и водещ за банковия сектор коефициент разходи/приходи от 35,4 на сто.

„Постигнахме най-добрите тримесечни резултати в историята на „УниКредит“ и 17-ото тримесечие на последователен ръст на печалбата. Възвръщаемостта на капитала се увеличи до водещите за пазара 22 на сто, като капиталовите ни резерви достигнаха 10 млрд. евро“, коментира Андреа Орчел, главен изпълнителен директор на „УниКредит“. „Качеството на активите остана високо. Макросредата стана по-сложна и несигурна. Въпреки това имаме увереността да подобрим прогнозата си за нетната печалба и разпределението й през 2025 г., както и убедеността ни, че ще постигнем целите си за 2027 г. Оставаме ангажирани с постигането на последователни висококачествени резултати и сме фокусирани върху подкрепата на нашите клиенти и общности, особено в трудни времена“, казва още Андреа Орчел.

/ВЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

КЗП установи нови нелоялни практики при предоставянето на кредити от небанкови финансови институции

Комисията за защита на потребителите (КЗП) съобщи, че е идентифицирала нови нелоялни търговски практики, свързани с предоставянето на потребителски кредити от небанкови финансови институции. 

След извършена проверка на сайт е установено, че дружество представя кредитните си продукти по начин, който прикрива основни елементи от „цената“ на кредита – липсват данни за годишния процент на разходите, лихвени проценти, погасителни планове и такси. Търговската практика се изразява в използване на подвеждаща информация и маркетингови послания с акцент върху лекота, бързина и предимства на услугата, без реално да се предоставя необходимата преддоговорна информация съгласно изискванията на закона, посочват от КЗП.

В други случаи, след подадени жалби, Комисията установи агресивни търговски практики. Служители на дружества са упражнявали системен вербален натиск чрез съобщения със заплашително съдържание, включително с изявления за бъдещи посещения на адрес, запори върху доходи от майчинство и други действия, с цел принуда за погасяване на задължения или сключване на нов договор за кредит – рефинансиране. 

КЗП счита, че подобно поведение нарушава добросъвестността и професионалната компетентност, която се очаква от търговците в отношенията им с потребителите.

Проектът за нов Закон за потребителския кредит, предложен от министъра на икономиката и индустрията, чрез който ще се въведат разпоредбите на Директива (ЕС) 2023/2225 относно договорите за потребителски кредит, цели засилване на потребителската защита чрез по-строги изисквания за яснота и сравнимост на кредитните оферти, ограничаване на агресивните рекламни и други практики по събиране на дългове, както и по-добро регулиране на цифровите платформи, чрез които се предлагат кредити. Предвижда се задължение за кредиторите да правят задълбочена оценка на кредитоспособността на потребителите. Новият законопроект предвижда и значително по-високи изисквания към прозрачността и достъпността на информацията още преди сключването на договор, включително чрез задължително използване на стандартния европейски формуляр, както и защита на уязвими групи потребители. С тези мерки се цели премахване на установените нелоялни практики и постигане на по-справедлив и прозрачен кредитен пазар в България, допълват от КЗП.

БТА припомня, че КЗП заведе десетки колективни искове за прогласяване на нищожност на неравноправни клаузи в договори на небанкови финансови институции през зимата на тази година.

През последното тримесечие на 2024 г. КЗП извърши мащабен анализ на 357 броя общи условия и типови договори на небанкови финансови институции. От 21 308 проверени клаузи, 1147 бяха идентифицирани като неравноправни. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Четири български фирми за бутилиране на минерална вода кандидатстват за вписване в европейски регистър

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) подпомогна производители на 4 български минерални води да изготвят заявления за регистрацията им като географски означения в европейския регистър, съобщава МЗХ.

За вписване в регистъра като Защитени наименования за произход (ЗНП) кандидатстват водите – „Натурална минерална вода Михалково – естествено газирана“, „Натурална минерална вода Хисар“, „Натурална минерална вода Велинград“, а „Натурална минерална вода от Горна Баня“ – за Защитено географско указание (ЗГУ).

С приемането на новото европейско законодателство, касаещо схемите за качество, се разшири обхватът на допустимите за регистрация продукти. По този начин минералните води с географски означения, вписани досега на национално ниво, също могат да бъдат изпратени в Европейската комисия с цел кандидатстване за регистрация, без да се прилага националната процедура от държавата членка. 

Защитеното наименование за произход (ЗНП) идентифицира продукт: произхождащ от специфично място, регион или, в изключителни случаи, държава; чието качество или характеристики се дължат основно или изключително на специфична географска среда с присъщите ѝ природни и човешки фактори, и чиито етапи на производство се извършват в определения географски район. Основната отлика между ЗНП и ЗГУ е, че докато при ЗНП всички етапи на производство от добив на суровини до получаване на крайния продукт се осъществяват в определения географски район, при ЗГУ поне един от етапите на производство или подготовка на продукта следва да се извършва в определения географски район.

/ВЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 38 минути

Ювентус иска между 20 и 25 милиона евро за защитника Николо Савона

Българияпреди 38 минути

Предложението на президента за провеждане на референдум е чиста проба саботаж на въвеждането на еврото в България, коментира министър Даниел Митов

Българияпреди 43 минути

Жестокостта към животните няма място никъде по света, тя не трябва да бъде толерирана, каза еврокомисарят Оливер Вархей

Икономикапреди 43 минути

Нетната печалба на „УниКредит“ за първите три месеца на годината достигна 2,8 млрд. евро, отчитат от групата

Святпреди 45 минути

ВНА: Виетнам приветства предложението на руския президент за възобновяване на преките преговори с Украйна

Спортпреди 46 минути

Давиде Анчелоти е вариант за наследник на Сеск Фабрегас на треньорския пост на Комо

Икономикапреди 46 минути

КЗП установи нови нелоялни практики при предоставянето на кредити от небанкови финансови институции

Святпреди 47 минути

ГПБ: Грузия остава силно ангажирана по пътя към членство в ЕС, заяви председателят на грузинския парламент

Българияпреди 48 минути

От „Гранична полиция“ ще използват нови 34 дрона за по-добро покритие и наблюдение на важни и труднодостъпни части от границата

Темидапреди 50 минути

Трима задържани при спецоперацията срещу крайнодесни

Българияпреди 51 минути

Проверки за нарушения при придвижване с тротинетки и велосипеди започват екипи на МВР и общински служители в Шумен

Българияпреди 56 минути

Врачани избраха името на новостроящия се парк в ж.к. „Сениче“ да е „Триъгълникът“

Балканипреди 4 дни

АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган

Балканипреди 4 дни

Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната

Святпреди 4 дни

Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана

Балканипреди 4 дни

Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета

Спортпреди 4 дни

Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“

Балканипреди 4 дни

Конституционният съд на Румъния да може да анулира избори само въз основа на добре обоснована жалба, предвижда законопроект

Святпреди 4 дни

Рубио призова Индия и Пакистан към „незабавна деескалация“

Икономикапреди 5 дни

Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 07.05.2025

Икономикапреди 5 дни

Европейският парламент е твърдо против предложението за единен селскостопански фонд и призовава за увеличен бюджет на ОСП

Политикапреди 5 дни

Позиция на МВнР по повод твърденията на Путин, че България е виновна за войната

Святпреди 5 дни

Северна Корея изстреля неидентифицирана балистична ракета

Българияпреди 4 дни

Временно се променя организацията на движение по магистрала „Тракия“ заради ремонти

Новини