Икономика
Петролният гигант „Сауди Арамко“ със спад на приходите и печалбата през първото тримесечие на фона на по-високи оперативни разходи

Саудитският енергиен гигант „Сауди Арамко“ (Saudi Aramco) съобщи, че нетната му печалба през първото тримесечие е намаляла с 4,6 процента. Спадът се дължи на по-ниските приходи на компанията и по-високите оперативни разходи, сочи изявление, публикувано на страницата на Саудитската фондова борса, предаде Франс прес.
„Динамиката на световната търговия натежа върху енергийните пазари през първото тримесечие на 2025 г., като икономическата несигурност се отрази на цените на петрола“, отбеляза в отделно изявление главният изпълнителен директор на компанията Амин Насър.
Независимо от това, стабилните финансови резултати на „Сауди Арамко“ за пореден път демонстрират уникалния мащаб, надеждност и гъвкавост на компанията“, добави той.
Нетната печалба на „Сауди Арамко“ за януари – март е 97,54 млрд. риала (26,01 млрд. долара) в сравнение със 102,27 млрд. риала (27,27 млрд. долара) през същото тримесечие на 2024 г.
Цени на суровия петрол се понижиха до „най-ниските си нива от четири години насам“, според публикувания през април доклад на Международната агенция за енергията (МАЕ). Агенцията намали прогнозата си за ръста на търсенето на петрол тази година заради ескалацията на търговското напрежение.
Цените на петрола претърпяха рязък спад през последните седмици заради опасенията, че американските вносни мита ще засегнат силно световното търсене и ще нарушат международната търговия.
Решението на страните от ОПЕК+ да увеличат производствените си квоти през юни също допринася за понижението на цените, посочват експерти.
Съгласно плана на ОПЕК+ Саудитска Арабия, Русия и шест други държави от алианса ще произвеждат допълнително 411 000 барела на ден през юни.
Саудитска Арабия е най-големият износител на суров петрол в света, като отговаря за около 10 процента от световните добиви.
Понастоящем страната произвежда 9,2 млн. барела дневно, което е по-малко от максималния ѝ производствен капацитет от 12 млн. барела, според базирания в Рияд саудитски мозъчен тръст „Джадва“ (Jadwa).
Средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), която се определя от 13 сорта петрол за износ на страните членки на картела, в това число и саудитският Лек арабски, в началото на месеца спадна под 62 долара за барел за първи път от над 4 години.
Източник: БТА
Икономика
Нетната печалба на „УниКредит“ за първите три месеца на годината достигна 2,8 млрд. евро, отчитат от групата

Нетната печалба на финансовата група „УниКредит“ за първите три месеца на годината достига 2,8 млрд. евро, съобщава „УниКредит Булбанк“. За същия период нетните приходи се повишават с 2,8 на сто до 6,5 млрд. евро, в резултат от увеличение на приходите от такси и комисиони с 8,2 на сто до 2,3 млрд. евро, което компенсира намалението в нетните лихвени доходи до 3,5 млрд. евро, пише в съобщението.
„УниКредит“ отчита и водещ за банковия сектор коефициент разходи/приходи от 35,4 на сто.
„Постигнахме най-добрите тримесечни резултати в историята на „УниКредит“ и 17-ото тримесечие на последователен ръст на печалбата. Възвръщаемостта на капитала се увеличи до водещите за пазара 22 на сто, като капиталовите ни резерви достигнаха 10 млрд. евро“, коментира Андреа Орчел, главен изпълнителен директор на „УниКредит“. „Качеството на активите остана високо. Макросредата стана по-сложна и несигурна. Въпреки това имаме увереността да подобрим прогнозата си за нетната печалба и разпределението й през 2025 г., както и убедеността ни, че ще постигнем целите си за 2027 г. Оставаме ангажирани с постигането на последователни висококачествени резултати и сме фокусирани върху подкрепата на нашите клиенти и общности, особено в трудни времена“, казва още Андреа Орчел.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
КЗП установи нови нелоялни практики при предоставянето на кредити от небанкови финансови институции

Комисията за защита на потребителите (КЗП) съобщи, че е идентифицирала нови нелоялни търговски практики, свързани с предоставянето на потребителски кредити от небанкови финансови институции.
След извършена проверка на сайт е установено, че дружество представя кредитните си продукти по начин, който прикрива основни елементи от „цената“ на кредита – липсват данни за годишния процент на разходите, лихвени проценти, погасителни планове и такси. Търговската практика се изразява в използване на подвеждаща информация и маркетингови послания с акцент върху лекота, бързина и предимства на услугата, без реално да се предоставя необходимата преддоговорна информация съгласно изискванията на закона, посочват от КЗП.
В други случаи, след подадени жалби, Комисията установи агресивни търговски практики. Служители на дружества са упражнявали системен вербален натиск чрез съобщения със заплашително съдържание, включително с изявления за бъдещи посещения на адрес, запори върху доходи от майчинство и други действия, с цел принуда за погасяване на задължения или сключване на нов договор за кредит – рефинансиране.
КЗП счита, че подобно поведение нарушава добросъвестността и професионалната компетентност, която се очаква от търговците в отношенията им с потребителите.
Проектът за нов Закон за потребителския кредит, предложен от министъра на икономиката и индустрията, чрез който ще се въведат разпоредбите на Директива (ЕС) 2023/2225 относно договорите за потребителски кредит, цели засилване на потребителската защита чрез по-строги изисквания за яснота и сравнимост на кредитните оферти, ограничаване на агресивните рекламни и други практики по събиране на дългове, както и по-добро регулиране на цифровите платформи, чрез които се предлагат кредити. Предвижда се задължение за кредиторите да правят задълбочена оценка на кредитоспособността на потребителите. Новият законопроект предвижда и значително по-високи изисквания към прозрачността и достъпността на информацията още преди сключването на договор, включително чрез задължително използване на стандартния европейски формуляр, както и защита на уязвими групи потребители. С тези мерки се цели премахване на установените нелоялни практики и постигане на по-справедлив и прозрачен кредитен пазар в България, допълват от КЗП.
БТА припомня, че КЗП заведе десетки колективни искове за прогласяване на нищожност на неравноправни клаузи в договори на небанкови финансови институции през зимата на тази година.
През последното тримесечие на 2024 г. КЗП извърши мащабен анализ на 357 броя общи условия и типови договори на небанкови финансови институции. От 21 308 проверени клаузи, 1147 бяха идентифицирани като неравноправни.
Източник: БТА
Икономика
Четири български фирми за бутилиране на минерална вода кандидатстват за вписване в европейски регистър

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) подпомогна производители на 4 български минерални води да изготвят заявления за регистрацията им като географски означения в европейския регистър, съобщава МЗХ.
За вписване в регистъра като Защитени наименования за произход (ЗНП) кандидатстват водите – „Натурална минерална вода Михалково – естествено газирана“, „Натурална минерална вода Хисар“, „Натурална минерална вода Велинград“, а „Натурална минерална вода от Горна Баня“ – за Защитено географско указание (ЗГУ).
С приемането на новото европейско законодателство, касаещо схемите за качество, се разшири обхватът на допустимите за регистрация продукти. По този начин минералните води с географски означения, вписани досега на национално ниво, също могат да бъдат изпратени в Европейската комисия с цел кандидатстване за регистрация, без да се прилага националната процедура от държавата членка.
Защитеното наименование за произход (ЗНП) идентифицира продукт: произхождащ от специфично място, регион или, в изключителни случаи, държава; чието качество или характеристики се дължат основно или изключително на специфична географска среда с присъщите ѝ природни и човешки фактори, и чиито етапи на производство се извършват в определения географски район. Основната отлика между ЗНП и ЗГУ е, че докато при ЗНП всички етапи на производство от добив на суровини до получаване на крайния продукт се осъществяват в определения географски район, при ЗГУ поне един от етапите на производство или подготовка на продукта следва да се извършва в определения географски район.
/ВЙ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 7 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 4 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 4 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 4 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 4 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 6 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Икономикапреди 1 седмица
Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ