България
Тържествена сесия на Общинския съвет в Шумен се състоя в Деня на Шумен – 11 май

Тържествена сесия на Общинския съвет в Шумен се състоя в Деня на Шумен- 11 май. Председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова, кметът на Община Шумен проф. Христо Христов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, народният представител от Шуменския многомандатен избирателен район Айлин Пехливанова и общински съветници представиха поздравителни слова.
„Днес е ден на признателност и надежда – ден, в който с гордост си припомняме миналото на нашия град и с вяра гледаме към неговото бъдеще. Да говорим за Шумен пред хора, които го обичат и познават със сърцето си, е не само чест, но и отговорност. Градът ни има хилядолетна история – история, изградена от поколения шуменци, които с труд и упоритост са оставили своя отпечатък. Те не са се предавали пред трудностите, защото са вярвали, че всяка стъпка напред е важна за утрешния ден. Днес носим тяхното наследство – създадено с грижа, посветеност и стремеж да оставим нещо повече от себе си. Но нашата сила не е само в миналото – тя е в способността ни да гледаме напред, да действаме и да изграждаме с мисъл за бъдещето“, каза председателят на Общинския съвет в Шумен.
Кметът на община Шумен напомни в словото си, че в последните дни в града, по повод празниците, свързани с честването на годишнините от покръстването и създаването на азбуката, бяха патриархът, председателят на Народното събрание, вицепрезидентът, а днес вечерта ще бъде и държавният глава.
„Преди повече от 200 години, в пролетен ден като днешния, шуменци се събрали заедно с децата си и създали историята – отбелязали първото градско честване на светите братя Кирил и Методий. С плам и цветя – както българите празнуваме. И повече от половин век (65 години) преди да имаме свободно отечество. Бащите на града ни оставили завет – че заедно, редом с децата и редом с хората от нашата общност, събрани и сплотени, ние можем да създаваме история. Да сме свободни духом, дори под робство. Дали са ни урока за единството – че то прави хората силни, градовете – велики, събитията – паметни. Единството съгражда, създава, сочи пътя на градовете, подчерта в речта си проф. Христов.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов каза в словото си: „Шумен е не просто град – той е пазител на българския дух. Тук историята не е само в музеите, тя е в улиците, в сградите, в спомените и в сърцата на хората. Неслучайно Шумен е първият град, където се чества делото на светите братя Кирил и Методий – още едно доказателство за дълбоката връзка на този град с просветата, духовността и книжовната традиция“.
„Градът е жив символ на „Златния век“, на създаването на писмеността, на силата на словото и на възхода на българската държавност. Поколения шуменци са създавали, съхранявали и предавали напред култура, вяра и национална идентичност“, подчерта Иван Иванов.
„Като министър на регионалното развитие и благоустройството искам да подчертая, че трайното положително развитие на един регион започва със силна общност, с уважение към традициите и с визия за бъдещето. Шумен е пример за всичко това. Нашият град съчетава мъдростта на миналото със стремежа към модерност. Инвестициите в инфраструктурата, в образованието, в културата – те не са само материален напредък, а и доказателство, че България върви уверено напред“, каза още министър Иванов.
На тържествена сесия на Общинския съвет в Шумен с почетно отличие „Златна значка на град Шумен“ бяха отличени драматургът и поет Николай Гундеров, дългогодишният кмет на с. Черенча Хасан Хасанов и Веселин Събев – бивш главен директор на Стопанска дирекция „Местна промишленост и битови услуги“, бивш председател на Туристическото дружество „Мадарски конник“ и бивш член на изпълнителния комитет на Общинския народен съвет и първи заместник-председател по икономическите въпроси на Общински съвет – Шумен.
На тържественото заседание на Общински съвет Шумен бяха наградени носителите на „Награда на Шумен за култура“ за 2024 г. в различни раздели.
Както БТА съобщи, отбелязването на Деня на Шумен започна днес с литийно шествие, молебен за здраве и тържествен ритуал пред сградата на общината. Постановление на Министерски съвет, с което да почне изпълнението на общинската инвестиционна програма за 2025 г., се очаква да бъде прието в сряда, 14 май, заяви днес в Шумен министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Във връзка с честването на празника на град Шумен Общината обяви програма с повече от десет събития за деня. Носителите на „Награда на Шумен за култура“ за 2024 г. бяха определени от комисия по избор през месец април.
Източник: БТА
България
Директорът на Държавен куклен театър „Георги Митев” Елена Дойчева е предложена за званието Почетен гражданин на Ямбол

Дългогодишният директор на Държавен куклен театър „Георги Митев – Жоро” Елена Дойчева е номинирана за удостояване със званието „Почетен гражданин на Ямбол”. Предложението е внесено да утвърждаване на предстоящата на 20 май сесия на Общински съвет – Ямбол. За другото голямо отличие, връчвано по повод празника на града – „Наградата на Ямбол“, е номинирано Начално училище (НУ) „Св. св. Кирил и Методий”, което тази година чества 130 години от създаването си.
Носителите на двете отличия се утвърждават всяка година с гласуване в Общинския съвет (ОбС), на база решения от специализирана комисия (съгласно Наредбата за символиката и отличията на Община Ямбол). Наградите се връчват на Деня на Ямбол – Свети Дух (през 2025 г. – на 9 юни).
Званието „Почетен гражданин на Ямбол” е най-високото признание на обществеността на Ямбол за изключителен принос и заслуги за развитието на общината, се казва в предложението, внесено от председателя на ОбС Антон Шиков. За удостояване с него на директора на кукления театър Елена Дойчева са постъпили две предложения, в които се изтъква нейният пренос в куклено-театралното дело на Ямболския регион, духовното и културно развитие на града.
Елена Дойчева е родена в Ямбол. Завършва специалност „Театър” във Висшия институт по култура в Санкт Петербург, Русия, а след това специализира театрална критика в Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кр. Сарафов”. В периода 1985-1997 г. е драматург в Държавен драматичен театър – Ямбол. От 1997 г. до момента е директор на кукления театър в града. Под нейно ръководство през 2002 г. са възстановени Националният конкурс за драматургия за куклен театър и Куклено-театралният фестивал „Михаил Лъкатник”. Съставител е на 12-те сборника „Куклена пиеса”, включващи най-новите и наградени български пиеси за куклен театър. Последното издание на фестивала бе в края на април т. г. с участието на 17 театрални състави от страната и гости от Грузия и Турция.
За носител на „Наградата на Ямбол“ за 2025 г. е предложено Иновативно начално училище „Св. св. Кирил и Методий”. Мотивите са – за значителен принос в развитието на образованието в Ямбол, за съхранение на образователните традиции и устойчивост, едновременно с това – за въвеждане на иновативна учебна среда и педагогически подходи. В мотивите към предложението се посочват и високите резултати на четвъртокласниците при националното външно оценяване, както и призови места на ученици в различни национални състезания.
Трето предложение за награда по повод предстоящия празник на града също ще бъде разгледано от общинските съветници. То е за удостояването на Футболен клуб „Ямбол 1915” с Почетен знак „Герб на Община Ямбол”. През настоящата 2025 г. клубът отбелязва 110 години от основаването си. Предложението е внесено от кмета на Общината Валентин Ревански.
Наградите за Деня на Ямбол се връчват ежегодно по време на тържествена сесия на Общинския съвет. През 2024 г. със званието „почетен гражданин” бяха удостоени заслужилият треньор по лека атлетика Йордан Атанасов, физикът изобретател Христо Дичев и архитектът Сотир Камбуров. „Наградата на Ямбол” тогава получи Факултет „Техника и технологии” към Тракийски университет Стара Загора.
/ТНП/
Източник: БТА
България
Това е много сериозен контрабанден канал с политическа, прокурорска, полицейска шапка, каза Ивайло Мирчев от ПП-ДБ за случая в Пловдив

На вчерашното закрито изслушване във вътрешна комисия за контрабандния канал в Пловдив беше потвърдена голяма час от публично известното – че тези осем полицаи са си свършили перфектно работата, че има полицейски, прокурорски и политически чадър над канала, коментира пред журналисти Ивайло Мирчев от парламентарната група „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ). По думите му, след като си свършват работата, шефовете на полицаите се опитват да осуетят разкриването на канала и да ги изтеглят от там. Полицаите подават сигнал до „Вътрешна сигурност“ в МВР, защото се установява теч на информация от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“, каза Мирчев. След като подават сигнала, започват дисциплинарни производства и атаки срещу тях.
Изводите са, че трябва да се продължи разследването, тъй като се стига до най-високите нива на МВР и със сигурност в казуса има намесени влиятелни политици, каза депутатът. За нас стана ясно, че това е много сериозен контрабанден канал с политическа, прокурорска, полицейска шапка отгоре, изтъкна още Ивайло Мирчев.
Божидар Божанов от ПП-ДБ заяви, че те ще продължат да работят по темата, ще задават въпроси включително и на министъра. Днес ще поискаме най-малко осем документа, за чието съществуване стана ясно от вчерашното изслушване, от които се надяваме да получим още информация, каза Божанов. Той допълни, че това са заповеди на тогавашния вътрешен министър Атанас Илков, доклади включително предварителни преписки вътре в МВР и, ако тази информация е предадена на прокуратурата, е много важно кога – дали преди да стане публичен казусът.
Вчера Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред изслуша представители на МВР и полицаи във връзка с работата на министерството по пресичане и предотвратяване на контрабандна дейност с акцизни стоки в Пловдив. На закрито заседание, продължило три часа, депутатите изслушаха Калин Литов – бивш заместник-директор на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“, Даниел Луков – директор на дирекция „Вътрешна сигурност“ в МВР, Стоян Димитров – директор на дирекция „Инспекторат“ в МВР и полицаите Димитър Паница, Валентин Мандраджиев, Иван Куков, Иван Почилеев, Георги Димитров, Цвятко Геров, Пламен Гилин и Йордан Рунтев от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ – Пловдив.
Източник: БТА
България
Президентът да пита Конституционния съд за референдума за еврото, каза лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов

Президентът трябва да пита Конституционния съд за референдума за еврото, каза пред журналисти в кулоарите на парламента лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
„Конституцията дава изричното право на българския президент да се обърне към Конституционния съд, за да пита дали това деяние на Наталия Киселова отговоря на Конституцията на страната. Считаме, че президентът трябва да го направи по най-бързия начин“, посочи Костадинов.
Лидерът на „Възраждане“ подчерта, че не е последвал никакъв институционален отговор, след като председателят на Народното събрание Наталия Киселова върна като недопустимо предложението на президента Румен Радев с искане за произвеждане на национален референдум по темата за въвеждане на единната европейска валута.
Ако неговият екип има проблеми с написване на подобно искане до Конституционния съд, ние и всеки юрист в страната може да помогне за написването на подобно искане, каза Костадин Костадинов.
Очакваме това нещо да се случи максимално бързо. Ако не се случи, ще означава, че това е било само едно еднократно деяние. Бяха погазени два от основните принципи в Конституцията, за разделението на властите и за правовата държава. Това няма как да остане без последици, посочи още лидерът на „Възраждане“.
Костадинов съобщи, че ако президентът не сезира Конституционния съд, от „Възраждане“ ще започнат да събират подписи, за да го направят.
„Дали ще получим подкрепа не мога да кажа, защото към настоящия момент, по отношение на искането за оставката на Киселова, имаме следните резултати: ПП-ДБ подкрепят Наталия Киселова, те си и гласуваха за нея; ДПС на Доган заявиха, че няма да подпишат искането и ако има такова внесено искане, ще гласуват „против“. Що се отнася до МЕЧ и до „Величие“, днес чисто консултативно ще ги питаме дали ще подкрепят тази подписка, която вече е е подписана от 33-ма депутати от „Възраждане“, с три страници мотиви“, каза Костадинов.
Според него МЕЧ и „Величие“ саботират внасянето на вотове на недоверие към правителството. „Въпреки, че ние обявихме още преди три седмици, че ще внесем такъв вот на недоверие, те конкретно отказват да го направят. Доколкото имаме информация, просто им е наредено от Пеевски“, каза Костадинов.
Източник: БТА
-
Българияпреди 2 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 7 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 7 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 6 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 7 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит
-
Спортпреди 7 дни
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“