Общество
Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на “Тракия“
Снимка БГНЕС
Магистрала Тракия
Една от най-натоварените точки от пътната мрежа на страната ни е край Пловдив заради ремонта на АМ „Тракия“. Той засяга общо 40 километра на територията на три области – София, Пловдив и Сливен.
На участъка от 11 километра край Пловдив, който започва да се ремонтира, през последните два дни в следобедните часове имаше километрично задръстване. От неделя сутрин е затворено изцяло платното от София за Бургас и движението се извършва двупосочно в съседното, предаде NOVA.
Трафикът е изключително натоварен и заради пътуващите транзит към Турция, а в началото на летния сезон ще бъде и заради почиващите на нашето Черноморие. Магистралата в района Пловдив е строена преди 50 години и нейното състояние е изключително лошо. Ремонтира се участъкът от 108 до 119 километър.
Източник: Offnews.bg
Общество
Обсъжда се безплатно паркиране в зоните и шофиране в бус лентите, каза Васил Терзиев

Обсъжда се вариант да може да се паркира безплатно в зоните за платено паркиране и да се шофира в бус лентите при ситуации като тази със стачката на наземния градски транспорт в София, каза кметът на столицата Васил Терзиев по БНТ.
Когато говорим за транспорта, трябва да се говори и за инфраструктурата в града, тъй като тя има отношение към условията на труд, допълни той.
„Това, което искат синдикатите е 400 лв. увеличение нетно към стартовата заплата, 500 лева догодина и 600 лева по-догодина, 1500 лева нетно. Това, облечено в цифри означава 50-60 милиона лева тази година, 60-70 милиона догодина и около 100 милиона по-догодина. Всяка година увеличение, сумарно това са 400 милиона. 400 милиона са 800 автобуса“, изчисли кметът. За да се постигне това, което искат синдикатите, от 2027 г. София трябва да плаща 200 милиона лева допълнително всяка година само за увеличението на заплатите, обясни Терзиев.
Как ще правим пътища, как ще инвестираме в подвижен състав? Когато има недостиг на водачи в автотранспорта, да се намери механизъм, по който средствата, които успяваме да заделим, които не са ограничени и идват на цената на нещо друго да не се направи.“
В бюджета за тази година за транспорт са заложени 312 милиона лева, които отиват за заплати. И искането е да бъдат добавени още 200 милиона през 2027 г. Въпросът е откъде. Исканията, за да бъдат покрити, трябва да бъдат вдигнати данъци, което не смятам, че е най-правилно, посочи столичният кмет.
„Аз се боря затова да бъде решен проблемът със заплащането на шофьорите и на хората, които работят в сервизите, за да може да се нормализира работата и да няма хора, които имат 80-90 часа извънреден труд – това не е нормално. Но за да се реши ние трябва да увеличим броя на хората, които липсват в системата на столичния автотранспорт“, допълни Васил Терзиев.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Втори ден София без наземен транспорт
Снимка БГНЕС/Антон Станков
Протестът на градския транспорт продължава
Втори ден София е без трамваи, тролеи и автобуси, движи се само метрото с повече мотриси.
Очаква се днес кметът на София Васил Терзиев да се срещне с представители на Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ и Федерацията на транспортните работници към КТ „Подкрепа“. Работещите в градския транспорт заявиха, че докато няма реални резултати от тази среща, няма да има автотранспорт.
Протестът на наземния градски транспорт в столицата започна вчера под наслов „Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!“. Работниците в столичния градски транспорт получиха покана за разговори от кмета на София Васил Терзиев за днес в 14:00 ч.
„Това, което съм отстоявал от самото начало, е, че няма как да има 400 лв. увеличение за абсолютно всички в четири дружества. Имаме възможност да осигурим тези 100 лв., които са предложени. Работим по 100-процентово увеличение на бонуса, което би позволило да постигнем за работещите в електротранспорта и автотранспорта да се получи 400 лв. увеличение“, каза вчера Васил Терзиев.
Източник: Offnews.bg
Общество
Задължително ли е вписването на газова уредба в талона

Когато решите да я монтирате си, един от въпросите, които неизбежно ще възникнат, е дали е необходимо да впишете тази промяна в талона. Въпросът е не само юридически важен, но и засяга безопасността и законността на превозното средство. В тази статия ще разгледаме задължително ли е вписването на газова уредба и какви са последиците от липсата на регистрация.
Какво представлява и защо е важна?
Това е система, която позволява на колата да работи с алтернативно гориво, най-често автогаз (LPG) или метан (CNG). Тя включва специални компоненти като газов инжекцион, резервоар за гориво и система за контрол на горивния процес. Газовите уредби могат да намалят разходите за гориво и да намалят вредните емисии.
За да бъде използването ѝ напълно легално и безопасно, тя трябва да премине през сериозни проверки и да бъде регистрирана в съответствие със законовите изисквания.
Задължително ли е вписването?
Да, вписването в талона е задължително по закон. Всяка промяна в горивната система трябва да бъде отразена в книжата, които съдържат важна информация за характеристиките на превозното средство.
Как се узаконява газова уредба? Етапи от началото до вписването:
Етап 1: Монтаж на газова уредба
Първата стъпка е монтаж на газова уредба от лицензирана фирма. След това получавате:
• сертификат за монтаж (удостоверява легален монтаж);
• документи за газова уредба, доказващи съответствие със стандартите.
Етап 2: Първоначална проверка и технически преглед
След монтажа се преминава технически преглед с газова уредба в акредитиран център. Издава се:
• удостоверение за първоначална проверка на газовата уредба;
• актуален контролен талон.
Забележка: Газовата бутилка трябва да е в срок (обикновено до 10 години).
Етап 3: Регистрация в КАТ и вписване
Според Наредба I-45/2000, всяка промяна на горивото трябва да бъде регистрирана в КАТ.
Необходими документи:
• голям и малък талон на автомобила;
• валидна полица „Гражданска отговорност“;
• документ за технически преглед;
• удостоверение за първоначална проверка.
След одобрение, вписването на газова уредба се отразява в документа, където горивото вече е обозначено като бензин/газ.
Какви са последствията при липса на вписване?
• Ако газовата уредба не е вписана, собственикът може да бъде глобен. Санкциите, които се налагат спрямо чл.179 ал 1 от ЗДВП, са в размер до 150 лв. Също така при несъответствие, автомобилът не може да премине годишен технически преглед.
Вписването на газова уредба автомобила е не само задължително, но и важно за безопасността на автомобила и за спазването на законовите изисквания. Убедете се, че газовата уредба е правилно монтирана и регистрирана, за да избегнете глоби и проблеми при проверка от органите на КАТ. Не забравяйте да осигурите необходимите документи и редовно да преминавате през технически прегледи, за да поддържате автомобила си в добро състояние.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 2 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 7 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 7 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 6 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 7 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит
-
Спортпреди 7 дни
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“