Икономика
Словакия се противопоставя на плана за пълно прекратяване на вноса на руска енергия в ЕС, е заявил Роберт Фицо пред Путин

Премиерът Роберт Фицо е заявил, че Словакия отхвърля плана за пълното прекратяване на вноса на руска енергия в ЕС по време на вчерашната си среща с президента на Русия Владимир Путин. Това съобщи днес говорител на Фицо, цитиран от ДПА.
Фицо определи предложението на Европейската комисия за спирането на вноса на руска енергия като „икономически несъстоятелно и вредно за Европа“, посочи говорителят.
„Спирането на доставките на газ ще доведе до нестабилност. Нашите нефтохимически заводи са проектирани да използват руски петрол и спирането му може да доведе до технологични проблеми“, е казал още по време на срещата Фицо, който присъства на парада за Деня на победата във Втората световна война на Червения площад.
Според словашкия премиер ако е необходимо съгласието на всички 27 държави от ЕС (гласуване с единодушие), за да бъде приет плана на ЕК, то Словакия ще използва правото си на вето. „Ако се реши, че ще се гласува не единодушно, а с (квалифицирано) мнозинство, тогава големите държави ще вземат своето решение“, е отбелязал Фицо.
Очаква се ЕК да представи през юни законодателни предложения, чрез които да се прекрати до края на 2027 г. вноса в ЕС на руски природен газ и втечнен природен газ по дългосрочни договори, а до края на 2025 г. да се забрани вноса по нови договори и по сделки за незабавна доставка.
В документ тип „пътна карта“, представен по-рано през седмицата, ЕК обяви още, че ще предложи и ограничения за нови сделки за руско ядрено гориво.
На срещата си с Путин Фицо също е изразил желание Словакия да продължи да купува ядрено гориво от Русия.
Според него това е „неизбежно“ за „безопасната и стабилна работа“ на словашките атомни електроцентрали.
Фицо е единственият правителствен ръководител на страна от ЕС, който пътува до Москва, за да отбележи 80-годишнината от края на Втората световна война.
По време на разговорите между Фицо и Путин е било обсъдено и развитието на войната в Украйна.
Премиерът е подчертал, че няма военно решение на конфликта и че подкрепя всички мирни инициативи.
Източник: БТА
Икономика
Нарастват очакванията за важни икономически новини по време на визитата на Тръмп в Саудитска Арабия, пише в. „Аш Шарк ал Аусат“

В Саудитска Арабия е първото планирано международно посещение на президента на САЩ Доналд Тръмп, откакто той встъпи в длъжност за втори мандат. Пътуването му до Персийския залив от 13 до 16 май ще включва и Катар и Обединените арабски емирства (ОАЕ), пише в свой анализ по темата в. „Аш Шарк ал Аусат“.
От първото му посещение преди осем години, когато „Визия 2030“ на Саудитска Арабия едва беше започнала, кралството е извървяло значителни крачки към икономическа трансформация. Американският държавен глава ще види една силно променена държава в съответствие с амбициите на дългосрочната й стратегическа програма.
В дните преди посещението очакванията за редица значими новини нарастват. След срещата си с канадския премиер Марк Карни в сряда, Тръмп намекна за „важни развития“, които ще бъдат обявени по време на визитата му в Персийския залив.
Едно от тях вероятно ще е предварително споразумение за сътрудничество в областта на ядрената енергия за граждански цели, което министърът на енергетиката на САЩ Крис Райт обсъди по време на посещението си в Саудитска Арабия миналия месец.
Завръщането на Тръмп в Рияд подчертава значението на кралството за външната политика и икономическата стратегия на Съединените щати. Посещението е в съответствие и с усилията на администрацията във Вашингтон да насърчава чуждестранни инвестиции в САЩ, като в същото време разширява двустранното сътрудничество с ключови регионални съюзници.
Като ключово събитие се очертава саудитско-американски бизнес форум с участието на влиятелни американски предприемачи, саудитски министри и високопоставени служители, както и изпълнителните директори на някои от най-големите компании и проекти в кралството.
В навечерието на пътуването си до Саудитска Арабия Тръмп обяви плановете си да отмени регулацията за ограничаване на износа технологии, свързани с изкуствения интелект, въведена от бившия президент Джо Байдън. Тя въвежда строг контрол върху износа на усъвършенствани чипове с изкуствен интелект, дори за съюзнически държави.
Икономическите връзки между Съединените щати и Саудитска Арабия, които се отличават със стабилност и диверсификация, постоянно се развиват. През 2024 г. двустранната търговия е достигнала 32,3 милиарда долара в сравнение с 22,9 милиарда долара през 2020 г. Според федерацията на саудитските търговски камари САЩ са вторият най-голям доставчик на стоки на кралството и шеста най-важна дестинация за износ.
Американски официални данни показват, че търговията със стоки между САЩ и Саудитска Арабия през 2024 г. е възлизала на 25,9 милиарда долара, като американският износ се оценява на 13,2 милиарда долара, а вносът от кралството на 12,7 милиарда долара. Така Съединените щати са имали търговски излишък от 443,3 милиона долара.
Износът на Саудитска Арабия за САЩ включва суров петрол, торове, органични химикали, метални изделия. Американският износ за кралството се състои от фармацевтични и химически продукти, зърнени храни, пластмаси и високотехнологично оборудване, включително аерокосмически и медицински изделия.
В доклад на консултантската компания „Макинзи“ (McKinsy) от 2023 г. се посочва, че транспортното оборудване е водещо в саудитския внос от САЩ с 5,9 милиарда долара, следвано от медицински инструменти – 1,4 милиарда долара, и фармацевтични продукти – 1,3 милиарда долара. В обратната посока на първо място в саудитския износ са енергийните продукти с 14 милиарда долара, следвани от химическите продукти и металите.
До края на 2023 г. американските преки инвестиции в Саудитска Арабия са възлизали на общо 57,7 милиарда долара, което представлява 23 процента от всички преки инвестиции в страната, според информация на саудитското министерство за инвестициите. Те са насочени към сектори с ключово значение като енергетика, инфраструктура, недвижими имоти и технологии.
Саудитска Арабия от своя страна също има значителни активи в САЩ, включително 127 милиарда долара в държавни облигации към февруари 2025 г. Саудитският фонд за публични инвестиции (PIF) продължава да се стреми към големи дялове в американски компании като „Лусид Моторс“ (Lucid Motors), „Юбър“ (Uber), „Арм“ (Арм), „ПейПал“ (ПейПал), „Амазон“ (Amazon).
Финансовият министър на Саудитска Арабия Мохамед бин Абудула ал Джадан заяви, че общите инвестиции на Кралството в САЩ надхвърлят 770 милиарда долара.
Източник: БТА
Икономика
Великобритания планира мерки за ограничаване на визите за квалифицирани работници

Британското правителство очерта планове за ограничаване на визите за квалифицирани работници, като се планира такива да се издават само за работни места, за които е необходимо завършено висше образование. Така Лондон иска да намали имиграцията в страната и да принуди бизнеса да увеличи обучението на местните работници, предаде Ройтерс.
Британският премиер Киър Стармър е под натиск да намали нетната миграция, след като крайнодясната, антиимигрантска партия на Найджъл Фараж „Реформирай Обединеното кралство“ постигна успех и спечели място в Камарата на общините на произведените по-рано през седмицата частични избори за долната камара на парламента.
Съгласно новите планове на правителството, визи за квалифицирани работници ще се издават само за работни места, за които е необходимо висше образование. Визите за позиции, за които трябва по-ниска квалификация, ще се издават само в сфери от критична важност за индустриалната стратегия на страната.
Правителството на Лейбъристката партия обяви, че промените ще бъдат част от политически документ, известен като Бяла книга, който ще бъде публикуван утре, 12 май. В него ще бъдат включени планове за намаляване на имиграцията.
„Наследихме провалена имиграционна система, при която предишното правителство замени свободното придвижване с експеримент за свободен пазар“, заяви в изявление британският министър на вътрешните работи Ивет Купър.
„Предприемаме решителни действия за възстановяване на контрола и реда в имиграционната система“, добави тя.
Купър съобщи, че ще бъде отменен режимът за издаване на визи за работници в хосписи и домове за възрастни хора.
Пред Би Би Си тя уточни, че закриването тези и други промени, засягащи предимно нискоквалифицирани работни места, ще доведе до намаляване на имиграцията във Великобритания с около 50 000 души годишно.
Нетната миграция – разликата между броя на имигриращите във Великобритания и тези, които напускат страната, нарасна до рекордните 906 000 души през дванадесетте месеца до юни 2023 г. През същия период на 2018-2019 г., когато Великобритания все още беше в ЕС, те са били едва 184 000 души, посочва Ройтерс.
Източник: БТА
Икономика
На празника на Ловеч бяха връчени отличията за принос в развитието на икономиката в общината

В Деня на Ловеч бяха връчени отличията за принос в развитието на икономиката в общината – за бизнесмен и инвеститор на годината. Целта на наградите е да насърчат добрите бизнес практики. Това се случи днес на официална церемония, част от тържествената програма.
Металургичният завод „Осъм“ АД получи ежегодната награда на Община Ловеч „Инвеститор на годината“. Връчи я кметът Страцимир Петков. Общите приходи от дейността на дружеството през миналата година са близо 68 000 000 лв. Открити са 48 нови работни места, а ръстът на работната заплата е около 2 на сто.
За постижения през 2024 г. се присъжда и наградата „Бизнесмен на годината“. Тя се връчва в три категории: малки предприятия, средни предприятия и големи предприятия. Бизнесмен на годината в категорията малки предприятия е „Мелиса“ ООД. В категорията средни предприятия отличието отиде при „Борима“ АД, а „Бони Месокомбинат – Ловеч“ АД спечели в категорията големи предприятия.
Победителите в различните категории са утвърдени от Съвета за икономическо развитие на Община Ловеч, както изисква статутът на наградите.
Връчени бяха и две специални награди извън статута – на „Възраждане – Касис“ ООД – заради приноса на дружеството във ветеринарномедицинската дейност, и на „Бонмикс“ ЕООД – за принос към града и развитието на местния бизнес.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Святпреди 6 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 3 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Политикапреди 6 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Балканипреди 3 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 3 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 3 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Икономикапреди 1 седмица
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.
-
Българияпреди 1 седмица
Със 118 процента са се увеличили констатираните случаи на домашно насилие в област Шумен за година