Икономика
България отдавна е избрала проевропейската си посока, коментира министър Жечо Станков предложението на президента за референдум за еврото

България отдавна избра посоката, в която ще върви, и тя е проевропейска, коментира министърът на енергетиката Жечо Станков изявлението на президента Румен Радев, че внася в парламента предложение за референдум за еврото. В предаването „Седмицата на Дарик“ по Дарик радио Станков посочи, че Народното събрание прави всички необходими стъпки България да бъде приета в еврозоната, но това не зависи от какъвто и да било референдум, а от конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка, които се очаква да излязат на 4 юни.
„Със същата сила президентът можеше да предложи един друг референдум, който пряко касае мен като министър на енергетиката и всички български граждани, а именно: „Съгласни ли са българските граждани да продължават всеки ден да плащат по един милион и петдесет хиляди лева за договора с „Боташ“?. Този референдум щеше да е точно толкова легитимен, както и този, който се предлага в момента“, каза Станков.
Той допълни, че разглежда предложения референдум за еврото като въпрос, който поставя интересите на президента пред интересите на бъдещото развитие на България, както и като своеобразно политическо наддаване. По думите на енергийния министър изказването на президента още повече консолидира и „бетонира“ това правителство, защото една от най-важните цели в политическата програма е именно приемането в еврозоната.
Станков подчерта, че правителството, което в момента е съставено, имаше една основна цел – връщане на нормалността в държавата, а един такъв референдум би я разклатил и би оставил на втори план предимствата на еврозоната.
По темата за споразумението с турската компания „Боташ“ енергийният министър отбеляза, че за първи път вижда договор, в който няма клауза за излизане от него. Той посочи, че е възложил на „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ да водят съответните разговори. Те вървят на техническо ниво, но поставете се на мястото на турската страна – ако получавате по един милион и петдесет хиляди лева на ден, дали ще бързате да го предоговорите, попита Жечо Станков.
Относно либерализацията на пазара на ток за битовите потребители, която беше отложена, енергийният министър коментира, че за него най-правилното решение е да бъде гарантирано спокойствието на домакинствата. Според Станков либерализацията трябва да бъде отложена, докато не бъдат санирани колкото се може повече жилищни сгради, защото в дългосрочен план тази дейност сваля с 50 процента сметките на домакинствата.
„Моята визия е домакинствата да излязат на свободния пазар, когато цената на свободния пазар е равна или по-ниска от тази, която държавата регулира или поставя. Комбинирано с действия по енергийна ефективност – саниране на многофамилните жилищни сгради, това означава, че не само сметките им ще останат стабилни, на тези нива, които виждат в момента, а ще се опитаме дори да ги намалим двойно“, посочи Станков. Той допълни, че ако до момента програмите за саниране са обхващали само многофамилните сгради, ще се търси перспектива и за еднофамилните.
Енергийният министър е на мнение, че не трябва да има дата за либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители, а този период да остане отворен в дългосрочен план.
Що се отнася до решението реакторите на АЕЦ „Белене“ да не бъдат продадени, Станков каза, че най-лесното решение би било тези реактори да бъдат продадени, но са си поставили за цел да разгледат всички други възможности.
Източник: БТА
Икономика
След спирането на тока в Испания съмненията във възобновяемата енергия се завръщат

Мащабното прекъсване на електрозахранването, което обхвана Иберийския полуостров на 28 април, отново разпали в Испания дебата относно плана на страната да спре постепенно ядрените си реактори и да генерира повече енергия от възобновяеми източници, пише Асошиейтед прес.
Докато хората чакат отговори за това, какво е причинило историческото спиране на електрозахранването, което внезапно наруши всекидневието на десетки милиони, някои поставят въпроса дали е разумно да бъдат изведени от експлоатация ядрени реактори, осигуряващи форма на енергия, която е стабилна, макар и противоречива, спрямо възобновяемите източници, чието производство може да бъде белязано от прекъсвания.
Испанският премиер Педро Санчес отхвърли подобни критики, призовавайки за търпение, докато правителството разследва какво е причинило срива на мрежата. Той увери, че неговото правителство няма да „се отклони нито един милиметър“ от плановете си за енергиен преход.
Основното в енергийния дебат
Ядрената енергия е енергиен източник с нулеви въглеродни емисии. Тя се генерира, когато ядрата на атомите се разделят на две или няколко части, освобождавайки енергия. Ядрените технологии осигуряват около 10 процента от производството на електроенергия в световен мащаб, според Международната енергийна асоциация.
Много страни оценяват ядрената енергия като ключова за постигане на целите си за нулеви нетни емисии. Но докато ядрените реактори не отделят затоплящи планетата парникови газове като електроцентралите, работещи с газ или въглища, те произвеждат радиоактивни отпадъци, от които дори развитите икономики трудно успяват да се освободят.
Испания е генерирала почти 57 процента от своята електроенергия през 2024 г. от възобновяеми енергийни източници като вятър, водна енергия и слънчева енергия, според „Ред Електрика“ (Red Electrica) – мрежовия оператор на страната. Около 20 процента са дошли от атомни електроцентрали.
През 2019 г. правителството на Санчес одобри план за извеждане от експлоатация на останалите ядрени реактори в страната между 2027 г. и 2035 г. на фона на по-нататъшното разширяване на дела на възобновяема енергия. Мадрид има за цел да генерира от възобновяеми източници 81 процента от електроенергията си до 2030 година.
По-рано тази седмица Санчес съобщи, че четирите ядрени съоръжения, които са били активни в деня на спирането на тока, не са помогнали за захранването на мрежата след срива.
Батериите и други методи допринасят да се регулират колебанията в доставките на електроенергия от вятър и слънце.
Въпреки че причината за внезапното прекъсване на 28 април все още е неизвестна, събитието повдигна въпроси относно техническите предизвикателства, пред които са изправени електрическите мрежи, разчитащи на високи нива слънчева и вятърна енергия.
Слънцето и вятърът осигуряваха приблизително 70 процента от електроенергията в мрежата, мигове преди Испания да загуби 15 гигавата електроенергия – около 60 процента от доставките си – само за пет секунди.
Електрическите мрежи са проектирани за различна ера, посочва Жил Тоне, заместник-генерален секретар на браншовата организация Международна електротехническа комисия.
„Традиционно енергията течеше в една посока: от големи въглищни, газови или ядрени централи към домове и бизнеси“, казва Тоне. „Тези централи осигуряваха не само електричество, но и стабилност. Техните въртящи се турбини действаха като амортисьори, изглаждащи колебанията в търсенето и предлагането“, обяснява експертът.
В дните след спирането на тока, търсенията за думата „ядрен“ в търсачката на „Гугъл“ (Google) рязко са се увеличили в Испания, според данни от „Гугъл трендс“ (Google Trends).
Испанската ядрена лобистка група „Форо Нуклеар“ (Foro Nuclear) призова тази седмица след прекъсването правителството да преосмисли плана си за извеждане от експлоатация на ядрените реактори. Президентът на организацията Игнасио Араулсе каза, че ядрените централи, активни преди прекъсването, „осигуряват постоянство и стабилност“.
Други предупреждават, че е твърде рано да се правят заключения за това, каква роля трябва да играе ядрената енергия.
„Не знаем причината за колебанията“, каза Педро Фреско, генерален директор на „Авасен“(Avaesen), – асоциация на фирми за възобновяема енергия и чисти технологии във Валенсия. „Следователно не знаем какво би дало възможност да бъдат контролирани“, допълва той.
Миналата седмица испанският мрежов оператор стесни търсенето източника на прекъсването до два отделни инцидента, при които подстанции в Югозападна Испания са изключили.
Министърът на околната среда Сара Агесен каза по-рано тази седмица, че мрежата първоначално е издържала на друго прекъсване на производството на електроенергия в Южна Испания, случило се 19 секунди преди срива.
В речта си пред парламента Санчес каза, че няма „емпирични доказателства“, които да показват, че повече ядрена енергия в мрежата би могла да предотврати прекъсване на тока или да позволи по-бързото му възстановяване. Всъщност четирите ядрени реактора, работещи на 28 април преди спирането на тока, бяха изключени след прекъсването като част от аварийния протокол за предотвратяване на прегряване.
По думите на премиера ядрената енергия „не е доказано, че е ефективно решение в ситуации като тази, която преживяхме на 28 април“ и той определи дебата около плана на правителството за отказ от ядрената енергия като „гигантска манипулация“.
За възобновяване на дейността на испанската енергийна мрежа бяха използвани газ и хидроенергия, както и трансферите на електроенергия от Мароко и Франция, припомня АП.
Източник: БТА
Икономика
Словакия се противопоставя на плана за пълно прекратяване на вноса на руска енергия в ЕС, е заявил Роберт Фицо пред Путин

Премиерът Роберт Фицо е заявил, че Словакия отхвърля плана за пълното прекратяване на вноса на руска енергия в ЕС по време на вчерашната си среща с президента на Русия Владимир Путин. Това съобщи днес говорител на Фицо, цитиран от ДПА.
Фицо определи предложението на Европейската комисия за спирането на вноса на руска енергия като „икономически несъстоятелно и вредно за Европа“, посочи говорителят.
„Спирането на доставките на газ ще доведе до нестабилност. Нашите нефтохимически заводи са проектирани да използват руски петрол и спирането му може да доведе до технологични проблеми“, е казал още по време на срещата Фицо, който присъства на парада за Деня на победата във Втората световна война на Червения площад.
Според словашкия премиер ако е необходимо съгласието на всички 27 държави от ЕС (гласуване с единодушие), за да бъде приет плана на ЕК, то Словакия ще използва правото си на вето. „Ако се реши, че ще се гласува не единодушно, а с (квалифицирано) мнозинство, тогава големите държави ще вземат своето решение“, е отбелязал Фицо.
Очаква се ЕК да представи през юни законодателни предложения, чрез които да се прекрати до края на 2027 г. вноса в ЕС на руски природен газ и втечнен природен газ по дългосрочни договори, а до края на 2025 г. да се забрани вноса по нови договори и по сделки за незабавна доставка.
В документ тип „пътна карта“, представен по-рано през седмицата, ЕК обяви още, че ще предложи и ограничения за нови сделки за руско ядрено гориво.
На срещата си с Путин Фицо също е изразил желание Словакия да продължи да купува ядрено гориво от Русия.
Според него това е „неизбежно“ за „безопасната и стабилна работа“ на словашките атомни електроцентрали.
Фицо е единственият правителствен ръководител на страна от ЕС, който пътува до Москва, за да отбележи 80-годишнината от края на Втората световна война.
По време на разговорите между Фицо и Путин е било обсъдено и развитието на войната в Украйна.
Премиерът е подчертал, че няма военно решение на конфликта и че подкрепя всички мирни инициативи.
Източник: БТА
Икономика
Великобритания желае по-тесни търговски връзки с ЕС, заяви премиерът Киър Стармър

Великобритания има амбициозни планове за по-тясно търговско сътрудничество с Европейския съюз, заяви британският премиер Киър Стармър в интервю за в. „Гардиън“.
Изказването на Стармър идва в светлината на предстоящата среща на върха между Великобритания и Евросъюза на 19 май. Премиерът каза, че британците са загърбили Брекзит и ги призова да гледат напред, а не към миналото, докато страната навлиза в нова ера в отношенията си 27-членния блок.
Той посочи, че Великобритания ще се присъедини към хранителните стандарти на ЕС, ще работи по-тясно с Брюксел в областта на правоприлагането и че ще подкрепи споразумение за младежка мобилност.
Коментирайки предстоящата срещата на върха с ЕС в Лондон, Стармър посочи: „Амбициозен съм относно това, което можем да постигнем там. Искам по-тесни отношения (с ЕС) в областта на сигурността, отбраната, търговията и икономиката (…) Нека гледаме напред, а не към миналото. Нека осъзнаем, че живеем в различен свят, в нова ера в сигурността и отбраната, в търговията и икономиката“.
Премиерът смята, че „спокойният и прагматичен“ подход, който е предприел при преговорите със САЩ и Индия, които доведоха до подписването на търговска сделка с Вашингтон относно митата и споразумение за свободна търговия с Делхи, ще доведе и до споразумение с ЕС.
Стармър предположи, че Лондон ще се присъедини към ЕС по отношение на хранителните и други стандарти като част от споразумението. „Не искаме да понижаваме стандартите си за храни. Не участваме и няма да участваме в един вид надпревара за най-ниски стандарти“, каза той.
Британският премиер също така допусна, че Съдът на Европейския съюз ще има роля при разрешаването на всякакви спорове.
„Искам да работим в по-тясно сътрудничество. Искам да гарантирам, че ще постигнем най-добрите възможни договорености по отношение обмена на данни. Бих искал да работим повече с Европол“, добави той.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 5 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 5 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 2 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Балканипреди 2 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 2 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 1 седмица
Единайсет кандидати за президентския пост в Румъния. Кои са те?