Икономика
Икономическият и социален съвет е провел дискусия с младежи и институции за ефекта от влизането на България в еврозоната

Младежи, номинирани от организациите членове на Икономическия и социален съвет (ИСС), участваха в симулация на пленарна сесия на Съвета. Дискусията „Какъв ще бъде ефектът от влизането на България в еврозоната върху младите хора?“ постави на фокус основни аспекти като образованието, доходите и възможностите за работа. Събитието беше посветено на перспективите пред тях при въвеждането на еврото в България и с него ИСС отбеляза Деня на Европа – 9 май, съобщиха от ИСС.
Младежите имаха възможност да дават мнение, да задават въпроси по темата на членовете на ИСС, представители на институциите и водещи експерти и да влизат в дискусия по подобие на сесия на ИСС, в която трите групи – работодатели, синдикати и граждански организации, постигат консенсус по важни икономически и социални теми.
Събитието е част от Комуникационната кампания за въвеждане на еврото в Република България.
В дискусионния панел взеха участие Председателският съвет и членове на ИСС и официални гости. Сред тях бяха заместник-министърът на финансите Методи Методиев, подуправителят на Българската народна банка (БНБ) Петър Чобанов и председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова. Представителите на институциите подчертаха ползотворната работа на ИСС по темите, свързани с еврозоната и поздравиха Съвета за навременния и интересен формат на дискусията.
В рамките на дискусията бяха зададени различни въпроси, засягащи необходимостта от мерки за повишаване на финансовата грамотност сред младите, за по-голяма ангажираност в процесите и усилия за изграждане на доверие в институциите и Европейския съюз.
„За ИСС, който изразява общата позиция на българския бизнес, синдикати и граждански организации, темата за еврозоната винаги е била приоритетна. Това е последната стъпка, която трябва да извървим, за да станем пълноправни членове на всички функциониращи механизми на ЕС и в частта с вземането на решения. Със своите актове, но и с личния принос на всеки свой член, ИСС изцяло е подкрепял усилията на правителството в тази посока. Това е причината активно да се включим в комуникационната кампания за популяризиране на еврозоната“, посочи председателят на ИСС Зорница Русинова. Тя призова младежите да бъдат активни по отношение на информирането за положителния ефект за страната от предстоящия процес, както и да подкрепят възрастните хора, за които наглед лесна задача като обменянето на парите, би била предизвикателство.
„Работниците са „за“ еврото. Ние смятаме, че ползите от присъединяването към еврозоната са по много линии – например ръст на доходите, повишаване на кредитния рейтинг, преструктуриране на секторите с по-висока добавена стойност и много други. Така например номиналният ръст на заплатите в Латвия е 80 процента, в Естония е 110 процента, а в Литва е 120 процента“, заяви заместник-председателят на ИСС от групата на синдикатите Пламен Димитров. Според него комуникационната кампания трябва да гарантира, че уязвими групи като възрастните хора и населението в отдалечените места, няма да бъдат манипулирани и заблуждавани.
Да сме скептични, но не и страхливи, призова заместник-председателят на ИСС от групата на гражданските организации Богомил Николов. „Страните, които вече са се присъединили към еврозоната като Литва, Латвия, Естония, отбелязват ръст в подкрепата към този процес по данни от 2024 г. Убеден съм, че нивото на подкрепата в България също ще се увеличи. Няма държава, в която гражданите да съжаляват, че са направили тази стъпка. Навсякъде има трудности и спекулации, но въпросът е да се устои на тях. Хората трябва да бъдат най-големият контрольор и да подават сигнали за нередности“, посочи Николов.
Според Станислав Попдончев, председател на Комисията по икономическа политика и представляващ група „Работодатели“, бизнесът в България много отдавна е готов за приемането на еврото, 52 на сто от българските предприятия го подкрепят. „Няма нищо страшно в този процес и няма причина нито бизнеса, нито гражданите, да се притесняват. Трябва обаче да се обясни какво предстои да се свърши преди това“, отбеляза той.
Генерираните идеи и автентичната младежка гледна точка ще обогатят работата на Съвета в предстоящите му дейности, свързани с темата за присъединяването на България към еврозоната. Те ще предоставят както конкретни предложения за действие в комуникацията, така и по-широк контекст за разбиране на въздействието върху младото поколение, посочват от ИСС.
БТА припомня, че през април министърът на финансите Теменужка Петкова заяви, че сме готови за членството си в еврозоната. Тя допълни, че България измина дълъг път, за да стигне до този момент и посочи, че от гледна точка на законодателството страната ни е изцяло подготвена за членство в еврозоната. Петкова отбеляза още, че беше извършена и се извършва голяма по обем техническа работа, за да може администрацията да изпълни своите ангажименти във връзка с приемане на еврото. В ход е и голяма информационна кампания за въвеждане на еврото, тъй като това, от което имаме нужда – и българското общество, и българският бизнес, е да чуят реалните предимства от приемането на еврото в България, да разсеем страховете на хората, за да могат те да пристъпят с необходимото доверие към този процес и да могат да пренастроят дейността на своите компании, а българските граждани да могат да устроят своите лични финанси по начин, който да съответства на изискванията на законодателството, посочи Петкова.
Държавният глава Румен Радев снощи заяви в обръщение към народа и Народното събрание, че внася предложение в парламента за провеждане на национален референдум за еврото.
Източник: БТА
Икономика
Словакия се противопоставя на плана за пълно прекратяване на вноса на руска енергия в ЕС, е заявил Роберт Фицо пред Путин

Премиерът Роберт Фицо е заявил, че Словакия отхвърля плана за пълното прекратяване на вноса на руска енергия в ЕС по време на вчерашната си среща с президента на Русия Владимир Путин. Това съобщи днес говорител на Фицо, цитиран от ДПА.
Фицо определи предложението на Европейската комисия за спирането на вноса на руска енергия като „икономически несъстоятелно и вредно за Европа“, посочи говорителят.
„Спирането на доставките на газ ще доведе до нестабилност. Нашите нефтохимически заводи са проектирани да използват руски петрол и спирането му може да доведе до технологични проблеми“, е казал още по време на срещата Фицо, който присъства на парада за Деня на победата във Втората световна война на Червения площад.
Според словашкия премиер ако е необходимо съгласието на всички 27 държави от ЕС (гласуване с единодушие), за да бъде приет плана на ЕК, то Словакия ще използва правото си на вето. „Ако се реши, че ще се гласува не единодушно, а с (квалифицирано) мнозинство, тогава големите държави ще вземат своето решение“, е отбелязал Фицо.
Очаква се ЕК да представи през юни законодателни предложения, чрез които да се прекрати до края на 2027 г. вноса в ЕС на руски природен газ и втечнен природен газ по дългосрочни договори, а до края на 2025 г. да се забрани вноса по нови договори и по сделки за незабавна доставка.
В документ тип „пътна карта“, представен по-рано през седмицата, ЕК обяви още, че ще предложи и ограничения за нови сделки за руско ядрено гориво.
На срещата си с Путин Фицо също е изразил желание Словакия да продължи да купува ядрено гориво от Русия.
Според него това е „неизбежно“ за „безопасната и стабилна работа“ на словашките атомни електроцентрали.
Фицо е единственият правителствен ръководител на страна от ЕС, който пътува до Москва, за да отбележи 80-годишнината от края на Втората световна война.
По време на разговорите между Фицо и Путин е било обсъдено и развитието на войната в Украйна.
Премиерът е подчертал, че няма военно решение на конфликта и че подкрепя всички мирни инициативи.
Източник: БТА
Икономика
Великобритания желае по-тесни търговски връзки с ЕС, заяви премиерът Киър Стармър

Великобритания има амбициозни планове за по-тясно търговско сътрудничество с Европейския съюз, заяви британският премиер Киър Стармър в интервю за в. „Гардиън“.
Изказването на Стармър идва в светлината на предстоящата среща на върха между Великобритания и Евросъюза на 19 май. Премиерът каза, че британците са загърбили Брекзит и ги призова да гледат напред, а не към миналото, докато страната навлиза в нова ера в отношенията си 27-членния блок.
Той посочи, че Великобритания ще се присъедини към хранителните стандарти на ЕС, ще работи по-тясно с Брюксел в областта на правоприлагането и че ще подкрепи споразумение за младежка мобилност.
Коментирайки предстоящата срещата на върха с ЕС в Лондон, Стармър посочи: „Амбициозен съм относно това, което можем да постигнем там. Искам по-тесни отношения (с ЕС) в областта на сигурността, отбраната, търговията и икономиката (…) Нека гледаме напред, а не към миналото. Нека осъзнаем, че живеем в различен свят, в нова ера в сигурността и отбраната, в търговията и икономиката“.
Премиерът смята, че „спокойният и прагматичен“ подход, който е предприел при преговорите със САЩ и Индия, които доведоха до подписването на търговска сделка с Вашингтон относно митата и споразумение за свободна търговия с Делхи, ще доведе и до споразумение с ЕС.
Стармър предположи, че Лондон ще се присъедини към ЕС по отношение на хранителните и други стандарти като част от споразумението. „Не искаме да понижаваме стандартите си за храни. Не участваме и няма да участваме в един вид надпревара за най-ниски стандарти“, каза той.
Британският премиер също така допусна, че Съдът на Европейския съюз ще има роля при разрешаването на всякакви спорове.
„Искам да работим в по-тясно сътрудничество. Искам да гарантирам, че ще постигнем най-добрите възможни договорености по отношение обмена на данни. Бих искал да работим повече с Европол“, добави той.
Източник: БТА
Икономика
Потребителските и производствените цени в Китай продължават да се понижават през април, сочат официални данни

Производствените цени в Китай отбелязват най-значителния си спад от шест месеца през април, докато инфлацията в страната се понижава за трети пореден месец. Това подчертава необходимостта от повече мерки, които да стимулират вътрешното потребление в страната на фона на икономическите последици от търговската война със САЩ, предаде Ройтерс.
Индексът на производствените цени в Китай се понижава с 2,7 на сто през април спрямо същия месец на миналата година, според най-новите данни на китайското Национално статистическо бюро. Последният път когато индексът регистрира годишен растеж, беше през септември 2022 г.
В същото време потребителските цени в Китай продължават низходящия си ход през април. Те са били с 0,1 на сто по-ниски в сравнение с април 2024 г., запазвайки темпа си на спад от март.
Средната прогноза в анкета на Ройтерс сред икономисти също сочеше към понижение на цените за потребителите с 0,1 на сто.
Китайските власти обявиха широк набор от мерки за стимулиране на потреблението в различни сектори миналата седмица, в това число намалението на водещи лихви, за да за стимулират потреблението.
„Китай все още е изправен пред постоянен дефлационен натиск“, коментира Чжъвей Чжан, главен икономист в китайската компания за управление на активи „Пинпойнт асет мениджмънт“ (Pinpoint Asset Management).
„Натискът може да се увеличи през идните месеци, тъй като износът вероятно ще отслабне. Дори ако Китай и САЩ успеят да постигнат напредък по търговските преговори и да намалят митата, е малко вероятно тарифите да се върнат на нивата отпреди април“, добави той.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 5 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 5 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 2 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Балканипреди 2 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 2 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 1 седмица
Единайсет кандидати за президентския пост в Румъния. Кои са те?