Политика
Киселова: Нека видим какви са мотивите за референдума

Когато бъде внесено предложението за референдум, се надявам да бъде добре мотивирано. Това заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова пред журналисти в Николаево.
Към момента в Народното събрание няма внесено такова предложение. Тоест това е намерение. На следващо място, президентът има право да направи предложение за това Народното събрание да обсъди дали да има национален референдум. И трето, когато бъде внесено предложението, се надявам да бъде добре мотивирано, за да може да се обоснове какви са аргументите, коментира Киселова, цитирана от БТА.
„Вече има решения – две, на Конституционния съд във връзка с правомощието Народно събрание да насрочва Национален референдум по определени въпроси, като, разбира се, едното решение от миналата година се отнася конкретно до въпрос, свързан с еврото“, припомни Наталия Киселова.
„Така, както беше представен въпросът, без мотивите, е спорен. Нека да видим мотивите какви са. След като бъде внесено предложението с мотиви, тъй като въпросът се отнася до компетентността на поне две комисии – комисията по бюджети финанси, и комисията по конституционни правни въпроси. В рамките на седмици се надявам комисиите да се запознаят с мотивите подробно“, каза още председателят на парламента.
Вчера президентът Румен Радев заяви в обръщение към народа и Народното събрание, че внася предложение в парламента за провеждане на национален референдум за еврото.
„Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 година?“ е въпросът на запитването до гражданите, предложено от държавния глава.
Според Радев референдумът ще бъде проба за демократичност на Народното събрание и ще покаже кой следва принципите на демокрацията и кой отказва правото на българите да определят своето бъдеще.
В отговор на предложението съветникът му по правни въпроси Крум Зарков обяви, че подава оставка заради предложението да се произведе референдум по конституционно недопустим въпрос.
Сходни бяха агументите на политическите сили. Президентското предложение срещна подкрепа само сред Възраждане, Величие и Меч.
Източник: Offnews.bg
Политика
Парламентарната сметка за референдума на Радев: 150 “против“, 71 “за“

Всички парламентарни партии излязоха с позиция за искането на президента Румен Радев Народното събрание да гласува за провеждане на референдум за приемане на еврото.
Какво показват сметките за момента:
Срещу искането на президента са: ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, Ново начало и БСП-Обединена левица.
Искането се подкрепя от: ИТН, „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“.
ДПС-Доган се обяви за еврозоната, но си остави вратичка, като каза, че иска да чуе и мотивите на президента.
Как изглежда това в цифри:
ПРОТИВ
ГЕРБ-СДС – 66 депутати
ПП-ДБ – 36 депутати
Ново начало – 29 депутати
БСП – 19 депутати
……………….
ОБЩО 150 депутати
–––––
ЗА
„Възраждане“ – 33 депутати
ИТН – 17 депутати
МЕЧ – 11 депутати
„Величие“ – 10 депутати
…………………..
ОБЩО 71 депутати
КОЛЕБАЕЩИ СЕ
ДПС-Доган – 19 депутати
Тази сметка е условна, тъй като не е ясно дали всички парламентарни групи биха участвали в гласуването.
Източник: Offnews.bg
Политика
На ден втори БСП с позиция за референдума на Радев: Противоконституционно е

БСП защити влизането на България в еврозоната и се обяви против искането на президента Народното събрание да гласува за референдум за еврото.
БСП коментира предложението на Румен Радев едва ден по-късно, като бе единствената парламентарна партия без позиция досега.
Публикуваме пълната позиция на БСП-Обединена левица:
Съвместна позиция на Изпълнителното бюро на БСП и Коалиционния съвет на БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА
Българската социалистическа партия е работила системно за европейската интеграция на България – от внасянето на молбата за членство в ЕС през 1995 г. до присъединяването през 2007 г., като е поддържала позиция в подкрепа на членството на България в еврозоната, което присъства в решения на най-висшите ни органи.
БСП–ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА подкрепя провеждането на всенародни допитвания по важни за България и за гражданите въпроси, при стриктно спазване на правовия ред, Конституцията и законите на страната.
България е Парламентарна Република, почиваща на върховенството на правото. Решенията на Конституционния съд следва да се спазват и съобразяват от всички институции.
Ценим ролята на президентската институция със специфичните ѝ правомощия, възложени от Конституцията на Република България.
Политическата и обществена отговорност изискват дългосрочна последователност в позициите по ключови за българските граждани теми. БСП- ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА винаги е отстоявала този принцип, с особено внимание по теми, които пряко касаят доходите и социалните права на българските граждани.
Като изхождаме от тези дългосрочни виждания, Коалиция БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА изразява следната позиция по предстоящите действия за въвеждането на еврото в България:
1. Във връзка с Решение на Конституционния съд от 8 февруари 2024 г., решение на Народното събрание за провеждането на референдум по присъединяване към еврозоната или конкретни срокове за това действие, би било противоконституционен акт, който не можем да подкрепим.
2. Ние не подценяване страховете и колебанията на българските граждани и затова настояваме правителството и Народното събрание да засилят широкия обществен диалог.
3. БСП–ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА ще продължи да провежда в следващите месеци поредица разговори и срещи с българските граждани, касаещи присъединяването на България към еврозоната.
4. БСП–ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА отчита експертните оценки и професионални становища, изразени от БНБ, българските синдикални организации, българските работодателски асоциации, множество браншови асоциации и редица граждански сдружения.Считаме, че техните анализи и позиции в подкрепа на присъединяването на България към еврозоната отразяват обективните икономически ползи за българските граждани и индустрия.
5. Предлагаме на база опита от въвеждането на еврото в други държави, да започне ускорена работа по система от законови мерки с цел гарантиране ценовата стабилност и защита доходите на хората.
6. БСП – Обединена левица подкрепя усилията на правителството, България да заеме своето достойно, заслужено и пълноправно място в ЕС чрез скорошното ни приемане в еврозоната.
Време е, 29 години след въвеждането на валутния борд, България да направи крачка напред и да участва в паричната политика на ЕС, чрез присъединяване към единната европейска валута.
Източник: Offnews.bg
Политика
ДСБ спешно свиква демократичната общност да излъчи прозападен кандидат-президент

ДСБ спешно свиква партньорите си от демократичните сили до края на месеца за консултации за излъчване на общ кандидат-президент.
Извънредният ход, който идва далеч президентските избори, е продиктуван от нуждата от прозападен държавен глава, аргументират се от партията.
Никога досега десните, а и други партии, не са обявявали толкова рано кой ще бъде техният кандидат.
Редовните президентски избори трябва да са през 2027 година, ако Румен Радев изкара пълния си мандат.
Новината дойде от централата на ДСБ, в отговор на искането на президента Румен Радев парламентът да реши да проведе ли референдум за въвеждане на еврото.
ДСБ е провело градско събрание в София, на което за градски председател е преизбрана Бонка Василева.
Обсъдени и са актуални политически въпроси, сред които важността какъв ще е следващият държавен глава.
“Имаме две важни предизвикателства пред нас днес: Първото е национално – приемането на България в еврозоната. Съгласно договорите, които сме подписали, държавата е длъжна да приеме единната европейска валута. И ето че вчера президентът, когото някои наричат „г-н Боташ“ – вероятно с идеята да създаде свой политически проект – излезе с предложение за референдум против еврото. Това е опит за дестабилизация на държавата и за разколебаване на хората относно правилната посока за страната ни“, е цитиран да казва председателят на партията ген. Атанас Атанасов.
ДСБ ще внесе декларация в Народното събрание още в понеделник с настояване такова предложение да не бъде допуснато до гласуване.
„Знаем, че различни антиевропейски сили, мотивирани от Кремъл, ще се опитат да ни спънат точно на финалната права. Но ние от ДСБ и коалицията ПП–ДБ ще се борим докрай за окончателното приемане на България в сърцевината на Европейския съюз.
Второто, не по-малко важно предизвикателство, са предстоящите редовни президентски избори. Нашата задача – като партия и като коалиция – е да направим всичко възможно да консолидираме цялата демократична общност и да изберем президент, който гледа към Западa.
Вече сме провели разговори с нашите партньори и до края на месеца ще организираме кръгла маса с всички важни личности от общността. Ще обсъдим предложението на ДСБ за провеждане на предварителни избори, на които да бъде избран кандидат, близък до хората и техните проблеми, но и ясен изразител на нашите идеи и на посоката на страната – към Европа и НАТО“, казва Атанасов.
Събитието е било уважено и от кмета на София, Васил Терзиев, който е заявил:
„Вие от Демократи за силна България сте на терен от толкова отдавна и съм сигурен, че неведнъж сте стигали до границата да се откажете. Фактът, че сте устояли на всички битки, дава сила и на нас – по-младите в политиката – да не се отказваме, да продължим да отстояваме демократичните принципи, да въвеждаме европейски практики и да се борим за нашата общност.“
Източник: Offnews.bg
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 5 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 5 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 2 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Балканипреди 2 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 2 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 1 седмица
Единайсет кандидати за президентския пост в Румъния. Кои са те?