Свържете се с нас

Бизнес

От Чикаго през Перу до Ватикана – новият папа Лъв XIV

В контекста на нарастващите социални неравенства, миграционни и екологични кризи, името Лъв може да носи послание за морално единство. Както отбелязва бившият епископ на Бостън, Шон О’мали, името Лъв е дълбоко свързано със социалната справедливост, характерна за времето на възхода на марксизма и масова миграция.

По-назад в историята, първият папа с името Лъв е наричан Велики и ръководи църквата през V век. Той има важна роля в оформянето на христианската догма на Халкидонския събор, както в спирането на хунския вожд Атила да превземе Рим. Също така, името е символ на лидерство и решителност, които със сигурност ще са нужни на новия папа в предстоящите години.

Възгледите на папата

Въпросите, които поставя Лъв XIV пред Католическата църква, са свързани с продължаването на социалните реформи, започнати от папа Франциск. Едно от големите неизвестни обаче е дали ще успее да продължи дейността на Франциск и като цяло ще успее ли да балансира между традиционните доктрини на Католическата църква и социалната ангажираност. До момента сигналите сочат, че Робърт Превост споделя сходна позиция с предшественика си по важни въпроси като социалната справедливост, миграцията, климатичните промени и ролята на жените в църквата. В интервю за италианската телевизия RAI преди избора си, Превост припомни, че произхожда от семейство на имигранти и че от малък е възпитан в духа на ангажираност към общността и вярата. Това проличава най-ясно от годините му в Перу, където работи с бедни и маргинализирани групи. Бивш негов съквартирант, отец Джон Лайдън, го описва пред BBC като „общителен“, „земен“ и „дълбоко загрижен за бедните“.

„Роден съм в САЩ, но всичките ми баби и дядовци бяха имигранти, французи, испанци…Израснах в силно католическо семейство и двамата ми родители бяха силно ангажирани с енорията.“

В областта на екологията, новият понтифик също следва курса на Франциск. Миналата година, като кардинал, той заяви, че е време „да преминем от думи към действия“ по отношение на климатичните промени и подчерта колко важна е „взаимната връзка“ между човека и природата. Според New York Post, Лъв XIV подкрепя конкретни зелени инициативи във Ватикана, като използването на соларни панели и електрически превозни средства.

По отношение на половете и семейството позицията остава неясна. През годините, Превост е изразявал притесненията си относно т.нар. „джендър идеология“, но пък подкрепи декларацията на Франциск, която позволи благославянето на еднополови двойки. Тогава той очерта едно условие – че решенията трябва да се вземат от епископите в съответствие с културния контекст на конкретната местност. Също така, в интервюта за Vatican News и Catholic News Service, той се е изказвал положително по отношение на участието на жените в управлението на църквата и дори приветства включването им в Дикастерията. През 2024 г. той заяви пред Catholic News Service, че присъствието на жените „допринася значително за процеса на разпознаване на най-добрите кандидати за епископско служение в църквата“.

Източник: Капитал

Бизнес

Бизнес глобус: Nvidia ще пусна новия H20 чип с ограничени функции за Китай; Pinterest отчете ръст на приходите и потребителите заради AI

Nissan се отказва от плановете за завод за батерии в Япония след финансови трудности

Nissan обяви, че се отказва от изграждането на завод за литиево-желязно-фосфатни батерии в Китакюшу, Япония, за 153.3 млрд. йени (приблизително 1.1 млрд. долара), след като компанията преразгледа ефективността на инвестицията. Заводът, който трябваше да създаде около 500 работни места, беше част от стратегията за разширяване на присъствието ѝ на пазара за електрически превозни средства. Решението идва на фона на сериозни финансови проблеми за Nissan, който прогнозира рекордна нетна загуба до 750 млрд. йени за изминалата финансова година. Под ръководството на новия изпълнителен директор Иван Еспиноса компанията започна да предприема мащабни преструктурирания като съкращения на работни места и затваряне на заводи.

Канадците вече предпочитат Мексико за туризъм пред САЩ заради политиките на Тръмп

Мексико се възползва от растящия бойкот на канадските туристи към САЩ заради политиките на Доналд Тръмп. Например през март тази година броят на канадците, посещаващи страната, се е увеличил с 15.6%, а за същия период, пътуванията към САЩ са намалели с 13.5%. Авиокомпаниите като Air Canada и Air Transat пренасочват полети към Мексико, а интересът към известни дестинации като Канкун и Мексико сити се увеличава. Туризмът в Мексико, който съставлява 8.6% от БВП на страната, става все по-важен за икономиката, особено предвид икономическите затруднения от митата на Тръмп.

Британският сектор за търговия на дребно се подготвя за увеличение на цените за киберзастраховки след масови хакерски атаки

Британският ритейл сектор се изправя пред очаквано повишение на цените за киберзастраховки с около 10%. Това се случва заради многото и мащабни хакерски атаки срещу компании като Marks & Spencer, Harrods и Co-op. Експерти от BMS и Gallagher предупреждават, че застрахователите ще затегнат условията на полиците, като някои от тях дори може да започнат да се оттеглят от договори с търговци. Така например Marks & Spencer потенциално може да загуби над 40 млн. паунда. Пазарът за киберзастраховане бързо преминава от „пазар на купувача“ към рязко поскъпване, особено за бизнеси, които работят с чувствителни данни и разчитат на по-остаряла ИТ инфраструктура.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Тръмп 2: По-радикални идеи, същият хаос

Финансовата група Barclays обяви, че ежедневните данни за транзакции с кредитни карти, както и тенденциите при обявите за работа, „засега не показват сериозни поводи за притеснение относно икономическата активност в САЩ“.

Като цяло е трудно да се открие икономически показател, който да се е подобрил значително от началото на втория мандат на Тръмп. И макар че множество данни показват, че икономиката все още се държи, се наблюдава значителен спад в нагласите на бизнеса и потребителите. Макар такива нагласи невинаги да водят до реален спад в растежа, те сигнализират за възможно още по-трудно бъдеще.

Последното издание на Beige Book – проучването на Федералния резерв за икономическите условия в САЩ, показва пукнатини, особено в сектори и региони, зависими от чуждестранния туризъм, който е спаднал рязко, тъй като Тръмп засилва имиграционните ограничения по границите на САЩ.

„Големи туристически обекти, които обичайно привличат международни посетители, отбелязват спад на туристи от чужбина, особено от Канада, а летища и авиокомпании съобщават за забележим спад в броя на чуждестранните пътници в САЩ“, посочва Федералният резерв в Атланта.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Марк Карни – от централен банкер до лидер на Канада

Гавин Бакън, посланик на Канада за България, Румъния и Молдова:

Канада ще се стреми да е по-малко зависима от САЩ и да развие търговията с ЕС

Какви са основните предизвикателства пред премиера Марк Карни?

Министър-председателят Карни заяви, че новото правителство на Канада ще трябва да се съсредоточи върху преструктурирането на икономиката на страната, за да стане по-малко зависима от САЩ, и върху управлението на отношенията с новата администрация във Вашингтон.

Премахването на търговските бариери между канадските провинции и запазването и развитието на свободната търговия с утвърдени глобални партньори, като Европейския съюз, също ще бъде ключов приоритет. Освен това Канада ще трябва да направи по-големи инвестиции, за да гарантира собствената си сигурност, особено в Арктика. Очакваме да работим във все по-тясно сътрудничество с нашите европейски партньори, за да се справим с предизвикателствата, породени от настоящата международна среда.

Какъв вид търговско споразумение със САЩ трябва да се стреми да договориКарни?

Основният приоритет на Канада по отношение на САЩ е да възстанови предвидимостта и стабилността на отношенията във всички области, и по-специално в търговията. Двустранните търговски отношения между Канада и САЩ са на стойност зашеметяващите 2.5 млрд. щатски долара на ден и допринасят значително за просперитета на двете страни, като поддържат милиони работни места.

През последните пет години CUSMA, Споразумението между Канада, Съединените щати и Мексико, подписано по време на първата администрация на Тръмп, осигурява справедлива и предвидима рамка за търговията между трите държави.

На търговския фронт най-спешният приоритет за Канада е премахването на неоправданите американски мита, наложени върху канадски стоки, и получаването на надежден ангажимент, че те няма да бъдат налагани отново произволно. В защита на собствената си промишленост и работници през последните два месеца Канада въведе значителни контрамерки върху американските стоки, включително реципрочни мита на обща стойност над 30 млрд. долара.

В средносрочен план очакваме, че целият спектър от въпроси, свързани с канадско-американската търговия, ще бъде обсъден в контекста на планирания преглед на споразумението между Канада, САЩ и Мексико.

Как Канада и ЕС могат да задълбочат сътрудничеството си в настоящата обстановка?

В настоящия климат на глобална несигурност Канада и ЕС трябва да укрепят всички аспекти на двустранните си връзки, като обърнат специално внимание на търговията и сигурността. Това пролича много ясно по време на разговора на министър-председателя Карни с председателя на Европейската комисия фон дер Лайен на 4 май – пред нас има големи възможности да надграждаме съществуващите ни отношения на свободна търговия и взаимно да укрепваме икономическата си сигурност.

Канада и ЕС ще трябва да работят рамо до рамо и по общите ни предизвикателства в областта на отбраната и сигурността. По-специално трябва да продължим да подкрепяме Украйна, която продължава да се противопоставя на неоправданата агресивна война на Русия. Канада се интересува и от участие в съвместни проекти по новия план ReArm Europe на Европейската комисия. В рамките на съществуващото ни сътрудничество с България в областта на отбранителната промишленост повечето от бронираните машини Stryker, закупени от българските въоръжени сили, се произвеждат в Канада и това предлага отлична платформа, от която да се разшири дейността ни.

И накрая, Канада е убедена, че най-добрият начин да засилим взаимния си просперитет е да надградим успеха на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада и Европейския съюз (CETA). Откакто беше въведено през 2017 г., СЕТА увеличи стокообмена с повече от 60%, а България в частност увеличи износа си за Канада повече от два пъти. СЕТА предлага не само намалени мита за стоки и услуги, но и достъп до възможности за възлагане на обществени поръчки, по-голяма мобилност на работната сила, защита на инвеститорите и много други. Това е балансирано, прогресивно търговско споразумение, което донесе значителни ползи и за двете страни. Ето защо Канада би приветствала ратифицирането на СЕТА от страна на България, която е една от малкото държави членки на ЕС, които все още не са го направили.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди един час

Предложението за ограничение на престоя в „Синя зона“ до 4 часа в Пловдив ще задълбочи проблема с паркирането, посочват в позиция хотелиери

Българияпреди един час

Започна снабдяването с чиста вода в Хасково с водоноски

Святпреди един час

Кремъл окачестви европейските призиви за 30-дневно спиране на огъня с Украйна от понеделник като „конфронтационни“

Българияпреди един час

Втори ден продължават коментарите след вчерашното заявление на президента, че ще внесе предложение за референдум за еврото

Балканипреди един час

Турция е готова да поеме отговорност за наблюдение на спазването на потенциално примирие в Украйна

Святпреди един час

Земетресение с магнитуд 4,1 по Рихтер е регистрирано в американския щат Тенеси и е усетено в Атланта

Спортпреди един час

„Много важна точка, имаме много контузени, натрупа се умора“, притеснен е треньорът на Локомотив (София) Ратко Достанич

Спортпреди един час

Самоков е домакин на Държавно лично-отборно първенство по борба за момчета до 15 години

Спортпреди 2 часа

Турнирът „Младост“ дава невероятен повод за развитие на българската лека атлетика, каза по време на откриването му Иван Колев

Политикапреди 2 часа

Парламентарната сметка за референдума на Радев: 150 “против“, 71 “за“

Икономикапреди 2 часа

Словакия се противопоставя на плана за пълно прекратяване на вноса на руска енергия в ЕС, е заявил Роберт Фицо пред Путин

Спортпреди 2 часа

Не съм доволен от равенството, но вече се спасихме и математически, заяви Златомир Загорчич след мача с Локомотив (София)

Балканипреди 2 дни

АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган

Балканипреди 2 дни

Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната

Святпреди 2 дни

Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана

Балканипреди 2 дни

Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета

Балканипреди 4 дни

Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит

Спортпреди 4 дни

Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА

Обществопреди 4 дни

Тапи заради ремонти по Тракия утре

Икономикапреди 5 дни

Водещите европейски борси приключиха смесено първата търговска сесия за седмицата

Балканипреди 5 дни

Световната банка ще съфинансира затварянето на въглищни мини в Босна и Херцеговина

Икономикапреди 5 дни

Започва поредното заседание на УФР по паричната политика без очаквания за промяна на лихвените проценти

Българияпреди 4 дни

Нека свети Георги Победоносец дава сили на всички, отдадени на каузата за сигурността и целостта на нашата Родина, пожела Делян Пеевски

Спортпреди 4 дни

Звездата на Лос Анджелис Лейкърс Леброн Джеймс потвърди, че е с контузия на коляното след петия мач от плейофите в НБА

Новини