Свържете се с нас

България

Политическите реакции след обявеното от президента Румен Радев да внесе предложение в НС за провеждане на национален референдум за еврото

Президентът Румен Радев заяви в обръщение към народа и Народното събрание, че внася предложение в парламента за провеждане на национален референдум за еврото с въпроса „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 година?“. Според президента националното допитване ще бъде проба за демократичност на Народното събрание и ще покаже кой следва принципите на демокрацията и кой отказва правото на българите да определят своето бъдеще. Референдумът ще даде възможност да се чуят всички аргументи „За“ и „Против“, отбеляза в изявлението си  Радев. Според него политическата класа ще може да възстанови диалога с гражданите и да се бори за тяхното доверие. По думите му референдумът ще върне хората към урните. 

По-късно в предаването „Панорама“ по БНТ вицепрезидентът Илияна Йотова коментира заявеното от президента, като посочи, че такъв референдум е необходим, защото беше загубено много ценно време, за да бъдат запознати гражданите с приемането на еврото – с всичките плюсове, минуси, рискове, но и възможности. Йотова определи решението на Радев като много силно. 

Обявеното от президента Радев предизвика различни политически реакции. Някои от парламентарно представените сили заявиха позиция в подкрепа на решението на държавния глава, а други обявиха, че не е необходим референдум, защото според тях не може да се провежда референдум по вече ратифицирани международни договори. 

България отдавна избра своя европейски път на развитие, като пое валидно задължение за участие в паричния съюз с ратификацията на Договора за присъединяване и влизането му в сила, посочва в позиция премиерът Росен Желязков, публикувана на фейсбук страницата на Министерския съвет. Българското правителство полага, а аз като министър-председател ще продължа да полагам всички усилия за присъединяването на страната към еврозоната, посочва Желязков. Народното събрание, избрано по легитимен път от българските граждани, прие всички необходими решения за присъединяване към еврозоната. Конституционният съд през 2024 г. се произнесе категорично, че провеждането на референдум за приемането на еврото е конституционно недопустимо. А дали страната ни е готова да се присъедини към еврозоната става ясно от конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка, посочва премиерът.  

Ще гласувам против свикването на референдум за еврото без никакво колебание и колкото трябва, толкова пъти. Това написа в профила си във Фейсбук Делян Добрев от парламентарната група ГЕРБ-СДС, който е и председател на бюджетната комисия в Народното събрание. Искам България в Европа, а не в Азия, посочи той.

Румен Радев извиси най-силния глас в истерията срещу приемането на еврото, се посочва в позиция на СДС, изпратена до медиите. От партията обясняват, че искането на президента за референдум в Деня на Европа е символно и доказва, че той е проводник на антиевропейските сили в България.

Законът е ясен – не може да се провежда референдум по вече ратифицирани международни договори. А президентът няма правомощия да го налага – решението е на Народното събрание. Това се посочва в позиция на „Продължаваме промяната“ (ПП), разпространена от пресцентъра на партията по повод заявеното от президента. От ПП са категорични, че вместо да защитава бъдещето ни, президентът действа срещу стратегическите интереси на страната.

„Днес, точно в Деня на Европа, България е по-близо до сърцето на Европа откогато и да било. И никакъв популизъм или шум от политически миманси няма да промени това. На 9 май – Деня на Европа – президентът поиска референдум за еврото. Маските паднаха. Всички карти са на масата. Вече е ясно кой къде стои. Това е отчаян опит България да бъде върната в прегръдката на тъмното минало – далеч от стабилността, сигурността и ценностите на Европейския съюз“, се казва в позицията.

Радев разчита през този референдум да се качи на популистката вълна и да обяви свой собствен политически проект и това не е добре за България. Това коментира пред журналисти Ивайло Мирчев. България вече е приела да влезе в еврозоната още 2007 година, когато ние влизаме в ЕС. Ние имаме задължения по договора с ЕС да влезем в еврозоната. Докладът на ЕК ще бъде положителен и България ще влезе в еврозоната от 2024 г. Такъв референдум вече бе отхвърлен от Народното събрание, напомни Мирчев. 

Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков коментира във Фейсбук профила си, че „Продължаваме промяната“ ще направи всичко по силите й да влезем в еврозоната на 1 януари, 2026 г. и твърдо заявява, че няма да подкрепят „този противоконституционен референдум“. „Единственият начин България да е в еврозоната беше да направим първото правителство и да изработим плана за влизане в еврозоната, после да направим второто правителство и да върнем доверието на Европа в нас.

„Българският президент, макар и късно, се съобрази с призивите на „Възраждане“ и настроенията на огромното мнозинство от българския народ и заяви, че ще внесе искане за свикване на референдум за запазване на българския лев. Ние, естествено, подкрепяме това“, написа във Фейсбук лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов. Според него веднага възниква въпросът какво ще стане след като, или ако, „парламентарното мнозинство на ГЕРБ, ДПС, БСП, ИТН, ППДБ и вероятно някои от малките пеевски патерици като МЕЧ и „Величие“ отхвърли референдума. Или ако забавят гласуването с месеци, както правят вече трети месец с нашето искане, за пореден път отложено на 7 май“.

Според лидера на „Възраждане“ България се намира в безпрецедентна ситуация и, ако някой от горните два негативни варианта се осъществи, партията му ще предложи на президента нестандартно, но изцяло съобразено с Конституцията решение, без да уточнява какво. 

„Несъстоятелен Радев. Да се направим, че не се е случвало“, написаха от пресцентъра на „ДПС – Ново начало„, цитирайки Делян Пеевски, председател на парламентарната група по повод обявеното от президента Румен Радев. „Изказването на Радев от 19:00 часа в Деня на Европа е толкова несъстоятелно, че заради институцията, не заради персоната с неосъществени мераци, трябва снизходително да се престорим, че не се е случило. България е неделима част от Европа и никой не може да отнеме достойното й място в семейството на европейските демокрации, опитвайки се да всее раздор и противопоставяне. Европа обединява, не разделя, а нашата мисия са хората и тяхното добруване“, се посочва в публикацията. 

Президентът ще инициира референдум за приемането на еврото. Това е негово законно право по Конституция, написа във Фейсбук лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов.  В публикацията си Слави Трифонов припомня, че с колегите му са инициирали референдум, още когато са били телевизионно предаване и в него са участвали три милиона и половина българи. Заради това, че тогавашната политическа класа замете този референдум под килима, сега ние съществуваме като политическа партия, посочи лидерът на ИТН, като добави, че едно от условията ми за участие в настоящето управление е именно да бъдат променени и улеснени правилата, по които се провеждат референдуми. Тоест аз съм абсолютен поддръжник и подкрепям провеждането на референдуми, в които да се питат гражданите на България, добави лидерът на ИТН.

Подкрепям решението на президента да внесе искане в Народното събрание за провеждане на референдум за лева, струва ми се леко закъсняло. Това коментира за БТА лидерът на „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) Радостин Василев. В крайна сметка един месец преди конвергентен доклад се надявам Народното събрание да го подкрепи, колегите да го подкрепят, както ще направим ние, защото в обществото може би преобладава мнение, че не е сега моментът за приемане на еврото, докато в парламента политиците мислят друго, посочи Василев. И, когато има такова разминаване, най-добрият начин е провеждането на национален референдум, смята политикът.

Решението на президента за предложение за референдум за еврото е единственият легитимен ход, заяви лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов за БТА в коментар на решението на държавния глава Румен Радев за внасяне на референдум за влизане в еврозоната. Михайлов определи действието на президента като единствения почтен ход на водач, който иска да чуе гласа на народа. Според Михайлов с това Румен Радев става единственият политик, който е взел народосъобразно решение. Той избра да чуе гласа на народа, коментира лидерът на „Величие“.

Междувременно секретарят по правните въпроси на президента Крум Зарков обяви, че в понеделник ще подаде молба да бъде освободен от длъжността секретар на президента по правните въпроси. Той посочи за БТА, че причината е предложението да се произведе референдум по конституционно недопустим въпрос, с което не може да се съгласи, съответно да подпомага.

Източник: БТА

България

С участието на над 800 доброволци 4600 широколистни дръвчета са засадени в „Новата гора на София“

С участието на над 800 доброволци 4600 широколистни дръвчета са засадени в „Новата гора на София“ в землището на с. Бусманци, съобщиха от пресцентъра на Столичната община (СО).  

Оттам информираха, че пролетното залесяване на „Новата гора на София“ е приключило десет дена по-рано от предвидения срок. 

С това завърши залесяването на последните 13 от общо 36 декара общински земеделски земи в района, посочват от пресцентъра на СО. 

Инициативата “Новата гора на София” има за цел трансформирането на непригодни земеделски земи в горски територии, като до момента са засадени над 180 000 фиданки в кв. „Суходол“, с. Негован и с. Бусманци, посочиха от СО. 

Гражданите, които все още искат да се включат в залесителни дейности, могат да участват в инициативата  „Гора в квартала“. Подробна информация за инициативата може да бъде намерена в сайта на Столичната община. 

Над 1200 фиданки засадиха на 3 дка доброволците на 12 април – първият ден от залесяването на „Новата гора на София“ край с. Бусманци. На Лазаровден стотици доброволци се включиха в кампанията.  Залесяването на терена започна през 2024 г., информираха от Общината.

/АБ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Общините имат важна роля за изпълнението и контрола на приетите от правителството мерки за повишаване на пътната безопасност, каза Гроздан Караджов

Общините имат важна роля за изпълнението и контрола на приетите този четвъртък от правителството мерки за повишаване на пътната безопасност. Това заяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов на среща с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), съобщиха от Министерството на транспорта и съобщенията (МТС).

“Вече ще бъде възможно записите от камерите на общините и други технически средства да се ползват като доказателствено средство за издаване на административни наказания, защото това е огромен информационен ресурс, който в момента не се използва”, посочи вицепремиерът Караджов. Той подчерта, че ще се разширят правомощията на местната администрация, така че тя да може да налага наказания на установените нарушители, а част от събраните приходи ще бъдат инвестирани за решаване на проблеми с безопасността по места.

Гроздан Караджов заяви, че централната и местната власт трябва да работят в синхрон, за да има максимална ефективност на мерките, и затова първата среща след приемането на пакета от дейности е с НСОРБ. „Една от точките, която предстои да изпълним, е републиканските пътища в населените места да бъдат стопанисвани от една администрация. Абсурдно е един елемент от пътя да е на едно ведомство, а друг елемент – на друго ведомство“, коментира вицепремиерът, цитиран в съобщението.

Други мерки, заложени в програмата, са финансово осигуряване на дейността на общините по изпълнение на политиката по безопасност на движението по пътищата на общинско ниво, както и по-ефективното използване на средствата от Фонда за безопасност на движението по пътищата. Първата предвижда създаването на стандарт за делегирана от държавата дейност „Общински дейности по безопасност на движението по пътищата“, а втората ще позволи ускоряване използването на събраните средства от глоби за решаване на реални проблеми по безопасността, се посочва в съобщението.

“Друго направление, по което държавата и общините трябва да започнат активен диалог, е по темата с публично-частното партньорство по Закона за концесиите”, каза вицепремиерът Караджов. “В Министерството на транспорта и съобщенията има много примери за успешни концесии на летища и пристанища. Разчетите показват, че приходите от тези обекти след концесионирането им са в пъти по-високи от дивидента на държавата преди това”, обясни Караджов. Той допълни, че на ниво правителство в момента се разработва програма на обектите с възможност за публично-частно партньорство по Закона за концесиите и държавата ще използва най-добрите консултанти, като Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие, Европейската инвестиционна банка и др. 

От НСОРБ изразиха пълна подкрепа за стратегическата визия на държавата за привличане на частни инвестиции при проекти от социалната и транспортна инфраструктура, информират от МТС. “Много е важно при планирането на такова начинание да намерим баланс между публичния и частния интерес и да заложим достатъчно ефективни инструменти за контрол”, заявиха от ръководството на сдружението. Оттам подчертаха, че темата ще бъде широко обсъдена от Управителния съвет и членовете на сдружението и ще изпратят своята официална позиция.

Министерският съвет прие на свое заседание преди два дни решение за приемане на Доклад за състоянието на безопасността на движението по пътищата за 2023 г. и за изпълнението на Националната стратегия за безопасност на движението по пътищата в Република България 2021-2030 и приложенията към него. Докладът е изготвен на основание Закона за движението по пътищата и представя различни аспекти от безопасността на пътя за 2023 г. като глобален и местен здравен проблем пред обществото.

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Лоши са условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК

Лоши са условията за туризъм в планините, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). 

Времето е студено. По високите части температурите са отрицателни, на места превалява сняг. Над 2000 метра се е образувала и снежна покривка от 2-3 сантиметра. 

В планините е мъгливо. В по-ниските части на Централен Балкан и Пампорово превалява дъжд. 

През изминалото денонощие няма регистрирани инциденти с туристи. 

Според прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология в планините днес ще бъде облачно. Ще вали дъжд, а в местата над 2000 м надморска височина и сняг. В следобедните часове ще има гръмотевична дейност. Ще духа слаб и умерен вятър от север-североизток, а по най-високите планински части – умерен от запад. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 11°, на 2000 метра – около 4°.

/АБ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Бизнеспреди 4 минути

От Чикаго през Перу до Ватикана – новият папа Лъв XIV

Святпреди 7 минути

Топката е на индийския терен, що се отнася до деескалацията, заяви пакистанският външен министър

Балканипреди 19 минути

АНА-МПА: От САЩ до ОАЕ и гръцката диаспора: Най-големите чуждестранни купувачи на Атинската ривиера

Българияпреди 19 минути

С участието на над 800 доброволци 4600 широколистни дръвчета са засадени в „Новата гора на София“

Икономикапреди 21 минути

Последно българско лято в лева?

Спортпреди 23 минути

Иван Алипиев близо до „дабъл-дабъл“ при успех на Стяуа в баскетболното първенство на Румъния

Спортпреди 26 минути

Шампионът от 2024 година Александър Зверев преодоля втория кръг на турнира по тенис в Рим

Святпреди 27 минути

Индия обяви, че се отказва от ескалация, ако Пакистан отговори със същото

Българияпреди 27 минути

Общините имат важна роля за изпълнението и контрола на приетите от правителството мерки за повишаване на пътната безопасност, каза Гроздан Караджов

Спортпреди 31 минути

Отборите на баскетболните национали в испанската втора дивизия постигнаха победи в последния кръг от редовния сезон

Българияпреди 41 минути

Лоши са условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК

Спортпреди 44 минути

САЩ не остави шансове за Дания на Световното първенство по хокей на лед

Политикапреди 5 дни

Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска

Святпреди 5 дни

Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници

Балканипреди 2 дни

АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган

Обществопреди 4 дни

Тапи заради ремонти по Тракия утре

Балканипреди 2 дни

Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната

Святпреди един ден

Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана

Обществопреди 5 дни

Колко добра е мобилната ви връзка? Скоростта е само началото

Икономикапреди 5 дни

Повечето водещи фондови пазари в Азия са затворени, индексите на Уолстрийт скочиха в края на миналата седмица

Икономикапреди 5 дни

Водещите европейски борси приключиха смесено първата търговска сесия за седмицата

Балканипреди 4 дни

Световната банка ще съфинансира затварянето на въглищни мини в Босна и Херцеговина

Икономикапреди 4 дни

Започва поредното заседание на УФР по паричната политика без очаквания за промяна на лихвените проценти

Българияпреди 4 дни

Нека свети Георги Победоносец дава сили на всички, отдадени на каузата за сигурността и целостта на нашата Родина, пожела Делян Пеевски

Новини