България
В Деня на Европа си припомняме какво е възможно, когато хората решат да се обединят, каза кметът на София при откриването на празничния концерт

Денят на Европа е ден, в който си припомняме какво е възможно, когато хората решат да се обединят, каза при откриването на празничния концерт пред Националния дворец на културата (НДК) кметът на София Васил Терзиев. По думите му, това е ден, в който хората решават да загърбят всичко, което ги е разделяло, да забравят столетия кръвопролития помежду им и да решат, че заедно могат да постигнат едно по-хубаво бъдеще, една обединена Европа.
„Това ни показва и колко е важно ние да се борим за това, че не е даденост, че е имало изключително трудни решения, в които хората не са вярвали дори, че са възможни, но въпреки това са успели да превъзмогнат всичко, което ги е дърпало назад и да направят този огромен скок, едно от великите постижения на човечеството“, коментира Терзиев.
Според него има ежедневни усилия да станем по-добри хора, да се преборим със себе си, да се преборим с това, което ни дърпа настрани, което ни кара да забравим колко повече можем да постигнем заедно, ако сме обединени и ако търсим не какво ни разделя, а какво ни обединява. Така че вместо да чертаем всеки ден нови червени линии, да търсим всичко, което ни обединява, за да можем да построим това по-добро бъдеще за нашите български деца като част от обединена Европа, каза още кметът Терзиев.
Концертът е организиран съвместно от Столична община, Представителството на Европейската комисия, Европейския парламент в България, Visit Sofia и софийското летище „Васил Левски“.
Това е ден, символизиращ мира, единството в Европа, които са изградени върху тежките уроци на миналото и стремежа към по-добро бъдеще, каза при откриването на празничния концерт Йорданка Чобанова – ръководител на Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България.
„Преди 75 години точно на тази дата френският външен министър Робер Шуман поставя началото на една нова Европа със следните думи: „Обединението на Европа няма да стане отведнъж или според някакъв специален план. То ще бъде изградено чрез конкретни постижения, които първо ще създадат чувство на същинска солидарност“, каза Йорданка Чобанова. И всъщност тези думи дават началото на един безпрецедентен проект Европейският съюз, който е основан на мир, демокрация и на солидарност, допълни тя.
По думите й днес тази солидарност означава свобода – свобода на движение, достъп до образование, възможности за работа и защита на човешките права. Но Европа не е просто география или икономика, тя е съюз на споделени ценности. И в дни на трудности и предизвикателства тези ценности са нашият компас, посочи Чобанова.
„За мен е удоволствие и привилегия да ви приветствам в Деня на Европа като представител на Полша, страната която председателства Съвета на ЕС“, каза директорката на Полския институт в София Ивона Якушко-Дудка. Визията на Шуман доведе до безпрецедентни 80 години мир сред бивши противници в Европа, продължи тя.
„Като истинска полякиня трябва да кажа, че чествайки Деня на Европа не бива да пренебрегваме бруталната агресия на Русия срещу нашата съседка Украйна. И съм изключително горда, че тъкмо днес в Киев се събраха министри на външните работи на Европа“, каза още Ивона Якушко-Дудка.
Тази година Денят на Европа е особено специален за България и особено за нас софийското летище „Васил Левски“, посочи Хесус Кабайеро – главен изпълнителен директор на СОФ Кънект – операторът на летище „Васил Левски“ – София. След влизането на държавата в Шенгенското пространство по въздух през 2024 г. нашето летище също допринесе за пълноправното членство на България в Шенген в началото на тази година, дългоочаквано съществено събитие за българската нация, коментира той.
„Също така в началото на тази година летището е преименувано на българския герой Васил Левски, който се е застъпвал именно за тези ценности, на които се гради Европа: свобода, справедливост и равенство“, каза Кабайеро. Европа означава много неща, солидарност, просперитет, иновации, но в сърцевината и в основата си преди всичко е свобода – свободата на движение, свобода на възможности и свобода за връзка, коментира той.
През последните три години сме разширили нашата свързаност с 24 нови дестинации, повечето от тях в рамките на Европа и ЕС. Но идеята не е само да създава връзки, но и да се трансформира, каза Кабайеро. „Именно с подкрепата на ЕС прилагаме много важни проекти, които ще определят бъдещето на авиацията в България. От една страна декарбонизацията на нашето летище до 2026 г., от друга страна дигитализация с единствената по рода си 5G мобилна мрежа в рамките на България, както и четвърта в Европа. ЕС инвестира в тези проекти 5, 3 милиона евро“, каза Кабайеро.
Празничният концерт по повод Деня на Европа събра жители и гости на столицата пред откритата сцена пред Националния дворец на културата (НДК). В концерта участие взеха Биг бендът на Българското национално радио (БНР), ирландски и български музиканти и танцьори от ансамбъл “Sonas” и унгарския танцов ансамбъл “Фалмис”.
В 10:00 часа държавният глава, председателят на парламента и вицепрезидент присъстваха на церемонията по издигане на знамето на Европейския съюз пред президентската институция по повод Деня на Европа. Преди церемонията държавният глава прие почетния караул на Националната гвардейска част.
От 21:00 часа върху фасадата на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ започна 3D мапинг шоу „Ценности“. Спектакълът, организиран от Бюрото на Европейския парламент, Представителството на Европейската комисия и Столичната община, е част от Фестивала на светлините LUNAR.
Източник: БТА
България
Продължават ремонтът на българския участък на Дунав мост при Русе, както и реконструкцията на ГКПП „Станке Лисичково“

Продължават ремонтът на българския участък на Дунав мост при Русе, както и реконструкцията на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Станке Лисичково“, съобщиха от Главната дирекция „Гранична полиция“ – МВР, на сайта на ведомството, в информация за трафика на българските гранични пунктове към 6:00 ч. тази сутрин.
Продължава основният ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе, поради което е въведена временна организация на движението. Трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира от служители на фирмата изпълнител. Трафикът е нормален на останалите гранични преходи.
На ГКПП „Станке Лисичково“ на границата с Република Северна Македония продължава цялостната реконструкция на пункта. Във връзка с ремонтната дейност преминаването се извършва на ограничен брой трасета. Трафикът е нормален на останалите гранични контролно-пропускателни пунктове.
Нормален е трафикът на граничните пунктове с Турция и със Сърбия.
На пътя от гръцка страна по дестинацията Рудозем – Ксанти продължават строителните дейности. Гръцките власти са поставили табели, на които е указано, че теренът е строителна площадка и не се допуска влизането на външни лица в обекта. През граничните преходи в района на Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси до 3,5 тона.
/АБ/
Източник: БТА
България
Българска държавна делегация ще посети Света гора по повод интронизацията на новоизбрания игумен на Зографския манастир Гавриил

Българска държавна делегация ще бъде на посещение в Света гора (Атон) днес и утре във връзка с интронизацията на новоизбрания игумен на българския Зографски манастир Гавриил, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
Делегацията ще бъде ръководена от министъра на правосъдието Георги Георгиев. В състава ѝ ще бъдат още четирима министри – на земеделието и храните Георги Тахов, на икономиката и индустрията Петър Дилов, на околната среда и водите Манол Генов и на младежта и спорта Иван Пешев.
В неделя в съборния храм на Зографския манастир ще се състои тържественото богослужение и въдворяването на новоизбрания игумен йеромонах Гавриил. В церемонията ще участват духовното и административно ръководство на монашеската република, представители на гръцката държава, както и игумени и монаси от останалите светогорски манастири, информират от Министерския съвет. Събитието е от изключително духовно и културно значение за България, свързано с приемствеността и дълбоките исторически връзки със Зографската света обител – единственото изцяло българско средище в Света гора, посочват от пресслужбата на кабинета.
На 6 май новоизбраният игумен на българския Зографски манастир в Света гора Гавриил беше издигнат от йеромонах до архимандрит на празника на Свети Георги. В официалната българска делегация начело с вицепремиера Атанас Зафиров тогава бяха председателят на Комисията по отбрана в 51-вото Народно събрание Христо Гаджев, заместник-председателят на парламентарната комисия за българите в чужбина Деян Дечев, заместник-председателят на парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление Венцислав Асенов, заместник-председателят на парламентарната комисия по земеделието, храните и горите, Красимир Йорданов, народният представител Калин Стоянов, генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев, заместник-министърът на вътрешните работи Филип Попов, председателят на Изпълнителната агенция за хората с увреждания проф. д-р Георги Йорданов, генералният консул на България в Солун, Гърция, Антон Марков.
Света гора (Атон)
Света гора, наричана още Атон, е планински полуостров в Северна Гърция, дълъг 50 км и широк 10,5 км., посочва отдел „Справочна“ на БТА. Общата му площ е 389 кв. км. Най-високият му връх Атон е с височина 2033 м. Според гръцката конституция Света гора е автономна монашеска общност под гръцки суверенитет. В Света гора са изградени двайсет православни манастира и дванайсет скита, няколко метоха, както и над шестстотин келии, каливи и катизми. Главен град и административен център на Света гора е Карея, който е седалище на гражданския управител – представителя на гръцката власт. Духовно Света гора е подчинена пряко на Цариградската патриаршия в Истанбул. Обитаването на полуострова е разрешено само на монасите. Общото население е около 1400 души.
Атон е православен духовен център с автономен статут от 1054 г. насам. Светата планина е забранена за жени и деца.
Източник: БТА
България
Столична община организира предаване на отпадъци от мазета и тавани в квартал „Слатина“ от 10:00 до 14:00 часа

Столичани ще могат да предадат отпадъци от мазета, гаражи и тавани в квартал „Слатина“ при Tenta, пред стадион „Академик“, от 10:00 до 14:00 часа. Инициативата е част от МаГаТа Фест, като софиянци могат да предадат на едно място отпадъците си и така да помогнат за подобряване на разделното събиране на различните видове отпадъци и тяхното последващо рециклиране, съобщиха от Столична община.
От общинската администрация посочиха, че до момента благодарение на площадката за разделно събиране, софиянци са предали разделно над 14 тона различни отпадъци. Целта на инициативата е общината да улесни гражданите при разделното предаване на различните масови отпадъци, които имат специален режим на събиране, да подобри събираемостта и да повиши информираността за значимостта на разделното предаване.
В рамките на инициативата ще има пунктове за разделно събиране на едрогабаритни отпадъци; опасни отпадъци от домакинствата – стари лекарства и живачни термометри, излезли от употреба бои, лакове и химикали, почистващи препарати и опаковките от тях; отпадъци от опаковки от метал, хартия и пластмаса; излязло от употреба електрическо и електронно оборудване; негодни за употреба батерии и акумулатори; отпадъци от обувки и текстил; излезли от употреба автомобилни гуми.
От Столична община припомнят, че по време на събитието не се приемат зелени и био отпадъци, както и отпадъци от ремонти и други строителни материали.
На 17 май МаГаТа Фест ще се проведе в район „Искър“, а на 7, 14 и 21 юни районите са съответно „Люлин“, „Сердика“ и „Подуене“, информираха от общинската администрация. Оттам уточниха, че предстои уточняване на конкретните локации за всеки от районите и призовават заинтересованите граждани да следят каналите на Столична община и районите.
Концепцията за разделяне на отпадъците при източника е ключова за кръговата икономика и за това улиците, кварталите и градовете ни да бъдат по-чисти. Затова и усилията за устойчиво управление на отпадъците на Столична община са фокусирани върху създаване на условия за разделно събиране и насърчаване на столичани да се възползват от тях.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Святпреди 1 седмица
Още едно обвинение бе повдигнато на сваления от власт южнокорейски президент Юн Сук-йол
-
Святпреди 1 седмица
Кандидатурата на И Дже-мьон за президент на Южна Корея е застрашена, след като Върховният съд отмени оправдателна присъда срещу него
-
Икономикапреди 1 седмица
БАСФ насочва вниманието си към Азия като ключов двигател на растежа за германския концерн
-
Икономикапреди 1 седмица
С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай
-
Икономикапреди 1 седмица
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.
-
Българияпреди 1 седмица
Със 118 процента са се увеличили констатираните случаи на домашно насилие в област Шумен за година