България
Никой политик и гражданин не може да избяга от отговорността пред собствения си народ и от своя изпит пред историята, каза президентът в Перущица

„Ако днес сме искрени в почитта си към загиналите за България, наш дълг е не само да пазим тяхната памет чиста, а и да вложим на свой ред нашите сили в каузата за изграждането на свободна и правова България. Да се противостоим на всеки опит за посегателство от задкулисие и опит за подмяна, защото за нашите дела нашите наследници ще съдят по това каква България оставаме след себе си и никой политик и граждани не може да избяга от своята отговорност пред собствения си народ и от своя изпит пред историята“. Това каза в словото си президентът Румен Радев, който участва в Перущица в тържественото отбелязване на 149-ата годишнина от Априлското въстание.
По думите на държавния глава имената на Петър Бонев, Кочо Честименски, Спас Гинев и хилядите знайни и незнайни герои на българската революция са не само символ на скрепената с кръв клетва „Свобода или смърт“, но и неделима част от националната ни памет. Той подчерта, че мъченическата участ на стотиците мъже, жени и деца, затворени в храма „Свети Архангел Михаил, разтърси световната общественост за случващото се с българския народ. Написаното от Макгахан и Захари Стоянов, покъртителните разкази на съвременниците, навеки ще опровергават всеки опит на появили се от родители, дръзнали да посегнат на паметта на българските мъченици, каза Радев. Той допълни, че Перущица е един от тези градове-мъченици, които със своята саможертва изкупиха малодушието на мнозина, за да пребъде възкръсването на нова България.
Наш дълг е да почетем героите и отново да си спомним какво се случи в Перущица през април 1876 година, какъв е перущинският принос към великото дело и да си осмислим посланията на предците към нас, каза кметът на града Николай Баков. Той допълни, че споменът за героизма на предците е жив и днес пулсира в сърцата на наследниците.
По традиция днес в Перущица се отбелязва „Мъртвия празник“, с който жителите на града почитат паметта на загиналите по време на Априлското въстание. Бяха положени венци и цветя пред паметната плоча на братя Тилеви, паметника на Петър Бонев и в историческата църква „Св. Архангел Михаил“. След това ле представена театралната възстановка „Език, дух, народ“.
Държавният глава прие почетния строй на тържествената заря-проверка, която се състоя на площад „27-ми Априлий“ в града.
На церемонията на присъствата министърът на околната среда и водите Манол Генов, областният управител на Пловдив, проф. Христина Янчева, представители на местната и държавната власт, както и представителна рота на асеновградския военен гарнизон.
Утре Перущица отбелязва празника на града, който ще започне в 10:30 часа с панихида за загиналите през Априлското въстание. От 18:00 часа на площада в града ще се проведе празничен концерт с участието на вокални и танцови състави от района и дует „Шик“.
На 5 май (23 април ст.ст.) 1876 г. към Априлското въстание, което избухва на 2 май (20 април ст. ст.) 1876 г. в Копривщица, се присъединява населението на Перущица, показва информация на отдел „Справочна“ на БТА. Около седем дни въстаниците удържат напора на 5000-6000 башибозуци, предвождани от Адил ага. На 12 май (30 април ст.ст.) въстаниците се събират в църквата „Св. архангел Михаил“, където се укриват около 600 жени, деца, старци. Турците подпалват западната врата на църквата. След като покривът на църквата е разрушен, въстаниците прекратяват съпротивата. В църквата загиват 347 души начело с отец Тилев, Васил Соколски и водача на въстанието в града Петър Бонев. На 13 май (1 май ст. ст.), за да не попаднат живи в ръцете на башибозуците, Кочо Чистеменски, Спас Гинев, Иван Хаджитлиев и още 23 перущенци застрелват близките си и се самоубиват. Същия ден въстанието в Перущица е потушено. Градът е разграбен, а населението е подложено на изтезания.
Източник: БТА
България
Председателят на парламента Наталия Киселова ще поздрави участниците във фестивала „В подножието на Асара“ в Николаево

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще поздрави днес участниците във второто издание на фестивала „В подножието на Асара“ в Николаево, съобщиха от парламентарния пресцентър. Във фестивала ще участват певци, танцьори и занаятчии от България, Гърция, Турция и Молдова.
Събитието е посветено на популяризирането на културната и историческа забележителност – крепостта „Асара“, разположена само на километър от град Николаево, съобщиха за БТА от местната администрация. Тя е археологическа ценност от национално значение, чието историческо значение ще бъде разкрито по атрактивен начин пред гостите.
Фестивалът ще започне с празнично дефиле на участниците, а за посетителите ще бъдат открити две зони – занаятчийска и търговска. Програмата ще включва демонстрации на позабравени занаяти, както и открити работилници за деца и възрастни. По време на фестивала ще бъде осигурен и безплатен транспорт до крепостта „Асара“, където специалисти от Исторически музей „Искра“ в Казанлък ще разкажат повече за историята на мястото. В читалище „Васил Левски“ в Николаево пък ще бъдат изложени археологическите находки, открити при проучванията на крепостта.
Организатори на фестивала са Община Николаево и народните читалища „Зорница – 1928“ в село Нова махала, „Васил Левски – 1923“ в Николаево, „Къньо Едрев Папазов“ в село Едрево и „Христо Смирненски“ в село Елхово. Целта на фолклорния форум е да съхрани песенното и танцово наследство от регионите на участниците, да стимулира представянето на местни традиции – издирване и изпълнение на песни, мелодии, танци и обичаи, като по този начин съдейства за съхранението и предаването на нематериалното и материално културно наследство, посочиха още от общинската администрация. Форумът цели още да се представят импровизирани сбирки от пособия и предмети, използвани от предците ни в миналото, да се демонстрират забравени занаяти и умения.
По-късно през деня Наталия Киселова ще посети музей „Ахинора“ в Казанлък и ще участва в инициативата „100 години Ахинора – 100 лица на съвременната жена в Казанлък“ в местната Художествена галерия. Събитието е посветено на една от най-ценните творби на именития български художник Иван Милев, която той дарява на родния си Казанлък само няколко месеца преди смъртта си – картината „Ахинора“.
/ТНП/
Източник: БТА
България
От АПИ предупреждават за възможно забавяне в придвижването по магистрала „Тракия“ през уикенда заради ремонти

При по-натоварен трафик в края на работната седмица и в почивните дни, когато много хора тръгват на път, е възможно по-бавно придвижване в колона в участъците с ремонт на автомагистрала „Тракия“ на територията на областите София, Пловдив и Сливен. За това предупреждават от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), като призоваха шофьорите да се движат с повишено внимание, да спазват въведената временна организация и пътната сигнализация, както и да предвидят повече време за пътуване.
В област София в участъка от 10-и до 23-и км на магистралата за ремонт на трасето е напълно ограничено движението в платното в посока Бургас. Трафикът преминава двупосочно в платното за София, в което са обособени две ленти за пътуващите към Бургас и една ленти за движещите се към София. Всяка неделя от 10:00 ч. до 10:00 ч. в понеделник ще има две летни за София и една лента за Бургас, когато движението към столицата е по-интензивно.
В област Пловдив ще бъде променена организацията на движение между 108-и и 119-и км. Напълно ще е ограничено преминаването в платното за Бургас. Трафикът ще преминава двупосочно в платното за София, в което ще са обособени една лента за пътуващите към Бургас и една лента за движещите се към София.
На територията на област Сливен е напълно ограничено движението в платното за Бургас в отсечката между 237-и и 253-ти км. Трафикът преминава двупосочно в платното за София, в което са обособени по една лента за пътуващите към Бургас и към София.
Очаква се ремонтът в трите отсечки да приключи до 30 юни, преди активния летен сезон. Участъците ще бъдат с нова пътна настилка, подобрено отводняване, пътни знаци, ограничителни системи и хоризонтална маркировка, посочиха от АПИ.
Необходимо е водачите да спазват правилата за движение и ограничението на скоростта, да не предприемат рискови изпреварвания, с които застрашават безопасността на всички останали пътуващи. Да не се използват аварийните ленти по автомагистралите за по-бързо придвижване при натоварен трафик. По този начин се възпрепятства преминаването на превозните средства със специален режим на движение в случай на инцидент, добавиха от пътната агенция.
Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка от интернет страницата на АПИ, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20 в АПИ.
От пътната агенция информираха, че до 11 май се въвежда временна организация на движението в близо 13-километров участък от Подбалканския път в област Бургас поради ремонт.
Източник: БТА
България
Предложението за референдум за отлагането на еврото точно в Деня на Европа буди притеснение, коментира кметът на София Васил Терзиев

Предложението за референдум за отлагането на еврото точно в Деня на Европа буди притеснение, написа кметът на София Васил Терзиев във Фейсбук. В деня, в който отбелязваме силата на обединението и нашата принадлежност към европейското семейство, подобен ход създава риск от разделение и съмнение, посочва той.
България е изправена пред важен избор – не просто геополитически, а цивилизационен. Време е да говорим не дали, а как ще участваме пълноценно в бъдещето на Европейския съюз, отбелязва столичният кмет.
По думите му пътят към еврото не е символичен, а реален ангажимент, потвърден от нашето членство и договорни задължения. Конституционният съд вече се е произнесъл ясно – подобен референдум би противоречал на основния закон и международното право. Нека използваме днешния ден, за да затвърдим посоката си и да водим разговор за лидерството на България в Европа – с увереност, отговорност и визия за бъдещето, посочва Васил Терзиев.
По-рано днес държавният глава Румен Радев заяви в обръщение към народа и Народното събрание, че внася предложение в парламента за провеждане на национален референдум за еврото.
„Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 година?“ е въпросът на запитването до гражданите, предложено от държавния глава. Според него референдумът ще бъде проба за демократичност на Народното събрание и ще покаже кой следва принципите на демокрацията и кой отказва правото на българите да определят своето бъдеще
/ТНП/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Бизнеспреди 1 седмица
САЩ и Украйна подписаха дългоочакваното споразумение за природните ресурси
-
Святпреди 1 седмица
Още едно обвинение бе повдигнато на сваления от власт южнокорейски президент Юн Сук-йол
-
Святпреди 1 седмица
Кандидатурата на И Дже-мьон за президент на Южна Корея е застрашена, след като Върховният съд отмени оправдателна присъда срещу него
-
Икономикапреди 1 седмица
БАСФ насочва вниманието си към Азия като ключов двигател на растежа за германския концерн
-
Икономикапреди 1 седмица
С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай
-
Икономикапреди 1 седмица
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.