Свят
Датският премиер каза, че “не може да се шпионира съюзник” след информация, че САЩ са събирали разузнавателна информация за Гренландия

Датската министър-председателка Мете Фредериксен заяви пред Асошиейтед прес, че „една страна не може да шпионира съюзника си“. Това изявление тя направи след информацията, че Съединените щати са засилили събирането на разузнавателни данни за Гренландия – полуавтономна датска територия, която президентът на САЩ Доналд Тръмп иска да присъедини към страната си.
Днешните коментари на Фредериксен са пореден етап в напрежението между Дания, Гренландия и Съединените щати относно стратегическия арктически остров. Дания и Гренландия настояват, че богатият на полезни изкопаеми остров не е за продан, докато Тръмп не изключва възможността да го превземе с военна сила, въпреки че Дания е съюзник в НАТО, припомня АП.
Датската премиерка говори пред АП ден след като Дания извика за обяснение американският шарже д’афер в страната след информация на “Уолстрийт джърнъл”, в която се казва, че няколко високопоставени служители под ръководството на директорката на националното разузнаване на САЩ Тълси Габард са наредили на ръководителите на разузнавателните агенции да научат повече за движението за независимост на Гренландия и за настроенията относно американския добив на ресурси там.
Дженифър Хол Годфри, изпълняваща длъжността ръководител на посолството на САЩ в Копенхаген, се срещна с високопоставения датски дипломат Йепе Транхолм-Микелсен в датското външно министерство, съобщи министерството в имейл, без да влезе в подробности.
Фредериксен каза днес, че информацията е “слух“ в международен вестник. Вестник “Уолстрийт джърнъл” се позовава на два запознати с действията на САЩ източника.
“Сътрудничеството за отбраната, възпирането и сигурността в северната част на Европа става все по-важно“, каза Фредериксен. „Разбира се, не можеш да шпионираш свой съюзник”, посочи тя.
Гренландският министър-председател Йенс-Фредерик Нилсен, в коментар за гренландския вестник “Сермитсяк” заяви, че статиите за шпионаж са неприемливи и неуважителни.
В отговор на въпросите относно статията на вестника канцеларията на Габард публикува изявление, в което се отбелязва, че тя е сезирала три пъти министерството на правосъдието във връзка с изтичане на информация от разузнаването.
“Уолстрийт джърнъл“ трябва да се срамува, че подпомага представители на “дълбоката държава“, които се опитват да подкопаят президента, като политизират и изнасят класифицирана информация“, написа Габард. „Те нарушават закона и подкопават сигурността и демокрацията на нашата страна. Тези, които изнасят класифицирана информация, ще бъдат открити и подведени под отговорност с цялата строгост на закона.“
Миналия месец министър-председателят на Гренландия заяви, че изявленията на САЩ за острова са неуважителни и че той “никога, ама никога няма да бъде парче земя, която може да бъде купена от когото и да е било“.
Норвежкият министър-председател Юнас Гар Стьоре заяви, че на онези, които смятат, че в Арктика има “друг вид правен режим“, трябва да се заяви, че “това не е така“.
Говорейки преди срещата на лидерите на Съвместните експедиционни сили в Осло, Гар Стьоре каза, че изглежда има мнения, че “в Арктика има някакъв вид ничия земя и там правото не важи“, но допълни, че суверенитетът важи, “а Гренландия е част от Кралство Дания“.
Източник: БТА
Свят
Виетнам и Русия задълбочават сътрудничеството в областта на отбраната и сигурността

Виетнам и Русия се договориха да задълбочат сътрудничеството в областта на отбраната и сигурността, предаде ТАСС, като цитира изявление на генералния секретар на Централния комитет на Комунистическата партия на Виетнам То Лам след разговори в Кремъл с руския президент Владимир Путин.
„Договорихме се да задълбочим сътрудничеството в областта на отбраната, сигурността и военното оборудване, да реагираме заедно на нетрадиционните предизвикателства пред сигурността, киберсигурността, както и да си сътрудничим в предотвратяването и борбата с високотехнологичните престъпления“, добави виетнамският лидер.
Той заяви също, че двете страни възнамеряват да насърчават съвместни проекти за научни изследвания и развойна дейност и да засилят сътрудничеството си в областта на образованието и обучението.
„Договорихме се да засилим обучението на специалисти, които да изучават и преподават руски език във Виетнам и виетнамски език в Русия“, подчерта генералният секретар на ЦК на Виетнамската комунистическа партия.
След днешните си преговори в Кремъл двете страни подписаха няколко междуправителствени и междуведомствени документа за сътрудничество. Церемонията се състоя в присъствието на Путин и То Лам.
Подписани бяха общо 25 документа, в това число споразумение между правителствата на Русия и Виетнам за разширяване на сферата на дейност в областта на геоложкото проучване и добива на петрол и газ в континенталния шелф на Виетнам и на територията на Русия и пътна карта за сътрудничество между „Росатом“ и виетнамското министерство на науката и технологиите в сферата на мирното използване на атомната енергия за периода 2025-2030 г.
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
Няколко хиляди души протестираха във Варшава срещу „незаконната имиграция“ и правителството

Няколко хиляди души протестираха днес във Варшава срещу „незаконната имиграция“ и срещу проевропейското правителство на Доналд Туск, само осем дни преди първия тур на президентските избори в Полша, предаде Франс прес.
Демонстранти от цялата страна, призовани от националистически организации, носеха бяло-червени полски знамена и скандираха „Това е Полша“ и „Не на имиграцията“.
Имиграцията се превърна в един от ключовите въпроси в предизборната кампания преди първия тур на президентските избори на 18 май. Страната дава убежище на около един милион украински бежанци и е изправена пред миграционна вълна, която според Варшава е организирана от Минск и Москва.
Националистическата опозиция също така обвинява проевропейското правителство на Доналд Туск, че е „абдикирало“ пред Германия по въпроса за миграцията и е позволило на Берлин да залее Полша с мигранти.
Демонстрантите, които тръгнаха към сградата на правителството в центъра на столицата, скандираха и името на Карол Навроцки, консервативния кандидат за президент, подкрепян от опозиционната партия „Право и справедливост“ (ПиС).
Четиридесет и две годишният Навроцки се нарежда втори в проучванията на общественото мнение с около 25% подкрепа, след фаворита в надпреварата Рафал Тшасковски (32%), кандидат на Гражданската коалиция на премиера Доналд Туск.
Вторият тур на изборите, насрочен за 1 юни, изглежда почти неизбежен, за да се реши кой ще замени консервативния президент Анджей Дуда, чийто втори и последен мандат е към края си, отбелязва АФП.
Източник: БТА
Свят
„Хамас“ разпространи видеозапис с двама живи израелски заложници

Въоръженото крило на палестинското ислямистко движение „Хамас“ днес разпространи видеоклип с двама живи израелски заложници в Газа, единият от които призовава за прекратяване на войната в палестинската територия, предаде Франс прес.
Израелските медии идентифицираха двамата мъже в продължаващото малко над 3 минути видео като Елкана Бохбот и Йосеф-Хаим Охана, които бяха отвлечени в Израел по време на нападението на Хамас на 7 октомври 2023 г.
АФП посочва, че не може да определи кога е направен видеозаписът.
/ДИ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 5 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 5 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 2 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Балканипреди 2 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 2 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 1 седмица
Единайсет кандидати за президентския пост в Румъния. Кои са те?