България
Представители на държавни и местни институции участваха в конференция в София по проекта на БТА „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“

Представители на държавни и местни институции участваха в конференция в Кюстендил по проекта на Българската телеграфна агенция (БТА) „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия. Събитието се състоя в зала „Максим“ в сградата на БТА, а конференцията бе в Деня на Европа – 9 май.
София е един от образователните центрове на Европа. Това е градът на образованите млади хора – хората, които са готови да работят и да се усъвършенстват непрекъснато, каза генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев. Той отбеляза, че ако трябва на бял лист да напише какво е Европа – това са европейците, хората, а не просто една територия, защото от хилядолетия именно хората в Европа с цивилизацията, която са създали достигат до това, което имаме днес на Европейския континент.
Европа е на европейците, но европейците сме ние. Имаме самочувствието, че сме дали на Европа култура, история, технологични решения. Бъдещето на Европа зависи от нас европейците и ние не трябва да се отказваме. Ключът са знанията и ученията, които трябва да развиваме, каза Цветан Спасов – ръководител на Управляващия орган на Програма „Развитие на човешките ресурси“ (ПРЧР). Той добави, че повече от 70 години Европа е символ на мир, единство, толерантност, знания, споделяне на ценен опит. Бих добавил и опитът, който Европа има в справянето с редица предизвикателства на нашето време – дигиталната трансформация, зеленият преход, демографската криза, посочи още Спасов.
Най-важното нещо, което ни даде Европейският съюз, е знание. Знанието за това, какво е в другите държави, възможността да правим сравнение, възможността да определим модела, по който искаме да вървим, каза Десислава Желязкова, директор на дирекция „Образование“ към Столичната община. По думите й знанието, което ни даде ЕС, дава възможност да искаме по-убедено, да знаем, че нещата, които се случват в Европа не са невъзможни. Така сме започнали сякаш да възприемаме себе си като по-пълноценен член на ЕС, защото искаме и при нас да е така и все по-бързо това да се случва, каза още Желязкова.
За мен Европа е култура, образование, солидарност, партньорство и споделени ценности. Това каза изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“ Иван Попов. Той припомни, че днес е един важен ден – Денят на Европа, но се намираме и в навечерието на 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Попов каза, че е добре да си дадем равносметка какво получаваме ние като член на ЕС за българското образование, но и какви усилия полагаме, за да можем да достигнем най-високите постижения в тази област на европейските народи. По думите му предстои тази година да бъде отворен още 1 млрд. лева по програми и проекти, свързани с образованието. Той посочи, че има и проект за въвеждане на изкуствения интелект в училище.
Сравнението между нашите училище с тези от други Балкански и Европейски страни относно това как правим едно или друго нещо ни дава възможност „да се надскачаме едни други“, което е полезно и за нас, и за тях, за бъдещето на учениците ни, каза Георги Милошев – учител по биология в 125 училище „Боян Пенев“ – София.
Милошев се съгласи с казаното преди него от Иван Попов, който посочи, че за него Европа представлява споделени ценности. Безспорно съм привърженик на споделените ценности и със сигурност Европа ни дава възможност за това, но тя ни дава възможност и да пътуваме в различните страни. И както каза Десислава Желязкова, Европа ни дава възможност и за сравняване, каза още Милошев.
Той посочи, че училището, в което преподава, е участник в международната образователна общност, с фокус върху приобщаващото образование и иновациите.
Със своята инициатива БТА си поставя за цел да предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно политиката на сближаване, резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз.
В периода от ноември 2024 г. до септември 2025 г. БТА организира дискусии в пресклубовете си в градовете: Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Петрич, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Самоков, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Троян, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Букурещ, Белград, Босилеград, Одрин, Скопие и Солун.
Настоящата инициатива е продължение на два проекта, изпълнявани от БТА през 2023 г. и 2024 г., и надгражда дейностите и постигнатите резултати.
Източник: БТА
България
Съпругата на държавния глава Десислава Радева взе участие в дискусия в Казанлък, посветена на жената в миналото и днес

Съпругата на държавния глава Румен Радев Десислава Радева взе участие в дискусия на тема „Българската жена: Между националната митология и съвременната реалност“, състояла се в Художествената галерия в Казанлък. Разговорът беше част от събитието „100 години Ахинора – 100 лица на съвременната жена в Казанлък“, посветено на вековния юбилей от създаването на емблематичната творба на Иван Милев. То беше под патронажа на Радева и събра сто успели жени от Града на розите.
Сред гостите бяха председателят на Народното събрание Наталия Киселова, както и други дами с разнообразни професии. В дискусията се включиха още директорът на сдружение „Бъдеще за децата“ и създател на работилница за хора със специални потребности „Бисквитките“ Мария Гинева и предприемачът Севдалина Карабоюкова, а модератор на дискусията беше журналистът и президент на Foreign Press Association в Лондон Васил Христов.
Участниците обсъдиха теми, свързани с правата и задълженията на жената преди и сега, нейното място в обществото, както и образа на жената в съвременната медийна среда и отправиха своите послания към съвременните дами.
Да бъда тук много ме вдъхновява, защото видях страшно много успели жени със заслуги за града, заяви Радева. Тя изрази мнение, че в момента не може да се говори за традиционни качества на българската жена. В миналото качествата са били изградени на основата на патриархата – мъжът е искал скромна, красива, работлива и смирена жена, докато сега тези ценности са се размили, а скромността вече се брои за недостатък, посочи Десислава Радева. Има обаче женски код, който ни е научил на търпение, на смирение и сме натрупали мъдрост, допълни тя. Може да се каже и че българката е много умна, коментира още първата дама на Република България. Радева смята още, че жената не трябва на всяка цена да се стреми да е равна с мъжа, защото тя има своето си място.
Трите участнички в дискусията се обединиха около мнението, че трябва да бъде променен образът на жената, който в момента виждаме в медийното пространство и че в съвремието ни се обръща по-голямо внимание на външния вид, а не на останалите качества на една жена. Те обсъдиха още предизвикателството пред съвременната съпруга и майка- да съчетае кариерата и семейните си задължения, както и дали има „мъжки“ и „женски“ професии.
Дамите отправиха и своите послания към младите съвременни жени. Трябва да възпитаваме любов, а не омраза, защото съвременното общество е пълно с омраза, а жената трябва да е светла, посочи Десислава Радева. Тя посъветва младите дами да уважават себе си, но и мнението на другия, да не лъжат и да не предават.
Мария Гинева изрази надежда след време отношението към жените в публичното пространство да се промени и те да са в ролята на можещи, а не само на красиви. Трябва да си поставяме цели и да ги следваме, но това става с малки стъпки и с ежедневно учене на житейски уроци, каза още тя.
Апелът на Севдалина Карабоюкова към дамите е да не се отказват. Според нея никога не трябва да се казва „не мога“, а трябва да се опитва. Дори да сгрешим, падаме, изправяме се и продължаваме – това е моят съвет към всички, посочи тя.
Източник: БТА
България
Вярата ни учи да възрастваме в единство и любов помежду си, каза патриарх Даниил в Ловеч

Вярата ни учи да възрастваме в единство и любов помежду си, каза пред журналисти Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил в Ловеч. Той присъства молитвено в празнична вечерня в катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“.
Той призова ловчалии да идват по-често в катедралата, посветена на светите братя, да се вслушват в молитвите, да просвещават умовете и сърцата си. „Идвайте в храма, бъдете заедно на богослужение, кайте се, изповядвайте си греховете, получавайте от това, което Господ дава даром тук – своята благодат, и възраствайте в братолюбие един към друг, и ще видите, че и душите ви ще цъфтят, и обилни плодове на добродетели ще дадат, и ще имате радост, когато се срещате по улиците и се поздравявате, и се трудите заедно за напредъка и благосъстоянието на град Ловеч“, каза Негово Светейшество.
Това е първото му посещение в Ловеч след избора му за Български патриарх. Той благодари за любезната покана на Негово Високопреосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил да бъдат заедно на този голям празник и храмов празник на епархийската катедрала, празник на град Ловеч. По думите на патриарх Даниил паметта на светите братя Кирил и Методий е скъпа за всяко българско сърце, за всеки българин. „Светите братя са се потрудили изключително много, водени от любовта да дарят славянските народи с просветата на светото Евангелие. Затова са изнамерили азбуката, за да може на разбран език славянските народи да чуват за Бога, да научават за Бога, да възрастват в познаването на Бога чрез придобиването и усвояването на Христовите добродетели. Така познаваме Бога. Защото първи те са изпитали върху себе си колко велико благословение е това, че Господ е дал възможността да бъдем с Него. Ако размислим, и свети Кирил, и свети Методий са имали огромни възможности, перспективи за кариерно развитие във Византийската империя, били са в двора на императора. Пред тях е имало развитие, мечтано дори от хората от днешно време, но ето вярата до какво ги е довела – да предпочетат приятелството с Бога, да предпочетат очистването на сърцето, да предпочетат подготовката за Божието царство. Защото светът е преходен, всичко тук преминава. Те сами са видели какво велико благо е човек да живее в православната вяра. И затова са се потрудили, създали са писмеността, превели са свещеното писание, богослужебните книги, обучили са ученици. И до днес ние всички се ползваме от техния труд“, посочи Негово Светейшество.
Той каза още, че ние се радваме, че пишем на своя азбука, гордеем се, че сме дали на други славянски народи да пишат на тази азбука, но в същото време не познаваме същината, онова, за което светите братя са изнамерили азбуката. „Ние не познаваме Бога, не считаме, че е важно да придобиваме добродетели, мислим, че само външна ученост и образованост – това ни е достатъчно. Това ни е достатъчно да преживяваме, да се обогатяваме материално, но колко човеци, които имат несметни богатства, са тъжни, нещастни; други не могат да си купят здраве с парите. Виждаме, че за да добрува истинско добро на човека, не е важно само материалното благосъстояние, а преди всичко духовното благосъстояние, вярата в Бога, единението с Бога, и тогава вече и в бедност човек да е, когато сърцето е изпълнено с благодарност, когато има мир, той живее в Рая. И се подготвя да наследи този Рай за вечността. Затова светла и блажена, прославена да бъде паметта на светите братя Кирил и Методий. По техните молитви Бог да ни укрепява и нас да вървим в този път, да се утвърждаваме в тази вяра, в която са ни просветили. Честит и благословен празник!“, отправи пожелания Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил.
Източник: БТА
България
Видин е домакин на балкански семинар по карате

Вардан Папикян и неговия спортен клуб по бойни изкуства във Видин е домакин на балкански семинар по карате. Участниците са от 12 града в България, Румъния, Сърбия и Република Северна Македония. Целта на семинара, който се провежда с подкрепата на Община Видин, е възпитание в духа на бойните изкуства. Събитието беше уважено от кмета на Община Видин д-р Цветан Ценков.
Балканският семинар по карате е провеждан в Скопие (Република Северна Македония), Ниш и Лесковац (Сърбия), Будва (Черна гора) и София. Семинарът е отворен за всички, които тренират карате, обяви организаторът шихан Тони Петров, главен инструктор на Централен полицейски карате и джу джицу клуб.
Бойните изкуства се развиват, като върхът е самозащитата, каза шихан Тони Петров. Разделихме програмата на пет направления – самозащита за майстори, които навлизат в духовната част на бойното изкуство, за граждани, тийнейджъри и спортисти, самозащита за деца и самозащита за жени. Има страшно много домашно насилие, жените обикновено не предприемат нищо, затова искаме да помогнем чрез бойните изкуства, каза още той.
Има устойчивост в нашата общност, където всеки е смирен, търпелив, концентриран, иска да се учи. подчерта шихан Тони Петров. Според него Видин е душевен град – има история, духовност и сериозен потенциал.
Вашият образователен балкански форум в бойните изкуства дава възможност да изградите своя личен характер, да покажете, че бойното изкуство е по-скоро за респект и за възпиране на агресията в обществото, каза кметът на Видин д-р Цветан Ценков.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Политикапреди 6 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 5 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 2 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Балканипреди 2 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Икономикапреди 1 седмица
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.
-
Българияпреди 1 седмица
Със 118 процента са се увеличили констатираните случаи на домашно насилие в област Шумен за година