България
Европа е култура, образование, солидарност, партньорство и споделени ценности, каза директорът на ИА „Програма за образование“ Иван Попов

За мен Европа е култура, образование, солидарност, партньорство и споделени ценности. Това каза по време на конференция на БТА, изпълнявана с подкрепата на Европейската комисия „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“ Иван Попов. Конференцията се състоя в зала „МаксиМ“ на Българската телеграфна агенция.
Попов припомни, че днес е един важен ден – Денят на Европа, но се намираме и в навечерието на 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Попов каза, че е добре да си дадем равносметка какво получаваме ние като член на Европейския съюз (ЕС) за българското образование, но и какви усилия полагаме, за да можем да достигнем най-високите постижения в тази област на европейските народи.
Подкрепата на българското образование започва с членството на България в ЕС. Тогава е осигурен значителен ресурс от Европейския социален фонд в порядъка на 800 млн. лева, каза той. „За съжаление в тези първи години от нашето членство фокусът на националната политика беше насочен към базисната инфраструктура. Трябваше да наваксваме в други области. Тогава ние нямахме самостоятелна база за образование. Мерките се реализираха в рамките на Програмата за развитие на човешките ресурси“, припомни Попов.
По думите му от 2014 година през втория програмен период има първа самостоятелна оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Тогава е имало и ресурс за българската наука – 430 млн. лева за инвестиции и изграждането на нови научни центрове в страната. След това е имало и значителни резултати – над 80 000 деца и над 170 000 ученици от уязвими групи са били устойчиво приобщени към образование. Над 1 млн. профила са дигитално създадени за всеки един ученик и учител. Иван Попов каза, че ежедневно се актуализира цифрово образователно съдържание, което е вече на по-високо ниво. Подкрепена е връзката с пазара на труда и са проведени над 22 000 ученически практики и над 90 000 студентски такива. Общо 160 професионални гимназии са се включили в дуална система на обучение. Във висшето образование са създадени нови бакалавърски и магистърски програми. Изградени са 16 нови научни центъра на високо ново. В тях има редица високотехнологични научни лаборатории, в които работят над 1000 учени. Една голяма от тях са на млада възраст, а други от чужбина, с което се възражда българската наука.
Доброто изпълнение и резултатите, за които говоря дадоха възможност през настоящия програмен период да договорим с Европейската комисия двойно по-голям ресурс за българското образование – 1,9 млрд. лева, каза Иван Попов.
Иван Попов каза, че е увеличен броят на хората с висше образование. По думите му Министерството на образованието и науката е насочило сериозно внимание към промяна на учебните програми, така че да се промени моделът от „наизустяване“ до модела на развиване на компетентности и учениците да се справят с новите предизвикателства. Натам е насочено и европейското финансиране през новия програмен период по линия на Програма образование и Националния план за възстановяване и устойчивост. Той посочи, че по този план се изграждат нови СТЕМ центрове във всяко едно българско училище – 2225 училища получават европейска подкрепа, за да изградят нови модерни кабинети и да се закупи всичко нужно за тях.
По Програма образование се влагат средства за по-висока квалификация на учителите. Той припомни, че в София се изграждат осем нови детски градини. Иван Попов добави, че са започнали и проекти за студентски практики. По думите му предстои тази година да бъде отворен още 1 млрд. лева по програми и проекти, свързани с образованието. Той посочи, че има и проект за въвеждане на изкуствения интелект в училище.
Със своята инициатива БТА си поставя за цел да предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно политиката на сближаване, резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз.
БТА даде начало на проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ с откриваща конференция във Велики Преслав на 1 ноември 2024 г. – в Деня на народните будители. Целта му е да предостави обективна и изчерпателна информация, за да се даде точна цялостна картина на политиката на сближаване на Европейския съюз, включително на Фонда за справедлив преход, съответната подкрепа по Плана за възстановяване на Европа или от инструмента за техническа поддръжка. Специален акцент се поставя върху образованието и уменията като двигател за развитието на регионите.
От ноември 2024 г. до септември 2025 г. БТА организира дискусии по проекта в пресклубовете си в Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Петрич, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Самоков, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Троян, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Белград, Босилеград, Букурещ, Одрин, Солун и Скопие.
Източник: БТА
България
Като саботаж срещу влизането на България в еврозоната определиха вчерашното изявление на президента Ивайло Мирчев и Йордан Иванов от ПП-ДБ

Като саботаж срещу влизането на България в еврозоната определиха вчерашното изявление на президента Румен Радев за референдум за еврото народните представители от „Продължаваме промяната – „Демократична България“ (ПП-ДБ) Ивайло Мирчев и Йордан Иванов на пресконференция в пресклуба на БТА в Пловдив заедно с пловдивските общински съветници от ПП-ДБ Йоно Чипилски, Веселка Христамян, Манол Пейков, Веселина Александрова и Владимир Славенски.
Според Ивайло Мирчев предложението на президента е изключително лош знак за страните от еврозоната, които трябва да решат дали ние да станем част от нея, тъй като България няма да излъчва единомислие. И този ход е изцяло продиктуван от старта на неговия политически проект, смята Мирчев. По думите му, с подписването на договора с ЕС, България се задължава да влезе в еврозоната в момента, в който отговаря на критериите за това. На този етап България отговаря на тези критерии, каза Мирчев. По думите му, има само една страна, която няма никакъв интерес България да е в еврозоната – Русия. От ПП-ДБ ясно сме заявили, че България трябва да стане част от еврозоната. Това е наш национален приоритет и ще положим всички усилия да го постигнем, заяви Мирчев.
Според Йордан Иванов „снощи не говореше българският президент, а говореше Митрофанова, говореше Москва“. Следващата седмица от ДБ ще инициират в парламента декларация, в която да се препотвърди европейката ориентация на България. По думите на Иванов, предложението на президента е своеобразен абсурд и саботаж.
/АБ/
Източник: БТА
България
Нашият избор „за“ еврото е направен още преди 35 г., каза Джевдет Чакъров

Нашият коментар и избор „за“ еврото е направен още преди 35 години. Нашата евроатлантическа ориентация е дефинитивна и когато сме били в управлението, и когато сме били в опозиция. Това каза председателят на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи“ – ДПС Джевдет Чакъров в село Караманци, община Минерални бани, в коментар на вчерашното обръщение на президента Румен Радев, който обяви, че внася предложение в парламента за провеждане на национален референдум за еврото с въпрос „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 година?“.
Нашата цел е ясна и ние сме я декларирали още при оттеглянето си от управляващата коалиция и от парламентарното мнозинство, добави Чакъров. Необходимо е обаче да се види и с какви мотиви се внася това искане. Нека да изчакаме и конвергентния доклад, важно е да се види и финансовата рамка през позицията на европейските финансови институции, каза Чакъров.
След това колективният партиен орган ще обсъди и реши нашата позиция, но нашата ориентация е дефинитивно евроатлантическата, посочи Джевдет Чакъров.
/АБ/
Източник: БТА
България
Кризисен център – село Овча могила, при Община Свищов, получи нова линейка

Кризисен център – село Овча могила, при Община Свищов, получи нова линейка. Тя беше осигурена от Общината, а ключовете за автомобила бяха връчени от кмета Генчо Генчев, съобщиха от Кризисния център.
Автомобилът ще допринесе за по-голяма ефективност в дейността на Кризисния център, който доказва своята значимост при реакции в кризисни ситуации и за по-отдалечените населени места в общината.
Кризисен център – село Овча могила е открит на 11 октомври 2016 г. по идея на кмета на общината д-р Генчо Генчев като първия в България Кризисен център за борба с пожарите, бедствията и катастрофите. В дейностите на центъра се включват и доброволци от Доброволно формирование – Община Свищов.
/АБ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Политикапреди 5 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 5 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 2 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Икономикапреди 1 седмица
БАСФ насочва вниманието си към Азия като ключов двигател на растежа за германския концерн
-
Икономикапреди 1 седмица
С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай
-
Икономикапреди 1 седмица
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.