Свържете се с нас

България

София е един от образователните центрове на Европа, това е градът на образованите млади хора, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев

София е един от образователните центрове на Европа. Това е градът на образованите млади хора – хората, които са готови да работят и да се усъвършенстват непрекъснато, каза генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев по време на местна конференция в зала „МаксиМ“ в сградата на БТА в София. 

Той припомни, че тук живее една голяма част от населението на страната. Вълчев добави, че името на града не е скулптура в центъра, а това е град на Божията премъдрост. 

Генералният директор отбеляза още, че ако трябва на бял лист да напише какво е Европа – това са европейците, хората, а не просто една територия, защото от хилядолетия именно хората в Европа с цивилизацията, която са създали достигат до това, което имаме днес на Европейския континент.

Вълчев припомни, че основната цел на тези срещи е не да се разказва какви пари получават българите и другите балкански държави за развитието им като част от Европа, но и да показваме приноса на българите и регионите в България, на балканските народи за тяхното сътрудничество за Европейския континент. Генералният директор допълни, че е неправилно мисленето да се гледа на Европейския съюз като финансиране на българите. Той отбеляза, че по случай Деня на Европа БТА организира прожекция на 3D мапинг на фасадата на Агенцията. 

Кирил Вълчев припомни за конференциите, организирани досега от БТА в различни региони на България и отбеляза, че на тези форуми са обсъдени такива приноси на българите. Започнахме с откриването на проекта във Велики Преслав – за включването благодарение на България на кирилицата като трета азбука в ЕС. Нека кажем, че през тази година отбелязваме 1140 години от успението на св. Методий и 1170 години от създаването през 855 г. на първата българска писменост (глаголицата) от солунските свети братя Кирил и Методий.

В Пловдив, където се включи и Университетът за хранителни технологии, говорихме за приноса на България в областта на храните, защото Балканите имат едни от най-вкусните храни в цяла Европа, посочи той. 

В Монтана на празника на обявяването ѝ за град след Освобождението, след като градското ѝ развитие започва в началото на новата ера, когато римляните превръщат местното селище във военен лагер Монтанензиум, откъдето идва и съвременното име на града акцент беше българският принос в разбирането за съвременния град като едно от нещата, които ни свързват в Европа. Понеже голяма част от европарите по различни програми са насочени именно към развитието на общите пространства и споделяната транспортна и комунална инфраструктура, както и по-чистата околна среда в градовете, коментира генералният директор на БТА.

В Петрич, като град на две граници с Гърция и с Република Северна Македония със силно развит бизнес, говорихме за предприемчивия дух на българите с идеи, от които Европа се възползва, но и за да си дадем сметка, че не е нужно да отидеш на другия край на Европа, за да осъществяваш идеите си, защото това е абсолютно възможно да се случи и тук в България, отбеляза той. 

В Габрово след отбелязването на 190 години от създаването на Националната Априловска гимназия през 1835 г. обсъждахме българския принос в съвременното европейско образование като пример, че приобщаването на българите към модерна Европа започва не преди 20, а преди 200 години, припомни Вълчев. 

Във Велико Търново на деня, в който Православната църква почита паметта на свети Патриарх Евтимий говорихме за значимия принос на България към европейската цивилизация със съхраняването в Източна Европа на християнството, на чиито ценности се гради ЕС като тези ценности е и разбирането и толерантността към другия – дори да не споделя същата вяра, заради което в България, а и в ЕС, съвместно мирно живеят хора с различни религии.

В Перник – за българския принос в съвременна Европа е примера за съхраняване на традициите, част от който е Международният фестивал на маскарадните игри „Сурва“, когато БТА проведе конференцията в Националния пресклуб в града, който беше и пресцентър на фестивала, каза Кирил Вълчев. 

Във Видин приносът в ЕС са мостовете на разбирателство – в буквалния, и в преносния смисъл и затова избрахме края на януари за разговора там, защото това е време на символни дати за тези мостове на разбирателство – от свързаността над река Дунав с мост “Нова Европа” между България и Румъния и свободното движение през този мост без гранични проверки в Шенгенското пространство до припомнянето на 27 януари като Международен ден в памет на жертвите на Холокоста, че България е спасила своите евреи, посочи генералният директор на БТА.

Принос на Свищов в Европа е първото от българските читалища – прозорец към знанието за новостите по света и затова избрахме за разговора там деня в навечерието на 30 януари 1856 г., когато по инициатива на Димитър Начович, Емануил Васкидович, Георги Владикин и Христаки Филчов в град Свищов е открито Първото българско народно читалище, наречено на дарителите за построяването на сградата му Еленка и Кирил Д. Аврамови, каза още Кирил Вълчев. 

Приносът на Кърджали в Европа е примерът за съхраняване на мира в едно многообразно общество от различни етноси и вяра и затова разговорът беше на деня на откриването преди две години на националния пресклуб там – деня, в който Православната църква отбелязва паметта на свети цар Петър, който е останал в историята с миролюбивото си мъдро управление на България.

В Пазарджик е особено видим българският принос към свободния достъп до културата в Европа – затова разговорът там беше в дните на юбилейното 50-о издание на Международния фестивал Зимни музикални вечери “Проф. Иван Спасов”, до който достъпът (както и до концертите на издържания от Общината симфоничен оркестър в града) е свободен и безплатен на фона на много скъпите билети за такива фестивали на други места в Европа. 

В Самоков отбелязахме, че сред първите, които от векове приемат и развиват новото едновременно с останалите места в Европа, са първата печатарска преса за книги в България и първото българско списание „Любословие“ на самоковеца Константин Фотинов; първите светски реалистични портрети с автор самоковеца Станислав Доспевски и първият български фотограф – самоковецът Анастас Карастоянов; първият български зимен курорт Боровец край града и първият български ски шампион Петър Попангелов, който носи медалите и за Европа, отбеляза Кирил Вълчев.

Благоевград е пример в Европа за стремежа към свободата, което намира ярък пример в двете освобождения на Горна Джумая, като конференцията се състоя на датата на първото освобождение на 12 февруари през 1878 г., каза също той. 

Стара Загора е пример, че България има традиции в развитието на своите региони, които не започват с влизането в Европейския съюз, но с негова подкрепа продължават – два примера за вложения в такова развитие са операта, която е първата извън столицата преди точно 100 години, и университетът в града, който развива ветеринарномедицинско образование извън столицата вече 50 години. 

В Ямбол конференцията в деня на откриването на 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“ ни даде повод да отбележим, че България даде нови празници на ЕС, а с маскарадите в Ямбол в ЕС се разшири на изток старата карнавална традиция в Европа преди великденските пости, което всъщност е завръщане към корените, защото началото на маскарадните игри в Европа е поставено точно на Балканите с посветените от древните гърци на бога на виното Дионисий седмици в края на зимата и началото на пролетта с игри, състезания, маскаради с молитви и жертвоприношения, както и тракийските кукерски празници през пролетта. Този фестивал, който съчетава местното (ямболско), националното (българско) и регионалното (балканско) с участници от други балкански страни, вече е и европейски, като доказателство за запазването на многообразието в единството, каквото е и мотото на ЕС “Единни в многообразието”. 

Разград дава уникални за ЕС знания, които ги няма никъде другаде в Европа, а някои и в света – пример са уникалното кисело мляко от разградското село Гецово със защитено наименование за произход в ЕС “Българско кисело мляко“, а също и редица продукти на фармацевтичните и биотехнологичните предприятия в града, чието популяризиране е важно и затова БТА избра конференцията да бъде на деня на връчването на наградите на XIII-тия Национален ученически журналистически конкурс „Григор Попов“, за да подчертаем, че България и в частност Разград има нужда от по-добро представяне на всички свои приноси в Европа, посочи Вълчев. 

Русе – най-големият български град по поречието на река Дунав и петият град по големина в България – е символ на отвореността на българина към различното и възприемчивостта към новото на фона на силни родни традиции. Защото това е градът, през който по река Дунав в българските земи идват различни неща от останалата част на Европа. Други европейски народи нямат този интерес към другия – някои демонстрират затвореност и самодостатъчност, а други векове агресивно налагат собствения си начин на живот и интереси по далечни земи без да възприемат много от там. Избрахме за дата на конференцията деня след закриването на фестивала “Мартенски музикални дни”, защото те също са пример за това любопитство на българина към света с разнообразната програма от музикални произведения от всички краища на Европа – от Брамс и Дворжак на откриването до Верди на закриването редом, до български автори и то в изпълнение на музиканти както от други народи, така и на българи, идващи във Фестивалния оркестър от 16 държави, където са водещи музиканти. Има други европейски държави, които само могат да вземат за пример космополитността, толерантността към различното и възприемчивостта към нововъведенията на българите в Русе, коментира генералният директор. 

Кюстендил е пример, че и в по-малки градове в България има разнообразен живот, който непрекъснато се развива – от емблематичните празници на пролетта и черешата през културния живот със символ Владимир Димитров – Майстора и славната история на спасението на българските евреи до модерния туризъм, без да забравяме и силното присъствие на православната християнска вяра в града, олицетворен и от празника Панагия на Успение Богородично.  

Сливен е пример за градивната сила на осведомеността, на знанието за достиженията на другите, но и за собствените постижения и възможности за развитие – без да си информиран как в Европа правят фабрики, няма как като Добри Желязков през 1834 г. да създадеш първата текстилна фабрика на Балканския полуостров и само осем години по-късно да бъдат открити тютюнева и спиртна фабрика; няма как без да знаеш посоката, в която се движи европейската култура, самият ти да станеш първият български поет Добри Чинтулов или първият български художник, получил академично образование, Димитър Добрович. Като със Сливенско са свързани имената на още много просветители – Софроний Врачански, Неофит Бозвели, Стефан Богориди, Сава Доброплодни, Сава Филаретов, д-р Петър Берон, Г. С. Раковски, Добри Чинтулов, Захари Стоянов и редица други български възрожденци, а познанието за стремежа към свобода на други европейски народи вдъхновява не един българин от „Града на стоте войводи“ като Хаджи Димитър и Панайот Хитов, а от Сливен е и Сирак Скитник, който използва познанията си за развитието на радиото в Европа, за да основе Радио София през 1935 г., разказа Кирил Вълчев. 

С Варна България дава на ЕС най-големия град на още едно море – Черно море, на което Съюзът получи излаз благодарение на членството в него на България и Румъния, чийто най-голям черноморски град Констанца е с по-малко население от Варна. С Варна ЕС получи не само най-големия град на Черно море, но и наследството на цяла една стара цивилизация – „Култура Варна“, дала не само на Европа, но и на света най-старото обработено злато в открития през 1972 г. Варненски халколитен некропол, в който на 3000 квадратни метра площ има общо 294 гроба с 3000 златни предмети в тях с тежест 6,5 килограма, които според изследване на японски учени през 1974 г. чрез радиовъглероден метод са датирани в периода между 4600 и 4200 г. пр. Хр. А това количество многократно надхвърля всичкото злато, което е намерено от периода на каменно-медната епоха в целия свят. С приобщаването на България и района на Варна част от ЕС стана и първият праисторически градски център в Европа от 4700 – 4300 г. пр. Хр. с най-стария солодобивен център в Европа от 5500 – 4300 г. пр. Хр.) край Провадия. Впрочем тези места, където се е зародил градският живот в Европа България, подкрепена от останалите държави в ЕС, час по-скоро трябва да предложи да бъдат включени в списъка на световното културно наследство на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО), каза също той. 

С протестите си по повод катастрофата между тежкотоварен камион и лек автомобил на 31 март в местността Хумата край Телиш, при която загина 12-годишната Сияна, хората от региона на Плевен са пример, че България има гражданско общество като в останалата част на ЕС. 

В Добрич на Деня на Земята отбелязахме, че с влизането на България и Румъния ЕС получи една от най-плодородните земи на Европа – Добруджа, с важен принос за изхранването на хората в ЕС. Но България има да отговори на две важни предизвикателства в Добруджа, за което разчита и на знания от останалите държави в ЕС. Първо, как да увеличи добавената стойност на зърното. И второ, как да спре демографския срив, като използва възможностите на развитието на селското стопанство, защото за десет години в Добричко и Силистренско хората са намалели с около 20% въпреки едрото земеделие, високите технологии и мощности, което не е характерно за страните с плодородна земя в Европа и затова България трябва да използва опита им, за да задържи хората да остават да живеят и работят в Добруджа, заяви генералният директор. 

Хасково с Националния конкурс за дебютна литература „Южна пролет” е пример, че талантът може да се прояви навсякъде. Затова избрахме за конференцията именно първия ден на 53-тото издание на конкурса, който e учреден от Община Хасково и Съюза на българските писатели през 1973 г. за първите книги на автори до 40 години с цел откриването, стимулирането и развитието на младите литературни творци в областта на поезията, прозата, литературната критика, детската литература, филмовия сценарий и театралната драматургия, отбеляза той. Бронзовата статуетка „Пегас“ са получавали през този повече от половин век емблематични автори като Росен Босев, Борис Христов, Петя Дубарова (посмъртно), Георги Господинов, Йордан Ефтимов, Иван Ланджев и още много, за които това е първо значимо признание. След това първо отличие, получено именно в Хасково, мнозина от тях получават още много награди по света – доказателство, че българските писатели са приемани като европейски писатели.

Кирил Вълчев припомни, че Троян е пример в ЕС за съхраняването и развиването на националното – основата на многообразието в единството на Съюза.

На трансграничните конференции в Скопие (в навечерието на седем години от датата 14.02.2018 г., когато влиза в сила Договорът за добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония и в месеца, когато се навършват три години от откриването на 4 февруари 2022 г. на пресклуба на БТА и в деня на 150-ата годишнина от рождението на Гоце Делчев), Белград (в навечерието на 1 март – датата, на която преди 13 години през 2012 г. Европейският съюз предостави статут на кандидат-член на Сърбия) и Босилеград (на деветата годишнина от откриването на пресклуба на БТА на 12.12.2015 г.) отбелязахме приноса на България в предаването на знанието ѝ за ЕС и за възможностите в Съюза за българските граждани в Република Северна Македония и Сърбия. А в националния пресклуб на БТА в Букурещ казахме, че България и Румъния са заедно в Европа векове преди ЕС, но членството им в Съюза премахна всички граници помежду им. На трансграничната конференция в Солун, Гърция бе отбелязано, че България и Гърция дават на ЕС двете азбуки – гръцката и българската, припомни Кирил Вълчев. 

Източник: БТА

България

Председателят на парламента Наталия Киселова ще поздрави участниците във фестивала „В подножието на Асара“ в Николаево

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще поздрави днес участниците във второто издание на фестивала „В подножието на Асара“ в Николаево, съобщиха от парламентарния пресцентър.  Във фестивала ще участват певци, танцьори и занаятчии от България, Гърция, Турция и Молдова.

Събитието е посветено на популяризирането на културната и историческа забележителност – крепостта „Асара“, разположена само на километър от град Николаево, съобщиха за БТА от местната администрация. Тя е археологическа ценност от национално значение, чието историческо значение ще бъде разкрито по атрактивен начин пред гостите.

Фестивалът ще започне с празнично дефиле на участниците, а за посетителите ще бъдат открити две зони – занаятчийска и търговска. Програмата ще включва демонстрации на позабравени занаяти, както и открити работилници за деца и възрастни. По време на фестивала ще бъде осигурен и безплатен транспорт до крепостта „Асара“, където специалисти от Исторически музей „Искра“ в Казанлък ще разкажат повече за историята на мястото. В читалище „Васил Левски“ в Николаево пък ще бъдат изложени археологическите находки, открити при проучванията на крепостта. 

Организатори на фестивала са Община Николаево и народните читалища „Зорница – 1928“ в село Нова махала, „Васил Левски – 1923“ в Николаево, „Къньо Едрев Папазов“ в село Едрево и „Христо Смирненски“ в село Елхово. Целта на фолклорния форум е да съхрани песенното и танцово наследство от регионите на участниците, да стимулира представянето на местни традиции – издирване и изпълнение на песни, мелодии, танци и обичаи, като по този начин съдейства за съхранението и предаването на нематериалното и материално културно наследство, посочиха още от общинската администрация. Форумът цели още да се представят импровизирани сбирки от пособия и предмети, използвани от предците ни в миналото, да се демонстрират забравени занаяти и умения.

По-късно през деня Наталия Киселова ще посети музей „Ахинора“ в Казанлък и ще участва в инициативата „100 години Ахинора – 100 лица на съвременната жена в Казанлък“ в местната Художествена галерия. Събитието е посветено на една от най-ценните творби на именития български художник Иван Милев, която той дарява на родния си Казанлък само няколко месеца преди смъртта си – картината „Ахинора“.

/ТНП/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

От АПИ предупреждават за възможно забавяне в придвижването по магистрала „Тракия“ през уикенда заради ремонти

При по-натоварен трафик в края на работната седмица и в почивните дни, когато много хора тръгват на път, е възможно по-бавно придвижване в колона в участъците с ремонт на автомагистрала „Тракия“ на територията на областите София, Пловдив и Сливен. За това предупреждават от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), като призоваха шофьорите да се движат с повишено внимание, да спазват въведената временна организация и пътната сигнализация, както и да предвидят повече време за пътуване. 

В област София в участъка от 10-и до 23-и км на магистралата за ремонт на трасето е напълно ограничено движението в платното в посока Бургас. Трафикът преминава двупосочно в платното за София, в което са обособени две ленти за пътуващите към Бургас и една ленти за движещите се към София. Всяка неделя от 10:00 ч. до 10:00 ч. в понеделник ще има две летни за София и една лента за Бургас, когато движението към столицата е по-интензивно.

В област Пловдив ще бъде променена организацията на движение между 108-и и 119-и км. Напълно ще е ограничено преминаването в платното за Бургас. Трафикът ще преминава двупосочно в платното за София, в което ще са обособени една лента за пътуващите към Бургас и една лента за движещите се към София.

На територията на област Сливен е напълно ограничено движението в платното за Бургас в отсечката между 237-и и 253-ти км. Трафикът преминава двупосочно в платното за София, в което са обособени по една лента за пътуващите към Бургас и към София. 

Очаква се ремонтът в трите отсечки да приключи до 30 юни, преди активния летен сезон. Участъците ще бъдат с нова пътна настилка, подобрено отводняване, пътни знаци, ограничителни системи и хоризонтална маркировка, посочиха от АПИ.

Необходимо е водачите да спазват правилата за движение и ограничението на скоростта, да не предприемат рискови изпреварвания, с които застрашават безопасността на всички останали пътуващи. Да не се използват аварийните ленти по автомагистралите за по-бързо придвижване при натоварен трафик. По този начин се възпрепятства преминаването на превозните средства със специален режим на движение в случай на инцидент, добавиха от пътната агенция. 

Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка от интернет страницата на АПИ, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20 в АПИ. 

От пътната агенция информираха, че до 11 май се въвежда временна организация на движението в близо 13-километров участък от Подбалканския път в област Бургас поради ремонт.

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Предложението за референдум за отлагането на еврото точно в Деня на Европа буди притеснение, коментира кметът на София Васил Терзиев

Предложението за референдум за отлагането на еврото точно в Деня на Европа буди притеснение, написа кметът на София Васил Терзиев във Фейсбук. В деня, в който отбелязваме силата на обединението и нашата принадлежност към европейското семейство, подобен ход създава риск от разделение и съмнение, посочва той.

България е изправена пред важен избор – не просто геополитически, а цивилизационен. Време е да говорим не дали, а как ще участваме пълноценно в бъдещето на Европейския съюз, отбелязва столичният кмет.

По думите му пътят към еврото не е символичен, а реален ангажимент, потвърден от нашето членство и договорни задължения. Конституционният съд вече се е произнесъл ясно – подобен референдум би противоречал на основния закон и международното право. Нека използваме днешния ден, за да затвърдим посоката си и да водим разговор за лидерството на България в Европа – с увереност, отговорност и визия за бъдещето, посочва Васил Терзиев. 

По-рано днес държавният глава Румен Радев заяви в обръщение към народа и Народното събрание, че внася предложение в парламента за провеждане на национален референдум за еврото.

„Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 година?“ е въпросът на запитването до гражданите, предложено от държавния глава. Според него референдумът ще бъде проба за демократичност на Народното събрание и ще покаже кой следва принципите на демокрацията и кой отказва правото на българите да определят своето бъдеще

/ТНП/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 21 минути

Канадският премиер ще представи министрите в кабинета си във вторник

Българияпреди 22 минути

Председателят на парламента Наталия Киселова ще поздрави участниците във фестивала „В подножието на Асара“ в Николаево

Святпреди 36 минути

Петима души са убити в индийския регион Джаму след пакистанската атака, съобщи индийската полиция

Святпреди 50 минути

САЩ ще приемат белокожи бежанци от Южна Африка, докато останалите програми за мигранти остават спрени

Обществопреди 51 минути

Дъжд без прекъсване в Южна и Източна България

Святпреди един час

Управляващата партия в Южна Корея се отказа от кандидата си за президентските избори и търси друг

Българияпреди един час

От АПИ предупреждават за възможно забавяне в придвижването по магистрала „Тракия“ през уикенда заради ремонти

Икономикапреди един час

Олимипада по устойчиво развитие ще се проведе в София

Святпреди 2 часа

Пакистан съобщи, че е започнал военна операция срещу Индия след индийска ракетна атака срещу негови военновъздушни бази

Святпреди 2 часа

Новият германски външен министър проведе първия си телефонен разговор с американския държавен секретар Марко Рубио

Святпреди 3 часа

Хиляди хора протестираха в Словакия срещу посещението на Фицо в Москва за парада на 9 май

Святпреди 4 часа

Ким Чен-ун заяви, че участието на Северна Корея във войната срещу Украйна е било оправдано, съобщи севернокорейската държавна новинарска агенция

Политикапреди 5 дни

Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска

Святпреди 5 дни

Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници

Обществопреди 4 дни

Тапи заради ремонти по Тракия утре

Балканипреди един ден

АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган

Обществопреди 5 дни

Колко добра е мобилната ви връзка? Скоростта е само началото

Икономикапреди 5 дни

Повечето водещи фондови пазари в Азия са затворени, индексите на Уолстрийт скочиха в края на миналата седмица

Икономикапреди 4 дни

Водещите европейски борси приключиха смесено първата търговска сесия за седмицата

Балканипреди 4 дни

Световната банка ще съфинансира затварянето на въглищни мини в Босна и Херцеговина

Икономикапреди 4 дни

Започва поредното заседание на УФР по паричната политика без очаквания за промяна на лихвените проценти

Българияпреди 4 дни

Нека свети Георги Победоносец дава сили на всички, отдадени на каузата за сигурността и целостта на нашата Родина, пожела Делян Пеевски

Спортпреди 4 дни

Звездата на Лос Анджелис Лейкърс Леброн Джеймс потвърди, че е с контузия на коляното след петия мач от плейофите в НБА

Святпреди 3 дни

Политическият лидер на йеменските хуси заяви, че те ще продължат с атаките срещу Израел

Новини