Свят
Руският патриарх Кирил се надява на по-тесни връзки с Ватикана след избирането на папа Лъв XIV

Московският патриарх Кирил, който е и патриарх на цяла Русия, поздрави днес новия папа Лъв XIV за избирането му начело на Римокатолическата църква и изрази надежда, че отношенията между Московската патриаршия и Ватикана ще „се развиват поетапно“, предаде Франс прес.
„Вие започвате своето служение като понтифик на Римокатолическата църква в особен исторически момент, свързан както с редица цивилизационни предизвикателства, така и с определени знаци на надежда. В този контекст отношенията между източното и западното християнство са от особено значение за съдбата на света“, се казва в изявлението на руския патриарх.
Патриарх Кирил не казва какво има предвид под „знаци на надежда“, въпреки че може да е имал предвид водените от САЩ усилия за прекратяване на войната в Украйна, отбелязва Ройтерс.
Руската православна църква е верен съюзник на руския президент Владимир Путин, давайки своята благословия за войната в Украйна и подкрепя кампанията му за отстояване на това, което той нарича традиционни ценности в руското общество в противотежест на смятаните от него за упадъчни ценности на Запада.
През 2022 г. Руската православна църква упрекна папа Франциск, че е използвал остър тон, след като той призова патриарх Кирил да не става „клисар“ на Кремъл, заявявайки, че подобни забележки биха навредили на диалога между двете църкви, посочва Ройтерс.
В посланието си до папа Лъв XIV обаче патриарх Кирил остави отворена вратата за изграждане на мостове.
„Искрено се надявам, че с Вашето лично участие отношенията между нашите църкви ще се развиват постъпателно за съвместното свидетелство за Христос и проявлението пред човечеството на трайната красота на живота, основан на Божиите заповеди“, каза руският патриарх.
Русия се надява да продължи и да развие постоянния си диалог с Ватикана, посочи руското външно министерство в изявление, публикувано след избирането на новия понтифик, отбелязва ДПА.
Руското външно министерство се надява обменът на мнения да продължи, включително по отношение на войната в Украйна, се казва в изявлението ден след избирането на папа Лъв XIV за ръководител на Римокатолическата църква.
„Ценим конструктивното сътрудничество с Ватикана при решаването на редица хуманитарни въпроси в контекста на конфликта в Украйна“, се казва в изявлението на министерството, публикувано на неговия сайт.
Отношенията ни се основават на взаимна привързаност към „традиционните духовни и морални ценности“ и сходен подход към въпросите на глобалното развитие и установяването на справедлив световен ред, заяви руското министерство.
В изявлението си министерството подчертава, че отношенията между Москва и Светия престол се основават на взаимно уважение и подкрепа.
Източник: БТА
Свят
Канадският премиер ще представи министрите в кабинета си във вторник

Премиерът на Канада Марк Карни ще представи министрите в кабинета си във вторник, след като спечели парламентарните избори на 28 април с обещание да се противопостави на заплахите на американския президент Доналд Тръмп, предаде Франс прес.
Церемонията по встъпване на длъжност на новото правителство е планирана за 10:30 ч. местно време (17:30 ч. българско) в Отава, пред генерал-губернатора Мери Саймън, която има конституционна и церемониална роля като представител на държавния глава на Канада крал Чарлз Трети.
Парламентът, който беше разпуснат през януари, ще проведе първото си заседание на 26 май, а крал Чарлз Трети ще пристигне в Канада, за да произнесе тържествено обръщение, което обикновено се произнася от генерал-губернатора.
Със 169 депутати в парламента либералите на Марк Карни имат абсолютно мнозинство. Те обаче трябва да управляват с подкрепата на една от по-малките партии, представени в долната камара.
Атаките на Доналд Тръмп срещу икономиката и суверенитета на страната с 41 милиона души население бяха в центъра на предизборната кампания, а обтегнатите отношения между двете съседни страни са сред „приоритетите“ на новия канадски премиер.
Американският президент вече наложи мита върху канадските стомана и алуминий и заплаши северния си съсед с налози от 25%. Канада отвърна с контрамерки.
Двамата лидери се срещнаха в Овалния кабинет във вторник за предварителни дискусии за бъдещето на търговията между двете страни. Очаква се те да продължат преговорите си през следващите седмици, особено по време на срещата на върха на Г-7 през юни, организирана в Канада.
/ВД/
Източник: БТА
Свят
Петима души са убити в индийския регион Джаму след пакистанската атака, съобщи индийската полиция

Петима души са убити при пакистанските атаки срещу индийския регион Джаму тази сутрин, предаде Ройтерс като се позова на изявление на полицията.
„Явният опит на Пакистан да наруши суверенитета на Индия и да застраши цивилното население е неприемлив“, написа индийската армия в социалната мрежа „Екс“ и добави, че ще „осуети вражеските планове“.
Военните заявиха, че са забелязали множество дронове да летят над град Амритсар, но те са били унищожени от силите за противовъздушна отбрана.
„По западните ни граници продължава явната ескалация на действията на Пакистан с използването на дронове и други боеприпаси“, отбеляза индийската армия.
/ВД/
Източник: БТА
Свят
САЩ ще приемат белокожи бежанци от Южна Африка, докато останалите програми за мигранти остават спрени

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп ще посрещне над двадесет белокожи бежанци от Южна Африка – необичайна стъпка, след като Вашингтон отмени повечето операции по прием на бежанци, предаде Асошиейтед прес като се позова на документи на Белия дом, с които разполага.
Първите южноафрикански бежанци ще пристигнат в понеделник на международното летище „Дълес“ във Вашингтон. Очаква се те да бъдат посрещнати от правителствена делегация, включително заместник-държавния секретар и представители на Министерството на здравеопазването.
Полетът ще бъде първият от няколко подобни, заяви заместник-началникът на кабинета на Тръмп Стивън Милър.
Бежанската програма на Белия дом беше поставена на пауза от президента Доналд Тръмп през февруари. Той спря пристигащите от Афганистан, Ирак, повечето страни от субсахараска Африка и цяла Латинска Америка, но издаде указ, с който се дава приоритет на приемането на бели южноафриканци, които твърдят, че са подложени на дискриминация в родната им страна, припомня АП.
Администрацията на американския президент открито зае враждебна позиция по отношение на Южна Африка, която е родината на близкия съветник на Тръмп Илон Мъск и също така е ротационен председател на Г-20 на развитите и развиващите се страни.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио през март бойкотира срещата на външните министри на Г-20 в Йоханесбург, защото основният ѝ дневен ред беше съсредоточен върху разнообразието, приобщаването и изменението на климата. Рубио също така изгони посланика на Южна Африка в САЩ през март заради коментари, които администрацията на Тръмп интерпретира като обвинение на президента в насърчаване на бялото превъзходство.
/ВД/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Бизнеспреди 1 седмица
САЩ и Украйна подписаха дългоочакваното споразумение за природните ресурси
-
Святпреди 1 седмица
Още едно обвинение бе повдигнато на сваления от власт южнокорейски президент Юн Сук-йол
-
Святпреди 1 седмица
Кандидатурата на И Дже-мьон за президент на Южна Корея е застрашена, след като Върховният съд отмени оправдателна присъда срещу него
-
Икономикапреди 1 седмица
БАСФ насочва вниманието си към Азия като ключов двигател на растежа за германския концерн
-
Икономикапреди 1 седмица
С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай
-
Икономикапреди 1 седмица
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.