Икономика
Европейски нюзрум: Опасна зависимост – плановете на ЕС за прекратяване на руските доставки на изкопаеми горива

В продължение на десетилетия енергийните продукти, внасяни от Русия, можеха да бъдат открити навсякъде из Европа: от отоплението на жилища в Словакия до захранването на германската промишленост. Гласовете, които предупреждаваха, че тази зависимост от петрол, природен газ и въглища от един доставчик може да бъде рискова, бяха малцинство. Първият удар по това енергийно безгрижие дойде през 2014 г. с анексирането от страна на Русия на Кримския полуостров, но опасностите от тази ситуация станаха ясни на повечето европейци едва след нахлуването на руските сили в Украйна през 2022 година. Оттогава Европейския съюз се бори да се откъсне от зависимостта си от руските изкопаеми горива, както и да преодолее противопоставянето на някои от своите държави членки по отношение на тази политика, предаде Европейският нюзрум – платформа за сътрудничество между 23 европейски новинарски агенции, сред които е и БТА.
Когато започна пълномащабната инвазия, ЕС наложи санкции на Русия и предприе стъпки за намаляване на вноса на въглища и петрол. Сега в центъра на вниманието е природният газ. Тъй като в световен мащаб втечненият природен газ (LNG) става все по-достъпен, ЕС планира да замени природния газ от Русия с втечнен – по възможност от други източници, а не от Кремъл.
По-рано тази седмица Европейската комисия представи своята пътна карта „REPower EU“. В нея се предвижда „координирано и по етапно прекратяване на руските енергийни доставки до 2027 г.“.
„С „REPower EU“ ние диверсифицираме енергийните си доставки и драстично намалихме предишната зависимост на Европа от руски изкопаеми горива. Време е Европа напълно да прекъсне енергийните си връзки с един ненадежден доставчик“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Вторична цел на плана е да бъде засилена ориентацията на Евросъюза към възобновяемите енергийни източници.
„Правим това, за да запазим сигурността си. Но това е и важна стъпка към постигане на енергийна независимост. Да произвеждаме собствена чиста енергия на достъпни цени, вместо да внасяме скъпи изкопаеми горива“, заяви еврокомисарят по енергетиката Дан Йоргенсен.
Но постигането на тези цели може да се окаже по-лесно на думи, отколкото да бъде направено.
От Москва с висока цена
Според Европейската комисия вносът на руски природен газ е намалял от 45 процента през 2021 г. до 19 процента през 2024 година.
Вносът на синьо гориво чрез газопроводи е намалял драстично, но няколко държави от ЕС са увеличили покупките на втечнен природен газ.
Втечненият природен газ се транспортира по море, разтоварва се в пристанища, регазифицира се и след това се вкарва в европейската газова мрежа. Съществува пълна забрана за внос на руски въглища. Вносът на петрол от Русия възлиза на 3 процента от общия внос, като в началото на 2022 г. той е възлизал на 27 процента.
И все пак – според оценките на консултантската компания „Kpler“, от януари до април 2025 г. руският природен газ представлява 9 процента от потреблението в ЕС. Русия остава сред трите най-големи доставчици на синьо гориво, наред с Норвегия и Алжир.
Глобалният енергиен изследователски център „Ембър“ (Ember) заяви, че през 2024 г. вносът се е увеличил с 18 процента на годишна база, главно поради увеличения импорт в Чехия, Италия и Франция.
Според чешкия анализатор Иржи Тилечек увеличението на вноса на руски газ подчертава продължаващите проблеми, пред които е изправена европейската енергийна сигурност.
„Бизнесът е много прагматичен и вносителите не се интересуват твърде много от това дали приемането на руски природен газ е политически проблематично или не. Вносителите са икономически рационални и освен ако няма правни пречки, като например ембарго, те се съсредоточават върху вноса на по-евтин руски газ. Този подход се подкрепя от нарастващото търсене в Европа“, посочва Тилечек.
Бъдещето на пътната карта
Сега Европейската комисия иска да бъде прекратен целият внос на руски природен газ до края на 2027 година. За тази цел тя планира да представи законодателство през следващия месец. Петролът и ядреното гориво също са обект на внимание. Русия е основен доставчик на уран. Освен това няколко държави членки на ЕК експлоатират ядрени реактори, построени от Русия.
„Не искаме да бъдем под контрола на (руския президент Владимир) Путин“, посочва Йоргенсен, след като представи мерките. „Знаем, че той ще използва енергията като оръжие, ако почувства, че това не е в негов интерес“, добавя той.
Еврокомисарят по енергетиката отбелязва, че от 2022 г. насам Евросъюзът е похарчил повече средства за закупуване на изкопаеми горива от Русия, отколкото за предоставяне на помощ за Украйна.
Законодателството ще трябва да бъде гласувано и одобрено от Европейския парламент, както и от държавите членки на ЕС.
Еврокомосията не се нуждае от всички 27 държави в ЕС, за да одобри забраните за внос, които изискват само квалифицирано мнозинство (55 процента от страните членки – на практика това означава 15 от 27 държави, чието население представлява повече от 65 процента от общото население на Евросъюза).
Унгария и Словакия, които поддържат тесни връзки с Москва, вече критикуваха тези планове.
„Отказвам да извършва икономическо самоубийство. Просто е икономическо самоубийство да стигнем дотам, че притокът на газ, ядрена гориво, петрол… на всичко, да приключи заради някаква нова Желязна завеса между Западния свят и Руската федерация, и някои други страни“, заяви словашкият министър-председател Роберт Фицо, като подчерта, че подкрепя целта за намаляване на енергийната зависимост.
От своя страна Йоргенсен посочи, че ЕК е готова да одобри законодателството и без единодушие. На фона на почти сигурна съпротива от страна на Унгария и Словакия е възможен насрещен вятър, който да задуха и от други страни, тъй като редица държави от ЕС разчитат на енергийни източници от Русия.
От изток на запад и през Атлантическия океан
Държави като Словакия и Унгария остават зависими от руските изкопаеми горива. Например те внасят 80 процента от петрола си именно от Русия. В момента те са освободени от прилагането на санкции относно руския петрол.
В края на 2024 г. Австрия е получавала около 80 процента от природния си газ от Русия. Доставките спряха, едва когато в края на годината изтече срока на договора между Москва и Киев за транзит на руски природен газ през територията на Украйна.
ЕК ще трябва да се справи и с нарасналата зависимост на някои държави от вноса на руски втечнен природен газ. Според Международната агенция за енергията (МАЕ) на три държави от ЕС – Белгия, Франция и Испания – се падат 85 процента от общия внос на руски втечнен природен газ в Евросъюза, като част от него се реекспортира.
Икономическите гиганти на Европейския съюз – Германия и Франция, биха загубили много от пълния отказ от руска енергия.
Преди началота на руската инвазия срещу Украйна, Германия внасяше 55 процента от природния си газ от Русия. Оттогава Берлин работи за диверсифицирането на вноса си на енергийни източници и за изграждане на терминали за втечнен природен газ. След като през 2022 г. Русия преустанови подаването на синьо гориво по газопровода „Северен поток 1“, Германия започна да внася природния си газ от Норвегия, Белгия и Нидерландия. Германия получава втечнен природен газ и от други страни от ЕС, които на свой ред внасят част от него от Русия.
Франция също ще бъде силно засегната от евентуалния отказ от руски втечнен природен газ, тъй като разполага с пет терминала за доставката му.
Франция е увеличила вноса на руски втечнен природен газ с 81 процента между 2023 г. и 2024 г., което е донесло на Русия приходи в размер на 2,68 милиарда евро, сочи Институтът за енергийна икономика и финансови анализи (Institute for Energy Economics and Financial Analysis – IEEFA).
В Испания към март Русия е била третият по големина доставчик на природен газ, с 13,2 процента от общия внос през първото тримесечие на годината, след Алжир и САЩ, които са й доставили по около 32 процента от синьто гориво през същия период.
Правителството в Мадрид обяви, че този внос на втечнен природен газ се базира на „частни договори“, в които то не може да се намесва, но подчерта, че иска да увеличи вноса от други източници.
Испанският министър-председател Педро Санчес заяви в Киев през февруари, че както правителството, така и испанското общество имат „политическата воля“ да намерят доставчици, които са различни от Русия.
Трудностите, които среща Чехия, са пример за енергийната дилема, пред която са изправени редица страни. Въпреки че страната сложи край на своята зависимост от руския петрол благодарение на завършването на тръбопровода ТАЛ (Трансалпийски тръбопровод) през април, тя все още внася руски природен газ, макар и непряко.
През 2023 г. Прага обяви пълна независимост от руския природен газ и намали вноса си почти до нула. Сега тя внася поне част от руското гориво през Словакия, сочат данни от енергопреносната мрежа.
Тези енергийни потоци подчертават предизвикателствата, с които се сблъскват някои държави, за да ограничат зависимостта си от руското гориво, дори когато се противопоставят на войната на Кремъл в Украйна. Словакия и Австрия внасят големи количества руски газ, докато Чехия и Италия го получават непряко от своите съседи.
България проучва редица варианти за диверсификация на енергийните си доставки – от проучвания за находища на петрол и природен газ в Черно море до сътрудничество със съседните Гърция и Турция относно газови интерконектори, терминали за втечнен природен газ или проекти за пренос на газ, както и чрез дейности за увеличаване на дела на производството на енергия от възобновяеми източници.
Република Северна Македония, която е кандидат за присъединяване към Европейския съюз, внася природен газ от Русия чрез газов интерконектор на границата с България. Като част от плановете за диверсификация, наскоро бе подписан договор за изграждането на интерконектор с Гърция, който трябва да засили интеграцията й в европейския енергиен пазар.
Една от страните, които се отърваха от руския газ, е Хърватия. През януари 2021 г. Загреб завърши изграждането на плаващ терминал за втечнен природен газ, разположен на остров Крък. С този ход Хърватия диверсифицира доставките си на газ и престана да бъде зависима от вноса от Русия.
Днес Хърватия внася втечнен природен газ предимно от САЩ, Нигерия, Катар и Египет. Терминалът не само задоволява нуждите на Хърватия от синьо гориво, но може да снабдява и нейните съседи.
Планирайки разширяване на газовия хъб и модернизация на газопроводите си, Хърватия иска да се превърне в регионален енергиен център.
Стартирането на възможностите за повече доставки на втечнен природен газ от САЩ може също така да помогне на Брюксел да намали напрежението с администрацията на американския президент Доналд Тръмп в сектора на търговията.
САЩ вече са най-големият доставчик на втечнен природен газ в Европейския съюз, с дял от 45 на сто през 2024 година. Следва Русия, с дял от 20 на сто.
През април Тръмп предложи Евросъюзът да купи енергийни продукти от САЩ за около 350 милиарда долара (309 милиарда евро), за да бъде компенсиран дефицитът в търговията между Вашингтон и Брюксел.
Европейската комисия обяви, че се стреми да разчита на доставчици на енергийни продукти – от САЩ до Норвегия, през Катар и северноафриканските държави.
В същото време ЕК трябва да отчита и интересите на потребителите. Поскпъването на енергийните продукти остава политически чувствителна тема и Еврокомисията ще трябва да се справи с нов скок на цените на природния газ, както през 2022 г., ако иска да осъществи плановете си, заложени в пътната карта.
Източник: БТА
Икономика
Олимипада по устойчиво развитие ще се проведе в София

Олимпиада по устойчивост ще се проведе днес под купола на науката „Калейдоскоп“ в Княжеската градина в София, посочват организаторите от ESG Lab – учебно-научна лаборатория към Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. SDG Olympics 2025 е първото национално състезание по устойчивост в България, което симулира реални предизвикателства в контекста на устойчивото развитие. Организаторите очакват отбори от студенти, предприемачи и журналисти.
Играта е интерактивна симулация, която кани участниците да се потопят в динамичния свят на устойчивостта, където чрез стратегически избори, практически казуси и колаборация се разглеждат комплексните взаимовръзки между икономическите, социалните и екологичните аспекти на съвременния свят, уточниха от екипа на Центъра за визуална наука „Калейдоскоп“.
Както БТА съобщи, Стопанският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (СУ) представя науката за устойчиво развитие в Мобилния център за визуална наука „Калейдоскоп“ от 8 до 11 май в Княжеската градина в София.
/АКМ
/ЦМ/
Източник: БТА
Икономика
БТА получи три отличия на наградите „Най-зелените компании в България“ за 2025 година

Българската телеграфна агенция (БТА) получи три отличия от националния конкурс „Най-зелените компании в България“ за 2025 година. Наградите бяха връчени на официална церемония, която се проведе днес в столичния хотел „Интерконтинентал“. В рамките на 15-ото издание на конкурса, организиран от b2b Media, бяха отличени публични и частни компании, които в периода 2024-2025 година реализират зелени кампании, инициативи, инвестиции или програми за устойчво развитие и самоинициират действия и каузи за по-здравословна среда.
БТА получи награда в категорията „Зелена медия“ за проекта си „Зелена БТА“. Отличието от името на Агенцията беше прието от Цветомира Маринова, директор на дирекция „Икономика“ в БТА, а наградата беше връчена от председателя на журито на конкурса Надя Маринова.
„Приемам наградата с радост и чувство на отговорност от името на всички журналисти в БТА с принос за съдържанието на рубриката „Зелена БТА“, захранвана всекидневно с новини в областта на екологията, борбата с климатичните промени, зеления преход, устойчиви корпоративни практики от България и света, включително и в англоезичен вариант. За своите близо 4 години рубриката се превърна в една от емблемите на БТА и силно вярвам, че няма да спират и дори ще набират все по-голяма скорост зелените информационни поводи, които да я превърнат в евъргрийн новинарска платформа“, каза Маринова.
Проектът „Зелена БТА“ е създаден през октомври 2021 година под формата на нова рубрика със свободен достъп, посветена на екологията, климатичните промени и зеления преход, включително и във вариант на английски език – BTA GREEN. По този начин всички медии, граждани и институции имат свободен достъп до цялата информация в БТА по съответните теми както от репортерите и кореспондентите в България, така и от информационните агенции от целия свят, които са партньори на БТА.
БТА получи още две индивидуални награди в категорията „Зелено перо“. Отличени бяха заместник-директорът на дирекция „Икономика“ Елена Савова и директорът на дирекция „ЛИК“ Антоанета Маркова. Журналистите бяха удостоени с наградата заради водещия им принос в отразяването на събитията и тенденциите в сферата на устойчивото развитие, социалната отговорност, климатичните промени и екологията.
„Това признание е огромен стимул да продължим да разказваме за зелената идея, но още по-голям стимул е вдъхновението от идеи като залегналите в проектите, представени тази вечер. Благодаря за вдъхновението“, каза Елена Савова.
„Тук сме се събрали съмишленици. Някои от нас разказват истории, други създават идеи и добри практики, за които да разказваме. И съвместната ни дейност е от полза за цялото общество“, посочи Антоанета Маркова при получаването на приза.
Източник: БТА
Икономика
Връчиха наградите „Най-зелените компании в България“ на церемония в София

Наградите „Най-зелените компании в България“ за 2025 година бяха връчени на официална церемония, проведена днес в столичния хотел „Интерконтинентал“. Националният конкурс, организиран от b2b Media, за 15-и път отличава компаниите в частния и публичен сектор, които в периода 2024-2025 година реализират зелени кампании, инициативи, инвестиции или програми за устойчво развитие и самоинициират действия и каузи за по-здравословна среда.
Голямата награда „Най-зелена компания на годината“ за 2025 година беше връчена на „Би Ти Ви Медиа Груп“ (bTV Media Group).
Заместник-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов уважи събитието, като награди един от призьорите в категория „Зелена инициатива“, където бяха отличени „Кауфланд България“ (Kaufland), „Дентсу България“ (dentsu) и „дм България“ (dm).
Костадинов поздрави организаторите на наградите, като посочи, че през последните 15 години конкурсът е станал еталон в сферата на зелените инициативи.
В рамките на тазгодишния конкурс Българската телеграфна агенция (БТА) получи три отличия – две индивидуални награди „Зелено перо“ за журналистите от медията Елена Савова и Антоанета Маркова, и отличие в категория „Зелена медия“ за проекта „Зелена БТА“.
Кандидатури за участие в конкурса се подаваха между 31 март и 25 април тази година, като наградените компании са подбрани в резултат на поставена оценка от десетчленно жури, председателствано от основателя и главен редактор на b2b Media Надя Маринова.
Наградени компании във всички категории на конкурса „Най-зелените компании в България“ за 2025 година:
„Зелена инициатива“
– „Кауфланд България“
– „Дентсу България“
– „дм България“
„Туризъм“
„Интерконтинентал София“
„Автоиндустрия, транспорт логистика“
– „Транспрес“ (Transpress)
– „Ейч Ел ЕС трейд“ ЕООД (HLS Trade) за „Път към устойчиво бъдеще: зелени партньорства и умна стомана в метрото на София“
– „Дискордиа“ (Discordia)
„Tелекомуникации“
– „Юнайтед Груп“ (United Group)
„Енергетика“
– „Електрохолд България“
„Индустрия и Производствен сектор“
– „Свилоцел“ ЕАД
– „РЕХАУ Интириър Сълюшънс“ (REHAU Interior Solutions)
„Зелен проект“
– „Девин“ (Devin)
„Зелен офис“
– „Дискордиа“ (Discordia)
„Рециклираща промишленост, управление на отпадъци“
– „УКО България“ ЕООД
– „Хумана Пийпъл Ту Пийпъл България“ (Humana People to People)
„Публичен сектор, Обществени организации, Общини и държавни структури“
– Изпълнителна агенция по горите за проекта „Безотговорността е най-опасната искра“
„Банков сектор“
– „Българо-американска кредитна банка“ АД
– „УниКредит Булбанк“ АД
– „Ти Би Ай банк“ (tbi bank)
„Зелена иновация“
– „Електрохолд Трейд“ ЕАД
– „Юнайтед Груп“ (United Group)
„Био индустрия, Зелен бизнес, Бюти индустрия“
– „Ателие за красота“ ЕООД
„Хранителна индустрия, Сектор услуги, Търговия“ Катя Димитрова
– Детска кухня „Хер бебе“
„Зелена идея“
– „Банка ДСК“
„Зелена ПР кампания“
– „Орбико България“
„Зелено събитие“
– „Грийн транзишън форум“ (Green Transition Forum)
– АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД
– „ПроКредит Банк България“ ЕАД
„Зелена образователна инициатива“
– „Девин“ (DEVIN)
– „Хумана пипъл ту пипъл България“ (HUMANA PEOPLE TO PEOPLE БЪЛГАРИЯ)
– ОКИ „Детски научен център „Музейко“ за проекта „Чистата вода е нашето богатство“
„Зелена технология“
– „Пътища и мостове“ ЕООД
„Зелена CSR кампания“
– „Орбико България“ и „Филип Морис България“
„Зелена образователна идея“
– „Кауфланд България“
– „УниКредит Булбанк“ АД
„Зелени продукти“
– „Електрохолд ИПС“ ЕООД
– „ТераУош.бг“ (TerraWash.BG)
– „Българо-американска кредитна банка“ АД
„Безхартиен офис“
– „УниКредит Булбанк“ АД
– „Електрохолд Продажби“ ЕАД
„Зелена инвестиция“
– „ФЬОНИКС Фарма“
– „Транспрес“ (Transpress)
– „Виваком“ (Vivacom)
„Иновация от рециклирани материали“
– „Пътища и мостове“ ЕООД
„Вътрешна зелена комуникационна кампания“
– „Национална електрическа компания“ ЕАД
„Зелени партньорства“
– „Ейч Ел ЕС Трейд“ ЕООД (HLS Trade) относно „Път към устойчиво бъдеще: зелени партньорства и умна стомана в метрото на София“
– НЕК ЕАД
– „Девин“ (Dеvin)
„ESG лидер“
1. „Новартис България“ (Novartis Bulgaria)
2. „ПроКредит Банк България“ ЕАД
3. „УниКредит Булбанк“ АД
„ESG инициатива“
– „Би Ти Ви Медиа Груп“ (bTV Media Group)
– „ЕВН България“ ЕАД
– „ЕНЕРГО-ПРО Енергийни услуги“
„Лидер в зелените инициативи“
– „Пощенска банка“
– Хиаб (Hiab)
– Пенсионно-осигурителна компания „Доверие“
„Образование и ESG“
– „УниКредит Булбанк“ АД
– „Би Ти Ви Медиа Груп“ (bTV Media Group)
„Специална награда на ОББ“ категория „Кръгова икономика“
„ВАЛИЯН“ ООД
„Специална награда на ОББ“ категория „Устойчивост и социална отговорност“
„Оренда груп“ ООД
„Специална награда на ОББ“ категория „Устойчиви иновации“
„Медина Мед“ АД
Голямата награда „Най-зелена компания 2025“
„Би Ти Ви Медиа Груп“ (bTV Media Group)
„Зелена медия“
Българската телеграфна агенция (БТА) за проекта „Зелена БТА“ и „Би Ти Ви Медиа Груп“ за проекта „Мисли и действай зелено“, социална платформа „Добрият пример“, инициативите „Да изчистим България заедно“, „Зелената седмица“, „Green Filming“
„Зелена медийна личност“
Станислава Цалова, метеоролог на „Би Ти Ви“
„Зелено перо“
Катя Василева, БНР – Радио София, „257 podcast“
Елена Савова, заместник-директор на дирекция „Икономика“ в БТА
Виктория Симеонова, главен редактор, gospodari.com
Александра Сотирова-Делчева, редактор в Economic.bg
Радиана Божикова, bTV, автор и водещ, „bTV разказва“
Десислава Боцева, bTV Бизнес Новините, редактор и водещ на „Жените на България“ и „Бизнес Видео Подкаст“
Мелина Василева, уеб редактор, bTVnovinite.bg
Росица Тодорова, bTV, главен редактор, Ladyzone.bg
Гергана Хрисчева, БНР за материала „Боклукът: „апетитна хапка“ или „мръсна бомба“ за околната среда и хората?“
Атанас Марков, главен редактор на eurica.me
Антоанета Маркова, директор на дирекция „ЛИК“ в БТА
Апостол Апостолов, блогър
Айлин Дикова, bTV Бизнес Новините
Борислава Кирилова, bTV Бизнес Новините
доц.д-р Лилия Лозанова – Янкулова за „Екология на декоративната растителност – с поглед към бъдещето!“
„Зелена личност“ (вот на публиката след гласуване онлайн)
Д-р Кремена Георгиева
„Зелена личност – номинация“
Константин Харалампиев
Методи Митев
Цанка Миланова
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Бизнеспреди 1 седмица
САЩ и Украйна подписаха дългоочакваното споразумение за природните ресурси
-
Святпреди 1 седмица
Още едно обвинение бе повдигнато на сваления от власт южнокорейски президент Юн Сук-йол
-
Святпреди 1 седмица
Кандидатурата на И Дже-мьон за президент на Южна Корея е застрашена, след като Върховният съд отмени оправдателна присъда срещу него
-
Икономикапреди 1 седмица
БАСФ насочва вниманието си към Азия като ключов двигател на растежа за германския концерн
-
Икономикапреди 1 седмица
С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай
-
Икономикапреди 1 седмица
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.