Свържете се с нас

Икономика

Водещият индекс на Токийската фондова борса се покачи след ръст и на Уолстрийт

Водещият индекс на фондовата борса в Токио, Nikkei-225, завърши на положителна територия днешната сесия. Основният индекс на Токийската фондова борса закри с ръст от 1,5 на сто до 37 493,65 пункта, предаде Асошиейтед пред.

Индексът премина границата от 37 000 пункта за първи път от 28 март, допълва Ройтерс.

Уолстрийт закри вчерашната търговия в зелено, след като САЩ и Великобритания обявиха търговско споразумение, което предвижда по-ниски мита и квоти  в търговията между двете държави.

Промишленият индекс Dow Jones Industrial Average прибави 254,48 пункта или 0,6 на сто до 41 368,45 пункта.

По-широкият S&P 500 наддаде с 32,66 пункта или 0,6 на сто до 5663,94 пункта, а индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq  – със 189,98 пункта или 1,1 на сто до 17 928,14 пункта.

Индексът Russell 2000, включващ акции на по-малки по капитализация компании, нарасна с 36,75 пункта или 1,8 на сто до 2026,41 пункта.

/ЕС/

Източник: БТА

Икономика

Последно българско лято в лева?

Вероятно това ще е последното морско лято за българите в лева. Очаква се да запомним петте дни, които бихме си подарили за семейна ваканция, със средна цена за нощувка за стая от 200 лева, разходи за транспорт от около 300 лева, за сянка на плажа – близо 10 лева, а една вечеря за двама с бутилка вино в хубав ресторант по Българското Черноморие би ни струвала около 87 лева. Какво ще се случи следващото еврово лято, отсега е трудно да се каже, но с категоричност то няма да е по-скъпо. Това коментира в интервю за БТА директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов, потърсен за коментар във връзка с предстоящото откриване на тазгодишния летен сезон, което ще се състои в Поморие на 31 май.

Управляващите очакват в началото на юни оценката на България за готовността й да се присъедини към еврозоната. Ако страната ни изпълнява всички изисквания, може да се присъедини към валутния съюз на 1 януари 2026 г. 

За България 2025 г. е поредната, в която туризмът ни работи в евро и в този смисъл браншът отдавна е в еврозоната, защото договорите с чуждестранните туроператори винаги се сключват в съответната валута, в това число и в евро, напомни Драганов. Той беше категоричен, че не можем да очакваме от догодина някаква промяна в цените на туристическите услуги с основание преминаване към евро. Големите разплащания на чужденците в България по време на почивката им са с кредитни карти и за тях ще бъде огромно облекчение това, че вече няма да има превалутиране и съпътстващите този процес банкови разходи, напомни експертът.

Това лято ще бъде поредното в условията на продължаващи военни действия, но както показа опитът от миналата, а и от предходни години, хората продължават да пътуват и да избират почивки в България, каза още той. През 2024 г. броят на чуждестранните посещения у нас се увеличи с близо 600 000 спрямо предпадемичната 2019 г., отбеляза Драганов. Очакванията на експерта са 2025 г. да приключи със значителен ръст на чуждестранните посещения, които ще достигнат до около 13,8 млн. или с около 4 – 4,5 процента повече спрямо предходната година.

За поредна година предсезонът започва с тревожни съобщения за екопроблеми по морето. Този път това бе свързано с наследения от 2024 г. нефтен разлив в Керченския пролив, където през декември два руски танкера претърпяха инцидент, а тази пролет нефтени петна се появиха в районите на няколко плажа на Поморие и Созопол, които впоследствие бяха отстранени. Както и в предходни години, винаги се наблюдава в началото на сезона тревожност за чистотата на морската вода, която впоследствие се опровергава, коментира Драганов и заяви, че не се очаква някаква заплаха, която да е свързана със замърсяването на водите по Българското Черноморие.

От това лято влиза в сила отложената през 2024 г. нова наредба за водното спасяване, която гарантира на почиващите повече спасители и повече медицински лица в морските ни курорти. С новата наредба ще се осигури по-голяма сигурност за живота на летуващите в контекста на това, че средно за година има между 45 и 49 удавания в морето, коментира Драганов и допълни, че осигуреност ще има не само с повече спасители, но и с повече линейки и медицински екипи.

Статистиката

В периода май – септември в България се очакват над 8 млн. чуждестранни посетители, около 5,5 млн. от тях ще бъдат по морските ни курорти. Посещенията на българите по родното море ще са около 9 млн. 

Общите приходи от туризъм в България за годината се очаква да са около 16 млрд. лева, като половината от тях се предвижда да са от летния сезон със запазване на положителната тенденция на ръста им от 2024 и 2023 г. спрямо 2019 г., дължаща се до голяма степен на инфлационните процеси тогава, коментира експертът.

По думите му голямата битка по отношение на броя на пристиганията е свързана с възстановяването на пазар Германия и очаквания ръст на пазар Великобритания, които ще са основните пера, на които ще се разчита при компенсирането на изоставането спрямо 2019 г. Спрямо предковидната година ще се движим на ръба като брой посещения, като в периода май-септември 2019 г. чуждестранните посещения са били 8,1 млн., а за тази година очакванията за същия период са 8,3 млн., коментира Драганов и допълни, че освен Германия и Великобритания, за добрите резултати принос има и ръстът при пазарите от Централна Европа – Полша и Словакия.

Румъния ще продължи да бъде водеща за България по брой посещения, коментира експертът, но отбеляза, че това донякъде се дължи на големия брой преминавания на румънски туристи през страната ни за почивка в Гърция и Турция. Като обеми най-многочислени са посещенията у нас на граждани от Турция и Гърция в годишен план, а най-интензивни те са през лятото. Годишно броят на посещенията у нас от Гърция е 1,2 млн., от които 700 000 са в периода май-септември, аналогична е и картината за Турция.

Как се почива у нас 

Най-кратко на почивка в България остават румънските граждани – около 3,8 дни, пестелива е почивката у нас и на италианците и испанците, а най-дълго летуват британците – средно около 11 дни, германците – 10,2 дни, следвани от гостите от Полша, Чехия и Словакия.

По-дълго на почивка у нас (средно две седмици) остават хората, които са млади в сърцата, а те предпочитат пакетните летни почивки в крилата на сезона. Тази тенденция ще се запази и това лято, основно заради положителните ефекти от масираната рекламна кампания на водещите за България пазари Германия, Великобритания, Полша и като цяло в Централна Европа и сключването на договори с големи туристически компании, разполагащи с големи самолетни паркове, а самолетните полети и свързаността са ключови за туризма, коментира експертът.

Нова тенденция е нарастване на интереса на чужденци към почивка по несемейни двойки, главно поради оферирана по-добра цена на стая за двама.

Българите обичат уикенд летните пътувания и са на море по няколко пъти на сезон. Този тип ваканция се практикува от хора със свободни професии, управители на малки фирми, всички те могат да планират по-лесно свободното си време. Броят на пътуванията на българите в края на седмиците през лятото се очаква да достигне до 320 000 през летния сезон, а средно на сезон българите отиват да видят морето вече 3,2 пъти.

Сезонът в България се удължава по обективни причини, коментира Румен Драганов. От една страна за това помагат климатичните промени и свързаните с това горещини, които пренасочват европейски туристи от южните дестинации към България, където лятото продължава да е относително по-поносимо в температурно отношение. На удължаването на сезона не могат да попречат дори и инфраструктурните ни несгоди, които не спират пътуванията, а само ги затрудняват, коментира експертът.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Цените на пшеницата по световните борси са почти без промяна тази седмица, докато при царевицата се наблюдава низходящ тренд, според ССБ

Цените на пшеницата по световните борси са почти без промяна тази седмица, докато при царевицата се наблюдава низходящ тренд, сочат данните на Софийската стокова борса (ССБ).

В Чикаго пшеницата тръгва леко нагоре с 2 долара до 220 долара за тон. Във Франция има минимален спад с 1 евро до 207 евро за тон. Украйна и Русия запазват цената си и се търгуват съответно на 249 и 250 долара за тон. 

Движението на цената при царевицата за доставка през юни е с низходящ тренд. В САЩ отново посоката е надолу – минус 7 долара до 208 долара за тон. Във Франция цената пада с още 9 евро до 185 евро за тон. В Украйна след известен застой има раздвижване и ръст с 6 долара до 255 долара за тон.

Цената на ечемика в Украйна от началото на годината беше много колеблива, но напоследък движението е доста по-спокойно и тази седмица цените остават на старото ниво от 238 долара за тон. 

Рапицата на борсата „Юронекст“ (Euronext) за доставка през август 2025 година, която няколко месеца отбелязва сериозни пикове и спадове, преди две седмици се изстреля нагоре, след това за пореден път се срина рязко с рекордна загуба, а тази седмица се движи слабо нагоре с 2,50 евро до 472,25 евро за тон. 

Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам преживяха срив в началото на април, в края последва рязък възход, а в първите дни на май сме свидетели на нов срив от минус 30 долара до 1200 долара за тон.

Рафинираната захар, вече за доставка през август, претърпя рязка загуба на позиции в средата на април и след известни колебания отново тръгва надолу с 1,90 долара до 494,90 долара за тон на борсата в Лондон.

Търговията със зърнени стоки на Софийската стокова борса е спокойна. Продължава и търсенето на фуражна пшеница, насипно, на 340 лева за тон. 

Цените на основните стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Има множество нови оферти за продажба на семена и ядки на цени, вариращи от 2500 до 6800 лева за тон, както и консервирани хранителни продукти от 6,25 до 6,65 лева за килограм.

В подкръг „Индустриални стоки“ на ССБ в тази следпразнична седмица сделки има за природен газ на 1308 лв./хил. норм. куб. м и за газ пропан бутан в диапазон 991,67 – 1030 лв./хил. л.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Олимипада по устойчиво развитие ще се проведе в София

Олимпиада по устойчивост ще се проведе днес под купола на науката „Калейдоскоп“ в Княжеската градина в София, посочват организаторите от ESG Lab – учебно-научна лаборатория към Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. SDG Olympics 2025 е първото национално състезание по устойчивост в България, което симулира реални предизвикателства в контекста на устойчивото развитие. Организаторите очакват отбори от студенти, предприемачи и журналисти.

Играта е интерактивна симулация, която кани участниците да се потопят в динамичния свят на устойчивостта, където чрез стратегически избори, практически казуси и колаборация се разглеждат комплексните взаимовръзки между икономическите, социалните и екологичните аспекти на съвременния свят, уточниха от екипа на Центъра за визуална наука „Калейдоскоп“.

Както БТА съобщи, Стопанският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (СУ) представя науката за устойчиво развитие в Мобилния център за визуална наука „Калейдоскоп“ от 8 до 11 май в Княжеската градина в София.

/АКМ

/ЦМ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Бизнеспреди 16 минути

От Чикаго през Перу до Ватикана – новият папа Лъв XIV

Святпреди 20 минути

Топката е на индийския терен, що се отнася до деескалацията, заяви пакистанският външен министър

Балканипреди 31 минути

АНА-МПА: От САЩ до ОАЕ и гръцката диаспора: Най-големите чуждестранни купувачи на Атинската ривиера

Българияпреди 32 минути

С участието на над 800 доброволци 4600 широколистни дръвчета са засадени в „Новата гора на София“

Икономикапреди 33 минути

Последно българско лято в лева?

Спортпреди 36 минути

Иван Алипиев близо до „дабъл-дабъл“ при успех на Стяуа в баскетболното първенство на Румъния

Спортпреди 38 минути

Шампионът от 2024 година Александър Зверев преодоля втория кръг на турнира по тенис в Рим

Святпреди 39 минути

Индия обяви, че се отказва от ескалация, ако Пакистан отговори със същото

Българияпреди 39 минути

Общините имат важна роля за изпълнението и контрола на приетите от правителството мерки за повишаване на пътната безопасност, каза Гроздан Караджов

Спортпреди 43 минути

Отборите на баскетболните национали в испанската втора дивизия постигнаха победи в последния кръг от редовния сезон

Българияпреди 53 минути

Лоши са условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК

Спортпреди 56 минути

САЩ не остави шансове за Дания на Световното първенство по хокей на лед

Политикапреди 5 дни

Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска

Святпреди 5 дни

Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници

Балканипреди 2 дни

АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган

Обществопреди 4 дни

Тапи заради ремонти по Тракия утре

Балканипреди 2 дни

Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната

Святпреди един ден

Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана

Обществопреди 5 дни

Колко добра е мобилната ви връзка? Скоростта е само началото

Икономикапреди 5 дни

Повечето водещи фондови пазари в Азия са затворени, индексите на Уолстрийт скочиха в края на миналата седмица

Икономикапреди 5 дни

Водещите европейски борси приключиха смесено първата търговска сесия за седмицата

Балканипреди 4 дни

Световната банка ще съфинансира затварянето на въглищни мини в Босна и Херцеговина

Икономикапреди 4 дни

Започва поредното заседание на УФР по паричната политика без очаквания за промяна на лихвените проценти

Българияпреди 4 дни

Нека свети Георги Победоносец дава сили на всички, отдадени на каузата за сигурността и целостта на нашата Родина, пожела Делян Пеевски

Новини