Икономика
Турция е важен и надежден икономически партньор на България, каза зам.-министърът на икономиката Николай Павлов в Шумен

Турция е наш важен, основен и надежден икономически партньор, с когото продължаваме да надграждаме успешните си търговски и икономически отношения във времето. Това каза в приветствието си към участниците в Българо-турски бизнес форум в Шумен заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов.
„Доказателство за високата икономическа активност между представители на бизнеса от двете страни са статистическите данни, според които отбелязваме 7,7 милиарда евро двустранен обмен (на стоки през 2024 г. – бел. ред.), което е повишение с 15 процента спрямо 2023 г. Трендът е възходящ, като очакванията и амбициите са скоро, в рамките на следващите няколко години, да се достигне и тази граница от 10 милиарда евро стокообмен между България и Турция“, каза Павлов.
Той коментира, че оценката за наличие на този потенциал за растеж е споделена и подчерта, че настоящият форум е поредна стъпка, която дава възможност на компании от двете страни да изградят тези важни нови партньорства, да оформят нови впечатления и идеи, чрез които този потенциал да се разгърне.
„Освен отличните търговски отношения, които имаме, страната ни е атрактивна инвестиционна дестинация за турския бизнес, много турски компании споделят своя положителен опит от инвестициите си в България, като в някои региони те са най-големите работодатели. Имаме значителни турски инвестиции в много широк спектър от сектори на икономиката като изграждане на транспортна и енергийна инфраструктура, строителството на жилищни и офис сгради, производство на части и детайли за автомобилната промишленост, хранително вкусова, химическа, текстилна промишленост и много други“, добави заместник-министър Павлов.
Той подчерта, че българските и турските бизнес общности са преминали и продължават да преминават през сериозни предизвикателства, свързани с пандемията, военните конфликти, инфлация, високи цени на електроенергията. „Въпреки това безспорен факт е, и можем да се поздравим с него и е важно да го отбележим, че отношенията ни се развиват положително и интензивно. Уверявам ви, че България е една отлична дестинация за инвестиции. Турският бизнес може да се възползва от възможностите за директни инвестиции в индустриалните паркове на страната, вече беше споменато за този в Шумен, които предоставят готови терени за инвестиционни проекти“, каза заместник-министър Павлов.
Политиката на българското правителство е насочена към постоянно подобряване на бизнес средата, чрез намаляване на административната и финансовата тежест за компаниите, допълни той. „Външноикономическото сътрудничество се засилва и ще се засили още повече чрез разширяване на международните партньорства, развитието на индустриалните паркове и интеграция в глобалните вериги на стойността. Ще стимулираме инвестициите във високотехнологични производства, в създаването на нови продукти и услуги с все по-висока добавена стойност, както и в изграждането на конкурентоспособна ресурсно ефективна и нисковъглеродна индустрия. Смятам, че турският бизнес би се разпознал в тези планове и би се възползвал от възможностите и политиките, които ще развиваме и развиваме на местно ниво. Същевременно приоритетът ни за членство в Организацията за икономическо развитие и сътрудничество (ОИСР) остава водещ за страната ни и самият процес на присъединяване към тази организация помага да подобряваме постоянно регулаторната си среда и благоприятства развитието на бизнеса у нас“, изтъкна Павлов.
„Надявам се днешното събитие освен очертаване на основни предизвикателства пред икономиките на двете страни, да очертае и възможностите за тяхното преодоляване именно чрез взаимно сътрудничество между държавните институции и неправителствените организации, с крайна цел икономическия приоритет на нашите общества“ каза зам.-министърът на икономиката и индустрията.
„В заключение бих искал да ви уверя, че Министерството на инокомиката и индустрията, което представлявам, е ваш партньор и всяка от тук представените компании може да разчита на нашата институционална подкрепа за развитие на своите намерения. Пожелавам успех на днешния форум“, каза Николай Павлов.
Приветствия към участниците в Българо-турски бизнес форум в Шумен отправиха още Бурхан Немутлу, председател на Българо-турската търговско-индустриална камара, заместник-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов и кметът на община Шумен проф. Христо Христов. Сред присъстващите бяха областният управител на Шумен Катя Иванова, кметове и зам.-кметове от България и Турция, представители на бизнеса в двете страни, представители на академичната общност и на различни организации.
Както БТА съобщи, програмата на Българо-турски бизнес форум включва три панела – развитие на работната сила, професионално обучение и сътрудничество между висши учебни заведения и индустрия, българо-турските търговско-икономически отношения: настояще и бъдеще, както и ролята на местната власт и бизнеса като мост на приятелството на Балканите.
Източник: БТА
Икономика
Възможности за финансиране, подкрепа и решения за бизнеса, публични институции и академичната общност представиха експерти в Русе

Възможности за финансиране, подкрепа и решения за бизнеса, публични институции и академичната общност представиха експерти в Русе. Това се случи по време на форума „Финансиране за растеж“ в зала 1 на Областната администрация в крайдунавския град. Той беше организиран от Българо-румънска търговска камара (БРТК), Фонд на фондовете (ФнФ, „Фонд мениджър на финансови инструменти в България“ ЕАД) и Пощенска банка.
Членът на Управителния съвет на БРТК Елеонора Иванова представи възможностите за финансиране на бизнеса, които предлагат централноевропейските програми.
Тя фокусира вниманието на аудиторията върху отворени покани по програми като LIFE, ERASMUS+ и Horizon Europe, като даде примери за успешно реализирани инициативи с участието на БРТК. Камарата има над 20 години опит в проектната дейност и консултациите за бизнеса, отбеляза Иванова.
Ръководителят на отдел „Проектно планиране и институционално сътрудничество“ във Фонда на фондовете Дочка Василева представи стратегическите му инструменти за периода 2021 – 2027 г. Те включват подкрепа за иновации и дигитализация, гаранционни инструменти за енергийна и ресурсна ефективност, фондове за технологичен трансфер и стартъп проекти, както и специализирани механизми за студентско предприемачество и микрофинансиране.
„Със средства от над 1 млрд. евро и партньорства с банки и инвеститори Фондът гарантира достъп до капитал за стартиращи и развиващи се компании“, отчете Василева.
Владимир Димитров от Пощенска банка представи цялостна платформа от финансови решения за бизнеса. Сред тях оборотни и инвестиционни кредити при облекчени условия, специализирано финансиране по програми InvestEU и НГФ, „Зелен кредит“ – за внедряване на енергоефективни технологии и възобновяема енергия, SMART POS – мобилно решение за разплащания, предназначено за малки търговци и услуги и др.
/ЛРМ/
Източник: БТА
Икономика
Европейските борси закриха смесено днешната търговска сесия

Европейските фондови пазари завършиха с преобладаващ ръст днешната търговска сесия, въпреки че лондонският индекс FTSE отчете спад на фона на обявяването на търговското споразумение между САЩ и Великобритания и понижаването на лихвата на „Банк ъв Ингланд“ (Bank of England), предаде Си Ен Би Си.
Във Франкфурт индексът DAX нарасна с 236,73 пункта или 1,02 на сто до 23 352,69 пункта.
Парижкият CAC прибави 67,6 пункта или 0,89 на сто до 7694,44 пункта.
Лондонският FTSE отчете спад от 27,72 пункта или 0,32 на сто до 8531,61 пункта.
Общоевропейският индекс STOXX 600 нарасна с 2,16 пункта или 0,4 на сто до 535,63 пункта.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Биткойнът премина прага от 100 000 д. за първи път от февруари

Курсът на биткойна днес премина символичния праг от 100 000 долара за първи път от февруари, предаде Франс прес.
Най-популярната криптоваллута се котираше за 100 932 д. или нагоре с 4,12 на сто към 18:53 ч. българско време на платформата „Битстамп“ (Bitstamp).
/ЕС/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Балканипреди 6 дни
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Европапреди 1 седмица
Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите
-
Обществопреди 1 седмица
Променят движението за голямото пътуване по празниците
-
Спортпреди 1 седмица
Луис Енрике: „Трябва да спечелим и втория мач, нямаме право да сваляме на гарда“
-
Бизнеспреди 1 седмица
Диктаторите също умират. 80 години от самоубийството на Хитлер
-
Обществопреди 1 седмица
Как да не губим пари от разликата в курсовете на Великобритания, САЩ или Швейцария