Свържете се с нас

Бизнес

Фед в режим на изчакване: без промяна в лихвите, но несигурността за икономиката расте

Опасенията са по-скоро за инфлацията

От последното заседание на Фед през март обаче несигурността относно икономическите перспективи допълнително е нараснала, като обявените в началото на април „реципрочни мита“ са били по-високи от очакваното, стана ясно от съобщението на Фед. Основното послание, както и досега, остава, че ефектите от митата върху икономиката са отрицателни, но е рано да се определи колко големи ще са те и как следва да отговори на тях паричната политика.

През последните седмици няколко водещи централни банкери сигнализираха, че овладяването на ценовия натиск от митата ще бъде приоритет. В посока на запазване на по-високите лихви клонят данните за растящо потребителско търсене в началото на годината. Преди дни излязоха и данни за по-голям от очаквания ръст на заплатите през април, сигнализиращ за силен пазар на труда – още един аргумент в полза на запазване на по-строгата парична политика. Централните банкери не са намалявали разходите по заемите от декември насам, като основната лихва остава на ниво 4.25 – 4.50%.

Притеснителен сигнал е, че инфлационните очаквания в краткосрочен план са се повишили. „Ако обявените големи увеличения на митата се запазят, те вероятно ще доведат до повишаване на инфлацията, забавяне на икономическия растеж и увеличаване на безработицата“, каза Пауъл. Според него въздействието върху инфлацията може да бъде краткотрайно и митата да доведат до еднократна промяна в ценовото равнище. Възможно е обаче също така ефектите да се окажат по-трайни. „Избягването на този резултат ще зависи от размера на ефектите от митата, от това колко време ще е необходимо, за да се отразят напълно в цените, и в крайна сметка от запазването на стабилността на дългосрочните инфлационни очаквания“, добави той.

Влошените нагласи все още не се материализират

„Трябва да изчакаме и да видим“, каза Пауъл по повод ефектите от митата и увери, че икономиката е в добра позиция и Фед е в готовност да реагира своевременно на потенциални развития. Проучванията показват, че нагласите на домакинствата и бизнесите рязко се влошават, отразявайки несигурността от търговската политика, но засега това не се материализира в „твърдите данни“ и тепърва предстои да се види как тези тенденции ще повлияят реално на разходите и инвестициите.

Източник: Капитал

Бизнес

Бизнес глобус: Disney ще строи нов парк в Абу Дабу; Nintendo пуска Switch 2 през юни; Apple с нова AI търсачка

Disney ще строи първия си тематичен парк в Близкия изток – в Абу Даби

Disney обяви плановете си за изграждането на първия тематичен парк – Disneyland, в Близкия изток. Новият обект ще е в Абу Даби на остров Яс и ще е в партньорство с държавната компания Miral, която ще осигури цялото финансиране. Disney ще отговаря за проектирането и управлението на парка, като дори ще получава лицензионни такси. Това е първият нов парк на компанията от 2016 г. насам, а целта е да се привлекат повече туристи от Близкия изток, Африка, Азия и Европа. Заради новината и повишената финансова прогноза акциите на компанията се увеличиха с 10.8%. Компанията също отчете нетна печалба 3.28 млрд. долара за второто тримесечие (спрямо загуба 20 млн. преди година) и приходи 23.6 млрд. долара, което е 7-процентно увеличение.

Tripledot купува гейминг бизнеса на AppLovin за 800 млн. долара и става един от лидерите на пазара

Лондонската компания Tripledot Studios ще придобие портфолиото от игри на американската AppLovin за 800 млн. долара. Стратегическият ход ще удвои потребителската база до над 25 млн. активни играчи дневно, както и ще повиши годишните приходи до почти 2 млрд. долара. Сделката включва 10 студиа с популярни заглавия като Matchington Mansion и Game of War, а AppLovin ще запази дял 400 млн. долара в Tripledot. Тази сделка ще нареди компанията сред най-големите независими разработчици на мобилни игри в света, до компании като Dream Games и Playrix. Главният изпълнителен директор Лиор Шиф определи сделката като „трансформационна“ и заяви, че по-големият мащаб ще позволи по-смели инвестиции в изкуствен интелект и диверсификация на бизнес модела. На фона на спад в глобалните изтегляния на мобилни игри и масови съкращения в сектора Tripledot успява да поддържа растежа благодарение на стабилен рекламен приход и разнородно портфолио от заглавия.

Apple подготвя AI търсачка в Safari

Apple обмисля сериозни промени в браузъра си Safari, включително интеграцията на AI базирани търсачки. Това обаче е голям проблем за Google, защото заплашва доминацията в онлайн търсенето. Новината предизвика паника на пазарите и доведе до срив на акциите на Alphabet (компанията – майка на Google) от 7.3%, което свали близо 150 млрд. долара от пазарната ѝ стойност. По време на антитръстовото дело в САЩ Apple разкри, че търсенията през Safari за пръв път намаляват през април, защото потребителите търсят AI инструменти. От Google заявиха, че търсенето през техните платформи, включително от устройства на Apple, продължава да расте благодарение на новите функции като гласово и визуално търсене. Google плаща по 20 млрд. долара годишно, за да бъде търсачка по подразбиране в Safari, а американските регулатори искат да забранят сделката като част от усилията за ограничаване на пазарната ѝ доминация.

Nintendo прогнозира ръст на печалбата с 13% и пуска Switch 2 през юни

Nintendo очаква оперативната печалба да нарасне с 13% до 320 млрд. йени (2.22 млрд. долара) през финансовата година, която завършва през март. Компанията планира да продаде 15 млн. броя от новата конзола Switch 2, която ще бъде пусната на 5 юни. Игровата конзола е наследник на успешния първи Switch, от който са продадени над 150 млн. от 2017 г. насам. Новото устройство обаче ще трябва да се справи с предизвикателства в управлението на веригата на доставки заради търговската война между САЩ и Китай. Въпреки спада в оперативната печалба с 46.6% през последната година Nintendo очаква силни продажби на софтуера за Switch 2 и високо търсене на новия модел, особено в Япония.

InterContinental Hotels Group с прогноза за стабилни резултати въпреки икономическите предизвикателства

InterContinental Hotels Group (IHG), който е собственик на Holiday Inn, обяви, че ще изпълни прогнозата за печалба за цялата година въпреки предупрежденията на други компании в индустрията за възможно забавяне на икономическите условия и потребителските нагласи в САЩ. Групата очаква коригирана EBITDA 1.32 млрд. паунда за финансовата година. През първото тримесечие IHG отчете ръст 3.3% в приходите на стая в сравнение с 2.6% през същия период на миналата година въпреки рисковете от глобалната търговска война.

Anheuser-Busch InBev с ръст в печалбата въпреки спад в продажбите на бира

Световният лидер в производството на бира – Anheuser-Busch InBev, отчете ръст на оперативната печалба 7.9% за първото тримесечие и надмина очакванията на анализаторите. Въпреки понижението 2.2% в глобалните продажби на бира компанията успя да увеличи маржа благодарение на по-слабите разходи за продажби и ефективното управление на оперативните разходи. Производителят на известни марки като Corona и Stella Artois обяви новината за намалените приходи от САЩ, което е и основният им пазар, което се дължи на по-малкото работни дни за продажби и неблагоприятното време. Въпреки предизвикателствата изпълнителният директор Мишел Дукерис изрази увереност относно бъдещето на компанията и подчерта стабилното изпълнение на стратегията и амбициозните цели за 2025 г.

Puma отчете спад в маржа, но стабилни продажби за първото тримесечие

Puma отчете леко подобрение в продажбите за първото тримесечие, като достигна 2.076 млрд. евро, или с 0.1% повече в сравнение с миналата година. Въпреки това компанията отбеляза спад 3.6% в търговията на едро заради по-слабите продажби в САЩ и Китай. Маржът на печалбата също е намалял, докато Puma се опитва да намали разходите и да подобри представянето си. Компанията запази прогнозата си за ръст в продажбите през 2025 г. от „нисък до среден едноцифрен“ процент, без да включва възможните ефекти от американските мита.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Защо Индия и Пакистан влязоха в нов военен конфликт

Индийската част от региона, известна като Джаму и Кашмир, стана единственият щат в страната, където мюсюлманите са повече. Той имаше частична автономия, включително собствена конституция и флаг. Джаму е подрегионът с хиндуистко мнозинство.

В края на 80-те години на миналия век сепаратисткото движение в Кашмир, подкрепяно от Пакистан, премина към насилие, а тероризмът достигна своя пик през 90-те години с нарастване на бомбените атентати, отвличанията и нападенията срещу военни и цивилни. Индийските сили отговориха с тежка репресия, като правозащитни организации обвиняват Ню Делхи в непропорционален отговор.

Какво се промени под управлението на Моди

След преизбирането му през 2019 г. премиерът Моди премахна специалния автономен статус на Джаму и Кашмир. С това решение беше разпуснат законодателният му орган, а статутът му беше понижен от щат до територия под директно федерално управление от Ню Делхи. Моди, чиято популярност в страната частично се дължи на твърдата му позиция по въпроса за национална сигурност, обеща, че промените ще донесат мир в региона, който е разкъсан от десетилетия на насилие.

Това също така изолира Ладакх – предимно будистка планинска територия, за която претендира и е частично контролирана от Китай. Решението за Джаму и Кашмир беше придружено от сериозни мерки за сигурност и арести на хиляди хора, включително местни политически лидери. Това влоши отношенията между Индия и Пакистан, което доведе до понижаване на дипломатическите и икономическите връзки и прекъсване на директните полети.

Действията на Моди доведоха до намаление на насилието. Кашмир, който често се сравнява със Швейцария заради своите зелени склонове, обградени със заснежени планини, започна да привлича вътрешни туристи, като броят на посетителите нарасна до 23.6 млн. през миналата година, в сравнение с 16.2 млн. през 2019 г. Премиерът похвали нарастващия брой туристи като доказателство за неговата политика, която според Моди е довела до просперитет за долината.

Какво ще се случи след новото напрежение

След атаката в Пахалгам Индия значително понижи дипломатическите си отношения с Пакистан и спря 60-годишен важен договор за споделяне на водните ресурси в региона. Външният министър Мисри заяви в сряда, че в продължение на две седмици след атаката в Пахалгам не е имало „явни стъпки от Пакистан да предприеме действия срещу терористичната инфраструктура на неговата територия или на територията под негов контрол“. Той каза още, че индийските удари в сряда са били необходими, тъй като „нашето разузнаване на терористични клетки, базирани в Пакистан, показва, че предстоящи атаки срещу Индия са неизбежни“.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Сближаването между Тръмп и Путин променя политическата сцена в Централна и Източна Европа

В Унгария премиерът Виктор Орбан няма нужда да лавира, тъй като следващите избори са чак през 2026 г. Той е сред малкото европейски лидери, които открито демонстрират близостта си както с Тръмп, така и с Владимир Путин, а за последната година Орбан посети и имението на Тръмп във Флорида, и Москва. Той открито подкрепя мирните преговори за Украйна и заплаши, че ще блокира процеса по присъединяването на страната към ЕС.

Словакия също не остава встрани от новата геополитическа подредба. Премиерът Роберт Фицо, който оцеля при опит за покушение миналата година (подобно на Тръмп), зае твърда анти-украинска позиция и определи президента на Украйна Володимир Зеленски като „враг“. Посещението му в Москва допълнително затвърди репутацията му като един от основните проруски гласове в ЕС.

Историческите страхове

През 1945 г., по време на Ялтенската конференция, когато Уинстън Чърчил и Франклин Рузвелт се съгласяват с искането на Йосиф Сталин за съветска сфера на влияние в Източна Европа, бъдещето на региона е до голяма степен решено. Днес, сближаването между Путин и Тръмп пробужда болезнените спомени за това съмнително споразумение.

Президентският съветник в Румъния, Кристиан Диаконеску, вече предупреди, че повторение на този сценарий може да отвори „вратите на ада“. „Преживях този период и знам какво означава Ялта. Часове на опашки за бензин, бедност, студ в къщите, жени, умиращи в болниците, двучасови възхвали на върховния лидер“, каза той в интервю за румънска телевизия през февруари. По думите му, регионът не може да си позволи „теоретични и абстрактни дискусии за глобални стратегии, които и без това никой не разбира.“

Подобни страхове са дълбоко вкоренени в националната памет на Полша и всеки намек за възможно сближаване с Москва предизвиква силна обществена реакция. За лидера на „Право и справедливост“ Ярослав Качински, темата е и лична, след като през 2010 г. брат му и тогавашен президент Лех Качински загина в самолетна катастрофа в Смоленск, Русия. Оттогава Качински нееднократно е обвинявал Кремъл и Путин за трагедията, както и политическия си съперник Доналд Туск, че е помогнал да бъдат прикрити обстоятелствата около инцидента.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 56 минути

Бял дим се издига от Сикстинската капела; има избран папа

Балканипреди 57 минути

АНА-МПА: Гърция по всяко време ще направи „каквото е нужно“, за да защити своя суверенитет и суверенни права, каза министърът на отбраната

Спортпреди 58 минути

Ботас: „Не искам да бъда резервен пилот“

Културапреди 59 минути

30 години “Златно перо“. Вижте кои ще го получат

Святпреди един час

Бял дим се издига от Сикстинската капела във Ватикана. Има избран папа

Балканипреди един час

Гръцкият президент посети буферната зона на Кипър

Спортпреди един час

Лидия Енчева продължава на полуфиналите на двойки на турнир по тенис в Румъния

Святпреди един час

Две експлозии и вой на сирени бяха чути в град Джаму, в индийската част на Кашмир, съобщи журналист на Ройтерс от мястото на събитието

Святпреди един час

МОНЦАМЕ: Президентите на Монголия и Русия проведоха официална среща в Москва

Икономикапреди един час

Биткойнът премина прага от 100 000 д. за първи път от февруари

Святпреди един час

Двама души са били убити при стрелбата в Киевска област; извършителят е задържан

Балканипреди един час

Ердоган: Няма място за тероризъм в бъдещето на нашия регион

Балканипреди 5 дни

Ердоган: Всички бъдещи преговори за Кипър ще се водят между две държави, основани на „суверенно равенство“, а не между две общности

Икономикапреди 5 дни

Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ

Обществопреди 5 дни

Днес е поклонението пред оперния певец Богомил Спиров

Българияпреди 5 дни

Временна организация на движението е въведена на Дунав мост при Русе заради ремонт, предупреждава „Гранична полиция“

Балканипреди 4 дни

Румънската евродепутатка Диана Шошоака „гласува“ за Влад Цепеш и Николае Чаушеску

Българияпреди 5 дни

Вино от 23 изби, местна кухня, джаз и рок имаше през последните два дни на фестивала „Винофрения“ в Русе

Българияпреди 5 дни

Загина 26-годишен мотоциклетист на международния път за граничен пункт „Лесово”

Святпреди 5 дни

Израелските военни изпращат повиквателни на хиляди резервисти, съобщават израелски медии

Святпреди 5 дни

Земетресение с магнитуд 5,3 беше регистрирано в щата Тексас

Българияпреди 5 дни

Камарата на частните съдебни изпълнители предлага да бъдат наложени парични наказания по случая с 90‑годишната Янка Ушколова

Балканипреди 4 дни

АНА-МПА: Инфлацията в Гърция ще бъде 2,7 процента през април, прогнозира Евростат

Икономикапреди 4 дни

Расте делът на жените на ръководни длъжности в компании в ЕС, но достатъчно ли?

Новини