България
Парламентът прие на второ четене промени в Закона за енергията от възобновяеми източници, с част от които се опростяват срокове и административни процедури

Парламентът прие окончателно на второ четене промени в Закона за енергията от възобновяеми източници (ВЕИ), внесени от Делян Добрев и Красен Кръстев – ГЕРБ-СДС, и Павела Митова от „Има такъв народ“. Част от измененията са насочени към опростяване и намаляване на срокове и административни процедури.
Насърчаването на производството на енергия от възобновяеми източници за трайно задоволяване на обществени потребности се извършва чрез прилагане на най-бързата административна и съдебна процедура при обжалване по административен и съдебен ред при реализацията на инвестиционен проект за изграждане на централа за производство на енергия от възобновяеми източници и на съоръженията, необходими за присъединяването на централата, реконструкцията и модернизацията на мрежите, включително при обжалвания, свързани с опазването на околната среда и биологичното разнообразие, гласува НС.
Предвижда се всички необходими административни разрешения, свързани с изискванията за изграждане, реконструкция и въвеждане в експлоатация на обектите за производство на енергия от ВЕИ в определените с план по закона зони, както и за изграждане, разширение и реконструкция на необходимите съоръжения за присъединяване на тези обекти към електропреносната или съответната електроразпределителна мрежа, да се издават в срок до една година.
За изпълнение на задължителната минимална цел за дял на енергията от възобновяеми източници в транспорта доставчиците на горива гарантират, че делът на енергията от възобновяеми източници в крайното потребление на енергия в транспорта, е най-малко 14 % до 2030 г.
„Операторът на електропреносната и/или на съответната електроразпределителна/затворена електроразпределителна мрежа не може да прилага дискриминационни или непропорционални процедури и не може да изисква от потребителите на собствена електрическа енергия от ВЕИ да заплащат цени за мрежови услуги за произведената на място от тях електрическа енергия, която се потребява в рамките на техните помещения. Към всяка община функционира център за административно обслужване, който при подадено искане от потребители на административни услуги предоставя указания и информация за процедурите при изграждане, реконструкция или модернизация на енергийни обекти за производство на енергия от възобновяеми източници, съвместно разположени съоръжения за съхранение на енергия, термопомпи, съоръжения за съхранение на енергия, включително на електрическа и топлинна енергия, както и съоръженията за присъединяването на енергийните обекти и съоръженията за съхранение на енергия към съответната електрическа мрежа, и съоръженията за присъединяването на енергийните обекти за производство на топлинна енергия и енергия за охлаждане към топлопреносната мрежа“, пише в закона.
Краен клиент може да инсталира в сграда, присъединена към електроразпределителната или затворената електроразпределителна мрежа и върху недвижим имот към нея в урбанизирана територия, термопомпа с: електрическа мощност до 12 kW; както и с мощност до 50 kW, инсталирана от потребител на собствена енергия от възобновяеми източници, за която електрическата мощност на инсталация за производство на ток от възобновяеми източници на потребителите възлиза най-малко на 60 % от електрическата мощност на термопомпата.
В заключителните разпоредби депутатите решиха срокът на действащите към датата на влизане в сила на приетите промени предварителни договори за присъединяване на енергийни обекти за производство на ток от вятърна енергия да се удължава на три години, считано от датата на сключване на съответния предварителен договор.
Територията на лицензия за разпределение на електрическа енергия, съответно за разпределение на природен газ, не включва и територията, която до влизането в сила на този закон е изключена при издаване на лицензия за разпределение на електрическа енергия в затворена електроразпределителна мрежа, съответно лицензия за разпределение на природен газ в затворена газоразпределителна мрежа.
Правят се промени и в Закона за държавната собственост, с които е записано, че с решение на Министерския съвет части от имоти-публична държавна собственост, може да се отдават под наем за срок до 10 години без търг на публични предприятия и техни дъщерни дружества, при условие че не се възпрепятства осъществяването на дейностите, за които имотите са предоставени за управление.
Източник: БТА
България
Общинският съвет на Лъки прие бюджет на общината за 2025 г. от близо 8 млн. лева

Бюджетът на община Лъки за 2025 г. е близо 8 млн. лева. Финансовата рамка бе приета от Общинския съвет. Собствените приходи на администрацията са 1 млн. лева, като 217 хил. са от данъци. Близо 6 млн. лева са държавно финансиране, а 1 млн. лева са от остатък.
Капиталовата програма на общината в размер на 1,4 млн. лева, с остатъка от миналата година, е фокусирана основно върху инфраструктурни обекти, коментира кметът Валентин Симеонов. Сред най-големите инвестиции е изграждането на мост над реката в село Белица. Има един мост в центъра на селото, но той е пешеходен, отделно има намерения за развиване на екотуризъм в района, обясни кметът.
Надграждане на съществуваща подпорна стена и монтаж на предпазен парапет на ул. „Възраждане“ в центъра на града е друг проект от капиталовата програма на администрацията.
Предвиждат се още подмяна на котела на СУ „Христо Ботев“, закупуване на снегорини за населените места в общината, изграждане на подпорни стени в селата Манастир, Дряново, Белица и в Лъки, ремонти на улици и изграждане на беседки.
/ЛРМ/
Източник: БТА
България
Министерският съвет одобри програма с 43 мерки, свързани с пътна безопасност

Министерският съвет одобри Работна програма за изпълнение на мерки за безопасност на движението по пътищата. Тя включва 43 мерки, които ще бъдат предприети на национално ниво с конкретни ангажименти, срокове и отговорни ведомства по всяка от тях. Това съобщиха от правителствената пресслужба.
Сред дейностите са осъществяване на съвместни специализирани проверки на пътя и засилване контрола върху претоварването на камионите; едновременно установяване и налагане на административни наказания; автоматизирано издаване и уведомяване за нарушения на пътя. Мерките включват още засилен технически контрол по всички пътища, където има най-много загинали и ранени, спешно обезопасяване на 36 отсечки с концентрация на пътнотранспортни произшествия, както и на още 500 км пътни участъци с повишен риск.
Записите от камери на общините и други държавни органи вече ще могат да се ползват като доказателствено средство за издаване на административни наказания. Повишаване на изискванията към превоза на деца и ученици също е сред мерките за запазване живота и здравето на подрастващите. Въвежда се също електронен констативен протокол за пътнотранспортни произшествия, при които има само материални щети.
Изпълнението на мерките е разпределено между 13 държавни структури, сред които осем министерства и пет агенции. Подпомагаща роля ще имат и всички общински и областни администрации в страната, пише още в решението.
Правителството ще извършва периодичен преглед на изпълнението на работната програма чрез конкретни измерители за постигнатите резултати, които също са част от нея. Програмата е публикувана на интернет страницата на ДА „Безопасност на движението по пътищата“, където всеки гражданин може да следи за нейното навременно изпълнение.
Промени в Закона за пътищата бяха приети на първо четене от Народното събрание на 17 април.
/ТТ/
Източник: БТА
България
Министерският съвет прие промяна, с която поставя под контрол нови девет вещества, чрез включването им в забранителен списък

Министерският съвет прие промяна на Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, съобщиха от правителствената пресслужба.
С промяната се поставят под контрол нови девет вещества чрез включването им в Списък I – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата е тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“.
Целта на предложените промени е поставянето на веществата под контрол за осигуряване на съответствие е международните договори, по които Република България е страна, както и за предотвратяване на трафика, разпространението и злоупотребата с тях на територията на страната, отбелязват от пресслужбата на кабинета.
Очакваният резултат от предлаганите промени е ограничаване на риска от злоупотреба с класифицираните като наркотични вещества, както и осигуряване на възможност за ефективни законови действия от страна на правоприлагащите органи, които ще доведат до намаляване на рисковете за обществото, породени от престъпления, свързани с разпространението и злоупотребата с веществата, се посочва още в съобщението.
БТА припомня, че през октомври 2024 г. Министерският съвет постави под контрол други четири вещества чрез включването им в Списък I – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“.
/АБ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Балканипреди 6 дни
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Европапреди 1 седмица
Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите
-
Българияпреди 1 седмица
Общински съветници в Габрово приеха годишната програма за развитие на читалищната дейност в община Габрово за 2025 година
-
Спортпреди 1 седмица
Ферлан Менди е с контузия и няма да играе за Реал Мадрид в следващите седмици
-
Обществопреди 1 седмица
Променят движението за голямото пътуване по празниците
-
Спортпреди 1 седмица
Луис Енрике: „Трябва да спечелим и втория мач, нямаме право да сваляме на гарда“