Свържете се с нас

Здраве

Честото боледуване може да е симптом на имунодефицит

Честото боледуване от пневмонии, синузити, отити, оплаквания от страна на стомашно-чревния тракт може да е сигнал за наличие на имунодефицит. Вероятно организмът не се справя поради генетичен дефект, обяснява по БНР д-р Петя Янкова от Клиниката по клинична имунология с банка за стволови клетки в УМБАЛ „Александровска“.  

По думите на специалиста повишеното диагностициране на имунен дефицит през последните години е резултат от напредъка на медицината, който позволява откриването на теми редки и често генетично обусловени заболявания.

При съмнение за нарушена имунна функция, ниският брой лимфоцити може да бъде индикация за сериозен проблем, но той сам по себе си не е достатъчен за диагноза. „Необходимо е да се направят допълнителни изследвания, за да се определи посоката на имунния дефицит“, уточнява специалистът.

Сред основните причини за вторичен имунен дефицит са вирусните инфекции и онкологичните заболявания. Последните оказват силно въздействие върху имунната система, като я „приспиват“, което пречи на организма да разпознае и елиминира изменените клетки. „Това е основна причина за развитие на рак и неговото метастазиране“, допълва д-р Янкова.

В отговор на тези предизвикателства, съвременната медицина предлага иновативни терапии. Сред тях са имуномодулацията, таргетната терапия и използването на биологични агенти – естествени молекули от човешкия организъм, които могат да бъдат насочени и използвани за борба с конкретни заболявания.

Друг съществен напредък в лечението на имунодефицитите е трансплантацията на стволови клетки. Това е подходяща терапия в случаите, когато има дефект в нормалното развитие на имунните клетки. „Лечението включва поставяне на стволови клетки от здрав донор, което може напълно да възстанови имунната функция“, обяснява д-р Янкова.

Имуноложката напомня за важността на дарителството. Българският регистър за стволови клетки е част от глобалната мрежа и може да бъде в помощ не само на пациенти в страната, но и на хора в нужда от другия край на света.

„Както един българин може да бъде спасен от донор в чужбина, така и български донор може да помогне на човек на хиляди километри,“ казва д-р Янкова.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Здраве

Всяко седмо българче е със затлъстяване

Всяко седмо българче на възраст между 5 и 19 г. страда от затлъстяване, по засегнати са момчетата. Честотата на затлъстяването при населението от 19 до 75+ години е 21,4% или всеки пети (при мъжете – 23,2%, а при жените – 20%) като преобладават леките степени на затлъстяване.

Проблемът се увеличава значително с възрастта (4,5 пъти при мъжете и 2,5 пъти при жените). Най-висока е честота при възрастовата група 60-74 години (при мъжете 30,8% и при жените 29,3%).

Това показва Националното проучване на факторите на риска за здравето сред населението в Република България през 2020 г., проведено от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) в рамките на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести.

Националната кампания „Здраве с нашия вкус“ поставя във фокуса на общественото внимание здравословното хранене. Целта ѝ е да подобри здравната и хранителната култури на българите, както и информираността за превенцията на сериозни заболявания сред населението ни, причинени от вредни храни и навици.

Кампанията се организира от верига частни лаборатории в партньорство с Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“ като стартът ѝ е в навечерието на Европейската седмица по обществено здраве, която тази година е от 12 до 16 май.

Статистиката сочи още, че България е на предпоследно място сред държавите членки на ЕС по показателя ежедневна консумация на 5 порции плодове и зеленчуци сред хората над 15-годишна възраст. След нас е само Румъния.

Кампанията „Здраве с нашия вкус“ поставя акцент върху консумацията на български плодове и зеленчуци, които имат положително въздействие върху здравето на нацията. В този контекст водещи специалисти ще разкрият в поредица от информационни материали връзката между здравето на българите и родните плодове и зеленчуци.

Лекари ще посочат какво още е препоръчително да поставяме на трапезата, каква да е физическата ни активност и кои важни показатели за здравето да следим.

Продължителността на инициативата е шест месеца като в този период във всички филиали на лаборатория „Рамус“ в страната ще се извършват специални пакети от изследвания, чрез които могат да бъдат установени проблеми или дефицити, причинени от нездравословното хранене.

Посланици на кампанията „Здраве с нашия вкус“ са Лора Христова, медалистка от европейски първенства по биатлон за девойки и носителка на световни титли по летен биатлон за девойки, и Радослав Янков, най-добрият български сноубордист, носител на големия Кристален глобус в паралелните дисциплини през 2016 г. за FIS и носител на малкия Кристален глобус през 2017 г. в паралелния гигантски слалом за FIS.

Янков има постигнати също 12 подиума, от които 4 победи за Световната купа по сноуборд, участник е и в три Олимпиади. Двамата са категорични, че здравето е първият връх, който трябва да се покори преди световните класирания. А до него се стига с добра храна, профилактични изследвания и спорт.

В хода на кампанията „Здраве с нашия вкус“ ще се проведат събития, посветени на здравословното хранене.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

МЗ: Само 2,5 минути без кислород могат да увредят необратимо мозъка

предупреждение

Снимка Министерство на здравеопазването

Опасно предизвикателство в TikTok

Министерството на здравеопазването предупреждава за опасно „предизвикателство“ в социалните мрежи. При него деца се състезават да задържат дишането си или по друг начин да блокират достъпа на кислород до тялото.

С цел превенция и информиране на родителите и децата за потенциалните рискове от подобни „игри“, Министерството се обърна към педиатрите от СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“.

Да не дишаш 3 минути: Спасиха дете след опасна игра в TikTok

Само 2,5 минути без кислород могат да доведат до необратими увреждания на мозъка. Това състояние се нарича хипоксия – недостатъчно снабдяване на клетките и тъканите с кислород.

В първите секунди се наблюдават: ускорен пулс, намалена двигателна активност, нарушено съзнание, нарушения в сърдечния ритъм.

Ако не се реагира незабавно, настъпват загуба на съзнание и мозъчни увреждания. Последствията могат да бъдат постоянна инвалидизация или фатален изход.

Министерството на здравеопазването е категорично, че „предизвикателствата“ в социалните мрежи, които поставят в риск живота и здравето на децата, не бива да се подценяват. Оттам призовават родителите да бъдат внимателни и да предупреждават децата си за рисковете от подобни „предизвикателства“.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Искат промяна на условията за получаване на протези

Протестна нота, свързана с проблеми при кандидатстване за отпускане на необходимите помощни средства за хората с увреждания, внесоха в парламента представители на Сдружение „Достойнство 2023“.

Нотата е адресирана до Министерството на здравеопазването (МЗ), Комисията по здравеопазване в 51-вото Народно събрание, Комисията за защита от дискриминацията (КЗД) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), пише БТА.

От правозащитната организация настояват за незабавно изслушване на всички организации, представляващи интересите на хората с увреждания, пред здравната комисия и МЗ, както и за сформиране на работни групи, които да дискутират промени в законодателството. От сдружението искат ясна дефиниция кое средство се явява помощно и кое представлява медицинско изделие.

Общността на хората с различни увреждания в България надхвърля един милион души, а близо 50 000 българи живеят с протезирани крайници, каза за БТА Павлина Григорова от Сдружение „Достойнство 2023“. Основно нещо, с което се сблъскваме напоследък, са системните откази за отпускане на помощни средства, при които няма мотиви, каза тя. Когато се потърсят мотиви от здравната каса, никой не отговаря, добави тя. Не можеш да кажеш на пациент с множествена склероза, че няма да му отпуснеш помощни средства, защото му плащаш лечението, каза Григорова.

Има два основни проблема при протезиране на крайници след ампутация, каза тя. Единият са ограниченията по договорите с НЗОК, заради които пациентите са обвързани с една конкретна фирма за изработка и ремонт на протези. Липсва и достатъчно финансиране, тъй като сумите, които здравната каса отпуска, покриват само базови протези, които често не отговарят на нуждите на пациента, заяви тя.

Изборът на колички, както и сумите, за които частично заплаща НЗОК, са изключително ограничени. Освен това са много тежки, каза още Григорова. По думите ѝ децата с ограничена мобилност също не получават нужното финансиране от здравната каса, за да им бъдат осигурени необходимите помощни средства. Григорова коментира и нуждата от лифтери – устройства, които повдигат пациентите от леглото, както и специализирани медицински легла за домашна употреба, които са изцяло непокрити от здравната система.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 29 минути

Тодор Михалев се класира за полуфиналите на Световната купа по модерен петобой в Пазарджик

Спортпреди 34 минути

Бившият защитник на националния отбор на Германия и на РБ Лайпциг Марсел Халстенберг обяви, че ще прекрати кариерата си след края на сезона

Балканипреди 39 минути

Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната

Икономикапреди 42 минути

Европейските борси закриха смесено днешната търговска сесия

Спортпреди 43 минути

Минимална победа приближи Монтана до класиране в Първа лига

Святпреди 52 минути

Тръмп заяви, че ще оттегли номинацията на консервативния активист Ед Мартин-младши за главен федерален прокурор на столицата Вашингтон

Балканипреди 59 минути

Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета

Българияпреди един час

Евроклубът в Гимназията с преподаване на чужди езици „Йордан Радичков” във Видин ще отбележи Деня на Европа

Балканипреди един час

КосоваПрес: Увеличава се броят на туристите в Косово

Българияпреди един час

Общинският съвет на Сандански прие бюджет за настоящата година в размер на 76 667 290 лева

Спортпреди един час

Ръководствата на Барселона и Реал Мадрид няма да имат традиционен обяд преди двубоя между двата отбора

Святпреди един час

Бял дим се издига от Сикстинската капела; има избран папа

Икономикапреди 5 дни

Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ

Обществопреди 5 дни

Днес е поклонението пред оперния певец Богомил Спиров

Българияпреди 5 дни

Временна организация на движението е въведена на Дунав мост при Русе заради ремонт, предупреждава „Гранична полиция“

Балканипреди 4 дни

Румънската евродепутатка Диана Шошоака „гласува“ за Влад Цепеш и Николае Чаушеску

Българияпреди 5 дни

Вино от 23 изби, местна кухня, джаз и рок имаше през последните два дни на фестивала „Винофрения“ в Русе

Българияпреди 5 дни

Загина 26-годишен мотоциклетист на международния път за граничен пункт „Лесово”

Святпреди 5 дни

Израелските военни изпращат повиквателни на хиляди резервисти, съобщават израелски медии

Святпреди 5 дни

Земетресение с магнитуд 5,3 беше регистрирано в щата Тексас

Българияпреди 5 дни

Камарата на частните съдебни изпълнители предлага да бъдат наложени парични наказания по случая с 90‑годишната Янка Ушколова

Балканипреди 5 дни

АНА-МПА: Инфлацията в Гърция ще бъде 2,7 процента през април, прогнозира Евростат

Икономикапреди 4 дни

Расте делът на жените на ръководни длъжности в компании в ЕС, но достатъчно ли?

Политикапреди 4 дни

Първан Симеонов: Делян Пеевски е напът да създаде нов ГЕРБ

Новини