България
Парламентът се отказа от разглеждането на исканията за сваляне на депутатски имунитети днес

Парламентът се отказа от разглеждането на исканията, внесени от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов, за сваляне на депутатските имунитети на народните представители Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов, Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Йордан Тодоров, Никола Димитров.
Това стана, след като пленарната зала подкрепи направеното предложение за отпадане от дневния ред на точките, свързани с депутатските имунитети. Предложението за отпадане бе направено от Петър Петров от „Възраждане“ и бе подкрепено след процедура по прегласуване със 120 гласа „за“, 68 – „против“, 35 – „въздържал се“.
Процедурата по прегласуване поиска Станислав Анастасов от „ДПС-Ново начало“. Той заяви, че има моменти, в които трябва да се види дали се подкрепя европейският път на България, или съдружни партии на обявената за дясно екстремистка Алтернатива за Германия.
След поисканото прегласуване предложението отново бе подкрепено от 120 депутати. От тях 61 народни представители на ГЕРБ-СДС, един от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ), 30 от „Възраждане“, 18 от „Демокрация права и свободи“ – ДПС и 10 от „Величие“. Срещу отпадането на точката гласуваха депутатите от ПП-ДБ, „ДПС-Ново начало“ и 11 от „Морал, единство, чест“ (МЕЧ). С „въздържал се“ гласуваха един от депутатите на ГЕРБ-СДС, 17 от „БСП-Обединена левица“ и 16 от „Има такъв народ“ (ИТН).
Преди това депутатите отхвърлиха предложението на ПП-ДБ да разгледат проект на решение за създаване на временна комисия за депутатските имунитети с 28 гласа „за“, 107 – „против“ и 64 – „въздържал се“.
/ВД/
Източник: БТА
България
С празничен концерт Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ в Благоевград отбеляза 145 години от основаването си

С празничен концерт Националната хуманитарна гимназия „Св. св Кирил и Методий“ в Благоевград отбеляза 145 години от основаването си.
В навечерието сме на 11 май – ден, отбелязан в календара на Православната християнска църква като Деня на светите равноапостоли Кирил и Методий, каза Мартин Пашалиев, водещ на концерта и бивш възпитаник на гимназията. Тази дата е и патронният празник на хуманитарната гимназия, която отбелязва 145 години от създаването си. През лятото на 1880 година Кузман Шапкарев убеждава Солунската община да поиска от екзархията създаването на българска гимназия. Така през учебната 1880–1881 година започва работа Солунската българска гимназия, добави още Пашалиев.
По думите му гимназията е преместена първо в Струмица, а през 1920 година в Благоевград. През следващите 100 години от своето развитие гимназията се утвърждава като културен и образователен център, в който преподават високообразовани учители.
През всички години на своето съществуване гимназията се развива. В нея се обучават ученици от различни краища на страната, а преподаватели са някои от най-известните български учители и интелектуалци. Историята на гимназията е пример за устойчивост и стремеж към знание и култура, подчерта по време на събитието Мартин Пашалиев.
В концерта участваха народен хор, ,,Джуниър брас бенд”, солисти, ученици от паралелка ,,Музика” в училището, преподаватели, вокална група от трето основно училище ,,Димитър Талев”, танцова формация ,,Астра” и Детско – юношески фолклорен ансамбъл (ДЮФА) „Пиринска китка“.
145 години – това не са просто числа, това са години, изпълнени с упорит труд, вдъхновение и стремеж към върхове, каза Светлана Солачка, директор на Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“
Тя отбеляза, че в историята на българската просвета Солунската гимназия заема особено важно място. Днес гимназията е авторитетно и желано учебно заведение от обществеността в града. Доказателството за това са не само пълните паралелки, а и стойностните хора, които завършват. Гимназията се откроява със специфичната си творческа атмосфера, определяна като културна емблема на града, подчерта още Солачка.
БТА припомня, че изложба ,,145 години – корени от миналото, криле за бъдещето” беше представена в Регионален исторически музей (РИМ) – Благоевград. Тя е по повод честването на 145 години от основаването на Национална хуманитарна гимназия НХГ „Св. св Кирил и Методий“ в град Солун и 105 години от установяването ѝ в Благоевград.
Източник: БТА
България
В навечерието на Деня на Европа прожекция на 3D мапинг на сградата на БТА представи културно-историческото наследство и европейския път на България

По повод Деня на Европа, 9 май, Българската телеграфна агенция (БТА) организира 3D мапинг на сградата на Агенцията: „14 века България в Европа, 20 години договор за присъединяване към Европейския съюз“.
Събитието, което е в рамките на проекта на БТА „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК), започна тази вечер от 21:00 часа.
Сред акцентите в прожекцията бяха кадри, показващи красотата на българската природа, като седемте Рилски езера и Белоградчишките скали, знаковото за страната ни Панагюрско златно съкровище, моменти от историята на българската държава, промените след 1989 г., както и приносът и мястото ни в ЕС днес. „От хилядолетия кръстопът от цивилизации, култури и народи, тази страна принадлежи на Европа. С държавност и култура, с вяра и слово, със сплотеност и стремеж към свобода. Няма поврат, няма стени, кризи и съдбовни промени, които да отклонят България от европейския ѝ път“, беше посланието на прожекцията.
Голямата ни цел е да покажем, че балканските народи, включително и България, не само получават пари от ЕС, но и дават своя принос към него, посочи генералният директор на БТА Кирил Вълчев преди прожекцията.
Гост на прожекцията беше ръководителят на представителството на Европейската комисия в България Йорданка Чобанова. Тя посочи, че 9 май е повод високо да кажем, че се гордеем като българи и европейци, отбеляза тя.
Присъстваха и ученици от Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константин – Кирил Философ“ в София, от Националното музикално училище „Любомир Пипков“ и от Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография.
Сградата на БТА беше осветена за първи път на 16 февруари т.г. по повод 127-ата годишнина на агенцията. Празникът завърши с демонстрация на новата осветителна система, като фасадата светна в цветовете на българския трибагреник – бяло, зелено и червено.
Всяка вечер сградата на БТА е осветена в синьо – официалният цвят на Агенцията.
На 1 март, по повод Баба Марта, сградата беше осветена в духа на традицията – бяло и червено.
На 3 март, по случай Националния празник на България, фасадата светна в цветовете на националния трибагреник.
На 7 срещу 8 март БТА поздрави дамите за Международния ден на жената със светлинен надпис върху фасадата си.
На 22 март светлините изгаснаха за един час – от 20:30 до 21:30 ч., когато агенцията се включи в глобалната инициатива „Часът на Земята“.
В нощите срещу Разпети петък и срещу Велика събота фасадата на сградата на агенцията беше осветена в червено, като символ на пролятата кръв на Христос на кръста.
В нощта на Великден и през Светлата седмица, като символ на Възкресението Христово, сградата на БТА бе осветена в бяло.
Според Вътрешните правила за фасадното осветление на Българската телеграфна агенция фасадата на сградата на БТА се осветява в синьо – цветът на Агенцията. По време на националния празник на България (3 март) фасадата се осветява в цветовете на българското знаме. На официалните празници, на традиционните български празници, знакови дати и събития, както и празници на организации, в които България членува, фасадата на сградата на БТА се осветява в подходящи за съответния празник цветове и форми.
Източник: БТА
България
Премиерът Росен Желязков поздрави новия папа Лъв XIV и му пожела да работи с мъдрост и всеотдайност за по-мирен свят

„Поздравления за новия папа Лъв XIV! Нека работи с мъдрост и всеотдайност за по-мирен свят и диалог между всички“, написа премиерът Росен Желязков в „Екс“. Уверен съм, че ще бъде защитник на слабите и нуждаещите се по целия свят, посочи министър-председателят.
По-рано днес, в 19:07 ч. българско време, от комина на Сикстинската капела във Ватикана започна да се издига бял дим – знак, че е избран нов папа. Новината бе приветствана от около 45-те хиляди души, които са се събрали на площад „Свети Петър“. За нов папа е избран кардинал Робърт Франсис Превост. Той е избрал името Лъв Четиринадесети, стана ясно от живото предаване на официалния новинарски портал на Светия престол „Ватикан Нюз“. Превост, на 69 години, е първият американец, избран за папа, отбелязва Асошиейтед прес.
/ЛРМ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Балканипреди 6 дни
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Европапреди 1 седмица
Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите
-
Обществопреди 1 седмица
Променят движението за голямото пътуване по празниците
-
Спортпреди 1 седмица
Луис Енрике: „Трябва да спечелим и втория мач, нямаме право да сваляме на гарда“
-
Бизнеспреди 1 седмица
Диктаторите също умират. 80 години от самоубийството на Хитлер
-
Обществопреди 1 седмица
Как да не губим пари от разликата в курсовете на Великобритания, САЩ или Швейцария