Икономика
НАП нанесе в информационните си системи новия минимален осигурителния доход на над 3400 самоосигуряващи се

Национална агенция за приходите (НАП) нанесе в информационните си системи минималния месечен размер на осигурителния доход от 1077 лв. на над 3400 самоосигуряващи се лица, подали еднократно декларации Образец 1 с код за вид осигурен 22, съобщават от приходната агенция.
Това са физически лица, избрали да се осигуряват само във фонд „Пенсии“ за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и са декларирали минимален месечен осигурителен доход. От НАП обясняват, че не е необходимо тези самоосигуряващи се да подават още веднъж декларация за периодите след 31 март тази година с новия по-висок минимален осигурителен доход от 1077 лв., тъй като от приходната агенция вече са отразили промяната в системите си.
От 1 април минималният месечен размер, а осигурителния доход беше променен, като до 31 март за самоосигуряващите се лица и за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители той беше 933 лв. От началото на април до 31 декември задължителните месечни осигурителните вноски за тези физически лица вече се изчисляват върху 1077 лв. Максималният месечен размер на осигурителния доход от 1 април е 4130 лв, припомнят от НАП.
Самоосигуряващите се, включително и регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители, които получават доходи от дейности на различни основания – например и по трудови правоотношения, е необходимо да съобразят сбора от осигурителните си доходи за месеца, така че да го ограничат до максималния от 4130 лв. В тези случаи е допустимо месечният осигурителен доход, посочен в декларация Образец 1, да бъде по-нисък от минималния за съответните месеци, обясняват от приходната агенция.
От НАП посочват още, че ако е необходимо лицата да направят промяна на осигурителния си доход след 31 март, те трябва да подадат коригираща декларация Образец 1 за съответния месец, като отбележат код корекция „К“, код за вид осигурен 22, дните в осигуряване, променения размер на осигурителния доход и процент осигурителни вноски за Държавно обществено осигуряване, Допълнително задължително пенсионно осигуряване и здравно осигуряване.
Самоосигуряващите се, които са подали декларация Образец 5 за здравно осигуряване, фонд „Пенсии“ и универсален пенсионен фонд за определени от тях периоди след 31 март, и са платили авансово осигурителни вноски върху минимален размер на осигурителния доход – по-нисък от 1077 лв., трябва да представят в НАП заличаваща декларация. Заедно с нея те трябва да подават още два формуляра, като се посочва размера на месечния осигурителен доход – не по-малък от определения за 2025 г. Осигурените на друго основание са освободени от подаването на тези декларации.
От НАП посочват, че ще информират с електронни писма самоосигуряващите се, за които се отнасят промените, както и за действията, които трябва да предприемат.
Информация за декларирането и внасянето на осигурителни вноски може да бъде получена от сайта на приходната агенция и на телефона на Информационния център на НАП 0700 18 700.
Източник: БТА
Икономика
България ще изтъкне необходимостта от правно сближаване и балансирано финансиране в енергийния сектор на неформалния Съвет на ЕС

Министерският съвет одобри позицията на България за участие в неформалното заседание на Съвета на ЕС „Транспорт, телекомуникации и енергетика“, част „Енергетика“, което ще се проведе в периода 12-13 май 2025 г. във Варшава, Полша, съобщи правителствената пресслужба. Дискусиите в рамките на неформалното заседание ще бъдат посветени на възстановяването на енергийната инфраструктура на Украйна и готовността на Украйна и Молдова за предстоящия зимен сезон. Подобряването на енергийната сигурност чрез разширен достъп до критични чисти технологии също ще бъде сред обсъжданите теми.
От МС допълват, че страната ни подчертава значението на правното сближаване с правото на ЕС, особено в енергийния сектор, и отбелязва необходимостта от балансирано разпределение на финансовите ресурси в контекста на бъдещото разширяване на Съюза. Във връзка с усилията за повишаване на енергийната сигурност, България подкрепя засиления достъп до критични чисти технологии, развитие на европейско производство и иновации, включително технологии за съхранение като ПАВЕЦ, както и ускорено изграждане на трансгранична инфраструктура и дигитализация на енергийните мрежи, с фокус върху конкурентоспособността, социалната справедливост и устойчивия енергиен преход.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Министерският съвет одобри 17 млн. лв. допълнително за изграждане на първата фаза на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци

Допълнителни разходи в размер на 17 млн. лв. по бюджета на Министерството на енергетиката за 2025 г. одобри на днешното си заседание Министерският съвет. Средствата са предназначени за Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“ за финансиране на изграждането на фаза 1 на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци, съобщиха от правителствената пресслужба.
С отпуснатите средства ще се увеличат разходите по „Политика в областта на устойчивото и конкурентоспособно енергийно развитие“, бюджетна програма „Сигурност при енергоснабдяването и при управлението на радиоактивни отпадъци и извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения“.
От МС допълват, че изграждането на Национално хранилище за радиоактивни отпадъци е задължение на България по силата на Директива 2011/70/ЕВРАТОМ за създаване на рамка на Общността за отговорно и безопасно управление на отработено ядрено гориво и радиоактивните отпадъци. Съгласно чл. 4, параграф 1 от Директивата държавите членки създават и поддържат национални политики за управление на отработено гориво и радиоактивни отпадъци. Всяка държава членка носи крайната отговорност за управлението на отработено гориво и радиоактивни отпадъци, генерирани в нея. Посочената директива е транспонирана в българското законодателство със Закона за безопасно използване на ядрената енергия.
БТА припомня, че в края на декември 2024 г. служебният министър на енергетиката Владимир Малинов заяви, че с подписването на споразумение между държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“ и Американската агенция за търговия и развитие (USTDA) не се определя бъдещето на съоръженията за съхранение на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци. Това той подчерта по време на брифинг в Министерския съвет след подписването на четири споразумения с американската агенция, едно от които е именно с предприятието „Радиоактивни отпадъци“.
„Ще извършим проучване с помощта на най-добрите експерти в света, за да видим дали има подходящи геоложки структури на територията на страната за създаване на такова хранилище, както и ще бъдат определени критериите, на които потенциално биха могли да отговарят такива структури на територията на България“, каза тогава министър Малинов.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Правителството одобри проект на рамково споразумение за заем от 250 млн. евро от Банката за развитие на Съвета на Европа

Със свое Решение Министерският съвет одобри проект на Рамково споразумение за заем в размер на 250 млн. евро между България и Банката за развитие на Съвета на Европа (БРСЕ), Механизъм за съфинансиране на Програми, съфинансирани от Европейския социален фонд плюс през 2021-2027 г. програмен период и упълномощи министъра на финансите да го подпише, съобщиха от правителствената пресслужба.
Подписването на споразумението ще допринесе за развитието на проекти в областта на социалните услуги, човешките ресурси и образованието. Чрез него ще се осигури част от необходимия финансов ресурс за покриването на националния принос по проектите, изпълнявани по програмите „Развитие на човешките ресурси 2021-2027 г.“, „Образование 2021- 2027 г.“. По този начин ще се подпомогне тяхното успешно реализиране и изпълнение на целите на тези програми, е посочено в съобщението.
Сключването на рамковото споразумение за заем е предвидено в чл. 70, ал. 4 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 година. Банката за развитие на Съвета на Европа е най-старата международна финансова институция в Европа. Основана е през 1956 година. Тя подкрепя приоритетите на Съвета за социално сближаване на хората, насърчаване на правовата държава и зачитане на човешките права. България е страна-членка на Банката от 1994 година, припомнят от правителствената информационна служба.
/ВЙ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Балканипреди 6 дни
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Европапреди 1 седмица
Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите
-
Българияпреди 1 седмица
Общински съветници в Габрово приеха годишната програма за развитие на читалищната дейност в община Габрово за 2025 година
-
Спортпреди 1 седмица
Ферлан Менди е с контузия и няма да играе за Реал Мадрид в следващите седмици
-
Обществопреди 1 седмица
Променят движението за голямото пътуване по празниците
-
Спортпреди 1 седмица
Луис Енрике: „Трябва да спечелим и втория мач, нямаме право да сваляме на гарда“