Общество
Жителите от съборените постройки в Захарна фабрика излизат на протест
Снимка БГНЕС/архив
Незаконните постройки бяха съборени в средата на април
Жителите на разрушеното гето в квартал „Захарна фабрика“ в София започват петдневен протест. Те ще се съберат в 16 часа на булевард „Сливница“ и ще го затворят за движение при пресечката с „Кукуш“, съобщи БНР.
Домовете им, които са незаконно построени, бяха съборени в средата на април. Европейският съд по правата на човека и комисарят по правата Майкъл О’Флаерти призоваха българските власти да осигурят подслон на хората, които остават без дом.
От общинската администрация обаче не могат да предложат общински жилища, защото повечето от тези хора имат адресна регистрация в други населени места.
До този момент решение не е намерено, твърдят протестиращи.
Кметът на София Васил Терзиев обяви вчера, че активно се търси решение. Част от семействата вече са настанени в центрове за временно настаняване, а на други са им предложени възможности, но те са отказали. Проблемът е труден за решаване, тъй като общината няма големи възможности да реагира в такива ситуации. Има 7 хиляди чакащи за общински жилища, информира Терзиев.
Източник: Offnews.bg
Общество
Две села в България имат по над 6000 жители

В две от българските села живеят по над 6000 души. Това показват данните за населението на страната към края на миналата година на Националния статистически институт (НСИ).
Най-голямото село у нас продължава да бъде софийското Лозен. Там в момента живеят 6592 души. На второ място е друго село от покрайнините на столицата – Бистрица. В „квартала на богатите“ населението е 6018 души.
На трето място идва силистренското село Айдемир, което бе най-голямото в България години наред. В него живеят 5058 души. Малко по-малко е населението на друго софийско село – Казичене, където жителите са 4885.
В още 5 села в България населението е над 4000 души. Това са велинградското село Драгиново (4691), карловското Розино (4315), пловдивското Труд (4039) и софийското Владая (4022).
Към 31 декември 2024 година населените места в страната са 5256, в т.ч. 257 градове и 4999 села.
Населените места без нито един жител са 199, като най-голям брой от тях се намират в областите Велико Търново (66), Габрово (64), Кюстендил (10), Кърджали (9) и София (9).
В 1258 села, или в 23.9% от населените места, живеят от 1 до 49 души включително. С население над 100 хил. души са шест града в страната, в които живее 35.5% от населението на страната.
Най-малкият град в България – Мелник става все по-малък. Към края на миналата година постоянното му население е 182 души – 96 жени и 86 мъже.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Какви мерки ще спрат инцидентите с тротинетки

Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България предлага спешни промени в закона, които да ограничат инцидентите с електрически тротинетки.
Само за седмица в страната са регистрирани над десет тежки инцидента с електрически тротинетки, много от които с деца.
Асоциацията смята, че е нужна задължителна шофьорска книжка за всички водачи на електрически тротинетки, обяви нейният представител Красимир Георгиев в интервю за телевизия „Нова нюз“.
Владислав Стоицов от Българската асоциация за електромобилност на свой ред посочи, че позволението на деца да се качват на тротинетки с голяма мощност е грешка.
„Те могат да се управляват от младежи от 14- до 16-годишна възраст само с необходимото защитно облекло и до 20 км/ч по обозначените велосипедни зони. Инфраструктурата за такива устройства е крайно недостатъчна у нас. Последните инциденти показват, че децата до 20-годишна възраст са най-податливи на произшествия. Голям проблем е карането на тротинетки в парковете, но това е нарушение на закона“, заяви Стоицов.
Красимир Георгиев отбеляза, че участниците в движението, независимо дали са на велосипедната алея, трябва да са подготвени и да притежават удостоверение за това. „Карането на тротинетка е доста по-опасно от това на велосипед. Родителите трябва да имат по-голяма отговорност, глобите за тях трябва да достигат цената на тротинетката – ако позволят на децата си да я карат, когато има риск“, заяви той.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
На 14 май – транспорт в София само под земята

Нов протест подготвят работещите в столичния градски транспорт на 14 май. Те ще изразяват недоволството си пред входовете на депата, като блокират излизането на превозни средства по всички автобусни, тролейбусни и трамвайни линии.
Протестът е организиран от синдикалните организации на Федерация на транспортните синдикати към КНСБ и Федерация на транспортните работници към КТ „Подкрепа“ във връзка с продължаващото хронично недофинансиране на сектор „Транспорт“, липсата на адекватна политика по доходите и продължаващия отказ на отговорните институции да се ангажират с реални решения.
ФТС продължава до настоява за спешно отпускане на допълнителен финансов ресурс от държавния бюджет в размер на 40,7 млн. лв., включващ 29 млн. лв. за Столичен градски транспорт, 6,5 млн. лв. за градски транспорт – Варна, 0,7 млн. лв. за градски транспорт – Русе и 4,5 млн. лв. за Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.
Заедно с работниците от дружествата от градския транспорт на гр. София от работните си места символично на този етап в протеста ще се включат и работници от „Градски транспорт“ – Варна, „Общински транспорт“ – Русе и Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.
Протестът ще се проведе на следните локации в столицата:
Бул. „Никола Мушанов“ 149, непосредствено преди входа за Трамвайно депо „Красна поляна“;
Бул. „Цар Борис III“ 126А, непосредствено преди входа за Поделение „Трамкар“;
Ул. „Подполковник Калитин“ 30, непосредствено преди входа за Трамвайно депо „Банишора“;
Научно-производствена зона Искър, ул. „5003“ № 5, непосредствено преди входа за Трамвайно депо „Искър“;
Ул. „Подполковник Калитин“ № 28, непосредствено преди входа за Тролейбусен гараж „Надежда“;
Ул. „Амстердам“ № 7, непосредствено преди входа за Тролейбусен гараж „Искър“;
Ул. „Бесарабия“ № 26, непосредствено преди входа за Тролейбусен гараж „Левски“;
Ул. „Житница“, непосредствено преди входа за автобусен гараж „Земляне“;
Ул. „Проф. Цветан Лазаров“, непосредствено преди входа за Автобусен гараж „Дружба“;
Ул. „Резбарска“, №11 1225 София, непосредствено преди входа за Автобусен гараж „Малашевци“
Ул. „Жак Дюкло“, №57 1225 София, непосредствено преди входа за Автобусен гараж „Малашевци“
Припомняме, че секторът на публичния транспорт изпитва сериозен недостиг на кадри и нарастващ натиск върху персонала, докато обемът на работа и обществените очаквания се увеличават. В тази ситуация адекватното заплащане и създаването на европейски условия на труд са не просто справедливо искане, а необходимост.
Настояваме за незабавна среща между национално представителните синдикални организации и отговорните институции в лицето на Министерство на финансите, Министерски съвет и Столична община за намиране на устойчиво решение в полза на хората, които ежедневно осигуряват мобилността в държавата, съобщиха от КНСБ.
Протестът ще бъде под надслов: „Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!“.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Балканипреди 6 дни
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Европапреди 1 седмица
Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите
-
Българияпреди 1 седмица
Общински съветници в Габрово приеха годишната програма за развитие на читалищната дейност в община Габрово за 2025 година
-
Спортпреди 1 седмица
Ферлан Менди е с контузия и няма да играе за Реал Мадрид в следващите седмици
-
Обществопреди 1 седмица
Променят движението за голямото пътуване по празниците
-
Спортпреди 1 седмица
Луис Енрике: „Трябва да спечелим и втория мач, нямаме право да сваляме на гарда“