Общество
Наем или ипотека през 2025: Кое е по-изгодно

Цените на имотите в България отново растат с рекордни темпове, такава е тенденцията и при наемите и лихвите. Въпросът дали да живеем под наем или да инвестираме в собствено жилище става все по-актуален. Ирина Цанова, изпълнителен директор на Zimoti.com, споделя повече по темата какво е по-разумно да изберем.
● Какви са основните предимства и недостатъци на наемането на жилище спрямо закупуването му чрез ипотека през 2025 година?
Изборът между наема на жилище и покупка чрез ипотека и през 2025 година зависи предимно от личната ситуация, етапа от живота, в който се намира човек, и от ясно формулираните му цели.
Наемането осигурява гъвкавост и свобода на движение, при смяна на работа или локация. То е особено подходящо за млади хора или такива, които не са се установили дългосрочно. Необходимото финансиране е ниско, тъй като се изисква само депозит и първи наем, без тежестта на начална вноска, нотариални разходи и местни данъци. Разходите по поддръжката и ремонтите не са грижа на наемателя, а се поемат от собственика на имота. Също така, наемането дава възможност да опознаеш различни квартали или типове жилища, преди да бъде взето решение за покупка.
Недостатък при наемането е, че всеки месец се заплаща за временно ползване, без да се създавa собственост. Съществува и несигурност, тъй като наемодателят може да повиши наема, да прекрати договора или да продаде имота. Наемателите в повечето случаи нямат голяма свобода да променят или подобряват пространството според вкуса и нуждите си.
През последните години стойността на жилищните имоти в България се покачва с над 10% годишно, което прави собствеността разумна дългосрочна инвестиция.
Недостатъците при покупка на жилище трябва да бъдат обмислени предварително. Началните разходи са високи, необходима е значителна първоначална вноска, която обикновено е около 15% от стойността на имота за самофинансиране, и около 6-10% за други такси в процеса (такси за нотариус, данъци, такса за учредяване на ипотека, комисионна на брокер и т.н.).
Самата ипотека е дългосрочен ангажимент, който може да стане тежък при загуба на доход, здравословни проблеми или икономически сътресения. Отговорността за всички ремонти, подобрения и поддръжка е изцяло върху собственика, което също изисква допълнително време, средства и усилия.
При покупка на ново жилище или жилище за ремонт съветвам да бъде направена добре количествената сметка за ремонта, тъй като понякога сумите за основни ремонтни дейности и обзавеждане надвишават 30% от стойността на имота. Много хора в България разумно се решават на тази стъпка – покупка – след като имат дългосрочен партньор до себе си, с който да споделят риска и разходите по ипотеката.
● Кои са основните фактори, които трябва да вземат предвид хората, когато решават между наем и ипотека?
При вземане на решение дали да живеят под наем или да закупят жилище с ипотека, е добре да се отчетат три основни групи фактори: личната житейска ситуация, финансовите възможности и пазарната среда. Нито един от тези елементи не бива да бъде пренебрегван, защото всеки от тях има дългосрочно отражение върху стабилността и качеството на живот.
На първо място стои личният контекст и дали човек тепърва започва професионалния си път, дали планира създаване на семейство, или вече има стабилни доходи и яснота къде иска да живее. Житейският етап определя дали търсим повече гъвкавост и възможност за лесна промяна на квартал или град (при наем), или дългосрочна сигурност и изграждане на актив (при покупка).
От финансова гледна точка, често се прави грешката да се сравнява месечният наем с пълната ипотечна вноска. За мен по-точното сравнение е между наема и лихвата по кредита, защото само тя представлява разход, който няма възвръщаемост. Сумата, която погасява главницата, не е разход, а форма на спестяване, тъй като тя се превръща в дял от имота, който остава собственост на купувача. Например, ако месечната вноска е 1 800 лв., от които 700 лв. са лихва, а 1100 лв. са главница, реалният разход е 700 лв., докато останалото е натрупване на стойност в актив.
Покупката на жилище с ипотека изисква първоначален капитал, добра кредитоспособност и готовност за дългосрочен ангажимент.
В България изборът между наем и покупка на жилище често е емоционален, защото домът не е просто актив, а символ на сигурност, принадлежност и успех. Над 85% от населението у нас притежава собствен имот – отражение на нашата ценностна система, което ни нарежда сред водещите страни в Европа по този показател. При по-младите поколения обаче, тази тенденция се променя и много хора са готови да живеят под наем, за да изпробват различни видове жилища и квартали, преди да решат сами да закупят имот.
● Какви са текущите тенденции на пазара на недвижими имоти в България и как те ще се развиват през следващите години?
България заема първото място в Европейския съюз по поскъпване на жилищата през последното тримесечие на 2024 година. Според официалните данни на европейската статистическа агенция Евростат, цените на имотите у нас са се увеличили с рекордните 18,3% на годишна база, което е най-високият отчетен ръст сред всички държави членки. Цените ще продължат да растат, като основните фактори са динамиката на търсенето и предлагането, лихвените проценти, нарастващите доходи, както и нарастващите разходи при строителството – цените на строителните материали продължават да растат. Търсенето на имоти остава много високо, докато предлагането не успява да отговори на пазара, особено за качествени жилища на вторичен пазар. Съответно това води до натиск върху цените, които на свой ред се покачват.
При обявяване на дата за присъединяване на България в еврозоната, очаквам, че цените ще нараснат още повече в месеците преди влизането в нея, тъй като в България има значителен обем депозити, както и средства в сивата икономика, които ще потърсят сигурност чрез инвестиция в недвижими имоти.
След присъединяването на България в еврозоната се очаква леко нарастване на лихвите по ипотечните кредити, тъй като средната лихва в страните от еврозоната е около 4-5 %, а в България в момента е около 2,5% и българските банки ще трябва да се съобразят с монетарната политика на Европейската централна банка (ЕЦБ). Очакваме тогава да се постигне баланс между търсене и предлагане и темповете за ръст на цените на пазара да се нормализират.
● Какво бихте посъветвали купувачите на жилища, които тепърва започват своето пътешествие в света на недвижимите имоти?
Съветвам купувачите преди да започнат разглеждането на недвижими имоти да направят безплатна консултация с кредитен експерт, за да се информират адекватно какъв кредит могат да получат, какви ще са месечните вноски и да финализират своето търсене като параметри за тип имот, квартал и бюджет. След като имат ясна визия, могат да започнат търсене на желания имот. Платформата Zimoti.com предлага персонализирани търсения, известия за нови оферти, пазарна оценка на имота или безплатна консултация с брокери и кредитни експерти в цялата страна.
Дали ще изберете наем или ипотека през 2025 г, зависи най-вече от личните ви приоритети и готовността да поемете дългосрочни ангажименти, а Zimoti.com е в помощ както на наематели, така и на бъдещи купувачи.
Ирина Цанова е изпълнителен директор и съосновател на портала за имоти – Zimoti.com. Работила е като Country Manager в софтуерна компания. В ролята си на ръководител Ирина е участвала в разработката на множество комплексни уеб базирани системи, включително в сферата на недвижимите имоти. Порталът за имоти Zimoti.com е създаден съвместно с партньора и Рей Кюрсон, който работи в сферата на софтуер за имоти в Лондон от 10 г., за да задоволи нуждата от модерна платформа на българския пазар, която да предоставя добавена стойност на агенциите за недвижими имоти и на потребителите.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Две села в България имат по над 6000 жители

В две от българските села живеят по над 6000 души. Това показват данните за населението на страната към края на миналата година на Националния статистически институт (НСИ).
Най-голямото село у нас продължава да бъде софийското Лозен. Там в момента живеят 6592 души. На второ място е друго село от покрайнините на столицата – Бистрица. В „квартала на богатите“ населението е 6018 души.
На трето място идва силистренското село Айдемир, което бе най-голямото в България години наред. В него живеят 5058 души. Малко по-малко е населението на друго софийско село – Казичене, където жителите са 4885.
В още 5 села в България населението е над 4000 души. Това са велинградското село Драгиново (4691), карловското Розино (4315), пловдивското Труд (4039) и софийското Владая (4022).
Към 31 декември 2024 година населените места в страната са 5256, в т.ч. 257 градове и 4999 села.
Населените места без нито един жител са 199, като най-голям брой от тях се намират в областите Велико Търново (66), Габрово (64), Кюстендил (10), Кърджали (9) и София (9).
В 1258 села, или в 23.9% от населените места, живеят от 1 до 49 души включително. С население над 100 хил. души са шест града в страната, в които живее 35.5% от населението на страната.
Най-малкият град в България – Мелник става все по-малък. Към края на миналата година постоянното му население е 182 души – 96 жени и 86 мъже.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Какви мерки ще спрат инцидентите с тротинетки

Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България предлага спешни промени в закона, които да ограничат инцидентите с електрически тротинетки.
Само за седмица в страната са регистрирани над десет тежки инцидента с електрически тротинетки, много от които с деца.
Асоциацията смята, че е нужна задължителна шофьорска книжка за всички водачи на електрически тротинетки, обяви нейният представител Красимир Георгиев в интервю за телевизия „Нова нюз“.
Владислав Стоицов от Българската асоциация за електромобилност на свой ред посочи, че позволението на деца да се качват на тротинетки с голяма мощност е грешка.
„Те могат да се управляват от младежи от 14- до 16-годишна възраст само с необходимото защитно облекло и до 20 км/ч по обозначените велосипедни зони. Инфраструктурата за такива устройства е крайно недостатъчна у нас. Последните инциденти показват, че децата до 20-годишна възраст са най-податливи на произшествия. Голям проблем е карането на тротинетки в парковете, но това е нарушение на закона“, заяви Стоицов.
Красимир Георгиев отбеляза, че участниците в движението, независимо дали са на велосипедната алея, трябва да са подготвени и да притежават удостоверение за това. „Карането на тротинетка е доста по-опасно от това на велосипед. Родителите трябва да имат по-голяма отговорност, глобите за тях трябва да достигат цената на тротинетката – ако позволят на децата си да я карат, когато има риск“, заяви той.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
На 14 май – транспорт в София само под земята

Нов протест подготвят работещите в столичния градски транспорт на 14 май. Те ще изразяват недоволството си пред входовете на депата, като блокират излизането на превозни средства по всички автобусни, тролейбусни и трамвайни линии.
Протестът е организиран от синдикалните организации на Федерация на транспортните синдикати към КНСБ и Федерация на транспортните работници към КТ „Подкрепа“ във връзка с продължаващото хронично недофинансиране на сектор „Транспорт“, липсата на адекватна политика по доходите и продължаващия отказ на отговорните институции да се ангажират с реални решения.
ФТС продължава до настоява за спешно отпускане на допълнителен финансов ресурс от държавния бюджет в размер на 40,7 млн. лв., включващ 29 млн. лв. за Столичен градски транспорт, 6,5 млн. лв. за градски транспорт – Варна, 0,7 млн. лв. за градски транспорт – Русе и 4,5 млн. лв. за Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.
Заедно с работниците от дружествата от градския транспорт на гр. София от работните си места символично на този етап в протеста ще се включат и работници от „Градски транспорт“ – Варна, „Общински транспорт“ – Русе и Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.
Протестът ще се проведе на следните локации в столицата:
Бул. „Никола Мушанов“ 149, непосредствено преди входа за Трамвайно депо „Красна поляна“;
Бул. „Цар Борис III“ 126А, непосредствено преди входа за Поделение „Трамкар“;
Ул. „Подполковник Калитин“ 30, непосредствено преди входа за Трамвайно депо „Банишора“;
Научно-производствена зона Искър, ул. „5003“ № 5, непосредствено преди входа за Трамвайно депо „Искър“;
Ул. „Подполковник Калитин“ № 28, непосредствено преди входа за Тролейбусен гараж „Надежда“;
Ул. „Амстердам“ № 7, непосредствено преди входа за Тролейбусен гараж „Искър“;
Ул. „Бесарабия“ № 26, непосредствено преди входа за Тролейбусен гараж „Левски“;
Ул. „Житница“, непосредствено преди входа за автобусен гараж „Земляне“;
Ул. „Проф. Цветан Лазаров“, непосредствено преди входа за Автобусен гараж „Дружба“;
Ул. „Резбарска“, №11 1225 София, непосредствено преди входа за Автобусен гараж „Малашевци“
Ул. „Жак Дюкло“, №57 1225 София, непосредствено преди входа за Автобусен гараж „Малашевци“
Припомняме, че секторът на публичния транспорт изпитва сериозен недостиг на кадри и нарастващ натиск върху персонала, докато обемът на работа и обществените очаквания се увеличават. В тази ситуация адекватното заплащане и създаването на европейски условия на труд са не просто справедливо искане, а необходимост.
Настояваме за незабавна среща между национално представителните синдикални организации и отговорните институции в лицето на Министерство на финансите, Министерски съвет и Столична община за намиране на устойчиво решение в полза на хората, които ежедневно осигуряват мобилността в държавата, съобщиха от КНСБ.
Протестът ще бъде под надслов: „Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!“.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Балканипреди 6 дни
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Европапреди 1 седмица
Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите
-
Българияпреди 1 седмица
Общински съветници в Габрово приеха годишната програма за развитие на читалищната дейност в община Габрово за 2025 година
-
Спортпреди 1 седмица
Ферлан Менди е с контузия и няма да играе за Реал Мадрид в следващите седмици
-
Обществопреди 1 седмица
Променят движението за голямото пътуване по празниците
-
Спортпреди 1 седмица
Луис Енрике: „Трябва да спечелим и втория мач, нямаме право да сваляме на гарда“