Общество
70% от реколтата в асеновградското село Тополово е напълно унищожена след градушката
Снимка БНТ
Описват щетите от градушката в Асеновградско вчера
70% от реколтата в асеновградското село Тополово е напълно унищожена след градушката вчера, съобщи кметът на селото по БНТ. Описването на щетите започва днес и трябва да приключи до 10 дни.
Щети има и в Бачково, Горнослав и Червен. Хората разказват, че малко след 13.00 часа се е изсипала градушка, като на места достигнала големината на орех.
„Щетите са много големи. Има много счупени стъкла на коли, разрушени покриви“, заяви Ремзие Вели Коджаали, кмет на село Тополово.
По-голямата част от земеделската продукция не е застрахована и стопаните разчитат на помощ от държавата.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Голямо задръстване на изхода на София към магистрала “Тракия“
Снимка БГНЕС
Задръстване на магистрала “Тракия“
6-километрова колона от автомобили се образува на АМ „Тракия“ на изхода на София, предаде NOVA. Движението се осъществява в най-дясната лента.
От 8 май се променя организацията на движение между 237-и и 253-и км на магистрала „Тракия“ в посока Бургас в област Сливен. Причината – ремонт на настилката. От Агенция „Пътна инфраструктура“ съобщиха, че очакваният срок за край на дейностите в участъка е 30 юни.
Дотогава трафикът ще преминава двупосочно в платното за София, в което ще бъдат обособени една лента за пътуващите към Бургас и две ленти за движещите се към столицата.
Ремонтните дейности са необходими, за да се осигури безопасността на движение през съоръженията, подчертава АПИ. От там призовават водачите да карат внимателно, да спазват правилата за движение и ограничението на скоростта и да не предприемат рискови изпреварвания, с които застрашават безопасността на всички останали пътуващи. Пътната агенция припомня, че не е разрешено използването на аварийните ленти по автомагистралите с цел по-бързо придвижване при натоварен трафик.
Източник: Offnews.bg
Общество
Две села в България имат по над 6000 жители

В две от българските села живеят по над 6000 души. Това показват данните за населението на страната към края на миналата година на Националния статистически институт (НСИ).
Най-голямото село у нас продължава да бъде софийското Лозен. Там в момента живеят 6592 души. На второ място е друго село от покрайнините на столицата – Бистрица. В „квартала на богатите“ населението е 6018 души.
На трето място идва силистренското село Айдемир, което бе най-голямото в България години наред. В него живеят 5058 души. Малко по-малко е населението на друго софийско село – Казичене, където жителите са 4885.
В още 5 села в България населението е над 4000 души. Това са велинградското село Драгиново (4691), карловското Розино (4315), пловдивското Труд (4039) и софийското Владая (4022).
Към 31 декември 2024 година населените места в страната са 5256, в т.ч. 257 градове и 4999 села.
Населените места без нито един жител са 199, като най-голям брой от тях се намират в областите Велико Търново (66), Габрово (64), Кюстендил (10), Кърджали (9) и София (9).
В 1258 села, или в 23.9% от населените места, живеят от 1 до 49 души включително. С население над 100 хил. души са шест града в страната, в които живее 35.5% от населението на страната.
Най-малкият град в България – Мелник става все по-малък. Към края на миналата година постоянното му население е 182 души – 96 жени и 86 мъже.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Какви мерки ще спрат инцидентите с тротинетки

Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България предлага спешни промени в закона, които да ограничат инцидентите с електрически тротинетки.
Само за седмица в страната са регистрирани над десет тежки инцидента с електрически тротинетки, много от които с деца.
Асоциацията смята, че е нужна задължителна шофьорска книжка за всички водачи на електрически тротинетки, обяви нейният представител Красимир Георгиев в интервю за телевизия „Нова нюз“.
Владислав Стоицов от Българската асоциация за електромобилност на свой ред посочи, че позволението на деца да се качват на тротинетки с голяма мощност е грешка.
„Те могат да се управляват от младежи от 14- до 16-годишна възраст само с необходимото защитно облекло и до 20 км/ч по обозначените велосипедни зони. Инфраструктурата за такива устройства е крайно недостатъчна у нас. Последните инциденти показват, че децата до 20-годишна възраст са най-податливи на произшествия. Голям проблем е карането на тротинетки в парковете, но това е нарушение на закона“, заяви Стоицов.
Красимир Георгиев отбеляза, че участниците в движението, независимо дали са на велосипедната алея, трябва да са подготвени и да притежават удостоверение за това. „Карането на тротинетка е доста по-опасно от това на велосипед. Родителите трябва да имат по-голяма отговорност, глобите за тях трябва да достигат цената на тротинетката – ако позволят на децата си да я карат, когато има риск“, заяви той.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Балканипреди 6 дни
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Европапреди 1 седмица
Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите
-
Българияпреди 1 седмица
Общински съветници в Габрово приеха годишната програма за развитие на читалищната дейност в община Габрово за 2025 година
-
Спортпреди 1 седмица
Ферлан Менди е с контузия и няма да играе за Реал Мадрид в следващите седмици
-
Обществопреди 1 седмица
Променят движението за голямото пътуване по празниците
-
Спортпреди 1 седмица
Луис Енрике: „Трябва да спечелим и втория мач, нямаме право да сваляме на гарда“