Свържете се с нас

Здраве

Сплинт лечение на пациенти с нарушения в челюстта и ставата

Д-р Манол Ивчев е водещ специалист по функционална дентална медицина и оклузия. Въвежда най-новите ортодонтски системи и е един от малкото специалисти в България, които лекуват холистично проблеми с темпоромандибуларната става.

Завършил е дентална медицина в Медицинския университет в София и е специализирал в САЩ, Австрия, Люксембург, Бразилия и др. Сертифициран преподавател във VieSID-Виена – институт, базиран на протоколите на световноизвестния проф. Рудолф Славичек.

Д-р Ивчев е основател на COLDY DENT Functional Atelier, където съчетава клинична практика и обучения. Преподавал е на малкото специалисти у нас, практикуващи лечение на темпоромандибуларната става.

Д-р Ивчев, какво е функционална дентална медицина?

Това е подход, който разглежда пациента цялостно, а не само локално. Вместо да се фокусира върху симптомите, търси и лекува причините за проблема. Например болката в темпоромандибуларната става, която свързва долната челюст и черепа, често е признак на по-дълбок дисбаланс.

Функционалната дентална медицина свързва всяка стъпка от лечението и проследява как промените в устната кухина се отразяват на цялото тяло.

Малко се знае за заболяванията на темпоромандибуларната става. Какво представляват те?

Това са проблеми с функцията на челюстта. Темпоромандибуларната става е онази част от тялото ни, която свързва челюстта с черепа и прави възможни говора, дъвченето, отварянето и затварянето на устата. Когато функцията ѝ е нарушена, пациентът има проблем с тези дейности.

Симптомите обикновено са пукане, щракане, прескачане на челюстта, болка в ставата или в мускулите в тази област, главоболие, отпадналост, шум в ушите. Навременната консултация и изборът на специалист са ключови за успешното лечение, защото то най-често е комплексно, не става в една-две стъпки и с едно-две посещения при зъболекаря.

Какво е сплинт и какво представлява сплинт терапията?

Това е метод на лечение с помощта на индивидуално изработени шини (сплинтове). Използвам го широко при проблеми с темпоромандибуларната става и захапката, тъй като вярвам, че е по-добрата алтернатива на хирургичната намеса.

Терапията е напълно неинвазивна и безболезнена.

Целта ѝ е да подравни челюстта и да облекчи натиска върху зъбите, мускулите и ставите. Това намалява скърцането със зъби, подобрява подравняването на захапката и с течение на времето облекчава симптоми като мускулна умора и ставно напрежение. Така се запазват зъбите здрави в дългосрочен план и се предпазва пациентът от загуба на зъби вследствие на нарушенията.

Сплинт терапията се използва и при комплексни случаи – например при пациенти с вътрекапсулни проблеми в самата става. Сплинтовете помагат за подравняване на челюстта и корекция на захапката, така че ставата започва да функционира правилно, а дискомфортът намалява.

Защо този подход не се прилага във всички дентални практики?

Често се търсят бързи решения. Но зъбите са част от сложна система – заедно с челюстите, ставите и дори стойката на тялото. Промяната в темпоромандибуларната става може да повлияе и на други части на организма, затова изолираното лечение крие рискове.

Освен това, комплексният подход изисква сериозно ноу-хау, инвестиции в скъпа апаратура и дългогодишно обучение. Затова този тип специалисти в България сме малко.

При какви симптоми е препоръчителен функционалният подход?

Бих казал – при всички. Той е подходящ не само при наличие на болка, но и за профилактика. А е безценен при комплексните дентални случаи, които не могат да се решават на парче. Там неправилно подреденото лечение струва допълнително време, нерви, болка и финансови ресурси на пациента.

Ние взимаме предвид цялата медицинска история – травми, начин на живот, качеството на съня. Всички тези фактори влияят върху зъбите и нервната система и трябва да се отчитат при всяка интервенция.

Кои симптоми за проблеми с темпоромандибуларната става могат лесно да бъдат разпознати от пациентите?

Както споменах, най-често пациентите съобщават за пукане или щракане в челюстта – постоянно или периодично. Другият най-чест симптом е болката в тази област.

Съществуват и по-скрити симптоми, които невинаги свързваме с дентален проблем – като необяснимо главоболие, постоянен шум в ушите, болки в раменете.

Какво да следят пациентите?

Ако сте претърпели травма – не само в областта на главата – и след нея се е появило пукане в челюстта, потърсете консултация. Дори симптомите да отшумят, е важно да се провери дали не са настъпили нарушения. Много често такива травми се случват при падане с тротинетки или велосипеди.

Дори и без травма – ако челюстта заема необичайна позиция, измества се встрани, прескача, изпитвате затруднение да отворите или затворите устата – също е добре да се консултирате. При неотшумяващ шум в ушите и неотшумяващо главоболие – също е добре да се отхвърли проблем с челюстта.

Златното правило важи и тук: колкото по-рано се открие проблемът, толкова по-бързо и успешно е лечението.

Каква е правилната стратегия за успешно лечение?

На първо място – комплексен подход. Както споменах, важно е да се направи консултация с други специалисти – остеопат, логопед, мануален терапевт. След това следва прецизна диагностика и изготвяне на индивидуален лечебен план. Не започваме директно с корекции, а търсим и отстраняваме причината стъпка по стъпка.

Използваме и специфичен диагностичен метод – кондилография. Това изследване проследява движението на ставите в покой и при движение, и показва дали има нарушения. То е задължително преди началото на сплинт терапията.

Какви са симптомите при децата?

До голяма степен те са същите като при възрастни – болки в областта на челюстта, щракане, главоболие, шум в ушите, трудности при хранене и други.

Как се лекуват тези проблеми при деца?

Отново холистично и внимателно – без прибързано ортодонтско лечение. Детският организъм е в растеж, затова първо трябва да се уверим, че този растеж е балансиран – в костите, стойката, функциите на говорния апарат и други системи. Обикновено започваме със сплинтове – щадящ метод, който не включва хирургия и не причинява болка.

Какъв е подходът при нужда от ортодонтско лечение?

Преди всяко ортодонтско лечение трябва да се оцени състоянието на дъвкателните мускули и темпоромандибуларната става. Много пациенти идват при нас след неуспешно ортодонтско лечение, при което не е била отчетена позицията на долната челюст. Дори перфектно подредените зъби могат да доведат до сериозни проблеми, ако тази позиция е нарушена.

Затова не поставяме брекети или алайнери, преди да се уверим, че ставата и захапката са правилно позиционирани и че няма по-належащи дентални проблеми – като възпаления, заболявания на венците и други.

Как функционалната дентална медицина се прилага в естетичната стоматология?

Естетиката и функцията вървят ръка за ръка. Преди всяка естетична процедура е необходимо да се изключат функционални проблеми. В противен случай, неправилно планираните корекции могат да отключат нови усложнения.

Функционалната дентална медицина не се ограничава до външния вид – тя гарантира хармония между естетика, правилна захапка и цялостно здраве.

Източник: Offnews.bg

Здраве

Всяко седмо българче е със затлъстяване

Всяко седмо българче на възраст между 5 и 19 г. страда от затлъстяване, по засегнати са момчетата. Честотата на затлъстяването при населението от 19 до 75+ години е 21,4% или всеки пети (при мъжете – 23,2%, а при жените – 20%) като преобладават леките степени на затлъстяване.

Проблемът се увеличава значително с възрастта (4,5 пъти при мъжете и 2,5 пъти при жените). Най-висока е честота при възрастовата група 60-74 години (при мъжете 30,8% и при жените 29,3%).

Това показва Националното проучване на факторите на риска за здравето сред населението в Република България през 2020 г., проведено от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) в рамките на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести.

Националната кампания „Здраве с нашия вкус“ поставя във фокуса на общественото внимание здравословното хранене. Целта ѝ е да подобри здравната и хранителната култури на българите, както и информираността за превенцията на сериозни заболявания сред населението ни, причинени от вредни храни и навици.

Кампанията се организира от верига частни лаборатории в партньорство с Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“ като стартът ѝ е в навечерието на Европейската седмица по обществено здраве, която тази година е от 12 до 16 май.

Статистиката сочи още, че България е на предпоследно място сред държавите членки на ЕС по показателя ежедневна консумация на 5 порции плодове и зеленчуци сред хората над 15-годишна възраст. След нас е само Румъния.

Кампанията „Здраве с нашия вкус“ поставя акцент върху консумацията на български плодове и зеленчуци, които имат положително въздействие върху здравето на нацията. В този контекст водещи специалисти ще разкрият в поредица от информационни материали връзката между здравето на българите и родните плодове и зеленчуци.

Лекари ще посочат какво още е препоръчително да поставяме на трапезата, каква да е физическата ни активност и кои важни показатели за здравето да следим.

Продължителността на инициативата е шест месеца като в този период във всички филиали на лаборатория „Рамус“ в страната ще се извършват специални пакети от изследвания, чрез които могат да бъдат установени проблеми или дефицити, причинени от нездравословното хранене.

Посланици на кампанията „Здраве с нашия вкус“ са Лора Христова, медалистка от европейски първенства по биатлон за девойки и носителка на световни титли по летен биатлон за девойки, и Радослав Янков, най-добрият български сноубордист, носител на големия Кристален глобус в паралелните дисциплини през 2016 г. за FIS и носител на малкия Кристален глобус през 2017 г. в паралелния гигантски слалом за FIS.

Янков има постигнати също 12 подиума, от които 4 победи за Световната купа по сноуборд, участник е и в три Олимпиади. Двамата са категорични, че здравето е първият връх, който трябва да се покори преди световните класирания. А до него се стига с добра храна, профилактични изследвания и спорт.

В хода на кампанията „Здраве с нашия вкус“ ще се проведат събития, посветени на здравословното хранене.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

МЗ: Само 2,5 минути без кислород могат да увредят необратимо мозъка

предупреждение

Снимка Министерство на здравеопазването

Опасно предизвикателство в TikTok

Министерството на здравеопазването предупреждава за опасно „предизвикателство“ в социалните мрежи. При него деца се състезават да задържат дишането си или по друг начин да блокират достъпа на кислород до тялото.

С цел превенция и информиране на родителите и децата за потенциалните рискове от подобни „игри“, Министерството се обърна към педиатрите от СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“.

Да не дишаш 3 минути: Спасиха дете след опасна игра в TikTok

Само 2,5 минути без кислород могат да доведат до необратими увреждания на мозъка. Това състояние се нарича хипоксия – недостатъчно снабдяване на клетките и тъканите с кислород.

В първите секунди се наблюдават: ускорен пулс, намалена двигателна активност, нарушено съзнание, нарушения в сърдечния ритъм.

Ако не се реагира незабавно, настъпват загуба на съзнание и мозъчни увреждания. Последствията могат да бъдат постоянна инвалидизация или фатален изход.

Министерството на здравеопазването е категорично, че „предизвикателствата“ в социалните мрежи, които поставят в риск живота и здравето на децата, не бива да се подценяват. Оттам призовават родителите да бъдат внимателни и да предупреждават децата си за рисковете от подобни „предизвикателства“.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Искат промяна на условията за получаване на протези

Протестна нота, свързана с проблеми при кандидатстване за отпускане на необходимите помощни средства за хората с увреждания, внесоха в парламента представители на Сдружение „Достойнство 2023“.

Нотата е адресирана до Министерството на здравеопазването (МЗ), Комисията по здравеопазване в 51-вото Народно събрание, Комисията за защита от дискриминацията (КЗД) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), пише БТА.

От правозащитната организация настояват за незабавно изслушване на всички организации, представляващи интересите на хората с увреждания, пред здравната комисия и МЗ, както и за сформиране на работни групи, които да дискутират промени в законодателството. От сдружението искат ясна дефиниция кое средство се явява помощно и кое представлява медицинско изделие.

Общността на хората с различни увреждания в България надхвърля един милион души, а близо 50 000 българи живеят с протезирани крайници, каза за БТА Павлина Григорова от Сдружение „Достойнство 2023“. Основно нещо, с което се сблъскваме напоследък, са системните откази за отпускане на помощни средства, при които няма мотиви, каза тя. Когато се потърсят мотиви от здравната каса, никой не отговаря, добави тя. Не можеш да кажеш на пациент с множествена склероза, че няма да му отпуснеш помощни средства, защото му плащаш лечението, каза Григорова.

Има два основни проблема при протезиране на крайници след ампутация, каза тя. Единият са ограниченията по договорите с НЗОК, заради които пациентите са обвързани с една конкретна фирма за изработка и ремонт на протези. Липсва и достатъчно финансиране, тъй като сумите, които здравната каса отпуска, покриват само базови протези, които често не отговарят на нуждите на пациента, заяви тя.

Изборът на колички, както и сумите, за които частично заплаща НЗОК, са изключително ограничени. Освен това са много тежки, каза още Григорова. По думите ѝ децата с ограничена мобилност също не получават нужното финансиране от здравната каса, за да им бъдат осигурени необходимите помощни средства. Григорова коментира и нуждата от лифтери – устройства, които повдигат пациентите от леглото, както и специализирани медицински легла за домашна употреба, които са изцяло непокрити от здравната система.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Политикапреди 45 минути

Парламентът преизбра Пламен Иванов за председател на Бюрото за контрол на СРС

Икономикапреди 48 минути

Над 89 000 разрешителни за работа и пребиваване са дадени на висококвалифицирани работници от държави извън ЕС през 2023 г., отчита Евростат

Българияпреди 49 минути

Бюджет от 10,5 млн. лв. утвърдиха общинските съветници в Опака

Икономикапреди 50 минути

Летище Бургас обяви дата за първия полет по силата на договорено сътрудничество между българска компания и чуждестранен туроператор

Спортпреди 50 минути

Бившият защитник на Манчестър Юнайтед Гари Невил смята, че Ламин Ямал е най-добрият тийнейджър във футбола

Икономикапреди 53 минути

С над 20 процента поевтинява токът за българския бизнес за утре

Българияпреди 53 минути

МТСП връчи Отличителния знак за значими постижения в изпълнение на политиката по равнопоставеност на жените и мъжете

Спортпреди 54 минути

Шави за критиките към Анчелоти: „Натискът в Испания е огромен“

Българияпреди 54 минути

Общо 380 противоградни ракети са изстреляни над Хасковска област при бурята в сряда, по данни на Областна администрация

Културапреди 54 минути

Отиде си актьорът от Сатирата Стефан Стефанов

Святпреди 56 минути

Папа все още няма, но има чайка суперзвезда

Балканипреди 56 минути

Турското МВнР: Докладът на ЕП за Турция съдържа „изопачени, предубедени и нереалистични“ твърдения

Икономикапреди 5 дни

Тръмп изслушва и дава обратна връзка, според ръководителя на германския софтуерен гигант САП

Балканипреди 5 дни

Здравословното състояние на сръбския президент Вучич е стабилно и задоволително, заяви лекар от болницата, в която е настанен той

Икономикапреди 5 дни

Средствата от Плана за възстановяване и устойчивост са една трета от европейското финансиране, каза Томислав Дончев

Обществопреди 5 дни

Стотици щурмуваха стоматологичната клиника, в която почина 6-годишно дете

Икономикапреди 4 дни

Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ

Обществопреди 4 дни

Днес е поклонението пред оперния певец Богомил Спиров

Българияпреди 4 дни

Временна организация на движението е въведена на Дунав мост при Русе заради ремонт, предупреждава „Гранична полиция“

Балканипреди 4 дни

Румънската евродепутатка Диана Шошоака „гласува“ за Влад Цепеш и Николае Чаушеску

Балканипреди 5 дни

Над 223 хиляди румънци в чужбина са гласували за президент към 15 ч. румънско време

Българияпреди 5 дни

Мотоциклетист е пострадал в катастрофа по пътя между Казанлък и Мъглиж, съобщиха от полицията

Българияпреди 5 дни

Северозападна България има всичко, за да развива туризъм, въпросът е кой и колко ще работи, за да го покаже, каза министър Боршош

Балканипреди 5 дни

Ердоган: Всички бъдещи преговори за Кипър ще се водят между две държави, основани на „суверенно равенство“, а не между две общности

Новини