Свържете се с нас

Икономика

Поддържането на високи вносни мита в САЩ може да доведе до ръст на инфлацията, безработица и забавяне на икономиката, каза Джером Пауъл

Ако бъде поддържана политиката на големи митата върху вноса в САЩ, това вероятно ще доведе до покачване на инфлацията, забавяне на икономическия растеж и ръст на безработицата. Това каза президентът на Управлението за федералния резерв (УФР) Джером Пауъл по време на пресконференция, излъчвана на живо на страницата на институцията. Изказването му последва решението на централната банка да остави без промяна основната си лихва за трети пореден път след края на двудневното си заседание по паричната политика.

„Определянето на лихвените проценти се базира на целите на УФР за постигане на максимална заетост и стабилни цени за американския народ“, посочи Пауъл, припомняйки, че инфлацията, макар и значително спаднала от най-високите си нива, все още е над целта от 2 процента. През март годишната инфлация в САЩ отслабна до шестмесечен минимум от 2,4 на сто.

По думите му е възможно инфлационните ефекти от високите вносни тарифи, които президентът Доналд Тръмп обяви през април, да бъдат краткотрайни, отразявайки еднократна промяна в ценовите нива. Президентът на УФР обаче допусна и че инфлационните ефекти може да бъдат по-трайни, като това ще завиди от размера на митата, времето, за което се отразят в цените и в крайна сметка – от стабилността на инфлационните очаквания.

„Рискове от по-висока безработица и инфлация са се увеличили“. Настоящата позиция на паричната политика на УФР е подходяща, за да може институцията да отговори своевременно на развитието на икономиката, обясни Пауъл. 

„Икономиката на САЩ все още е силна, макар и обгърната от някои много песимистични настроения от страна на потребителите и бизнеса“, посочи централният банкер.

Миналият месец президентът Тръмп отправи критики към президента на УФР. Тръмп неведнъж изрази своето разочарование, че институцията не предприема агресивно намаляване на лихвите.

В отговор на журналистически въпрос Пауъл подчерта, че призивите на Тръмп за намаление на лихвите нямат роля в решенията на УФР.

„Взимаме предвид само икономическите данни, перспективите, баланса на рисковете. Това е всичко, което ще разглеждаме“ при бъдещото определяне на паричната политика, добави Пауъл.

Той обаче изтъкна голямата несигурност около търговската политика на САЩ, като каза, че „бизнесът, пазарните участници и анализаторите – всички очакват да видят как ще се развият събитията и тогава ще можем да направим по-добра оценка за това какъв е подходящият ход за паричната политика“.

Източник: БТА

Икономика

България ще изтъкне необходимостта от правно сближаване и балансирано финансиране в енергийния сектор на неформалния Съвет на ЕС

Министерският съвет одобри позицията на България за участие в неформалното заседание на Съвета на ЕС „Транспорт, телекомуникации и енергетика“, част „Енергетика“, което ще се проведе в периода 12-13 май 2025 г. във Варшава, Полша, съобщи правителствената пресслужба. Дискусиите в рамките на неформалното заседание ще бъдат посветени на възстановяването на енергийната инфраструктура на Украйна и готовността на Украйна и Молдова за предстоящия зимен сезон. Подобряването на енергийната сигурност чрез разширен достъп до критични чисти технологии също ще бъде сред обсъжданите теми.

От МС допълват, че страната ни подчертава значението на правното сближаване с правото на ЕС, особено в енергийния сектор, и отбелязва необходимостта от балансирано разпределение на финансовите ресурси в контекста на бъдещото разширяване на Съюза. Във връзка с усилията за повишаване на енергийната сигурност, България подкрепя засиления достъп до критични чисти технологии, развитие на европейско производство и иновации, включително технологии за съхранение като ПАВЕЦ, както и ускорено изграждане на трансгранична инфраструктура и дигитализация на енергийните мрежи, с фокус върху конкурентоспособността, социалната справедливост и устойчивия енергиен преход.

/ВЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Министерският съвет одобри 17 млн. лв. допълнително за изграждане на първата фаза на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци

Допълнителни разходи в размер на 17 млн. лв. по бюджета на Министерството на енергетиката за 2025 г. одобри на днешното си заседание Министерският съвет. Средствата са предназначени за Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“ за финансиране на изграждането на фаза 1 на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци, съобщиха от правителствената пресслужба.

С отпуснатите средства ще се увеличат разходите по „Политика в областта на устойчивото и конкурентоспособно енергийно развитие“, бюджетна програма „Сигурност при енергоснабдяването и при управлението на радиоактивни отпадъци и извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения“. 

От МС допълват, че изграждането на Национално хранилище за радиоактивни отпадъци е задължение на България по силата на Директива 2011/70/ЕВРАТОМ за създаване на рамка на Общността за отговорно и безопасно управление на отработено ядрено гориво и радиоактивните отпадъци. Съгласно чл. 4, параграф 1 от Директивата държавите членки създават и поддържат национални политики за управление на отработено гориво и радиоактивни отпадъци. Всяка държава членка носи крайната отговорност за управлението на отработено гориво и радиоактивни отпадъци, генерирани в нея. Посочената директива е транспонирана в българското законодателство със Закона за безопасно използване на ядрената енергия.

БТА припомня, че в края на декември 2024 г. служебният министър на енергетиката Владимир Малинов заяви, че с подписването на споразумение между държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“ и Американската агенция за търговия и развитие (USTDA) не се определя бъдещето на съоръженията за съхранение на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци. Това той подчерта по време на брифинг в Министерския съвет след подписването на четири споразумения с американската агенция, едно от които е именно с предприятието „Радиоактивни отпадъци“.

„Ще извършим проучване с помощта на най-добрите експерти в света, за да видим дали има подходящи геоложки структури на територията на страната за създаване на такова хранилище, както и ще бъдат определени критериите, на които потенциално биха могли да отговарят такива структури на територията на България“, каза тогава министър Малинов.

/ВЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Правителството одобри проект на рамково споразумение за заем от 250 млн. евро от Банката за развитие на Съвета на Европа

Със свое Решение Министерският съвет одобри проект на Рамково споразумение за заем в размер на 250 млн. евро между България и Банката за развитие на Съвета на Европа (БРСЕ), Механизъм за съфинансиране на Програми, съфинансирани от Европейския социален фонд плюс през 2021-2027 г. програмен период и упълномощи министъра на финансите да го подпише, съобщиха от правителствената пресслужба.

Подписването на споразумението ще допринесе за развитието на проекти в областта на социалните услуги, човешките ресурси и образованието. Чрез него ще се осигури част от необходимия финансов ресурс за покриването на националния принос по проектите, изпълнявани по програмите „Развитие на човешките ресурси 2021-2027 г.“, „Образование 2021- 2027 г.“. По този начин ще се подпомогне тяхното успешно реализиране и изпълнение на целите на тези програми, е посочено в съобщението.

Сключването на рамковото споразумение за заем е предвидено в чл. 70, ал. 4 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 година. Банката за развитие на Съвета на Европа е най-старата международна финансова институция в Европа. Основана е през 1956 година. Тя подкрепя приоритетите на Съвета за социално сближаване на хората, насърчаване на правовата държава и зачитане на човешките права. България е страна-членка на Банката от 1994 година, припомнят от правителствената информационна служба.

/ВЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 10 минути

България ще изтъкне необходимостта от правно сближаване и балансирано финансиране в енергийния сектор на неформалния Съвет на ЕС

Икономикапреди 11 минути

Министерският съвет одобри 17 млн. лв. допълнително за изграждане на първата фаза на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци

Икономикапреди 14 минути

Правителството одобри проект на рамково споразумение за заем от 250 млн. евро от Банката за развитие на Съвета на Европа

Българияпреди 16 минути

Общинският съвет на Лъки прие бюджет на общината за 2025 г. от близо 8 млн. лева

Българияпреди 17 минути

Министерският съвет одобри програма с 43 мерки, свързани с пътна безопасност

Българияпреди 18 минути

Министерският съвет прие промяна, с която поставя под контрол нови девет вещества, чрез включването им в забранителен списък

Икономикапреди 19 минути

Проект за Споразумение за сътрудничество между България и ЕБВР одобри правителството

Българияпреди 21 минути

С решение на Министерския съвет се отпускат 17 737 лева за рехабилитация на военноинвалиди

Българияпреди 22 минути

Кабинетът одобри Списък на продуктите, свързани с отбраната, както и на изделията и технологиите с двойна употреба, подлежащи на контрол при внос

Балканипреди 22 минути

За първи път генерал от турските въоръжени сили е назначен на ръководна позиция в НАТО

Икономикапреди 23 минути

Санират седеметажен блок в Лом с безвъзмездно финансиране

Святпреди 23 минути

„Хамас“ съобщи, че води ожесточени сражения с израелските сили в ивицата Газа

Обществопреди 5 дни

Стотици щурмуваха стоматологичната клиника, в която почина 6-годишно дете

Балканипреди 5 дни

Здравословното състояние на сръбския президент Вучич е стабилно и задоволително, заяви лекар от болницата, в която е настанен той

Икономикапреди 5 дни

Средствата от Плана за възстановяване и устойчивост са една трета от европейското финансиране, каза Томислав Дончев

Балканипреди 5 дни

Ердоган: Всички бъдещи преговори за Кипър ще се водят между две държави, основани на „суверенно равенство“, а не между две общности

Икономикапреди 4 дни

Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ

Обществопреди 4 дни

Днес е поклонението пред оперния певец Богомил Спиров

Българияпреди 4 дни

Временна организация на движението е въведена на Дунав мост при Русе заради ремонт, предупреждава „Гранична полиция“

Балканипреди 4 дни

Румънската евродепутатка Диана Шошоака „гласува“ за Влад Цепеш и Николае Чаушеску

Българияпреди 5 дни

Северозападна България има всичко, за да развива туризъм, въпросът е кой и колко ще работи, за да го покаже, каза министър Боршош

Българияпреди 5 дни

Вино от 23 изби, местна кухня, джаз и рок имаше през последните два дни на фестивала „Винофрения“ в Русе

Българияпреди 5 дни

Загина 26-годишен мотоциклетист на международния път за граничен пункт „Лесово”

Святпреди 5 дни

Израелските военни изпращат повиквателни на хиляди резервисти, съобщават израелски медии

Новини