Темида
Каква е версията на убиеца на Иван Владимиров-Нав? Присъда: 18 години в ареста

Софийският градски съд осъди на 18 години затвор Румен Тонев за убийството на психолога Иван Владимиров – Нав. По-рано днес прокуратурата поиска между 15 и 20 години затвор за убийството.
Тонев ще трябва да търпи присъдата при първоначален строг режим, но общия размер ще бъде приспаднат престоя му в ареста.
Присъдата не е окончателна.
Близките на Владимиров обявиха, че ще искат по-тежки наказания. Тонев не коментира присъдата си, а прокуратурата заяви, че първо ще се запознае с мотивите на съда, след което ще бъде направена преценка дали наказанието да бъде протестирано.
Психологът Иван Владимиров – Нав беше застрелян във входа на блока, в който живее, на 8 февруари 2023 г. вечерта. Според обвинението Тонев е стрелял с пистолет “Байкал”. Освен това данни от разследването показват, че Тонев е осъждан на глоба през 1996 г. за незаконно притежаване на боеприпаси. Той е платил глобата си и е реабилитиран. Според прокуратурата, вечерта на убийството, около 22:30 ч., Владимиров е отишъл до дома на съседа си. Поводът бил зацапване с черна субстанция, наподобяваща машинно масло, по входната врата на дома му, като това не се случвало за първи път. Двамата провели кратък разговор, който прераснал в словесен конфликт, в хода на който обвиняемият взел от дома си законно притежавания си пистолет, марка „Байкал“, който бил зареден, насочил го към главата на Владимиров и стрелял.
Експертиза показа, че между убития психолог Иван Владимиров – Нав и убиеца му е имало около един метър разстояние. Стрелящият е бил на етажната площадка, извън дома си, показва заключението. Изстрелът е произведен с дясната ръка, а пистолетът е бил на сантиметри от главата на убития, посочват вещите лица.
В последната си дума пред съда обвиняемият на убийството на психолога Иван Владимиров – Нав разказа своята версия за случилото се на 8 февруари 2023 г., предаде БНТ.
Румен Тонев заяви, че експертизата, описваща психологическото му състояние, не е точна. Въпреки че в експертизата е посочено, че не е изпитал страх, едно от вещите лица казало, че все пак Тонев го е било страх. Иван Владимиров бил на 2 метра от Тонев, след като той взел пистолета си. По думите на Тонев Владимиров искал да го удари с метален ключ за колело. Непосредствено преди изстрела Иван Владимиров е направил крачка към Тонев, а самият той не е излизал от апартамента си.
Според подсъдимия изчисленията на вещите лица са предположения и не отговарят на истината. Експертизата сочи, че разстоянието между Иван Владимиров и дулото на пистолета е 10 см, но Тонев отрече това. Каза още, че трябвало вещите лица да направят експеримент с пистолета му и защото не са го направили, експертизата им е грешна.
Тонев коментира и пледоарията на защитника на семейството на психолога – адвокат Борис Акалиев. В нея той обясни, че Нав се опитвал да облагороди двора и кооперацията, но Тонев не искал. Румен Тонев каза че това не е истина и че споровете възниквали, защото Иван Владимиров постоянно вдигал шум и не се съобразявал с молбите му да пази тишина.
Според Тонев във фаталната вечер на 8 февруари Иван Владимиров дошъл да се саморазправя с него с метален прът. Тогава Тонев го напръскал със сълзотворен спрей. Първоначално побягнал заради спрея, но после се върнал с металната тръба. Тогава Тонев се върнал и взел пистолета си от масата. Според него това е било самоотбрана, а не планирано убийство.
Според прокуратурата убийството е станало на първия етаж на площадката на жилищен блок на ул. „Черковна“, а Тонев е стрелял с личния си пистолет и умишлено е умъртвил психолога. Затова обвинението поиска над 15 години затвор. Подсъдимият обаче заяви, че обвинението на прокурора било изградено на предположения и нямало безспорни доказателства.
Източник: Offnews.bg
Темида
40 юристи срещу референдума за еврото: Това е суспендиране на конституцията

Свикването на противоконституционен референдум, съзнателно или не, цели суспендиране на българската Конституция, заявяват 40 преподаватели от юридическите факултети на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Нов български университет, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“, цитирани от правния портал lex.bg.
Те призовават професионалната общност на българските юристи да заеме категорична позиция в защита на върховенството на правото и на развитието на България като демократична европейска държава, в съответствие с Конституцията и международните ангажименти на страната.
Поводът за апела им е предложението на президента Румен Радев Народното събрание от четвъртък да свика референдум, на който да бъде поставен въпросът: „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?“.
Юристите посочват, че при наличието на Решение №3 от 8 февруари 2024 г. по к.д. №13/2023 г. на Конституционния съд свикването на подобен референдум би представлявало нарушение на Конституцията. „Правно необосновано е президентът на Републиката да предлага на българския парламент да пренебрегне конституционната уредба на страната и задълженията ѝ като член на Европейския съюз“, пишат те.
„Такъв акт подкопава доверието между България и нейните партньори, уронва международния ѝ авторитет и най-вече поставя под въпрос конституционните устои на българската демократична държава и принципа на върховенството на правото – основополагащ за българския правен ред“, допълват преподавателите по право. „Опитът парламентът да бъде поставен в положение да свика противоконституционен референдум представлява акт, който – съзнателно или не – цели суспендиране на българската Конституция и връщане на страната десетилетия назад, зачерквайки достиженията в обществения и правния ѝ напредък след 1989 г.“, категорични са преподавателите от юридическите факултети.
Те отправят призив към професионалната общност на българските юристи да заеме категорична позиция в защита на върховенството на правото и на развитието на България като демократична европейска държава. Призовават и Народното събрание да не нарушава Конституцията и да не поставя под въпрос мястото на България в ЕС.
Източник: Offnews.bg
Темида
Масови проверки в хосписи и домове за възрастни заради имотни измами

По разпореждане на министър-председателя Росен Желязков, е в ход акция в цялата страна по проверка на хосписи, домове за възрастни хора – лицензирани заведения, или по сигнали за нерегламентирано работещи такива, във връзка с обявената преди повече от два месеца война с „имотната мафия“.
Това съобщи пред журналисти в парламента министърът на правосъдието Георги Георгиев, цитиран от БТА.
Той припомни, че първият етап от борбата срещу измамите с имоти е бил насочен към фалшивите арбитражи.
Сезирахме прокуратурата, има арестувани по някои от случаите, над 60 са сигналите, като Министерството на правосъдието вече подготви и идната седмица ще обяви за обществено обсъждане мерки за драстично затягане на режима за търговските арбитражи в България. Вторият етап беше масираната акция по проверка на различни пълномощни, само за последните две седмици на територията на София бяха осуетени две имотни измами, благодарение на сигналите и на бързата реакция на прокуратурата и МВР“, припомни той.
„Поради изключителната жестокост и нехуманност на проявите, на които ставаме свидетели, към най-уязвимите – хората от третата възраст, такива, за които няма кой да се грижи, настанени в различни хосписи, поради зачестилите случаи на злоупотреби, е в ход проверка от страна на всички държавни институции – Министерството на здравеопазването, на труда и социалната политика, на правосъдието и МВР, така че през следващите седмици да бъдат проверен всички такива заведения. Целта е да се види при какви условия се полагат грижи и има ли хора, които против волята им и в резултат на различни въздействия, са привеждани в състояние да не могат да се грижат за собствените си неща, да не разбират постъпките си, след което да им бъдат буквално отменяни имотите“, посочи Георгиев.
По думите му това е четвъртото направление на „имотната мафия“. Министърът се надява на сигнали от гражданите за работещи в техните места различни хосписи, домове за възрастни хора, като фокусът ще бъде върху нелегалните такива заведения. Инспекторите на Медицински одит и социалните служби вече работели на терен.
„Искам да дадем изключително силен сигнал – това, което се предприема не е просто спорадична акция, а държавна политика, която има за цел да пречупи гръбнака на „имотната мафия“, който е станал по-силен, отколкото предполагахме и чиято изобретателност учудва дори прокурори, съдии и полицаи“, изтъкна министърът и допълни, че вече се прави оглед дали е необходимо затягане на режима за работа на такива институции.
„Ние не обявяваме война на хосписите и домовете за възрастни хора, а на възможността нелегални такива или недобросъвестни хора, престъпници, да се възползват от уязвимите групи“, подчерта Георги Георгиев.
Темата за условията в хосписите и злоупотребите с потребители доби нова актуалност след разследване на Нова телевизия, в което се разкрива, как след мистериозна смърт и кремация на възрастни хора десетки имоти са прехвърлени на собственичка на хоспис. 70-годишната Юлияна Тончева е собственик на хоспис „Юлияна”, който се намира в столичния квартал „Бъкстон” и вече е осъждана за присвояване чрез фалшиво завещание.
Източник: Offnews.bg
Темида
Съдът отмени гаранцията от 10 хил. лева на бившия вътрешен министър Иван Демерджиев
Снимка БГНЕС/архив
Иван Демерджиев
Софийският градски съд е отменил наложената от прокуратурата гаранция от 10 000 лева на бившия вътрешен министър Иван Демерджиев, съобщи той в профила си във фейсбук.
„Това беше напълно очаквано и не ме изненадват изводите на съда, че липсват всякакви мотиви за наложената мярка, както и че от събраните по преписката доказателства „не може да се направи обоснован извод за наличието на обосновано предположение, че обвиняемият е съпричастен към извършване на престъплението, за което е привлечен към наказателна отговорност“.
Изненадва ме обаче да разбера от мотивите на съдебното определение, че по делото не са били приложени заключенията на назначените от прокуратурата основна комплексна съдебна финансово-икономическа и строително-техническа експертиза и допълнителна такава, възоснова на чиито заключения ми е повдигнато обвинение“, пише Демерджиев.
По думите му, когато ревизира наложена от прокуратурата мярка за неотклонение, съдът е длъжен да разгледа първата предпоставка за налагането на мярката – наличието на обосновано предположение за извършено престъпление.
В края на април бившият МВР шеф се озова с повдигнато обвинение за безстопанственост за близо милион и половина лева по договора за изграждането на системата за изготвяне на български лични документи.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Святпреди 7 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 3 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Политикапреди 7 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Балканипреди 3 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 3 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 3 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Българияпреди 1 седмица
Община Мирково отбелязва празника си днес с богата музикална програма
-
Икономикапреди 1 седмица
Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ