Свържете се с нас

България

Медицинските сестри трябва да се пазят, те са ключов фактор в системата на здравеопазването, каза Петя Недкова от асоциацията на професионалистите по здравни грижи

Медицинските сестри трябва да се пазят, те са ключов фактор в системата на здравеопазването, каза пред медиите Петя Недкова – председател на Националния съвет по качество на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Асоциацията е организатор на кръгла маса на тема „Проблемите на здравните грижи в България“, в която участват  експерти от областта на здравните грижи, представители на пациентски организации, висши учебни заведения и др.

Преди 10 години напускащите страната годишно медицински сестри са били около 900, сега са около 100. Въпросът  обаче е, че ние нямаме данни за тези, които завършвайки университета, веднага заминават, каза Петя Недкова. 

Поради липсата на медицински сестри, в някои страни те наистина са много уважавани и това е призивът и на Международния съвет на сестрите (ICN) – да се пазят медицинските сестри, защото те са ключов фактор в системата на здравеопазването, каза Петя Недкова. 

По време на кръглата маса, организирана от БАПЗГ, тя представи инструмента „Здравен показател“, в който има обстойни данни за медицинските сестри за период от 10 години. На следващ етап такъв „Здравен показател“ ще се състави за акушерките, рехабилитаторите, рентгеновите лаборанти и медицинските лаборанти, посочи Петя Недкова. 

Според данните от „Здравен показател“ в България през 2015 г. медицинските сестри са били 30 903,  за около 10 години – през 2024 година, броят им намалява с 30% и медицинските сестри са само 21 984, каза при представянето Петя Недкова – председател на Националния съвет по качество на БАПЗГ. Спрямо Европейския съюз (ЕС) у нас медицинските сестри са 314 на 100 000 души, докато средно за ЕС този брой е 786 на 100 000, допълни тя.

Средната възраст на медицинските сестри през 2015 г. е била 48 години, през 2024 г. тя е 49 години. У нас 20% от работещите са в пенсионна възраст, докато в другите страни от ЕС този процент е 4%, обясни Петя Недкова.

По региони броят на медицинските сестри е в следния ред: през 2015 г. в Северозападен регион са посочени 451 медицински сестри, Северен централен – 392, Североизточен – 386, Югоизточен – 408, Южен централен – 414, Югозападен – 467; докато през 2024 г. данните сочат: за Северозападен регион – 399 медицински сестри, Северен централен – 416, Североизточен – 298, Югоизточен – 356, Южен централен – 295, Югозападен – 337. 

Данните от „Здравния показалец“ показват още, че през 2015 г. броят  на завършилите медицински сестри е 739, а през 2024 г. – 547; издадените удостоверения през 2015 г. са 863, а през 2024 г. – 85. 

Липсата на кадри и прекалената натовареност на работещите медицински сестри у нас стават причина те да напускат здравната система. Прекаленото натоварване е причина за професионално прегаряне при медицинските сестри, посочи Петя Недкова. 

И аз не мога да разбера защо Министерство на здравеопазването, Здравната каса и изобщо законодателната власт не могат да наложат някакъв модел на здравна грижа – такава, че да може да се предоставя минимално качество за пациентите, коментира Петя Недкова. 

Според данни на Международния съвет на сестрите (ICN) в страни, които инвестират в медицинските сестри, освен че самите пациенти са по-доволни, те имат много по-здраво население, което означава, че медицинските сестри са ключов фактор за здравната грижа, продължи Петя Недкова. Според нея като мярка е нужно да се приеме стандарт по здравни грижи. 

Тя посочи, че трябва да има стандарти по всички медицински специалности, които да определят какво е минималното изискване за броя и квалификацията на медицинските специалисти, спрямо броя и тежестта на състоянието на пациентите. Когато няма достатъчно обезпеченост – да може да се преструктурират дейности в самите лечебни заведения, защото не може ние непрекъснато да разкриваме болници и да няма кой да роботи в тях, каза още Петя Недкова. 

Тя отбеляза, че в болниците се оставят на дежурства здравни асистенти или студенти, които могат да правят манипулации. По думите ѝ това е действителността в момента в повечето лечебни заведения. Не се изисква само да можеш да правиш манипулация, иначе всеки може да замести медицинската сестра, коментира Недкова. 

„ЕС също отчита кадрова криза на медицинските сестри, но при нас те са двойно по-малко – няма медицински сестри, които да работят. Освен това, медицинските сестри работят на няколко места, а това допълнително ги изтощава“, каза Недкова. По думите ѝ това поставя и въпроса за това как се спазва Кодексът на труда.  

Синдикатът на медицинските специалисти беше направил няколко проверки, които оповести публично преди няколко години, за това, че една медицинска сестра в рамките на един месец полага толкова извънреден труд, който по Кодекса на труда е разрешен за една година. И на това никой не обръща внимание, каза Петя Недкова. 

На 8 май 2025 г. БАПЗГ ще имат среща със Национална здравноосигурителна каза (НЗОК). Искането, което ще поставим на първи етап е от следващата година да се предприемат такива действия, че да може ние да сме договорен партньор, тоест всеки, който има регистрирана амбулатория за здравни грижи, да може да сключва договор с касата, каза Петя Недкова. Тоест да се предоставя на здравноосигурените лица безплатно  обслужване от медицински сестри, акушерки и др. специалисти, обясни Недкова. 

Тя посочи, че в момента няма кой да се грижи за хората, изписани от болница, няма кой да се погрижи за хора с инсулти, които имат нужда от раздвижване, хора с операции, които имат нужда от превръзки, сваляне на конци и хора с хронични заболявания и състояния, които трябва да бъдат наблюдавани, бременни жени, новородени деца. „Всичко това е в на рамките на нашата дейност. Ние го извършваме. Но не можем да сключим договор с касата, защото лекарите смятат, че ние ще отнемем част от техните дейности или ще дублираме техните дейности“, коментира Недкова. Дейностите са ни различни, лекарят постави диагноза и назначава лечение. Оттам нататък грижата ние сме обучени за това да извършваме тези грижи за пациентите, обясни тя. 

Не е пресилено твърдението, че ако не се вземат спешни мерки, до три години здравната система ще бъде в колапс, отбеляза Петя Недкова. „Според мен тя вече е в колапс. И аз не разбирам изобщо как ръководителите на лечебни заведения, Министерство на здравеопазването, Комисията по здравеопазване не реагират на това“, посочи още тя. 

Източник: БТА

България

Бюджет от 10,5 млн. лв. утвърдиха общинските съветници в Опака

Общинските съветници в Опака утвърдиха бюджета на общината. След разисквания с осем гласа „за“ и пет „въздържал се“ докладната записка бе приета. Гласуването на план-сметката на Община Опака е акцент в дневния ред на редовното месечно заседание на Общинския съвет (ОбС). В дневния ред на сесията бяха включени общо десет докладни записки.

Размерът на годишния бюджет на общината възлиза на 10 554 163 лв., в това число приходи за делигирани от държавата дейности в размер на 7 113 090 лв. и 3 441 073 лв. за местни дейности.

Съветниците се обединиха около становището, че още е рано да се изпълни намерението на общинската администрация за 3D възстановка на скален манастир село Крепча. С предвидените за дейността средства в размер на 26 500 лв. бе решено да се предприемат действия за проектиране реконструкция и обновяване на ВиК-мрежата в село Горско Абланово. Изтъкнато бе, че идеята за 3D възстановка на скалната обител е полезна, но ненавременна, предвид, че тепърва следва да се изготви архитектурен проект за обекта.

Капиталовата програма на Общината възлиза на малко над 905 268 лв., каза за БТА директорът на дирекция “Финансово-стопански дейности и административно обслужване“ (ФСДАО) Феим Феимов. По думите му средствата ще се вложат основно в дейности по реконструкция и рехабилитация на улици и за проектиране на част от водопреносната мрежа в населените места за преодоляване на големите загуби на вода. До момента има готови проекти за подмяната на ВиК-мрежата в града и в село Голямо Градище, припомни той. 

На заседанието общинските съветници одобриха и разходването на 44 802 лв. от преходни остатъци от 2023 г. и 2024 г. от трансфера за зимно поддържане и снегопочистване за плащане на лизингови вноски за закупения през ноември миналата година багер-товарач.

Актуализирана бе също Програмата за управление и разпореждане с имоти и вещи общинска собственост. В описанието на имотите, които общината има намерение да отдаде под наем, са вписани три имота – пасище в село Голямо Градище, спортен терен в град Опака и също пасище в Люблен.

/ТТ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

МТСП връчи Отличителния знак за значими постижения в изпълнение на политиката по равнопоставеност на жените и мъжете

Министерството на труда и социалната политика (МТСП) връчи Отличителния знак за значими постижения в изпълнение на политиката по равнопоставеност на жените и мъжете за 2024 г. Това съобщиха от социалното ведомство.

„Политиката по равнопоставеност обхваща всички области на живота и е необходимо условие и гаранция за добро управление и напредък в обществото. Българското законодателство гарантира равни права на жените и мъжете. Те обаче биха останали само на хартия без социално отговорни работодатели, организации и институции като Вас“, каза заместник-министърът на труда и социалната политика Румяна Петрова, която откри церемонията и връчи наградите на отличените.

Петкова благодари на отличените, че осигуряват по-добър баланс между личния и професионалния живот на служителите си и насърчават професионалното им развитие в своите организации. „На 26 април 2025 г. се навършиха девет години от приемането на Закона за равнопоставеността на жените и мъжете. Вашите успехи са доказателство за неговото ключово значение за прилагане на политиките за равнопоставеност и недопускане на дискриминация, които са сред приоритетите на МТСП“, допълни тя.

Призовете в осмото издание на конкурса заслужиха Общинската администрация в Ардино, Техническият университет в София, Съветът на жените в бизнеса в България, „Софийска вода“ АД, „Каменица“ АД, Община Радомир, Федерацията на независимите синдикати в земеделието, Национална електрическа компания ЕАД и „Експириън България“ ЕАД.

Поне 33% от директорските позиции в публични дружества, регистрирани на борсата, да са заети от по-слабо представения пол, предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на мъжете и жените. Определеният срок за постигане на целта е 30 юни 2026 година. На 20 февруари депутатите започнаха обсъждането на промените на първо четене, но заседанието беше прекратено заради липса на кворум. 

/БИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Общо 380 противоградни ракети са изстреляни над Хасковска област при бурята в сряда, по данни на Областна администрация

Общо 380 противоградни ракети са изстреляни над територии на Хасковска област с цел да бъдат ограничени щетите от градоносните облаци в сряда, обобщиха от пресслужбата на администрацията на областния управител.

Действията през вчерашния ден са предприети заради разразилата се в ранния следобед градоносна буря в региона. На много места последва интензивна градушка с придружаващ силен вятър. Според информацията от Областната администрация, отчетените количества валежи на територията на областта варират между 16 и 26 литра на кв.м,  размерът на падналата градушка е достигнал до 25 мм, а поривите на вятъра – до 29 метра в секунда.

След предизвиканите от бурята щети, обстановката на територията на областта вече е нормализирана. Електрозахранването в свиленградските села Младиново и Пъстрогор, е възстановено, уточниха от Областната администрация.

/ТТ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Политикапреди 20 минути

Парламентът преизбра Пламен Иванов за председател на Бюрото за контрол на СРС

Икономикапреди 23 минути

Над 89 000 разрешителни за работа и пребиваване са дадени на висококвалифицирани работници от държави извън ЕС през 2023 г., отчита Евростат

Българияпреди 24 минути

Бюджет от 10,5 млн. лв. утвърдиха общинските съветници в Опака

Икономикапреди 25 минути

Летище Бургас обяви дата за първия полет по силата на договорено сътрудничество между българска компания и чуждестранен туроператор

Спортпреди 25 минути

Бившият защитник на Манчестър Юнайтед Гари Невил смята, че Ламин Ямал е най-добрият тийнейджър във футбола

Икономикапреди 29 минути

С над 20 процента поевтинява токът за българския бизнес за утре

Българияпреди 29 минути

МТСП връчи Отличителния знак за значими постижения в изпълнение на политиката по равнопоставеност на жените и мъжете

Спортпреди 29 минути

Шави за критиките към Анчелоти: „Натискът в Испания е огромен“

Българияпреди 29 минути

Общо 380 противоградни ракети са изстреляни над Хасковска област при бурята в сряда, по данни на Областна администрация

Културапреди 30 минути

Отиде си актьорът от Сатирата Стефан Стефанов

Святпреди 31 минути

Папа все още няма, но има чайка суперзвезда

Балканипреди 31 минути

Турското МВнР: Докладът на ЕП за Турция съдържа „изопачени, предубедени и нереалистични“ твърдения

Икономикапреди 5 дни

Тръмп изслушва и дава обратна връзка, според ръководителя на германския софтуерен гигант САП

Балканипреди 5 дни

Здравословното състояние на сръбския президент Вучич е стабилно и задоволително, заяви лекар от болницата, в която е настанен той

Икономикапреди 5 дни

Средствата от Плана за възстановяване и устойчивост са една трета от европейското финансиране, каза Томислав Дончев

Обществопреди 5 дни

Стотици щурмуваха стоматологичната клиника, в която почина 6-годишно дете

Икономикапреди 4 дни

Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ

Обществопреди 4 дни

Днес е поклонението пред оперния певец Богомил Спиров

Българияпреди 4 дни

Временна организация на движението е въведена на Дунав мост при Русе заради ремонт, предупреждава „Гранична полиция“

Балканипреди 4 дни

Румънската евродепутатка Диана Шошоака „гласува“ за Влад Цепеш и Николае Чаушеску

Балканипреди 5 дни

Над 223 хиляди румънци в чужбина са гласували за президент към 15 ч. румънско време

Българияпреди 5 дни

Мотоциклетист е пострадал в катастрофа по пътя между Казанлък и Мъглиж, съобщиха от полицията

Българияпреди 5 дни

Северозападна България има всичко, за да развива туризъм, въпросът е кой и колко ще работи, за да го покаже, каза министър Боршош

Балканипреди 5 дни

Ердоган: Всички бъдещи преговори за Кипър ще се водят между две държави, основани на „суверенно равенство“, а не между две общности

Новини