България
До края на септември се очаква в Плевен да започне обучението на първите курсисти парамедици

До края на септември се очаква в Плевен да започне обучението на първите курсисти парамедици. Това съобщиха по време на демонстрации в Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици (ПГПЧЕ) „Димитър Димов“ в града общинският съветник Ивайло Петров, парамедикът Георги Борисов и спешният медик Веселина Кехайова.
Първоначалният прием ще бъде минимум на 15 кандидати за професията. Те трябва да имат завършено средно образование, шофьорска книжка и да са здрави физически. Обучението ще бъде в една от плевенските болници, където ще бъдат и практическите занимания на бъдещите парамедици. То е редовна форма, с продължителност една година – 960 учебни часа.
Завършилите курса ще получат свидетелство за професионална квалификация „Парамедик“ – трета степен, с международна валидност. Центърът за професионално обучение „Прогрес и знание”, чиито специалисти ще извършват обучението, е лицензиран от Националната агенция за професионално обучение и образование. Квалифицираните парамедици ще имат възможността да започнат работа в болнично заведение, детска градина, детска ясла или училище. Ще получат и права за обезпечаване на спортни събития.
Община Плевен изрази готовност да бъде партньор в организацията и логистиката на курс по професията „парамедик“. Това стана на работна среща при заместник-кмета с ресор „Хуманитарни дейности“ Елина Димитрова. В срещата се включиха директорът на Дирекция „Бюро по труда“ – Плевен, Валентина Георгиева, общинският съветник Ивайло Петров, представители на Центъра за професионално обучение (ЦПО) „Прогрес и знание“ – София, началникът на отдел „Здравеопазване и социални дейности“ в местната администрация д-р Ваньо Данов.
Демонстрацията пред ученици от 11-и и 12- клас в ПГПЧЕ направиха Георги Борисов, Веселина Кехайова и Ивайло Петров. Борисов е национален координатор и член на управителния съвет на Съюза на парамедиците в България. Парамедик е от осем години. Работи в Спешна помощ. Лицензиран е в САЩ за напреднали техники за справяне с травматични пациенти в доболничната обстановка. Веселина Кехайова е спешен медик от 35 години. Ивайло Петров е собственик на линейка.
Те показаха на младежите основите на оказване на първа помощ на пострадали. Запознаха ги с оборудването и работата в линейка, сваляне и качване на носилка, поставяне на пациент в превозното средство. Разясниха как се правят основните изследвания и кардиограма, как се измерват кръвно налягане и пулс. Показаха на учениците как с елементарни техники и движения да се окаже адекватна първа помощ на пациента или пострадалия.
Обучаващите запознаха учениците с професията парамедик – откога я има в България, естеството на неговата работа в Спешна помощ, Спешно отделение и други звена, където се грижи за възрастни или хора с увреждания. Разказаха им как протича обучението за тази професия и каква е методиката. „Важно е парамедиците и всички, които са на първа линия, да бъдат добре подготвени, защото тук се борави с човешки животи“, каза Кехайова.
Специалистите добавиха, че тази професия навлиза все повече в България. Има голямо търсене и голям недостиг на такива кадри.
Източник: БТА
България
В Пловдив от днес започва ремонтът на кино „Космос“ и на площадното пространство пред него, съобщи кметът Костадин Димитров

В Пловдив от днес започва ремонтът на кино „Космос“ и на площадното пространство пред него, съобщи пред журналисти кметът на Пловдив Костадин Димитров.
Проектът е на стойност 9,9 млн. лв., осигурено е пълното финансиране и в рамките на две години Пловдив ще има още едно изключително емблематично място за култура. Пространство, където ще има не само кино прожекции, но и множество културни прояви, камерни спектакли и др., каза Димитров.
Пред медиите кметът посочи, че проектът не е получил нито един негативен отзив. Той напълно запазва автентичната архитектура отвътре и отвън на киното и първоначалните виждания на архитект Любомир Шинков, даже възстановява елементи, които през години са били разрушени или променени, поясни архитект Димитър Балджиев, автор на проекта за ремонт и възстановяване на кино „Космос“. Опитваме се да направим нова нова модерна мултифункционална зала с 599 места. Тази зала ще е еднакво адекватна и за кино, и за театър, за концерти и за пърформанси. Предвижда се още възстановяване на липсващите парапети на стълбището, изграждане на две презентационни пространства във фоайето и на конферентно пространство. Ще бъде възобновено изцяло площадното пространство отпред, като се запазва цялата растителност, предвидена е и възможност за маси за открито сервиране, а фасадата ще бъде възстановена, като ще бъдат запазени качествата ѝ такива, каквито са били първоначално, поясни арх. Балджиев.
В годините сме доказали нашия опит и качество и ще се постараем срокът от две години да го спазим и да го скъсим, заяви Димитър Телиев, изпълнителен директор на „Главболгарстрой Пловдив“, изпълнител на проекта. Той добави, че проектът е изключително предизвикателен от гледна точка на това, че е в градски условия в центъра на Пловдив.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров припомни, че строежът на киното е започнал през 1960 г., то отваря врати през 1964 г. като най-модерното кино в Пловдив. Аз лично имам много спомени и то е емблема на града. В годините много прожекции, опашки, спомням си прожекцията на филма „Междузвездни войни“, залата беше изпълнена, не само седалките, но и стълбите бяха пълни с хора, спомни си Димитров.
Източник: БТА
България
Старши комисар Тихомир Тотев бе отличен със златен медал от БЧК – Варна

Началникът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” във Варна старши комисар Тихомир Тотев бе отличен днес със златен медал от Българския червен кръст. По традиция в Международния ден на Червения кръст и Червения полумесец – 8 май, в крайморския град бяха наградени заслужили доброволци от местната организация, както и нейни партньори. Отличията връчи председателят на Областния съвет на БЧК д-р Петър Радушев. Сред гостите на тържеството бяха началникът на щаба на Военноморските сили кап. I ранг Божидар Иванов, представители на Варненската и Великопреславска митрополия, на държавната и местната власт, общественици.
През тази година БЧК награди с медали или грамоти общо 31 доброволци и партньори. Като „заслужили деятели“ бяха отличени Дияна Георгиева от Долни чифлик и Ивелина Стойкова, ръководител на Доброволния екип за работа при бедствия, аварии и кризи (ДЕРБАК). Наградените доброволци от Младежката организация на БЧК бяха шестима.
Приемам отличието с огромно признание, посочи комисар Тотев. По думите му той оценява високо наградата си, тъй като му е дадена от организация, която заедно със службата, която ръководи, работи в защита на обществото. Този медал не е оценка за моя труд, а за всичките ми колеги, посочи Тотев и подчерта, че ръководителят не би могъл да се справи без добър екип. Той допълни още, че Регионалната дирекция си партнира с БЧК не просто защото това е предвидено в законодателството, а тъй като е ясно, че винаги може да се разчита на червенокръстците.
Ръководителят на ДЕРБАК Ивелина Стойкова бе отличена заради цялостната ѝ дейност и за психологическата подкрепа, която заедно с колежката ѝ Тодорина Петкова са оказали на семействата на деца, пострадали при инцидента в Кочани (Македония) и настанени във Военноморската болница във Варна. Двете дами споделиха, че за пръв път екипът оказва подкрепа на пострадали при подобна криза. Няма златни думи, които да кажем и всичко за пострадалите и семействата да се оправи, посочи Стойкова. По думите ѝ при психологическа подкрепа се действа индивидуално. Това, което направихме през двете седмици работа с пострадалите от Кочани, бе резултат на повече от 20 години обучение в ДЕРБАК, допълни Петкова. И двете изразиха задоволство, че са успели да помогнат на семействата, с които са контактували.
Когато отиваме на място, реакцията ни зависи от бедствието, ако има жертви, протоколът е специален, допълни Петкова. Стойкова допълни, че първата задача на хората от екипа на ДЕРБАК е видят и чуят какво се случва, да се свържат с хората на място. Нужно е да се направи оценка на опасността, включително и за тези, които са дошли да помагат, защото и те са застрашени, каза Стойкова. А Петкова уточни, че от психологическа подкрепа се нуждаят и тези, които работят с пострадалите, включително и психолозите.
Източник: БТА
България
Подготвя се нова концепция за развитие и организация въздушното наблюдение на българските граници, информира вътрешният министър Даниел Митов

В момента се подготвя нова концепция за развитие и организация въздушното наблюдение на българските граници. Това посочва министърът на вътрешните работи Даниел Митов в отговор на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев относно използването на дронове от МВР, публикуван на сайта на парламента.
По думите му, във връзка с концепцията се предвижда закупуването на допълнителен брой безпилотни летателни системи (БЛС) за нуждите на Главната дирекция „Гранична полиция“. За модернизацията и повишаване на ефективността на работата на Специализирания отряд за борба с тероризма също е планирано закупуването на допълнителен брой БЛС, допълва Митов.
В отговора си той посочва, че структурите в МВР, които използват дронове са Главната дирекция „Гранична полиция“, Главната дирекция „Национална полиция“, Столичната и областните дирекции на МВР, Главната дирекция „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“, Главната дирекция „Борба с организираната престъпност“ и Главната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
Дроновете се използват основно за участие в спасителни операции, за издирване на изчезнали хора, при специализирани полицейски операции, локализиране на активни огнища, за наблюдение на пътния трафик и други, се посочва в отговора на министъра.
БТА припомня, че преди месец министър Даниел Митов обяви, че ще бъде закупена радиолокационна система за сваляне на дронове за нуждите на „Гранична полиция“.
Отново в началото на април, след като дрон беше засечен в пространството около Летище „Васил Левски“ – София, правителството одобри изменения в Закона за гражданското въздухоплаване, с които се засилва контролът над използването на безпилотни летателни апарати. С промените се забраняват на законово ниво полетите с дронове без разрешение в зони с ограничения или забрани, включително в охраняемите граници на гражданските летища. Определят се и правилата, по които ще бъдат приети процедури за принудително приземяване или отстраняване на дронове, нарушаващи тези разпоредби.
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Българияпреди 1 седмица
Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца
-
Святпреди 1 седмица
Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова участва като лектор в конгрес в Женева
-
Политикапреди 1 седмица
Терзиев към ГЕРБ в СОС: Вие не сте свободни хора – казват ви какво да правите
-
Балканипреди 6 дни
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Святпреди 1 седмица
ЕФЕ: Бразилското правителство съди „Мета“ заради фалшиви реклами, използващи държавни символи