Свят
Европейският парламент отбеляза 80 години от края на Втората световна война

Европейският парламент отбеляза 80 години от края на Втората световна война. Церемонията се състоя в Страсбург, като сред гостите бяха трима ветерани от войната. Началото бе поставено с посрещането на председателката на Европейския парламент (ЕП) Роберта Мецола и председателя на Европейския съвет (ЕС) Антонио Коща. Тържествено бе издигнато знамето на Европейския съюз. Поднесен бе венец пред скулптурата „Европа в сърцето“.
Церемонията продължи в Пленарната зала на парламента с изказвания на председателя на ЕП Роберта Мецола и председателя на Европейския съвет Антонио Коща.
„Осемдесет години след като оръдията замлъкнаха в Европа, ние почитаме смелостта на тези, които се сражаваха, и саможертвата на тези, които паднаха. Спомняме си не само края на една война, но и раждането на нашия Съюз. Най-силната почит към тези, които пожертваха живота си в тази война, е не само в паметта, но и в решимостта. В решимостта ни да застанем заедно и да кажем ясно и категорично: никога повече“, каза в речта си Мецола.
„За милиони в Европа 1945 г. не донесе освобождение, а нов вид потисничество. Със затягането на хватката на Сталин над Европа се спуска желязна завеса, която разделя държави, семейства и животи. За жителите на Варшава и Рига, Братислава и Източен Берлин краят на една борба бележи началото на друга. И беше необходимо да минат десетилетия, преди да могат да бъдат наистина свободни“, допълни председателят на ЕП.
Председателят на Европейския съвет Антонио Коща благодари на ветераните за тяхната саможертва и смелост, за тяхната отдаденост в името на мира.
„Трябва да бъдем последователни във възстановяването и постигането на фундаменталната визия на Европа – един от успелите проекти на човечеството”, каза Коща и припомни, че историята е поучила хората, че мирът не е извоюван веднъж завинаги и че в този ден на мира не можем да честваме пълния мир, защото войната отново е в Европа. „Войната в Украйна е истинска атака срещу международното право”, заяви Коща.
Той отбеляза, че войната позволява на държавите членки на ЕС и на партньорите да бъдат единни – единство, което се вижда във високото ниво на сътрудничество. Коща каза още, че войната съдейства и за разширяването на Европейския съюз към Западните Балкани и други райони.
„Европейските граждани не трябва да забравяме, че мирът е наше наследство, но е и наша отговорност”, заключи Коща и призова да честваме онези, които са се борили за свободата в миналото, и тези, които се борят днес, за да отстояват тази свобода.
Тримата ветерани от войната Робер Шо, Януш Коморовски и Януш Максимович също направиха обръщения, в които призоваха да не се забравят уроците от най-тежката война в историята на човечеството.
„Бях млад белгиец, който си мислеше, че изпълнява своето задължение, това се разбираше от само себе си – бях доброволец в армията и бях част от Съпротивата и после се присъединих към американската армия. (…) Над нас винаги има облаци – мирът не е сигурен и всички ние трябва да полагаме усилия“, каза Робер Шо.
„Ние знаем колко безмилостни са национализма и идеологиите, които разделят нациите. Днес виждаме, че борбата за ценностите не е приключила. Тази борба придобива нови форми, но същността й е същата. Нека бъдещето, което изграждате, се основава на същите ценности, за които дадохме живота си. С примирение и вяра в един по добър утрешен ден ви благодарим, че можем да бъдем заедно“, каза в обръщението си Януш Максимович.
„Нека си спомним какво се случи във Варшава. Армията ни водеше битки, Полша искаше да бъде суверенна държава – това беше патриотизъм. (…) Да свалим шапка пред поколението, което изнесе на плещите си войната. Надявам се Европейският парламент, благодарение на своя ангажимент, да се превърне в пазител на мира и никога да не загърбва тези ценности.“, каза Януш Коморовски.
Церемонията завърши с изпълнение на Химна на Европа от сопраното Франческа Сортени.
Източник: БТА
Свят
Израелската армия призова за незабавна евакуация на три йеменски пристанища

Израелската армия призова да бъдат евакуирани „незабавно“ три пристанища в Йемен, предаде Франс прес, като отбеляза, че призивът беше отправен няколко дни след израелски удари по инфраструктурни обекти в Йемен, включително летището в Сана.
Ударите бяха нанесени в отговор на ракетен обстрел на летището в Тел Авив, извършен от йеменските бунтовници хуси, които контролират и Сана.
„Поради използването на морски пристанища от терористичния режим на хусите за терористични цели, призоваваме всички лица, намиращи се в тези пристанища, да напуснат района и да се отдалечат незабавно, с оглед на собствената си сигурност, до ново разпореждане“, заяви арабскоезичният говорител на израелската армия Авишай Адрае.
Той уточни, че става дума за пристанищата Рас Иса, Ходейда и Салиф.
/АГ/
Източник: БТА
Свят
На американско-иранските преговори бяха обсъдени „полезни и оригинални идеи“, заяви Оман

На четвъртият кръг от водените в Маскат ядрени преговори между Вашингтон и Техеран бяха обсъдени „полезни и оригинални“ идеи, заяви в „Екс“ оманският външен министър Бадр ал Бусаиди, цитиран от Франс прес и Ройтерс.
„Разговорите включваха полезни и оригинални идеи, отразяващи желанието за постигане на справедливо споразумение. Петият кръг ще се състои, след като двете страни се консултират с лидерите си“, подчерта той.
По-рано Техеран определи проведените преговори като „сложни, но полезни“, припомня Ройтерс. Иранският външен министър Абас Арагчи заяви, че те са били „по-сериозни и директни в сравнение с предишните три кръга“, но подчерта, че е изключено неговата страна да се откаже от обогатяването на уран.
„Иранското обогатяване на уран трябва да продължи, макар че обхватът и равнището му могат да се променят“, отбеляза той пред държавната телевизия.
/АГ/
Източник: БТА
Свят
„Хамас“ води преки преговори със САЩ в Доха

Представители на „Хамас“ и САЩ водят преки преговори в Доха, предаде Франс прес, като се позовава на свои източници в ислямисткото палестинско движение.
„Преки преговори се водят в Доха между ръководството на „Хамас“ и САЩ, като се отнасят до прекратяване на огъня, размяна на затворници (израелски заложници срещу палестински затворници) и допускането на хуманитарна помощ в Газа“, заяви един от тях. Дискусиите все още продължават, постигнат е напредък по въпроса с хуманитарната помощ и размяната на заложници, както и по въпроса за прекратяване на огъня в Газа
Израел поднови офанзивата си в Газа на 18 март, прекъсвайки двумесечното примирие, с цел да принуди „Хамас“ да освободи заложниците, задържани от нападението на 7 октомври 2023 г. Преговорите за прекратяване на боевете, водени с посредничеството на Египет, Катар и САЩ, за момента остават безплодни, отбелязва АФП.
Агенция Ройтерс също потвърждава воденето на преговори между „Хамас“ и САЩ, като напомня, че американският президент Доналд Тръмп обеща неотдавна да помогне храната да достигне до палестинците в Газа.
/АГ/
Източник: БТА
-
Святпреди 6 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 3 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Политикапреди 6 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Балканипреди 3 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 3 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 3 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Джак Дрейпър ще спори с Каспер Рууд на финала на турнира по тенис от сериите „Мастърс“ в Мадрид
-
Българияпреди 1 седмица
Община Мирково отбелязва празника си днес с богата музикална програма