Свържете се с нас

България

Участниците в конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Солун обмениха знания и опит за политиките за сближаване в образованието, знанията и уменията

Участниците в трансграничната конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, която се състоя във втория по големина град в Гърция – Солун, обмениха знания и опит по отношение на политиките за сближаване в сферата на образованието, знанията и уменията и връзката им с пазара на труда.

Конференцията се организира по проект на Българската телеграфна агенция (БТА) и се изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). 

Най-големият принос за Европа на гърците и българите, който дадоха на Европейския съюз (ЕС), са двете азбуки – гръцката и българската. Това заяви генералният директор на БТА Кирил Вълчев в началото на конференцията. Гръцката азбука и българската кирилица се прибавиха към единствената азбука на останалите 25 държави в Съюза – латиницата. Затова и днес на тази конференцията предпочетохме символно да звучат нашите богати езици, без да е нужно посредничество на английския език, посочи Вълчев. 

Неговият гръцки колега, генералният директор на информационната агенция на Гърция АНА-МПА Емилиос Пердикарис каза, че Солун заслужава званието „столица на Балканите“ и изтъкна, че това е втори път, в който участва в подобно събитие. По думите му това показва връзката, която съществува между двете страни и агенции. От момента на премахването на границите, когато България стана част от Шенген, стана много по-лесно това сътрудничество между двете страни, много по-тясно. Сътрудничеството се разпростира върху всички нива на икономическата, политическата и културната дейност, коментира още Емилиос Пердикарис.

България и Гърция показаха как трябва да се развиват отношенията между две балкански държави, посочи на форума в Солун Антон Марков, генерален консул на България в Гърция. През последните години нашите държави, като партньори в НАТО и в ЕС, показаха как трябва да се развиват бъдещите отношения между две балкански държави, които в годините имат много дълга история, каза Марков. Той изтъкна, че въпреки всичко днес показваме как сме много достойни партньори и си помагаме в трудни моменти.

Солун е център на три големи университета и един голям изследователски център с над 150 000 студенти и изследователи, каза Мария Гулапци, ръководител на отдела за подкрепа на иновациите на гръцката област Централна Македония по време на трансграничната конференция. Основният инструмент за развитието на областта е Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г., като първата ѝ ос се отнася до подкрепата на бизнеса и иновациите, посочи Гулапци. По думите ѝ стартъпи от България могат да получат подкрепа, ако прехвърлят своето седалище в Централна Македония и да развиват там своята дейност.

Програмата „Интеррег“ насърчава равнопоставеността в образованието и предотвратяването на социалното изключване, допринася за сътрудничеството между училища и университети и има за цел да развие общи образователни стратегии и инструменти, заяви Афродити Льолю от Управляващия орган на програмите за европейско териториално сътрудничество „Интеррег“. Чрез всички програми, с които участваме като управляващ орган, подкрепяме и тези в сферата на образованието, които се отнасят до темата за кохезия, посочи Льолю. Тя поясни, че „Интеррег“ е инструмент за политическа и икономическа кохезия, образование, квалификация и достъпността им.

Гръцките университети са се ориентирали вече към интернационализация и навлизат във фаза на отвореност в своето развитие на европейско равнище, каза гл.ас. Йоргос Сякас от Тракийския университет „Демокрит“ на трансграничната конференция. Въпросът не е каква е твоята работа, а какво можеш да правиш, какви са твоите умения. Днес с ChatGPT и изкуствения интелект това е още по-важно. Трябва да бъдем или отлични, или нищо няма да стане, коментира Сякас. Той съобщи, че Тракийският университет „Демокрит“ участва в 11 проекта през последния програмен период в рамките на програмата INTERREG Гърция – България.

За да осъществим енергийния преход, се нуждаем от иновативни идеи, които университетите могат да дадат. Това заяви проф. Николаос Теодосиу от Солунския университет „Аристотел“.Университетът предлага следдипломна програма за опазване на околната среда вече над 25 години, каза професорът. Той изтъкна, че програмата е една от малкото, оцелели толкова дълго, което показва значението ѝ. Теодосиу представи Мрежата на обединените нации за климатичните промени. Това е съвет за енергиен преход с цел търсене на инженери от всички специалности за подкрепа на генералния секретар на ООН по отношение на енергийния преход, което е най-голямото предизвикателство на нашата епоха, каза също Теодосиу.

В последните години се опитваме да стимулираме предприемаческата активност на студентите, заяви доц. д-р Десислава Серафимова от Икономическия университет – Варна. Опитваме се да създаваме умения в студентите за социално предприемачество, генериране на собствени идеи, свързани с устойчивост, отговорен бизнес, които биха могли впоследствие да развият като предприемачески проект и да търсят възможност за финансиране. Съвсем целенасочено в почти всички наши проекти включваме студенти и докторанти, коментира Серафимова.

Югозападният университет „Неофит Рилски“ в Благоевград усвои над 1,5 млн. лв. по програма „Еразъм+“ за последната академична година, каза доц. д-р Мирослав Терзийски от висшето учебно заведение. Той изтъкна, че университетът е дългогодишен партньор с Гърция. Една от важните инициативи по линия на ЕС, към която университетът има отношение, е Aurora – European University Alliance. В нея членуват редица европейски университети, както и университетът в Минесота, САЩ, обясни доц. Терзийски.

Източник: БТА

България

Президентът Румен Радев, кметът на Шумен и директорът на ДКТ „Васил Друмев“ откриха Международния фестивал „Друмеви театрални празници“

Президентът Румен Радев, кметът на Шумен и директорът на ДКТ „Васил Друмев“ откриха Международния фестивал „Друмеви театрални празници“. 

На церемония пред паметника на Добри Войников до шуменския театър държавният глава каза, че Шумен е известен винаги като град на първите, който именно тук води с пример и тук създава традиции. 

„Неслучайно именно тук българският театър прави своите първи крачки. Тук се поставят основите на сценичните изкуства в България, получили благодатна почва. Този театър остава неизменна и обичана част от културния живот на вашия град. И истинско доказателство е това именно, което се провежда днес – Друмевите театрални празници, които впечатляват не само с количествата на изданията, но и със своята богата, пъстра програма и мога да кажа и със своята прецизна селекция. Затова аз вярвам, че в следващите дни ще има много вълнуващи срещи на публиката с любимите артисти и вярвам, че този фестивал ще продължи да обогатява нашите културни традиции, да дава сцена на младите ни таланти и да дава простор на полета на свободния творчески дух“, каза президентът Радев.

„Честит празник, желая успех на фестивала“, добави той.

Цветя пред паметника на Добри Войников в Шумен поднесоха президентът на Република България Румен Радев, кметът на община Шумен проф. Христо Христов, министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, Ася Аспарухова, председател на Общински съвет Шумен и екипът на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“.

„Всеки, който иска да опознае историческия възход на България, трябва да посети Шумен – тук го очаква открит урок по родолюбие“, каза президентът Румен Радев на празника на града пред сградата на Община Шумен по-рано днес.

Както БТА съобщи, Международният фестивал „Друмеви театрални празници“ продължава от 11 до 16 май. Председател на журито на тазгодишното издание на форума е директорът на кукления театър в Пловдив Петър Влайков. Членове на журито са режисьорът Стефан Спасов, режисьорът от шуменския театър Благой Бойчев, музикантът от Канада Кристиян Нортон и драматургът Иван Димитров, съобщи директорът на Драматично-кукления театър (ДКТ) „Васил Друмев“ Илия Виделинов.

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Щастлива съм, че българите в Унгария са сплотени и продължават да пазят и предават на младите обичта си към Родината, българския език и традиции, каза Наталия Киселова

Щастлива съм, че българите в Унгария са сплотени и продължават да пазят и предават на младите обичта си към Родината, българския език и традиции. Това заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова на срещата си с представители на българската общност в Будапеща. Председателят на парламента е в Унгария за участие в Конференцията на председателите на парламентите на страните членки на Европейския съюз в Будапеща. 

Знам, че българите в Унгария са една от първите наши общности, възникнали извън пределите на България, посочи Наталия Киселова. Тя подчерта, че макар и не най-многобройната по численост, българската диаспора в Унгария е една от най-активните и успешно успява да съхрани своя език и култура. Това е и причината именно тук, в Будапеща, още през 1914 г. да бъде построен Български културен дом, а през миналата година да бъде открит нов Български образователен и културен център, добави председателят на Народното събрание.

Смятам, че България е в дълг към нашите сънародници зад граница, но вие сте доказателство, че когато има единомислие и общността ни действа задружно, това помага и на държавата ни да способства за добруването на българите във всички точки по света, заяви Наталия Киселова. Поздравявам ви, че сте сплотени, защото историята ни показва, че само обединени можем да постигаме целите си, обърна се тя към присъстващите. Благодаря, че ми показахте как може да се опази българското, да се предава наследеното и да се възпитава любов към Родината, заяви председателят на Народното събрание.

Наталия Киселова посети и Българската православна църква „Св. св. Кирил и Методий“, която отбелязва своя храмов празник. По този повод председателят на парламента подари на храма икона на светите братя Кирил и Методий. Тя разговаря с отец Танчо и изрази надежда, че страната ни ще продължи да подпомага усилията за поддръжка на храма, който е символ на нашата общност в Будапеща.

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова беше посрещната в новопостроената сграда на Българския образователен и културен център, изграден със съдействието на двете държави. Тя разгледа сградата, в която са разположени образователни и културни институции и граждански организации на българската общност. Председателят на парламента им дари фототипни издания на Търновската и Сребърната конституции, на съвременната българска Конституция, както и книги за българския парламент. Тя покани децата от българското училище да посетят Народното събрание при ежегодните си лагери в България.

В Унгария живеят около 6300 българи като българското малцинство е признато през 1993 г. като едно от 13-те в страната. Още в началото на миналия век българската общност основава свое дружество, училище и църква, а по-късно и културен дом. Това е най-старата българска неправителствена организация зад граница, основана с цел запазване на езика, националната идентичност и историческата памет.

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще участва на 12 май 2025 г. в Конференцията на председателите на парламентите на страните членки на Европейския съюз в Будапеща, Унгария.

Форумът ще бъде открит на 12 май 2025 г. от председателя на Унгарското национално събрание Ласло Кьовер. С уводни думи към участниците в конференцията ще се обърне министър-председателят на Унгария Виктор Орбан.

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

В Бельова църква в Самоков отвори врати неделно училище

 В храм „Рождество Богородично“ – Бельова църква в Самоков беше открито неделно училище по вероучение. Инициативата е на църковното настоятелство и неговия председател отец Любомир, съобщиха от Община Самоков. 

По повод празника на светите братя Кирил и Методий беше отслужен водосвет за освещаване на помещението, в което ще се състоят занятията. Те ще бъдат водени от Даниела Йорданова – богослов и дългогодишен преподавател.

На събитието присъстваха народните представители Младен Маринов и Валентин Милушев, кметът на община Самоков Ангел Джоргов, заместник-кметът Венета Галева, архиерейският наместник на Самоковска духовна околия отец Михаил Колев, духовници, общественици и граждани.

В словото си отец Михаил подчерта значението на вярата за съхранението на българския народ през вековете. Той посочи, че делото на светите братя Кирил и Методий е дало духовна основа на славянските народи и отбеляза, че Самоков има дълбоки духовни корени, свързани с просветителската мисия на Българската православна църква.

Кметът на Самоков Ангел Джоргов приветства инициативата и заяви, че Общината подкрепя усилията за духовно и морално възпитание на децата. Той допълни, че в близките месеци се предвижда разширяване на дейността чрез създаване на неделни училища и към други храмове в града, посочват още от местната администрация. 

„Завършила съм богословие, преподавала съм две години в училище религия и ценности. Бях поканена от отец Любомир и се съгласих. Това е огромно предизвикателство за мен и съзнавам отговорността, която поемам. Подкрепям въвеждането на добродетели и религия в училище. По покана на Министерство на образованието и Българския патриарх отец Даниил присъствах на срещата, която се проведе в София по тази тема. Няма място за притеснение от страна на родителите, че в тези часове ще се говори само за религия”, подчерта преподавателят Даниела Йорданова.

Часовете по религия и добродетели ще бъдат време, през което децата ще се учат на добродетели, на ръкоделие, занаятчийство, опазване на околната среда, засаждане на цветя и не на последно място – да им се осигури една социална среда за общуване без мобилни устройства. Няма възрастови ограничения, а продължителността на заниманията ще бъде около час и половина.

Отец Любомир обяви, че освен занятия по вероучение, училището ще предлага и грънчарска работилница, в която децата ще се запознаят с основите на традиционния занаят.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 30 минути

САЩ съобщават, че са сключили споразумение с Китай, а подробностите ще бъдат представени утре

Балканипреди 31 минути

На парламентарните избори в Албания са гласували 41,6 процента от имащите право на глас, показват предварителни данни на албанската ЦИК

Спортпреди 45 минути

Интер (Милано) се наложи над Торино като гост и отново се изравни с Наполи на върха в Серия А

Святпреди 48 минути

Израелската армия призова за незабавна евакуация на три йеменски пристанища

Спортпреди 52 минути

Атлетик Билбао победи Алавес с автогол и почти си гарантира квота за Шампионската лига

Икономикапреди един час

Вицепремиерът Томислав Дончев смята, че предложението за референдум за еврото допълнително разделя българското общество

Святпреди един час

На американско-иранските преговори бяха обсъдени „полезни и оригинални идеи“, заяви Оман

Спортпреди един час

Гьозтепе на Станимир Стоилов направи реми с Хатайспор в турската Супер лига

Спортпреди един час

Христо Янев след победата над Крумовград: „Преборихме съперника“

Балканипреди един час

Убедителна победа на управляващата Социалистическа партия предвижда екзитпол след днешните парламентарни избори в Албания

Святпреди един час

„Хамас“ води преки преговори със САЩ в Доха

Спортпреди един час

ВАСК и Марица са шампионите за 2025 в турнира за волейболни звезди на бъдещето в България

Балканипреди 3 дни

АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган

Балканипреди 3 дни

Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната

Святпреди 3 дни

Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана

Балканипреди 3 дни

Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета

Бизнеспреди 5 дни

Нова война | Индия нанесе удари по Пакистан

Балканипреди 3 дни

Конституционният съд на Румъния да може да анулира избори само въз основа на добре обоснована жалба, предвижда законопроект

Святпреди 5 дни

Политическият лидер на йеменските хуси заяви, че те ще продължат с атаките срещу Израел

Святпреди 5 дни

Руската ПВО е прехванала седем украински дрона, насочени към Москва, съобщи кметът на руската столица

Икономикапреди 4 дни

Европейският парламент е твърдо против предложението за единен селскостопански фонд и призовава за увеличен бюджет на ОСП

Политикапреди 4 дни

Позиция на МВнР по повод твърденията на Путин, че България е виновна за войната

Святпреди 4 дни

Северна Корея изстреля неидентифицирана балистична ракета

Българияпреди 4 дни

Временно се променя организацията на движение по магистрала „Тракия“ заради ремонти

Новини