Свържете се с нас

Здраве

На първо четене: И частните болници ще правят търгове за лекарства

И частните болници ще купуват лекарства след процедура по Закона за обществените поръчки. Това реши Народното събрание с приетия на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки. Вносител на промяната е парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ).

Първоначално законопроектът беше отхвърлен с 87 гласа „за“, трима – „против“ и 50 – „въздържал се“, пише БТА.

След процедура по прегласуване, мотивирана от народния представител Божидар Божанов, законопроектът бе приет с 98 гласа „за“, шестима – „против“ и 81 – „въздържал се“. Промяната подкрепиха депутатите от „Възраждане“, „БСП – Обединена левица“, „Демокрация, права и свободи“- ДПС, „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) и „Величие“. Депутатите от ГЕРБ-СДС и „Има такъв народ“ гласуваха с „въздържал се“.

Законопроектът беше представен от вносителя Надежда Йорданова, която заяви, че целта е да бъде преодоляно едно грешно решение в Закона за обществените поръчки, а именно да бъдат изключени лекарствата, които се купуват от частните болници, но се заплащат със средства от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) от приложното поле на Закона за обществените поръчки и съответно за тяхната покупка да не се прилагат състезателни процедури.

Йорданова каза, че по журналистически проучвания е установено, че за един и същ лекарствен продукт в частна болница се заплаща 26 пъти по-висока цена от тази, която се заплаща за същия лекарствен продукт в държавна или общинска болница, в която е извършена процедура за закупуването по Закона за обществените поръчки. Това означава, че по този начин фондовете на НЗОК се източват и отиват не по предназначение, добави тя. Оценката за това неправилно разходване на средства възлиза над 100 млн. лв. годишно, посочи Йорданова.

„Сто и шестнайсет болници са частни от общо 341 болници, или 34% от всички болници в страната“, добави Надежда Йорданова, която каза още, че действащото европейско законодателство за обществените поръчки не допуска подобно изключение.

С гласовете на цялата опозиция и на БСП беше приет на първо четене нашия законопроект за въвеждане на задължителни обществени поръчки за лекарства от частните болници, когато те се финансират с повече от 50% от бюджета на здравната каса. ГЕРБ не успяха да аргументират защо не подкрепят спазването на европейската директива. За неспазването ѝ в момента има и наказателна процедура срещу България. Това е важна стъпка за ограничаване на злоупотребите с парите на НЗОК и се надявам да не бъде блокирано второто четене на закона, коментира във фейсбук депутатът от „Да, България!“ Божидар Божанов.

Източник: Offnews.bg

Здраве

Всяко седмо българче е със затлъстяване

Всяко седмо българче на възраст между 5 и 19 г. страда от затлъстяване, по засегнати са момчетата. Честотата на затлъстяването при населението от 19 до 75+ години е 21,4% или всеки пети (при мъжете – 23,2%, а при жените – 20%) като преобладават леките степени на затлъстяване.

Проблемът се увеличава значително с възрастта (4,5 пъти при мъжете и 2,5 пъти при жените). Най-висока е честота при възрастовата група 60-74 години (при мъжете 30,8% и при жените 29,3%).

Това показва Националното проучване на факторите на риска за здравето сред населението в Република България през 2020 г., проведено от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) в рамките на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести.

Националната кампания „Здраве с нашия вкус“ поставя във фокуса на общественото внимание здравословното хранене. Целта ѝ е да подобри здравната и хранителната култури на българите, както и информираността за превенцията на сериозни заболявания сред населението ни, причинени от вредни храни и навици.

Кампанията се организира от верига частни лаборатории в партньорство с Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“ като стартът ѝ е в навечерието на Европейската седмица по обществено здраве, която тази година е от 12 до 16 май.

Статистиката сочи още, че България е на предпоследно място сред държавите членки на ЕС по показателя ежедневна консумация на 5 порции плодове и зеленчуци сред хората над 15-годишна възраст. След нас е само Румъния.

Кампанията „Здраве с нашия вкус“ поставя акцент върху консумацията на български плодове и зеленчуци, които имат положително въздействие върху здравето на нацията. В този контекст водещи специалисти ще разкрият в поредица от информационни материали връзката между здравето на българите и родните плодове и зеленчуци.

Лекари ще посочат какво още е препоръчително да поставяме на трапезата, каква да е физическата ни активност и кои важни показатели за здравето да следим.

Продължителността на инициативата е шест месеца като в този период във всички филиали на лаборатория „Рамус“ в страната ще се извършват специални пакети от изследвания, чрез които могат да бъдат установени проблеми или дефицити, причинени от нездравословното хранене.

Посланици на кампанията „Здраве с нашия вкус“ са Лора Христова, медалистка от европейски първенства по биатлон за девойки и носителка на световни титли по летен биатлон за девойки, и Радослав Янков, най-добрият български сноубордист, носител на големия Кристален глобус в паралелните дисциплини през 2016 г. за FIS и носител на малкия Кристален глобус през 2017 г. в паралелния гигантски слалом за FIS.

Янков има постигнати също 12 подиума, от които 4 победи за Световната купа по сноуборд, участник е и в три Олимпиади. Двамата са категорични, че здравето е първият връх, който трябва да се покори преди световните класирания. А до него се стига с добра храна, профилактични изследвания и спорт.

В хода на кампанията „Здраве с нашия вкус“ ще се проведат събития, посветени на здравословното хранене.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

МЗ: Само 2,5 минути без кислород могат да увредят необратимо мозъка

предупреждение

Снимка Министерство на здравеопазването

Опасно предизвикателство в TikTok

Министерството на здравеопазването предупреждава за опасно „предизвикателство“ в социалните мрежи. При него деца се състезават да задържат дишането си или по друг начин да блокират достъпа на кислород до тялото.

С цел превенция и информиране на родителите и децата за потенциалните рискове от подобни „игри“, Министерството се обърна към педиатрите от СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“.

Да не дишаш 3 минути: Спасиха дете след опасна игра в TikTok

Само 2,5 минути без кислород могат да доведат до необратими увреждания на мозъка. Това състояние се нарича хипоксия – недостатъчно снабдяване на клетките и тъканите с кислород.

В първите секунди се наблюдават: ускорен пулс, намалена двигателна активност, нарушено съзнание, нарушения в сърдечния ритъм.

Ако не се реагира незабавно, настъпват загуба на съзнание и мозъчни увреждания. Последствията могат да бъдат постоянна инвалидизация или фатален изход.

Министерството на здравеопазването е категорично, че „предизвикателствата“ в социалните мрежи, които поставят в риск живота и здравето на децата, не бива да се подценяват. Оттам призовават родителите да бъдат внимателни и да предупреждават децата си за рисковете от подобни „предизвикателства“.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Искат промяна на условията за получаване на протези

Протестна нота, свързана с проблеми при кандидатстване за отпускане на необходимите помощни средства за хората с увреждания, внесоха в парламента представители на Сдружение „Достойнство 2023“.

Нотата е адресирана до Министерството на здравеопазването (МЗ), Комисията по здравеопазване в 51-вото Народно събрание, Комисията за защита от дискриминацията (КЗД) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), пише БТА.

От правозащитната организация настояват за незабавно изслушване на всички организации, представляващи интересите на хората с увреждания, пред здравната комисия и МЗ, както и за сформиране на работни групи, които да дискутират промени в законодателството. От сдружението искат ясна дефиниция кое средство се явява помощно и кое представлява медицинско изделие.

Общността на хората с различни увреждания в България надхвърля един милион души, а близо 50 000 българи живеят с протезирани крайници, каза за БТА Павлина Григорова от Сдружение „Достойнство 2023“. Основно нещо, с което се сблъскваме напоследък, са системните откази за отпускане на помощни средства, при които няма мотиви, каза тя. Когато се потърсят мотиви от здравната каса, никой не отговаря, добави тя. Не можеш да кажеш на пациент с множествена склероза, че няма да му отпуснеш помощни средства, защото му плащаш лечението, каза Григорова.

Има два основни проблема при протезиране на крайници след ампутация, каза тя. Единият са ограниченията по договорите с НЗОК, заради които пациентите са обвързани с една конкретна фирма за изработка и ремонт на протези. Липсва и достатъчно финансиране, тъй като сумите, които здравната каса отпуска, покриват само базови протези, които често не отговарят на нуждите на пациента, заяви тя.

Изборът на колички, както и сумите, за които частично заплаща НЗОК, са изключително ограничени. Освен това са много тежки, каза още Григорова. По думите ѝ децата с ограничена мобилност също не получават нужното финансиране от здравната каса, за да им бъдат осигурени необходимите помощни средства. Григорова коментира и нуждата от лифтери – устройства, които повдигат пациентите от леглото, както и специализирани медицински легла за домашна употреба, които са изцяло непокрити от здравната система.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 47 минути

Бял дим се издига от Сикстинската капела; има избран папа

Балканипреди 48 минути

АНА-МПА: Гърция по всяко време ще направи „каквото е нужно“, за да защити своя суверенитет и суверенни права, каза министърът на отбраната

Спортпреди 49 минути

Ботас: „Не искам да бъда резервен пилот“

Културапреди 49 минути

30 години “Златно перо“. Вижте кои ще го получат

Святпреди 52 минути

Бял дим се издига от Сикстинската капела във Ватикана. Има избран папа

Балканипреди 57 минути

Гръцкият президент посети буферната зона на Кипър

Спортпреди 58 минути

Лидия Енчева продължава на полуфиналите на двойки на турнир по тенис в Румъния

Святпреди един час

Две експлозии и вой на сирени бяха чути в град Джаму, в индийската част на Кашмир, съобщи журналист на Ройтерс от мястото на събитието

Святпреди един час

МОНЦАМЕ: Президентите на Монголия и Русия проведоха официална среща в Москва

Икономикапреди един час

Биткойнът премина прага от 100 000 д. за първи път от февруари

Святпреди един час

Двама души са били убити при стрелбата в Киевска област; извършителят е задържан

Балканипреди един час

Ердоган: Няма място за тероризъм в бъдещето на нашия регион

Балканипреди 5 дни

Ердоган: Всички бъдещи преговори за Кипър ще се водят между две държави, основани на „суверенно равенство“, а не между две общности

Икономикапреди 5 дни

Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ

Обществопреди 5 дни

Днес е поклонението пред оперния певец Богомил Спиров

Българияпреди 5 дни

Временна организация на движението е въведена на Дунав мост при Русе заради ремонт, предупреждава „Гранична полиция“

Балканипреди 4 дни

Румънската евродепутатка Диана Шошоака „гласува“ за Влад Цепеш и Николае Чаушеску

Българияпреди 5 дни

Вино от 23 изби, местна кухня, джаз и рок имаше през последните два дни на фестивала „Винофрения“ в Русе

Българияпреди 5 дни

Загина 26-годишен мотоциклетист на международния път за граничен пункт „Лесово”

Святпреди 5 дни

Израелските военни изпращат повиквателни на хиляди резервисти, съобщават израелски медии

Святпреди 5 дни

Земетресение с магнитуд 5,3 беше регистрирано в щата Тексас

Българияпреди 5 дни

Камарата на частните съдебни изпълнители предлага да бъдат наложени парични наказания по случая с 90‑годишната Янка Ушколова

Балканипреди 4 дни

АНА-МПА: Инфлацията в Гърция ще бъде 2,7 процента през април, прогнозира Евростат

Икономикапреди 4 дни

Расте делът на жените на ръководни длъжности в компании в ЕС, но достатъчно ли?

Новини