Култура
“Похищението на България“ от Ани Илков с премиера в “Сфумато“ довечера

„Похищението на България“ от Ани Илков ще има премиера в „Сфумато“ днес, 7 май, съобщават от театралната работилница. Сценичната версия, постановката и концепцията са на Иван Добчев.
Сценографията е на Станислав Памукчиев и Ивайло Аврамов, костюмите – на Сузи Радичкова. Композитор е Асен Аврамов.
„Това мое (трето поред) режисьорско паломничество в поетиката на Ани Илков издава някакво театрално-актьорско припознаване, интуитивно родство. Ани е поет с душата на Ботев. И той като него може да види там, на Балкана, как юнакът „лежи и пъшка, юнак с дълбока на гърди рана, юнак във младост и сила мъжка“, но и той като него не се сдържа да гледа хладнокръвно, как нашите пишман-политици се гърчат и овъртолват всичко, до което се домогнат, и как „Бъл(!)гария се дави…Бъл(!)гария се дави“. Не му иде и той като Пишурката „да пише стихове на баба си за хурката“, разказва Добчев.
„Затова в този трети опит съм решил да ви въведа и в поетиката на Ани Илков – памфлетиста, чиято поетика е по Ботевски ожесточена и екстатична и в нея ще ви облъхне въздухът на нашите политически вихрушки от така наречения Преход. Те ще ни завеят в онова негово „село оглупяло със изгнил улук“, където като тенци бродят гротескните карикатури на Антон Югов, Тодор Живков и техните наместници Георги Първанов и „тестикула“ Сергей Станишев, борецът срещу фашизЪма Жельо Желев, бабаит-охранителят Бойко Борисов (агент „БУДА“) и неговия гуру, Бригадир (Бриго) Аспарухов, секретар на ДС, и на появилия се сякаш от небитието Симеончо Кобурготски. Всред тях ще се яви и един нов луд Мунчо (Едвин Сугарев) със своята самотна гладна стачка и напускането на СДС, което се оказало пълно с ченгета“, казва още режисьорът.
В „Похищението на България“ участват Борис Кръстев, Станислав Ганчев, Димитър Василев, Елена Дечева, Елена Траянова, Виолина Доцева и Рафаел Бижев.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Култура
30 години “Златно перо“. Вижте кои ще го получат

Вече 30 години поред ежегодно в София се връчват отличията „Златно перо“, които отбелязват приноса на изявени наши творци и институции към българската култура и изкуство. Инициатори за учредяването на наградата „Златно перо“ са агенция „Кантус Фирмус“ и галерия „Макта“, които създават отличието, за да подчертаят значението на духовните ценности в периода на трудния български преход към демократично общество. Три десетилетия по-късно почетният знак „Златно перо“ продължава да изпълнява своята мисия, отдавайки почит към постиженията на изтъкнатите представители на българската литература, театър, музика, изобразително изкуство, кино и журналистика. 24 изявени личности ще получат изящна златна брошка във формата на писец, изработена от 24-каратово злато. Всеки един от тях има безспорни постижения в съответната област и неговото присъствие сред носителите на приза е заслужено признание и чест. Вече са ясни имената на 23-ма лауреати на почетния знак, които тази година ще се окичат със „Златно перо“. Сред тях са забележителният художник Емил Стойчев, актьорът Мариус Донкин, поетът Матей Стоянов, музикантът проф. Георги Спасов, журналистът Димитър Стоянович, художничката Текла Алексиева, писателят Георги Бърдаров, музикантът Стефан Вълдобрев, певицата Тони Димитрова и др.
30-тата тържествена церемония „Златно перо“ ще се състои на 23 май 2020 от 19:00 в залата на Сити Марк Арт Център (бул. Янко Сакъзов №30). Тя се реализира с финансовата подкрепа на Столичната община – Календар на културните събития на Столична община за 2025 г. в партньорство с радио Алма Матер – Класик А и Българската национална телевизия.
Водещи на събитието ще бъдат Гергана Николаева, оперна певица и Симеон Иванов, журналист от БНТ. Отличията ще бъдат връчени от представители на обществено-политическия и културен живот у нас, а в програмата ще вземат участие Вокална група „Бон-Бон, Балетно студио „Джулия“, млади таланти – лауреати на Националния конкурс „Кантус Фирмус“: Перкусионно дуо Аглея Канева – Александър Вичев, Олга Дойкова (цигулка), Владимир Меранлиев (цигулка), Борис Пенев (пиано).
По традиция, едно от 24-те „Златни пера“ ще бъде определено от слушателската аудитория на радио Алма Матер – Класик А. Всички желаещи да се включат в гласуването могат да го направят от днес, 7 май до 15 май 2025 включително, като попълнят формуляра за гласуване ТУК. Резултатът от вота на публиката ще бъде обявен на самата церемония.
Събитието ще бъде заснето и излъчено по Българската национална телевизия. Като част от юбилейната церемония е предвидено изработване на почетна камбана, посветена на един от първите носители на „Златно перо“ – голямата българска актриса Невена Коканова. Камбаната ще бъде монтирана в парка – монумент “Камбаните”.
Списък на носители на Златно перо за 2025 година.
1. Иля Велчев, поет
2. Мариус Донкин, актьор
3. Димитър Стоянович, журналист и режисьор
4. Емил Стойчев, художник
5. Тони Димитрова, певица
6. Милена Добрева, диригент на вокалните групи „Фортисимо“ и „Морски песъчинки“
7. Елена Розберг, журналист
8. Продуцентска компания „Междинна станция“ – Иван и Андрей
9. Захари Бахаров, актьор
10. Фондация „Имам идея“ за принос в развитието на фестивала „Киномания“
11. Константин Добройков, диригент
12. Георги Бърдаров, писател
13. Предаване „България от край до край“ на БНТ
14. Вокална група “Бон-Бон”
15. Балетна школа „Маша Илиева“ – 30 години
16. Марина Цекова, журналист
17. Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, певец
18. Списание „Лик“ на БТА
19. Текла Алексиева, художник
20. Матей Стоянов, поет
21. Никола Тороманов, сценограф
22. Виктор Чучков, син, режисьор
23. Проф. Георги Спасов, флейта
24. „Златно перо“ на Радио АЛМА МАТЕР – КЛАСИК А
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Култура
Копродукцията на Агитпроп “Берлингуер. Голямата амбиция“ спечели две награди Давид на Донатело

Италиано-българската копродукция „Берлингуер – голямата амбиция“ с продуцент от българска страна Мартичка Божилова и „Агитпроп“ спечели две италиански киноотличия „Давид на Донатело“ – за най-добра главна мъжка роля на Елио Джермано и за най-добър монтаж, съобщиха италиански медии.
Както OFFNews писа, „Берлингуер – голямата амбиция“ е копродукция на Италия, Белгия и България с копродуцент от българска страна „Агитпроп“ , в копродукция с РАИ Синема, с подкрепата на Министерство на културата – Италия – Главна дирекция за кино и аудиовизия, съфинансиран от Европейския съюз, данъчен кредит – Белгия, Валимаж (Валония), с подкрепата на ИА „Национален филмов център“ и с финансовото участие на Българската национална телевизия. Филмът предлага нов поглед към Енрико Берлингуер, лидер на Италианската комунистическа партия и една от най-влиятелните политически фигури в Италия и света през 70-те години на ХХ век. Вижте повече за снимките и реализацията на филма в подкаста ни с Мартичка Божилова и Светослав Добрев, изиграл Тодор Живков.
Продукцията „Вермилио“ е големият победител на церемонията за отличията „Давид на Донатело“, смятани за италианския вариант на „Оскар“. Церемонията по връчването на престижните отличия се състоя снощи в киностудиото „Чинечита“ в Рим. Тази година наградите отбелязват 70-годишен юбилей от учредяването си, припомнят АНСА, „Скай Ти Джи 24“ и „РАИ Нюз“.
Водещи на церемонията бяха италианската актриса Елена София Ричи и певецът Мика.
„Вермилио“ беше номиниран в 14 категории и получи 7 награди „Давид на Донатело“. Той победи във водещите категории за най-добър филм и за най-добра режисура на Маура Делперо. Продукцията, която вече е носител на „Сребърен лъв“ от 61-вото издание на кинофестивала във Венеция и беше италианският кандидат за „Оскар“, получи и „Давид на Донатело“ за най-добър оригинален сценарий на Маура Делперо, за най-добри продуценти, за най-добър кастинг, за операторско майсторство и за най-добър звук.
Филмът, разказващ за дезертьор от Втората световна война, намерил подслон в семейството на учителка от трентинското градче Вермилио и впуснал се в любовна история с нейната дъщеря, получи ласкави отзиви от италианските критици. Продукцията разглежда темите за изневярата, за пагубното въздействие на обречената любов, за изоставянето на дете, за следродилната депресия, за самоубийствените импулси и за способността на хората да се сближават, подтикнати от неочаквани ситуации.
Лентата се бореше за наградата „Давид на Донатело“ във водещите категории за най-добър филм и най-добра режисура в оспорвана конкуренция с политическия филм и коопродукция на Италия, България и Белгия „Берлингуер – голямата амбиция“ на Андреа Сегре, с философските филми „Времето, което ни е нужно“ на Франческа Коменчини и „Изкуството на радостта“ на Валерия Голино и с филмовата ода за Неапол „Партенопа“ на Паоло Сорентино. Маура Делперо стана и първата жена, получаваща „Давид на Донатело“ за режисура в историята на наградите.
В категорията за най-добър режисьорски дебюти победи „Слава!“ на Маргерита Викарио, а в категорията за най-добър адаптиран сценарий спечели „Изкуството на радостта“, чийто сценарий е дело на Валерия Голино, Лука Инфашели, Франческа Марчано, Валия Сантела и Стефано Сардо. „Слава!“ спечели награди и за най-добра филмова музика и най-добра оригинална песен.
Най-добра актриса стана Текла Инсолия за „Изкуството на радостта“, а нейната колежка Валерия Бруни Тедески получи „Давид на Донатело“ за най-добра актриса във второстепенна роля в същата продукция. Най-добър актьор във второстепенна роля стана Франческо Ди Лева за „Семейство“.
Филмът „Потопът – последните дни на Мария Антоанета“ получи наградите в категориите за най-добра сценография, най-добри костюми и най-добър грим.
В категорията за най-добър документален филм победи „Лирика за Украйна“ на Франческа Маноки, базиран на разкази на оцелели от конфликта в Украйна.
Най-добър чуждоезичен филм стана „Анора“ на Шон Бейкър. Любопитно е, че в тази категория беше номиниран и „Конклав“ на Едвард Бергер, към който интересът заради конклава във Ватикана нарасна в последно време.
Специални награди „Давид на Донатело“ получиха филмовите дейци Пупи Авати, Орнела Мути, Тимоте Шаламе и Джузепе Торнаторе.
Филмът „Диаманти“ на Ферзан Йозпетек спечели наградата на зрителите за най-гледан филм. Досега той е привлякъл в киносалоните 2 222 126 зрители според обявените данни.
Наградата за най-добро филмово откритие си поделиха Федерико Чезари, Челесте Далла Порта, Карлота Гамба, Текла Инсолия, Матео Оскар Джуджоли и Емануеле Палумбо.
Преди церемонията номинираните бяха поканени на среща в президентския дворец с президента на Италия Серджо Матарела, който ги увери, че италианската държава прави всичко възможно за италианското кино. Той получи и специална премия от Италианската филмова академия по повод юбилея на наградите „Давид на Донатело“, съвпадащ с 10-годишнината от началото на президентския мандат на Матарела.
Церемонията по връчването на наградите беше позасенчена снощи от очакването на резултатите от първото гласуване на конклава за нов папа, които се забавиха с два часа. В крайна сметка снощи от комина на Сикстинската капела излезе черен дим, което означаваше, че в тази надпревара за разлика от надпреварата за „Давид на Донатело“ все още няма победител.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Култура
Българинът Явор Калоянов спечели Оскар за технически постижения

Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата „Оскар“ на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Технологията приоритизира времевото филтриране чрез техники за оптичния поток, за да запази важни детайли при обработката на изображенията. Новите стратегии, разработени от Явор Калоянов и Кимбъл Търстън, използват алгоритми за машинно обучение и изкуствен интелект за отстраняване на шума от компютърно генерирани изображения.
Наградата е връчена на 29 април в Лос Анджелис, по време церемонията за представяне на научните и технически награди на Академията, които отбелязват най-значимите технологични постижения в киноиндустрията.
Явор Калоянов и Кимбъл Търстън са част от екипа на студиото W ē t ā FX, което стои зад филми като „Аватар“, „Властелинът на пръстените“ и „Планетата на маймуните“.
Явор Калоянов учи в Софийската математическа гимназия, след което завършва Немската гимназия в София през 2004 г. Заминава за Германия, където получава бакалавърска, магистърска, а през 2016 г. получава докторска степен по компютърни науки в Университета на Саарланд. Между 2016 и 2018 г. Калоянов работи като постдокторант във Visual Computing Institute – RWTH Aachen University, където се фокусира върху иновативните подходи в компютърната графика и визуализацията. През 2018 г. се присъединява към екипа на W ē t ā FX в Нова Зеландия.
Българската компания „Хаос“ (Chaos) е носител на наградата „Оскар“ в категорията за технически постижения през 2017 г. Отличието бе присъдено за V-Ray – приставка за рендeринг, която позволява бързо създаване на фотореалистични изображения за кратко време. Блокбастъри и хитови поредици като „Междузвездни войни“, „Спайдърмен“, „Игра на тронове“, „Странни неща“ са създадени с помощта на технологията на българската компания.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Балканипреди 7 дни
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Европапреди 1 седмица
Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите
-
Политикапреди 1 седмица
“Величие“ и МЕЧ получиха места в парламентарните комисии
-
Обществопреди 1 седмица
Променят движението за голямото пътуване по празниците
-
Спортпреди 1 седмица
Луис Енрике: „Трябва да спечелим и втория мач, нямаме право да сваляме на гарда“
-
Бизнеспреди 1 седмица
Диктаторите също умират. 80 години от самоубийството на Хитлер