Икономика
За по-надеждна енергийна политика се обяви новата министърка на икономиката на Германия

Германия трябва да заложи на по-диверсифицирана и надеждна енергийна стратегия, заяви днес новата министърка на икономиката Катерина Райхе, цитирана от Франс прес. Според нея енергията от възобновяеми източници, върху която акцентираше предишното правителство, няма да е достатъчна.
При приемането на поста от предшественика си Роберт Хабек от партията на „Зелените“ , Катерина Райхе от Християндемократическия съюз (ХДС) коментира енергийния баланс на Германия при правителството на Олаф Шолц, което даде безпрецедентен тласък на производството на електроенергия от възобновяеми източници.
Тя определи тези зелени политики като безспорен успех, който е позволил на Германия да „постигне значителен напредък в опазването на климата“.
„Възобновяемите източници обаче няма да са достатъчни, за да доставят електроенергия надеждно и на достъпни цени по всяко време на годината“, твърди Райхе, която призовава за „контрол върху разходите“.
Сигурността на енергийните доставки, една от сериозните дилеми по време на мандата на Роберт Хабек, ще бъде „абсолютен приоритет“ за Катерина Райхе.
След избухването на войната в Украйна през 2022 г. Берлин трябваше спешно да се откаже от евтиния руски газ, което рязко повиши цената на енергията и ощети индустрията на страната, припомня АФП.
Партияна на Райхе ХДС разкритикува преминаването към вятърна и слънчева енергия, инициирано от „Зелените“ през 2021 г., което доведе до по-голяма нестабилност при цените на енергията.
Тази зима, в ден без вятър и слънце, цената на електроенергията в Германия достигна рекордно високи стойности, което принуди някои компании да спрат производството.
„Прекъсването на електрозахранването на Иберийския полуостров в края на април, което някои експерти свързаха с възобновяемите енергийни източници, ни показа колко уязвима може да бъде нашата електроенергийна система“, добави Катерина Райхе.
Коалиционното споразумение, подписано от Християндемократическия съюз на Мерц, баварската му посестрима партия Християнсоциален съюз (ХСС) и Германската социалдемократическа партия (ГСДП), залага на изграждането на газови електроцентрали с мощност 20 гигавата до 2030 г.
Германската икономика, която се намира в криза, има „много силен гръбнак“, за да излезе от две последователни години на рецесия и да се справи с недостига на работна сила, заяви още Райхе. „Европа ни наблюдава“, добави тя.
Под нейното управление министерството сега се преструктурира, като от министерство на икономиката и климата сега става на икономиката и енергетиката.
Източник: БТА
Икономика
На празника на Ловеч бяха връчени отличията за принос в развитието на икономиката в общината

В Деня на Ловеч бяха връчени отличията за принос в развитието на икономиката в общината – за бизнесмен и инвеститор на годината. Целта на наградите е да насърчат добрите бизнес практики. Това се случи днес на официална церемония, част от тържествената програма.
Металургичният завод „Осъм“ АД получи ежегодната награда на Община Ловеч „Инвеститор на годината“. Връчи я кметът Страцимир Петков. Общите приходи от дейността на дружеството през миналата година са близо 68 000 000 лв. Открити са 48 нови работни места, а ръстът на работната заплата е около 2 на сто.
За постижения през 2024 г. се присъжда и наградата „Бизнесмен на годината“. Тя се връчва в три категории: малки предприятия, средни предприятия и големи предприятия. Бизнесмен на годината в категорията малки предприятия е „Мелиса“ ООД. В категорията средни предприятия отличието отиде при „Борима“ АД, а „Бони Месокомбинат – Ловеч“ АД спечели в категорията големи предприятия.
Победителите в различните категории са утвърдени от Съвета за икономическо развитие на Община Ловеч, както изисква статутът на наградите.
Връчени бяха и две специални награди извън статута – на „Възраждане – Касис“ ООД – заради приноса на дружеството във ветеринарномедицинската дейност, и на „Бонмикс“ ЕООД – за принос към града и развитието на местния бизнес.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Петролният гигант „Сауди Арамко“ със спад на приходите и печалбата през първото тримесечие на фона на по-високи оперативни разходи

Саудитският енергиен гигант „Сауди Арамко“ (Saudi Aramco) съобщи, че нетната му печалба през първото тримесечие е намаляла с 4,6 процента. Спадът се дължи на по-ниските приходи на компанията и по-високите оперативни разходи, сочи изявление, публикувано на страницата на Саудитската фондова борса, предаде Франс прес.
„Динамиката на световната търговия натежа върху енергийните пазари през първото тримесечие на 2025 г., като икономическата несигурност се отрази на цените на петрола“, отбеляза в отделно изявление главният изпълнителен директор на компанията Амин Насър.
Независимо от това, стабилните финансови резултати на „Сауди Арамко“ за пореден път демонстрират уникалния мащаб, надеждност и гъвкавост на компанията“, добави той.
Нетната печалба на „Сауди Арамко“ за януари – март е 97,54 млрд. риала (26,01 млрд. долара) в сравнение със 102,27 млрд. риала (27,27 млрд. долара) през същото тримесечие на 2024 г.
Цени на суровия петрол се понижиха до „най-ниските си нива от четири години насам“, според публикувания през април доклад на Международната агенция за енергията (МАЕ). Агенцията намали прогнозата си за ръста на търсенето на петрол тази година заради ескалацията на търговското напрежение.
Цените на петрола претърпяха рязък спад през последните седмици заради опасенията, че американските вносни мита ще засегнат силно световното търсене и ще нарушат международната търговия.
Решението на страните от ОПЕК+ да увеличат производствените си квоти през юни също допринася за понижението на цените, посочват експерти.
Съгласно плана на ОПЕК+ Саудитска Арабия, Русия и шест други държави от алианса ще произвеждат допълнително 411 000 барела на ден през юни.
Саудитска Арабия е най-големият износител на суров петрол в света, като отговаря за около 10 процента от световните добиви.
Понастоящем страната произвежда 9,2 млн. барела дневно, което е по-малко от максималния ѝ производствен капацитет от 12 млн. барела, според базирания в Рияд саудитски мозъчен тръст „Джадва“ (Jadwa).
Средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), която се определя от 13 сорта петрол за износ на страните членки на картела, в това число и саудитският Лек арабски, в началото на месеца спадна под 62 долара за барел за първи път от над 4 години.
Източник: БТА
Икономика
Членове на Българския фермерски съюз са взели участие в Европейския конгрес за обновление и развитие на селските райони в Полша

Българският фермерски съюз (БФС) участва в Европейския конгрес за обновление и развитие на селските райони, който се проведе в Познан, Полша. Това е ключово събитие в рамките на Полското председателство на Съвета на ЕС, съобщиха от браншовата организация.
От БФС се включиха председателят Георги Стоянов, Живко Танев и Даниел Йорданов, председател на Младежкия фермерски съюз. Те имаха срещи с еврокомисаря по земеделието и храните Кристоф Хансен, министъра на земеделието и развитието на селските райони на Полша Чеслав Шекерски и председателя на европейската организация на земеделските производители „Копа-Коджека“ (Copa-Cogeca) Масимилиано Джансанти. Членовете на БФС представиха проблемите и предизвикателствата, пред които са изправени българските фермери.
Европейският конгрес за обновление и развитие на селските райони събра около 1500 участници от над 15 държави, включително министри, представители на ЕС, местни власти, неправителствени организации, учени и лидери на селски общности. Основните акценти бяха поставени върху новата Обща селскостопанска политика (ОСП), регионалното развитие и ролята на младите хора в селските общности, бъдещето на земеделието и селските райони в ЕС, устойчиво земеделие и хранителна сигурност, иновации и добри практики в агросектора, ролята на младежта и жените в селските общности, културно наследство и идентичност на селските райони, създаване на устойчиви и свързани селски общности.
Събитието включваше още множество паралелни конференции и работни срещи.
БТА припомня, че в края на април Българският фермерски съюз изпрати отворено писмо до министър-председателя Росен Желязков и министрите на земеделието и храните Георги Тахов, на финансите Теменужка Петкова и на икономиката и индустрията Петър Дилов за създаване на нови финансови инструменти и механизми за подпомагане, оздравяване и стимулиране на българското земеделие. „В контекста на глобалните климатични промени, трайно променящия се жизнен стандарт и социална среда – включително и в България, както и предвид динамичната политическа и икономическа реалност, която формира нови тенденции в световната търговия, се наблюдават процеси с изключително сериозни последици за българския аграрен сектор“, коментира в писмото председателят на БФС Георги Стоянов.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Святпреди 6 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 3 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Политикапреди 6 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Балканипреди 3 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 3 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 3 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Икономикапреди 1 седмица
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.
-
Българияпреди 1 седмица
Със 118 процента са се увеличили констатираните случаи на домашно насилие в област Шумен за година