Свържете се с нас

България

Парламентът отхвърли промени в Закона за задълженията и договорите, с които длъжниците могат да ползват института на погасителната давност

Парламентът отхвърли на първо четене предлагания от парламентарната група „Морал, единство, чест“ (МЕЧ), законопроект за промени в Закона за задълженията и договорите. Той беше отхвърлен след прегласуване  с 63 гласа „за“, 3 – „против“ и 97 – „въздържал се“.

С предлаганите изменения се дава правна възможност на длъжниците да се възползват от правния институт на погасителната давност по отношение на частни вземания. Преди прегласуването Христо Расташки от парламентарната група на МЕЧ попита депутатите защо не искат да приемат този текст. Това е едно изречение, което ще помогне на стотици българи, които от десетки години са длъжници. Ясно е, че никога няма да могат да си изплатят кредитите, които са направили през 90-те години, защо не искате да ги извадите от сивата икономика, попита той. Тези хора работят на минимална работна заплата, за да не им се правят удръжки от частните съдебни изпълнители. Това не са някакви нови кредити, които са теглени през 2020 г. или 2019 година. Тук говорим за вземания на поне 10-15 години, посочи депутатът и попита може ли колекторът с една молба да прекъсва давността, когато той е и кредитор.

В хода на дискусията лидерът на МЕЧ Радостин Василев също защити предлаганите изменения. Той посочи, че стотици хиляди български граждани имат висящи дела при частни съдебни изпълнители, които нямат събираемост, но са като „въже на врата на длъжниците“. 

Никой в тази държава няма изгода да има стотици хиляди дела срещу български граждани. Ние все още нямаме приет Закон за несъстоятелност на физическите лица, все още управляващото мнозинство не желае да криминализира действия на колекторските фирми, добави Василев. Това е много малка  разпоредба, която ще даде отражение върху това, че десетки хиляди изпълнителни дела ще трябва да бъдат прекратени поради изтекла давност, добави той. Към обхвата на законопроекта се включват и всички висящи дела, каза още Василев. 

В мотивите на вносителите се изтъква, че към настоящия момент у нас се наблюдава притеснителна тенденция към масова задлъжнялост на физически лица към небанкови финансови институции, частни колекторски дружества, монополни дружества – като топлофикации, мобилни оператори и други. Наблюдава се натрупване на множество изпълнителни производства, продължаващи неопределен период от време. Основна причина за това са порочните практики по принудително събиране на вземанията, предприети единствено с цел да се прекъсне погасителната давност за конкретно вземане, заявяват вносителите.

При сега действащата нормативна уредба и съдебна практика, срещу тези действия няма ефективна защита пред съда в полза на гражданите длъжници. Към настоящия момент държавните съдебни изпълнители събират под 40 млн. лв. годишно от длъжниците, а частните съдебни изпълнители събират над 800 млн. лв. (818 млн. лв. за 2023 г.), което предразполага за злоупотреби с правата на гражданите, се казва в мотивите. Прекъсването на погасителната давност се приема за валидно извършено, чрез прекалено широк спектър от фактически действия, например единствено с депозирането на молба по изпълнително дело от взискател, което води до масови злоупотреби по висящи изпълнителни производства от съдебните изпълнители и взискателите срещу длъжниците, заявяват вносителите. 

В мотивите се казва още, че по този начин гражданите изкуствено се поддържат в качеството на длъжници по изпълнителни производства за периоди над десет години, като в практиката се срещат и изпълнителни дела с продължителност повече от двайсет години, по които не може да се приложи институтът на общата петгодишна погасителна давност, предвидена в Закона за задълженията и договорите. От МЕЧ изтъкват, че формулировка на разпоредбата в Закона за задълженията и договорите е приета още към момента на влизане на закона в сила през 1950 г. и оттогава до настоящия момент тя не е търпяла никакви законодателни изменения. 

Източник: БТА

България

Пет медала спечелиха лекоатлетите на „Дунав“ от международния турнир „Младост“ в Русе

Пет отличия спечелиха лекоатлетите на домакините от Дунав от международния турнир „Младост“ в Русе. Близо 300 юноши и девойки на възраст под 18 години от 43 спортни клуба от България, Румъния, Молдова, Турция, Сърбия и Грузия мериха сили в 21 дисциплини на Градския стадион.

Състезанието се организира за дванадесети път от Спортния клуб по лека атлетика Дунав със съдействието на Община Русе и Българската федерация по лека атлетика.

Домакините бяха представени от 22-ма състезатели. Два златни медала спечелиха Ивелина Милкова – с резултат 46,40 метра в дисциплината хвърляне на диск, и Боян Захариев – с резултат 3,60 метра в дисциплината Овчарски скок.

Сребърни медали завоюваха Нелия Иванова с резултат 2,80 метра в дисциплината овчарски скок и Михаела Михайлова с резултат 41,53 метра при хвърлянето на копие. Бронзов медал спечели Борис Гатев на 800 метра бягане с резултат 1 минута и 55.38 секунди.

Лицата на турнира – рекордьорите на България Анелия Нунева и Евгени Игнатова, наградиха шампионите. Състезанието бе открито от заместник -кмета на Русе Борислав Рачев, който заедно с председателя на Българската федерация по лека атлетика Иван Колев приветства участниците в турнира. По предложение на домакините с аплодисменти беше почетена паметта на една от най-добрите български лекоатлетки Петя Пендарева, която почина в началото на тази година.

/ГК/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави Народното читалище „Славянска беседа – 1880“ за 145-ата годишнина от създаването му

Вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави Народно читалище „Славянска беседа – 1880“ за 145-ата годишнина от създаването му. Тя беше гост на тържествен концерт по повод годишнината, съобщиха от прессекретариата на президента.

„Ние, българите, носим в гените си просветата. В нито един друг език тази дума не произлиза от светлина – светлината, която училището и читалището дават на човешкия разум“, подчерта в приветствието си вицепрезидентът и поздрави присъстващите с църковния празник на светите братя Кирил и Методий, се посочва в информацията.

Йотова посочи, че със „Славянска беседа“ са свързани големи имена на културата, науката, изкуството – Иван Вазов, Алеко Константинов, Константин Иречек, проф. Иван Шишманов, Иван Мърквичка. „Независимо от своето занимание, тези хора в онази вълшебна атмосфера са говорили на езика на морала и на ценностите. Историците казват, че всяка вечер в „Славянска беседа“ се събирали големите умове на България, там се е раждало новото слово, новото мислене, с което се изгражда българската нация след Освобождението“, заяви вицепрезидентът.

Илияна Йотова подчерта, че днес читалището е мост между традициите и бъдещето със своята богата програма от дейности, които привличат младите хора. „Като най-старото читалище в София „Славянска беседа“ продължава да бъде духовният център на столицата“, отбеляза вицепрезидентът, цитирана в съобщението. Тя изтъкна, че днес някои хора твърдят, че читалищата са отживелица. „Техните интереси са свързани с прекрасните сгради на читалищата. Биха могли да вземат сградата на едно читалище, но не и неговата душа“, посочи Йотова и благодари на Съюза на народните читалища за твърдия му отпор на подобни намерения.

Председателят на „Славянска беседа“ Петър Райжеков удостои вицепрезидента с почетния знак на читалището по повод неговата 145-а годишнина. 

През юни 2023 г. вицепрезидентът Илияна Йотова откри в Разград третото издание на фестивала „Читалищата – живото наследство на България“. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

С освещаване на училищните знамена започнаха тазгодишните „Влайкови дни“ в Пирдоп

С освещаване на училищните знамена на четирите училища в община Пирдоп започнаха честванията за тазгодишните „Влайкови дни“ в Пирдоп. Тържествен водосвет беше отслужен от отец Антоний Марчев в двора на храм „Св. Успение Богородично“. Свещеникът поздрави присъстващите и пожела здраве на всички.

Присъстваха кметът на общината Ангел Геров, председателят на Общинския съвет в Пирдоп Кристина Петкова, общинският съветник Васил Кафеджиев и кметът на село Душанци Златка Кънева. 

След освещаването участниците се отправиха към централния площад „Тодор Влайков“, където ще бъдат официално открити честванията. В тържествената церемония ще участва и президентът Румен Радев. 

Според информация на отдел „Справочна“ към БТА културните празници „Влайкови дни“ са посветени на българския писател, публицист и политик Тодор Влайков. От 1992 г. Община Пирдоп организира всяка година тези празници през месец май. На 21 ноември 2002 г. Общинският съвет на Пирдоп удостоява посмъртно Тодор Влайков със званието „Почетен гражданин на Пирдоп“. През 2007 г. Общината учредява Национална литературна награда „Тодор Влайков“, която се връчва по време на културните празници „Влайкови дни“.

/АБ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 17 минути

Феновете на Севиля се събраха пред клубната база след поражението от Селта Виго, за да покажат недоволството си

Балканипреди 24 минути

Албанският премиер Еди Рама: Днес народът има думата, ние ще бъдем следващата държава в ЕС

Спортпреди 32 минути

Черно море Тича победи София-Балкан в първия турнир от държавното първенство по баскетбол на колички

Икономикапреди 32 минути

Летният туристически сезон ще бъде открит на 31 май в Поморие

Българияпреди 36 минути

Пет медала спечелиха лекоатлетите на „Дунав“ от международния турнир „Младост“ в Русе

Святпреди 40 минути

В Оман започна четвърти кръг преговори между Иран и САЩ за ядрената програма на Техеран – ирански държавни медии

Святпреди 54 минути

Израел обяви, че си е върнал тялото на израелски войник, убит в Ливан през 1982 г.

Спортпреди един час

Над 100 души спортуваха за здраве и благотворителност в Стара Загора

Балканипреди един час

Лидерът на основната опозиционна партия в Албания Сали Бериша: Призовавам гражданите да гласуват за своето бъдеще

Святпреди един час

Русия очаква отговор на предложението на Путин за преговори с Украйна в Истанбул, заяви външното министерство

Българияпреди един час

Вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави Народното читалище „Славянска беседа – 1880“ за 145-ата годишнина от създаването му

Икономикапреди един час

Ерата „Прада – Версаче“: Гордостта на модата с италианско сърце

Балканипреди 3 дни

АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган

Балканипреди 3 дни

Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната

Святпреди 3 дни

Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана

Балканипреди 3 дни

Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета

Балканипреди 5 дни

Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит

Спортпреди 5 дни

Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА

Българияпреди 5 дни

Пороен дъжд е наводнил имоти в селата Лехчево и Кобиляк в община Бойчиновци, където наскоро имаше наводнение

Балканипреди 3 дни

Конституционният съд на Румъния да може да анулира избори само въз основа на добре обоснована жалба, предвижда законопроект

Святпреди 5 дни

Политическият лидер на йеменските хуси заяви, че те ще продължат с атаките срещу Израел

Святпреди 4 дни

Руската ПВО е прехванала седем украински дрона, насочени към Москва, съобщи кметът на руската столица

Бизнеспреди 4 дни

Нова война | Индия нанесе удари по Пакистан

Икономикапреди 4 дни

Европейският парламент е твърдо против предложението за единен селскостопански фонд и призовава за увеличен бюджет на ОСП

Новини